Ako nájsť najlepšiu moringu? + recenzie na kvalitné produkty

Ako nájsť najlepšiu moringu? + recenzie na kvalitné produkty

Cítite sa unavení? Potrebujete posilniť svoju imunitu a hľadáte vhodný výživový doplnok, ktorý obsahuje vitamíny, minerály a ďalšie výživné látky prospešné pre váš organizmus? Vyskúšajte moringu!  V našom článku sa o tomto 100% prírodnom zdroji, ktorý vám môže významne pomôcť pri obnove energie a ponúka mnoho ďalších benefitov, dozviete viac.


Čo vlastne je moringa?

Moringa olejodarná (Moringa oleifera) je strom, ktorý pochádza z Indie a pestuje sa v tropických a subtropických pásmach sveta (Afrika, Južná Amerika, Ázia...). V týchto krajinách majú jej liečivé účinky dlhoročnú tradíciu a moringa je často označovaná ako zázrakprírody alebo strom života. Moringa je všeobecne považovaná za superpotravinu, ktorá je mimoriadne bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty, aminokyseliny a ďalšie cenné látky. Môžeme povedať, že táto rastlina obsahuje vo vysoko koncentrovanejpodobe významné množstvo živín potrebných pre ľudský organizmus.

Obsahuje vitamíny A, B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B6, D, E a ďalšie. Listy moringy obsahujú niekoľkonásobne viac vitamínu C ako pomaranče a napríklad čaj, ktorý z nich môžeme pripraviť obsahuje viac antioxidantov ako zelený čaj. Nachádzajú sa v nej minerály (vápnik, železo, zinok, draslík, horčík, fosfor, síra...) a už spomínané esenciálne aminokyseliny a antioxidantyTabuľka: Obsah minerálov a vitamínov v 100 g čerstvých listov moringy

Obsah minerálov v moringe

Na 100 g v čerstvých listoch 

Draslík

337 mg

Vápnik

185 mg

Horčík 

147 mg

Fosfor

112 mg

Železo

4 mg

Zinok

0,6 mg

Obsah vitamínov v moringe

Na 100 g v čerstvých listoch 

Vitamín C

220 mg

Vitamín E

113 mg

Vitamín A

6,78 mg

Niacín (B3)

2,22 mg

Pyridoxín (B6)

1,2 mg

Riboflavín (B2)

0,66 mg

B1

0,257 mg

Zdroj:https://www.healwithfood.org/nutrition-facts/moringa-superfood.php


Extrakt z listov moringy pomáha zmierniť opuchy a bolesť pri reumatoidnej artritíde. Zrelé semená moringy sa využívajú aj pri výrobe kozmetických prípravkov, pretože obsahujú veľké množstvo kvalitného oleja.


Prečo je dobré užívať moringu

Môžeme povedať, že užívanie moringy vo forme výživového doplnku je vhodné pre každého, kto chce upevniť svoje zdravie a posilniť imunitu. Môže vám tiež pomôcť pri zmiernení rôznych zdravotných ťažkostí a liečbe niektorých ochorení. Vďaka svojim účinkom môže byť moringaprevenciou pred chronickými a civilizačnými chorobami, má protizápalové účinky a zlepšuje hojenie poranení.

Je vhodná pre všetky vekové kategórie. Vďaka vysokému obsahu výživných látok má moringa veľký význam pre vegetariánov a vegánov, odporúčaná je seniorom a ľuďom v stresových situáciách, ale aj športovcom, ktorí majú všeobecne vyššie nároky na výživu.

Moringa vám môže pomôcť:

 • znížiť pocit únavy,
 • podporiť zdravie centrálneho nervového systému,
 • znížiť hladinu cholesterolu,
 • pri liečbe reumatických ochorení,
 • zvýšiť celkovú imunitu,
 • pri podpore zdravého zraku (najmä vo vyššom veku),
 • znížiť riziko vzniku alergií a astmy,
 • chrániť pečeň,
 • znižovať hladinu cukru v krvi,
 • udržiavať zdravie tráviaceho traktu,
 • udržiavať zdravé vlasy a pokožku,
 • a iné.

Pre tehotné a dojčiace ženy môže byť prospešná (dodáva potrebné vitamíny a minerály, pomáha pri tvorbe mlieka) no môže aj uškodiť. Prípravky z koreňa, kvetov alebo kôry moringy môžu v niektorých prípadoch vyvolať nechcené sťahy maternice a potrat. Pri plánovanom tehotenstve, počas neho a pri dojčení vyhľadávajte preto len také produkty s obsahom moringy, ktoré vám neuškodia. Pozorne čítajte upozornenia uvedené pri jednotlivých výživných doplnkoch a predtým, ako ich začnete užívať, poraďte sa so svojím lekárom. Užívanie moringy konzultujte s lekárom aj v prípade, ak trpíte iným závažným alebo chronickým ochorením.


Viac o moringe a jej účinkoch si môžete prečítať v tomto článku


Aká je najkvalitnejšia moringa?

Na trhu je v súčasnosti skutočne široká ponuka rôznych doplnkov výživy s obsahom moringy. Najčastejšie ich nájdeme v podobe tabliet, prášku alebo čaju, dajú sa zakúpiť aj surové listy moringy. Na našom trhu sú tieto produkty pripravované z listov tohto stromu, v drvenej a sušenej forme, či vo forme prášku. Výživové doplnky najčastejšie obsahujú čistý extrakt z moringy, moringu však nájdeme aj ako súčasť komplexnejších multivitamínových, multiminerálnych výrobkov alebo aj ako súčasť komplexu na podporu tvorby kolagénu. Na trhu nájdeme prípravky z moringy aj podobe esencií a olejov, ktoré sa používajú na pokožku a vlasy. 

Náš tip: Vyskúšajte moringu na lupiny v tuhom šampóne s kondicionérom - Moringa.

Aby ste vo vybranom výživovom doplnku dostali skutočne kvalitnú moringu zaujímajte sa ovýrobcu, miesto jej pôvodu, dôležitý je spôsob pestovania (bez použitia pesticídov a chemikálií) aj spôsobspracovania. Nesprávnym sušením a spracovaním stráca moringa množstvo cenných živín. Ako najvhodnejšie vám odporúčame prípravky v bio kvalite, také, ktoré sú vhodné aj pre vegánov a vegetariánov. Pri výbere je dôležitý aj obsah moringy v danom výrobku (v jednej dávke). Je dôležité kupovať moringové výrobky od overených výrobcov a dodávateľov, ktorí dodržiavajú prísne kvalitatívne štandardy!


Moringa – recenzie

Ponúkame vám recenzie kvalitných prírodných výživových doplnkov s obsahom moringy, ktoré nájdete v našom e-shope:

 
Zdravý den Moringa BIO 180 kapsúl

Zdravý den Moringa BIO 180 kapsúl

Výrobca: Zdravý den

Výživový doplnok obsahuje 366 mg prášku z listov moringy olejodarnej (moringa oleifera) v jednej kapsule. Prípravok obsahuje 100% listy moringy v BIO a RAW kvalite a je vhodný aj pre vegánov, vegetariánov a pre diabetikov (môže pomôcť pri udržiavaní správnej hladiny cukru v krvi). Práve prášok z listov moringy je bohatý na prírodné vitamíny a minerály, ako sú: meď, železo, draslík, zinok, vápnik, vitamíny C, E, vitamíny skupiny B, a ďalšie. Obsahuje tiež  omega 3 a omega – 6 mastné kyseliny. Môžeme povedať, že patrí k jednému z najlepších bio multivitamínov a multiminerálov, so silným antioxidačným účinkom. Tento prírodný doplnok vám môže pomôcť podporiť celkovú imunitu a obranyschopnosť organizmu.

Odporúčané dávkovanie je 3-5 kapsúl denne, ktoré sa zapíjajú vodou. Zdravý den Moringa neobsahuje umelé farbivá, kvasnice, lepok, sóju ani živočíšne zložky a je zabalený v recyklovateľnom obale. Nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy, ani pri plánovanom tehotenstve. Ak ste tehotná alebo dojčíte, poraďte sa pred užívaním moringy so svojim lekárom alebo lekárnikom.


Organika TrioHerb - podpora tvorby mlieka, laktácie a dojčenia, 60 kapsúl

Organika TrioHerb - podpora tvorby mlieka, laktácie a dojčenia, 60 kapsúl

Výrobca: Organika

Skutočne unikátny výživový doplnok s obsahom moringy (Moringa olejodarná - sušené listy), 500 mgv jednej kapsule. Spolu so senovkou gréckou a benediktom lekárskym môže podporiť tvorbu materského mlieka počas dojčenia. Aj vďaka moringe tak môže dieťa prijať z materského mlieka veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok, ktoré pozitívne vplývajú na jeho zdravý vývin. 

TrioHerb podporuje metabolizmus, udržiava optimálnu hladinu cukru v krvi, pomáha tráveniu a pomáha normálnemu fungovaniu črevného traktu. Neobsahuje žiadne živočíšne zložky ani umelé farbivá, lepok, cukor orechy ani sóju. TrioHerb tak podporuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu matky aj dieťaťa.

Balenie obsahuje 60 kapsúl, ktoré vám pri odporúčanom dávkovaní 1– 2 kapsule denne, vydrží jeden mesiac. Náš e-shop ponúka tiež cenovo zvýhodnené trojbalenie produktu alebo balenie 6 ks (5+1 zdarma). Kapsuly je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody. Výrobca (Organika) zabalil produkt do recyklovateľného plastu, ktorý je pre ochranu spotrebiteľa zapečatený.

Výrobok nie je vhodný pre deti a užívanie a dávkovanie na podporu tvorby mlieka je vhodnékonzultovať s odborným lekárom alebo certifikovanou laktačnou poradkyňou. Opatrnosť pri užívaní sa odporúča aj pri cukrovke a alergii na rastliny z čeľade astrovité, výrobok neužívajte počas tehotenstva.


Organika Vegan collagen booster (rastlinný), prášok 150 g

Organika Vegan collagen booster (rastlinný), prášok 150 g

Výrobca: Organika

Moringu môžeme nájsť aj v ďalších kvalitných výživových doplnkoch, ktoré podporia nielen vaše zdravie ale aj krásu. K takýmto prípravkom určite patrí aj výnimočný rastlinný posilovač tvorby kolagénu od značky Organika, vo forme prášku. Produkt je 100% vegánsky, má príjemnú citrusovú chuť a je vhodný aj pre diabetikov. Nie je vhodný pre deti, pri plánovanom tehotenstve, ani pre tehotné a dojčiace ženy.

Tento výživový doplnok má priaznivývplyv na prirodzenú tvorbu kolagénu a pomáha tak udržiavať vašu pokožku pružnú a žiarivú, znižuje tiež následky oxidačného stresu a nepriaznivý vplyv UV žiarenia. Obsahuje zmes 7 rastlinných zložiek, vrátane prášku z listov moringy, a je unikátny aj tým, že je to 100% rastlinný doplnok na podporu tvorby kolagénu, ktorý využíva mrkvové a ženšenové peptidy. Tie sú zdrojom viacerých aminokyselín (nájdeme medzi nimi napr. histidín, glycín, cysteín, tryptofán, alanín, kyselina asparágová a ďalšie). Nájdeme v ňom aj vitamín Cz Aceroly, ktorý má nezastupiteľnú úlohu pri využití kolagénu v tele.

Výhodou pri užívaní prípravku je, že prášok môžete rozpustiť v nápoji, použiť pri príprave smoothie, alebo pridaťdo jedla, napríklad do jogurtu. Výrobca odporúča použiť 2 čajové lyžičky na 250 ml tekutiny. Prášok však nepoužívajte pri varení a pečení a nemiešajte ho s horúciminápojmi. Samozrejmosťou je recyklovateľný obal výrobku.


Na záver

Moringa má skvelé vlastnosti preto ju môžeme zaradiť medzi superpotraviny. Pri výbere však dbajte na kvalitu moringy vo výživových doplnkoch. Výskumy sa zameriavajú aj na využitie potenciálu moringy aj pri cukrovke. Je možné, že potenciál moringy je ešte omnoho väčší a jej spektrum využitia bude ešte stúpať. 


Redakcia Vegmart


Zdroje:

 1. https://vup.sk/index.php?mainID=2&navID=36&version=2&volume=57&article=2087
 2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453016300362
 3. https://allaboutmoringa.info/wp-content/uploads/2020/11/Ebook-The-Moringa-Tree-echo.pdf
 4. https://koreascience.kr/article/JAKO201435648479194.pdf
 5. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2023