Čo je MSM (metylsulfonylmetán) a na čo je dobrý? 5 účinkov na váš organizmus

Čo je MSM (metylsulfonylmetán) a na čo je dobrý? 5 účinkov na váš organizmus

Čo je to vlastne MSM? Už ste o tejto látke čítali alebo počuli? Aj keď vysloviť metylsulfonylmetán nie je práve jednoduché, a názov nám znie príliš odborne, skrýva sa za ním síra, ktorá je prirodzenou súčasťou mnohých potravín a aj ľudského tela.


Čo je to MSM a ako nám môže poslúžiť?

Metylsulfonylmetán, známy aj ako MSM, je prírodná organická zlúčenina síry, ktorá sa vyskytuje prirodzene v ovocí, zelenine, obilninách, materskom mlieku, ale aj v telách zvierat alebo ľudí. Síra je jedným z najčastejšíchprvkov nachádzajúcich sa v našom organizme a zohráva kľúčovú úlohu pri viacerých telesných funkciách a pri procese hojenia tkanív. 

Síra okrem iného pomáha očisťovať organizmusodťažkýchkovov a zohráva významnú úlohu pri tvorbe glutathionu, ktorý je jedným z najdôležitejších antioxidantov. Síra je nevyhnutná pre správne fungovanie detoxikačných procesov a glutathion sa bez prítomnosti síry nemôže vytvárať. Metylsulfonylmetán sa prirodzene vyskytuje v tepelne nespracovaných potravinách, ale počas varenia sa rýchlo znehodnotí. Z tohto dôvodu sa odporúča užívať MSM formou doplnku stravy, pri ktorom máme istotu správneho príjmu.

Účinky MSM

MSM má množstvo pozitívnych účinkov na naše telo a my sa v tomto článku sústredíme na 5 najvýznamnejších, medzi ktoré patrí pomoc pri bolestiach kĺbov, pozitívne účinky na kožu a jej stav, posilnenie imunitného systému, redukcia prejavov alergií a, v neposlednom rade, aj vplyv na regeneráciu po náročných fyzických aktivitách.


1. Pomoc pri bolestiach kĺbov

MSM dokáže uľaviť od bolesti, zmierňovať opuchy, ale predovšetkým má schopnosť znižovať zápal v kĺboch, čo znamená veľkú pomoc pre každého, kto trpí bolesťami kĺbov, ale aj pre športovcov, ktorých kĺby sú nadmerne zaťažované. MSM dokonca podporuje aj flexibilitu kĺbov.

Viac informácií o kĺbovej výžive si môžete prečítať v našomčlánku TU!


2. Pozitívny vplyv na pokožku, vlasy a nechty

MSM nachádzajúce sa v pleťovom kréme môže znižovať zápalové prejavy kože a pomáha zjednotiť tón pokožky pri najrôznejších alergiách, zmenách farby pokožky alebo pri ochoreniach ako je rosacea. Keďže síra podporuje tvorbu kolagénu a keratínu, je jej užívanie vhodné aj na podporu zdravia vlasov a nechtov.


3. Pomoc pri osteoartróze

Výskum potvrdil, že vnútorné užívanie MSM, samostatne alebo spolu s ďalšími zložkami (napr. s glukozamínom), môže mierne znížiť bolesť a opuch, a zlepšiť tak život ľuďom s osteoartrózou.


4. Urýchlenie regenerácie po intenzívnom športe alebo cvičení

Počas vyčerpávajúceho cvičenia dochádza k poškodzovaniu svalov a zvyšuje sa oxidačný stres. MSM môže prirodzene urýchliť regeneráciu svalov po intenzívnom cvičení, a to znížením zápalu a oxidačného stresu.

Štúdia na 18 mužoch ukázala, že užívanie 50 mg prášku MSM na kg telesnej hmotnosti, počas 10 dní, významne znížilo poškodenie svalov spôsobené cvičením, a po 14 km behu zvýšilo antioxidačnú aktivitu. MSM tiež môže pomáhať znižovať bolesti po dlhodobom cvičení.


5. Zmiernenie príznakov alergie

Medzi bežné spúšťače alergickej nádchy patrí zvieracia srsť, peľ a plesne.

Pri strete s alergénom sa uvoľňuje mnoho zápalových látok, ako sú prostaglandíny a cytokíny, čo spôsobuje nepríjemné symptómy (svrbenie očí, alergická nádcha). Štúdie ukázali, že MSM môže byť účinný pri aj znižovaní príznakov alergie.

Štúdia na 50 ľuďoch s alergickou nádchou ukázala, že dávka 2 600 mg MSM denne, podávaná 30 dní, znížila príznaky alergie, vrátane svrbenia očí, opuchnutých slizníc, dýchavičnosti, kýchania a kašľa.


Okrem vyššie spomenutého môže mať MSM pozitívne účinky aj na:

 • únavu, stavy vyčerpania a zníženej energie,
 • astmu,
 • vysoký krvný tlak,
 • alergie,
 • burzitídu,
 • zápal oka,
 • zápal šliach,
 • kvasinkové infekcie,
 • svalové kŕče,
 • žalúdočné problémy,
 • infekcie ústnej dutiny,
 • bolesti hlavy a kŕče,
 • poruchy trávenia a zadržiavanie vody.


Koľko MSM užívať, aby sme pocítili pozitívny efekt?

Doplnky stravy s obsahom MSMdobre vstrebateľné zdroje organickej síry. V súčasnej dobe neexistujú žiadne oficiálne odporúčané denné dávky síry, ani MSM, a nebola určená ani žiadna výška toxického príjmu. MSM sa bežne suplementuje v dávkach medzi 2 000 mg – 6 000 mg denne, v niekoľkých rozdelených dávkach.


MSM v doplnkoch stravy

MSM doplnky sú zvyčajne dostupné v tabletách a kapsulách obsahujúcich 200 mg – 1500 mg a užívajú sa niekoľkokrát denne, čo je veľmi jednoduchý spôsob, ktorý nevyžaduje váženie alebo odmeriavanie, alebo vo forme prášku, ktorý je možné jednoducho dávkovať podľa individuálnej potreby. Mnoho doplnkov stravy kombinuje MSM s ďalšími látkami, ktoré môžu pomáhať jeho vstrebávaniu a účinnosti. Patrí k nim napr. MSM v kombinácii s glukozamínom alebo MSM spolu s vitamínom C.

MSM a vedľajšie účinky

Vedci v rámci štúdií toxicity tvrdia, že „MSM sa zdá byť dobre tolerované a bezpečné.” Ide o látku, ktorá je ľudskému telu známa, pretože sa v ňom nachádza. Ale všeobecne sa odporúča užívať vždy čonajnižšiu účinnú dávku. Ak si nie ste istí správnym dávkovaním, poraďte sa so svojím lekárom.

Jedna z popredných štúdií bola zameraná na pacientov trpiacich osteoartritídou. Počas 3 mesiacov trvania štúdie dostávali pacienti pravidelne MSM a pozorovania ukázali, že užívanie tohto prípravku významne zlepšilo symptómy bolesti a fyzickú funkciu, bez toho, aby sa prejavili nejaké významné vedľajšie účinky.

Ďalšie štúdie identifikovali mierne nežiaduce účinky, ako napríklad podráždenie žalúdka, hnačku a tráviace problémy. U niektorých sa objavili mierne opuchy, únava, nespavosť a zhoršená koncentrácia.

MSM dokáže rozpúšťať rôzne zlúčeniny a reagovať s toxínmi a už samotný proces detoxikácie môže vyvolať nepríjemné príznaky. Prejavy detoxikácie a prípadné nežiaduce účinky sú však zvyčajne veľmi individuálne, a nedajú sa tak presne predpokladať.


MSM počas tehotenstva a dojčenia

V súčasnosti, žiaľ, nemáme dostatok informácii, ktoré by potvrdili bezpečnosť užívania MSM počas tehotenstva a dojčenia, preto nemôžeme jeho užívanie v týchto životných obdobiach odporučiť.


Ako zvýšiť účinnosť MSM?

Ako sme už spomenuli vyššie, veľa doplnkov stravy kombinuje MSM s ďalšími látkami, ktoré môžu pomôcť jeho vstrebávaniu a účinnosti - primárne na zdravie kĺbov a zmierňovanie bolestí, a aj problémy pri osteoartróze. 


MSM v kombinácii s glukozamínom

Glukozamín je aminový cukor, ktorý vzniká v tele z glukózy a glutamínu. Má rozhodujúcu úlohu pre zdravie synoviálnych tekutín, šliach, väziva, kože, kostí, srdcových chlopní a krvných ciev, ako aj tráviaceho, močového a respiračného traktu.

Užívanie glukozamínu spolu s MSM pomáha udržiavať zdravé kĺby a spojivové tkanivá.


MSM v kombinácii s vitamínom C

Bolo potvrdené, že MSM funguje efektívnejšie, ak sa užíva spolu s vitamínom C. Je pravdepodobné, že prítomnosť vitamínu C zlepšuje rýchlosť vstrebávania MSM, čo má vplyv na jeho silnejšie účinky. MSM má protizápalové vlastnosti a vitamín C pomáha znižovať nepriaznivé účinky voľných radikálov a oxidačného stresu. V kombinácii v jednom doplnku tak ponúkajú viacero zdravotných benefitov.


MSM v kombinácii s chondroitínom či phytodroitínom

Doplnky stravy určené na podporu zdravia kĺbov často kombinujú MSM s glukozamínom, ale aj chondroitínom či phytodroitínom (rastlinná alternatíva chondroitínu). Tieto kombinácie sa tiež užívajú pre ich protizápalové účinky a pri bolestiach spojených s osteoartrózou.


Záver

MSM sa v súčasnosti na trhu výživových doplnkov teší čoraz väčšej obľube a jeho účinkom sa venuje celý rad štúdií, ktoré potvrdzujú úľavu pri bolesti kĺbov, svalov a pomoc pri sezónnych alergiách. Pretože MSM je dobre tolerovaný väčšinou užívateľov, a vedľajšie účinky sa objavujú len zriedka, je možné bez obáv vyskúšať jeho mnohostranné účinky.


Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyňa v oblasti rastlinnej stravy


Zdroje:

 1. Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial, DrL.S.KimN.D.(Medical Director)DrL.J.AxelrodN.D.(Professor)DrP.HowardM.D.(Medical Director)DrN.BuratovichN.D.DrR.F.WatersPh.D.
 2. Moody, A. G. 2018. MSM Supplements and Hair Growth | Livestrong.com [online] 
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372953/
 4. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/522.html
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22525653/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19336900/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12006124/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21708034/
 9. https://binscience.com/msm-methylsulfonylmethane/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372953/
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16309928