4 dôvody, prečo je rastlinný kolagén lepší ako živočíšny + recenzie na najlepšie vegánske kolagény

4 dôvody, prečo je rastlinný kolagén lepší ako živočíšny + recenzie na najlepšie vegánske kolagény

Ak ste si doteraz mysleli, že kolagén je možné do tela dostať len v živočíšnej forme, tak vás vyvedieme z omylu a navyše vám odhalíme aj 4 hlavné výhody rastlinných kolagénov oproti tým živočíšnym. V závere článku navyše nájdete recenzie na kolagénové doplnky výživy z rastlinných surovín z nášho e-shopu. 

Kolagén je dôležitá súčasť ľudského tela. Je to bielkovina, ktorú si telo dokáže prirodzene vytvoriť samo a tvorí až 30 % zo všetkých bielkovín ľudského tela. Je nevyhnutný pre zachovanie zdravia kostí, kĺbov, svalov, vlasov, nechtov, pokožky aj ciev, pomáha pri zrážaní krvi a zabezpečuje kvalitný spánok. Po 30. roku života však dochádza k jeho poklesu v tele, a práve vtedy je vhodné zvážiť dostupné možnosti, ktorými sa dá podporiť tvorba kolagénu a udržať si tak zdravé telo čo najdlhšie. Viac o tvorbe kolagénu, o znakoch úbytku hladiny kolagénu v tele a o spôsoboch ako podporiť tvorbu kolagénu si prečítate v článku Čo je to kolagén a ako podporiť jeho tvorbu v tele?

Okrem zmeny životného štýlu a stravy bohatej na živiny podporujúce tvorbu kolagénu v tele, môžete siahnuť aj po výživových doplnkoch, ktoré zaručujú zvýšenie hladiny kolagénu v tele. V riadkoch nižšie sa dozviete o 4 hlavných rozdieloch medzi živočíšnymi a rastlinnými (vegánskymi) kolagénovými doplnkami.


Kolagénové výživové doplnky – je lepší živočíšny kolagén alebo vegánsky rastlinný kolagén?

Produktov, ktoré sľubujú zvýšenie hladiny kolagénu v tele nájdeme v dnešnej dobe mnoho. Predávajú sa najčastejšie vo forme práškov, ale aj kapsúl a tabliet. Ako v prípade potravinových zdrojov kolagénu, tak aj tu existujú 2 hlavne druhy výživových doplnkov pre tvorbu kolagénu z pohľadu zdrojov: rastlinné a živočíšne. Pýtate sa, ktorý z týchto 2 druhov výživových doplnkov pre tvorbu kolagénu je lepší? Poďme sa spolu bližšie pozrieť na 4 hlavné rozdiely medzi nimi, aby sme našli odpoveď na túto otázku.


1. Absorpcia kolagénu v tele

Prijatý živočíšny kolagén musí telo pred použitím najskôr rozložiť, nepremení sa v tele na kolagén okamžite, ako by sa mnohí mohli mylne domnievať. Kolagén sa v čreve rozkladá na aminokyseliny a peptidy, ktoré na to aby ich telo využilo, musia byť absorbované tenkým črevom a prejsť do krvného obehu. Tam ich telo využíva na to, na čo potrebuje, a tak ich nemusí nevyhnutne vždy použiť na tvorbu kolagénu.

Rastlinné doplnky na tvorbu kolagénu fungujú inak než tie živočíšne. Namiesto pridávania vonkajšieho kolagénu do tela, sa vegánske kolagénové doplnky zameriavajú na zvýšenie produkcie vlastného kolagénu v tele. Vegánsky kolagén vo svojej podstate ani neexistuje, lebo rastliny kolagén neobsahujú. Vegánske kolagénové výživové doplnky teda neobsahujú kolagén ako taký, ale namiesto toho obsahujú jednotlivé zložky potrebné na tvorbu kolagénu a bielkovín v tele. Ide tak o prirodzenejší prístupu k tvorbe kolagénu v tele smerom zvnútra von.


2. Porovnanie aminokyselín z rastlinných a živočíšnych zdrojov 

Kolagén je zložený z aminokyselín glycín, arginín, prolín a hydroxyprolín. Pre udržanie dostatočnej hladiny kolagénu v tele je preto dôležité, aby malo telo dostatok týchto aminokyselín, ale taktiež aj vitamínu C, zinku, medi a mangánu. Výhodou rastlinných aminokyselín je, že môžu byť pre telo ľahšie stráviteľné než tie živočíšne, najmä ak sú fermentované. Pretože rastlinné aminokyseliny sa dokážu rýchlejšie absorbovať a využiť v tele, môžu byť tak prospešnejšie pri budovaní kolagénu. Okrem toho sa rastlinná strava oproti živočíšnej spája u ľudí aj s nižším rizikom kardiovaskulárnych ochorení a znižuje sa pri nej aj riziko niekoľkých závažných ochorení, ako je napr. cukrovka.


3. Rastlinný kolagén je udržateľnejší

Živočíšny kolagén môže byť vyrobený z ošípaných, kráv, sliepok, známy je aj morský kolagén z morských živočíchov. Na výrobu živočíšneho kolagénu sa používajú kosti, šľachy a kože týchto zvierat a tiež vaječné škrupiny. Väčšina kolagénu pochádza z koží a spojivových tkanív kráv a rýb – hovädzí a morský kolagén. Aj keď tieto zvieratá nemusia byť chované výlučne pre výrobu kolagénu, v určitom bode svojho života boli súčasťou systému živočíšneho poľnohospodárstva. 

Živočíšne poľnohospodárstvo je v súčasnosti zodpovedné za viac skleníkových plynov ako celý globálny dopravný systém dohromady. Jednou z najväčších výhod používania vegánskych doplnkov výživy na tvorbu kolagénu je tak to, že sú udržateľnejšie a etickejšie. V snahe podporiť humánne zaobchádzanie so zvieratami je tak používanie rastlín, ktoré pomáhajú vášmu telu produkovať vlastný kolagén, oveľa lepšou alternatívou voči tradičnému kolagénu na živočíšnej báze.


4. Vegánsky kolagén má vyšší bezpečnostný profil

Problém so živočíšnym kolagénom je aj v tom, že existuje obava z rizika prenosu chorôb. Kolagén živočíšneho pôvodu sa s väčšou pravdepodobnosťou dostane do kontaktu s bežnými alergénmi alebo baktériami. Rovnako, ako všetko čo pochádza z mäsového priemyslu, tak aj živočíšny kolagén je náchylný na kontamináciu pesticídmi, herbicídmi, steroidmi, antibiotikami, metabolitmi liekov na predpis, insekticídmi, parabénmi a glyfosátmi uloženými v kostiach konvenčne chovaných zvierat.

Naproti tomu sú produkty vyrobené z rastlín pre spotrebiteľa oveľa bezpečnejšiou voľbou. Aj keď jednou z najväčších výhod vegánskych kolagénových produktov je, že pri ich výrobe nemuseli byť zabité žiadne zvieratá, je rastlinný povzbudzovač tvorby kolagénu navyše vo väčšine prípadov vhodný aj pre ľudí s alergiami. Niektoré živočíšne kolagény totiž obsahujú aj mäkkýše a vajcia, čo sú dva z ôsmich najčastejších potravinových alergénov. Pri vegánskom “kolagéne” je tak oveľa menšie riziko alergickej reakcie.


Recenzie na najlepšie vegánske kolagénové výživové doplnky z našej ponuky

Chcete sa cítiť a vyzerať mladšie, zdravšie a sviežejšie? Zaznamenali ste na vašom tele úbytok hladiny kolagénu, alebo sa snažíte o včasnú prevenciu? Vyskúšajte niektorý z 5 najzaujímavejších produktov z našej ponuky, ktoré môžu vášmu telu pomôcť pri tvorbe kolagénu. Vy sa tak po ich užívaní budete cítiť a vyzerať mladšie, zjemnia sa vám vrásky na pleti, pocítite úľavu od bolesti kĺbov a po cvičení či fyzickej námahe sa budete rýchlejšie zotavovať. 

Organika Vegan collagen booster (rastlinný), prášok 150 g

Organika Vegan collagen booster (rastlinný), prášok 150 g

Produkt kanadskej značky Organika obsahuje zmes 7 synergicky pôsobiacich rastlinných zložiek na prirodzenú podporu tvorby kolagénu. Predstavuje skutočnú podporu krásy, zdravia a sily zvnútra. Vhodný je pre vegánov i diabetikov. Nájdeme v ňom: ženšenový peptid, mrkvový peptid, extrakt z dračieho ovocia, extrakt z moringy, extrakt zo zlatého bambusu, astaxantín a vitamín C z aceroly. Tieto zložky obsahujú, okrem iného, aj aminokyseliny glycín, prolín a hydroxyprolín, ktoré sú hlavnými stavebnými kameňmi kolagénu v ľudskom tele. Atraktívna prášková forma, jednoduchá na použitie – stačí zmiešať denne 2 čajové lyžičky s tekutinou a vypiť. Ulahodí vám prírodné zloženie a skvelá jemne citrusová príchuť. 150 gramové balenie vydrží pre jednu dospelú osobu pri dennej dávke 2 čajové lyžičky (5g) na 1 mesiac používania

Naturtreu Očarujúca - Vegánsky kolagén s vit. C, kys. hyaluronovou a Q10, prášok 300 g

Naturtreu Očarujúca - Vegánsky kolagén s vit. C, kys. hyaluronovou a Q10, prášok 300 g

Ide o unikátny vegánsky kolagénový komplex obsahujúci zložky, ako sú prírodný C vitamín, kyselina hyalurónová, koenzým Q10, probiotické kultúry a vysoko kvalitné aminokyseliny. Účinné látky sú v jednej dávke obsiahnuté vo vysokej koncentrácii, a preto je skvelou voľbou pre prípad rýchlej podpory tvorby kolagénu na zabezpečenie zdravého stavu vlasov, nechtov, pokožky, ale aj kĺbov či šliach.

Denná dávka predstavuje 25 g prášku 1x denne – pri tomto dávkovaní vydrží jedno 400 gramové balenie na 16 dní.

Cytoplan Vegan Collagen, 120 kapsúl

Cytoplan Vegan Collagen, 120 kapsúl

Vďaka svojmu zloženiu je kolagén od Cytoplanu čisto rastlinného pôvodu, a je tak vhodnou alternatívou pre vegánov či vegetariánov, ktorí chcú prirodzeným spôsobom zvýšiť hladinu kolagénu vo svojom tele. Tento produkt pomáha dosiahnuť normálny stav pokožky, vlasov, nechtov a prispieva k normálnemu fungovaniu kĺbov a väziva. Obsahuje komplex 18 vegánskych aminokyselín, vrátane glycínu, prolínu, hydroxyprolínu a arginínu – tých najdôležitejších aminokyselín pre tvorbu kolagénu v tele. Výhodou je veľké balenie, ktoré obsahuje až 120 kapsúl, a tak vydrží jednej osobe pri dávke 2 kapsuly denne až po dobu 2 mesiacov

Vegetology Vollagen® - vegan kolagén, 60 kapsúl

Vegetology Vollagen® - vegan kolagén, 60 kapsúl

Vollagen od Vegetology predstavuje skvelú rastlinnú alternatívu k živočíšnemu kolagénu. Obsahuje jedinečný aminokyselinový komplex, ktorý prispieva k vlastnej tvorbe kolagénu v tele. Aminokyseliny v prípravku Vollagen sú navyše izolované, vďaka čomu sa tento vegánsky kolagén lepšie absorbuje. Prípravok tak podporuje normálny stav vlasov, pokožky, nechtov, kĺbov a kostí. Vollagen je pre vás, ak hľadáte jedinečnú vegánsku alternatívu bežného kolagénu s rovnakým pomerom aminokyselín, ale s čisto rastlinným zložením. Užívajú sa 2 kapsuly denne s jedlom. Jedno 60 kapsulové balenie tak predstavuje pre jednu osobu dávku na 1 mesiac používania

Vegmart L-hydroxyprolín Extra Forte 500 mg, 90 kapsúl

Vegmart L-hydroxyprolín Extra Forte 500 mg, 90 kapsúl

Produkt L-hydroxyprolín Extra Forte je jedným z dvoch prvých produktov našej vlastnej značky Vegmart. Do jednej kapsule sme ukryli mega dávku – až 500 mg L-hydroxyprolínu. Ide o aminokyselinu, ktorá je jednou z hlavných zložiek bielkovinového kolagénu. Hydroxyprolín a prolín zohrávajú kľúčovú úlohu v stabilite štruktúry kolagénu, ktorý je základnou stavebnou hmotou podporných (spojivových) tkanív, ako sú väzivo, chrupavka či kosť. 

Ide o ideálny produkt pre podporu tvorby kolagénu s prínosom pre zdravé kĺby, kosti, kožu, chrupavky a cievy. Je vo vegánskej kvalite a bez testovania na zvieratách. 90 kapsulové balenie vydrží dospelej osobe na 3 mesiace používania pri dennej dávke 1 kapsula denne


Záver

V súčasnej dobe, kedy neustále rastie dopyt po udržateľných produktoch a spoločnosť sa začína prikláňať k etickejším spôsobom života je skvelou správou, že existujú takéto alternatívy aj v oblasti ako sú kolagénové doplnky stravy, hlavne v dobe kedy narastá po týchto produktoch dopyt. Okrem toho má rastlinný “kolagén”, či rastlinný výživový doplnok na prirodzenú tvorbu kolagénu, oproti živočíšnemu kolagénu veľa ďalších výhod – lepšia absorpcia v tele, rastlinné aminokyseliny bývajú ľahšie stráviteľné, zdravšia alternatíva bez alergénov. Navyše je dôležité myslieť aj na to, že účinnosť týchto 2 druhov kolagénových posilňovačov (rastlinných vs. živočíšnych) je približne rovnaká, v niektorých prípadoch dokonca hrá v prospech tých rastlinných. Stačí sa tak už len odhodlať a vyskúšať všetky výhody prírodného rastlinného kolagénu na vlastnej koži.


Redakcia Vegmart

Zdroje informácií:

  1. https://happyhealthyhippieco.com/blogs/news/vegan-collagen-vs-animal-collagen-supplements
  2. https://sunwarrior.com/blogs/health-hub/is-vegan-collagen-as-good-as-animal-collagen
  3. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.119.012865
  4. https://www.healthline.com/health/food-nutrition/vegan-collagen
  5. https://www.webmd.com/beauty/vegan-collagen-what-to-know