Magnézium v tehotenstve - všetko, čo potrebujete vedieť

Magnézium v tehotenstve - všetko, čo potrebujete vedieť

Magnézium je pre ľudské telo dôležitý minerál podieľajúci sa na mnohých procesoch látkovej výmeny. Za normálnych okolností ho telo zdravého človeka dokáže prijať v dostatočnom množstve v potravinách. V určitých prípadoch však môže nastať jeho nedostatok a rizikovou skupinou sú aj tehotné ženy. Dostatočné množstvo magnézia je dôležité nielen pre matku, ale aj správny vývoj dieťaťa. Lekári preto bežne odporúčajú užívanie magnézia v tehotenstve vo forme výživových doplnkov.

Ak si teda aj vy kladiete otázku, či môžete užívať magnézium v tehotenstve, odpoveď je áno. Je však dôležité vedieť, po akých formách by ste mali siahnuť a prípadne sa o užívaní poradiť so svojím lekárom.


Prečo je dôležité užívanie magnézia v tehotenstve

Magnézium (horčík) je kľúčovým minerálom pre každého z nás. Stará sa o správnu funkciu kostí a svalov, ale aj nervovej sústavy či srdca. Bežne pomáha na svalové kŕče, pri psychickej záťaži a strese, na celkové uvoľnenie organizmu a reguláciu krvného tlaku a pri činnosti srdca. Pomáha aj k lepšiemu spánku, psychickej rovnováhe a u žien, ktoré nie sú tehotné, je výborným pomocníkom pri menštruačných kŕčoch.

Počas tehotenstva hladina magnézia v ženskom tele klesá približne až o 10 % a tiež dochádza k zvýšenému vylučovaniu tohto minerálu. Preto je v tomto období u žien potrebné dbať na jeho vyšší príjem. Má dôležitú funkciu pri delení buniek počas rastu maternice a plodu, stará sa o energetické procesy, o správny vývoj kostí u dieťaťa, udržiava stabilnú hladinu krvného tlaku a zabraňuje vzniku kŕčov v nohách, ktoré sú v tehotenstve častou nepríjemnosťou. Pomôže tiež udržať nervovú rovnováhu, ako aj lepší spánok a pomáha pri zvládaní stresu u budúcej mamičky.

Veľmi dôležitý je účinok magnézia pri prevencii alebo liečbe rôznych komplikácií v tehotenstve. Patrí medzi ne preeklampsia, alebo hrozba predčasného pôrodu. 


Spôsoby, ako si môžete doplniť magnézium

Mnohé potraviny sú výborným zdrojom magnézia a zdravý človek si s pestrou stravou väčšinou vystačí. Už pri plánovaní tehotenstva je dôležité dodržiavať zdravú životosprávu a jesť potraviny s vysokým obsahom horčíka, ako je listová zelenina, vláknina, orechy a strukoviny. V nasledujúcej tabuľke ponúkame pre lepšiu predstavu najlepšie zdroje magnézia spolu s jeho približným obsahom.

 

Obsah magnézia v 100 g potravín

Sušené tekvicové semienka

535 mg

Slnečnicové semienka

420 mg

Ľanové semienka

350 mg

Pražené mandle

278 mg

Pšeničné a ražné klíčky

270 mg

Orechy kešu

268 mg

Banán

45 mg


V tehotenstve však niekedy nastávajú situácie, kedy je vyslovene nevyhnutné rapídne zvýšiť príjem horčíka a samotná strava už nepostačuje. Vtedy je potrebné nasadiť výživové doplnky s horčíkom.


Koľko magnézia v tehotenstve?

Podľa nedávnych vedeckých štúdií je ideálnou dennou dávkou magnézia pre tehotné ženy množstvo 360 až 400 mg. Aj bez porady s lekárom je dávka okolo 300 mg denne považovaná za bezpečnú u tehotných žien.


Kedy začať a dokedy užívať magnézium v tehotenstve

Na príjem magnézia by ste mali dbať už počas obdobia, kedy plánujete otehotnieť. Jeho hladina však najviac klesá medzi 24. až 30. týždňom tehotenstva, v tomto období je preto vhodné užívať výživové doplnky. So všeobecne odporúčanou dennou dávkou magnézia 390 mg môžete pokračovať aj počas obdobia dojčenia.


Aké magnézium v tehotenstve?

Pri horčíku je dôležité dbať na výber správnej formy, aby sa dokázal do tela vstrebať a bol účinný. Dobre využiteľné soli horčíka sú magnézium orotát, magnézium laktát, magnézium citrát, prípadne chelát. Naopak, slabú vstrebateľnosť majú zlúčeniny uhličitan horečnatý alebo oxid horečnatý. Niekedy narazíte na výživové doplnky, ktoré kombinujú viaceré typy nosičov horčíka s rôznou vstrebateľnosťou, čo je tiež vhodné riešenie.


Dávajte si pozor na nedostatok magnézia v tehotenstve

Spomenuli sme, že magnézium u budúcich mamičiek pomáha ako prevencia preeklampsie. Ide o stav po 20. týždni tehotenstva ohrozujúci matku aj dieťa. Je to ochorenie ciev placenty, ktoré môže viesť k vysokému krvnému tlaku a nedostatočnej výžive plodu. Nízka hladina horčíka zvyšuje riziko preeklampsie. Nedostatok magnézia súvisí tiež s rizikom predčasného pôrodu. Práve v týchto situáciách je opodstatnené užívanie magnézia vo vyšších dávkach prostredníctvom výživových doplnkov pod dohľadom lekára. 


Autor: Redakcia Vegmart

Zdroje informácií:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27445320/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5590399/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5637834/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6014514/#CIT0007
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6472952/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8453627/