Nie je šampón ako šampón: ktoré sú najlepšie? + porovnanie zloženia a recenzie na kvalitné produkty

Nie je šampón ako šampón: ktoré sú najlepšie? + porovnanie zloženia a recenzie na kvalitné produkty

V dnešnej dobe existuje na trhu mimoriadne široká ponuka rôznych šampónov, ktoré sľubujú dokonalú starostlivosť a zdravie pre vaše vlasy. Ale ako si vybrať ten najlepší šampón pre váš typ vlasov a vaše individuálne potreby

V tomto článku sa zameriame na najlepšie šampóny, vrátane šampónov na rôzne typy vlasov, ako sú mastné vlasy, suché vlasy, poškodené vlasy, vypadávajúce vlasy a mnohé ďalšie. Pozrieme sa spoločne aj na jednotlivé produkty, ich zloženie, vôňu, funkciu a ďalšie faktory. Ak teda práve hľadáte nový šampón a chcete mať istotu, že si vyberiete ten najlepší, určite pokračujtev čítaní nášho článku!


Kritériá pri výbere vhodného šampónu

Pri výbere kvalitného šampónu je potrebné brať do úvahy niekoľko kritérií, ktoré vám pomôžu nájsť ten správny produkt pre vaše vlasy. Nasledujúce kritériá sú pri výbere šampónu kľúčové. Veríme, že ak sa nad nasledujúcimi bodmi zamyslíte, nájdete presne taký šampón, ktorý vám bude skutočne vyhovovať!


1. Typ vlasov

Je dôležité vybrať taký šampón, ktorý je určený pre váš konkrétny typ vlasov. Šampón môže byť určený na mastné vlasy, suché vlasy, jemné vlasy, kučeravé vlasy, farbené vlasy a pod. Ak si vyberiete správny šampón, máte väčšiu istotu, že vám bude vyhovovať.

2. Zloženie

Skontrolujte zloženie šampónu a zistite, či neobsahuje dráždivé alebo agresívne látky, ako sú sulfáty, silikóny a parabény. Vyberte si šampón, ktorý obsahuje najviac prírodných a šetrných zložiek.

Ako sa orientovať v označení kozmetiky s názvami „prírodná, bio, vegán“ si môžete prečítať v našomčlánku TU!

3. Efekt

Šampón by mal byť predovšetkým účinný pri čistení vlasov a vlasovej pokožky. Skúste však nájsť šampón, ktorý bude spĺňať vaše požiadavky nad rámec umytia nečistôt z vlasov, ako sú napríklad hydratácia, zlepšenie textúry vlasov, posilnenie vlasov, eliminácia vypadávania vlasov, uhladenosť vlasov a pod.

4. Cena

Vzhľadom na skutočnosť, že šampón používate pravidelne, aj niekoľkokrát týždenne, je dôležité uvažovať aj o cene, ktorú ste ochotní za šampón minúť. Nájdite si taký produkt, ktorý vyhovuje vašej cenovej predstave a je pre vás finančne dostupný.

Náš tip: Pre prírodu aj vašu peňaženku môže byť riešením napríklad nákup náhradnej náplne šampónu, ktorá často býva väčšia, ekonomickejšia, a neobsahuje toľko obalového materiálu ako bežné balenie (napr. náhradná náplň vo vrecúšku). Náhradné náplne ponúka napríklad značka Tierra Verde a môžete nimi naplniť vyprázdnenú pôvodnú sklenenú fľaštičku, alebo iný vhodný obal, ktorý máte doma.

5. Skúsenosti zákazníkov

Pozrite sa na hodnotenia a skúsenosti zákazníkov, ktorí už šampón vyskúšali, aby ste zistili, aký je jeho skutočný účinok a či vyhovuje vašim požiadavkám. Odporúčame vám čítať recenzie o produktoch z viacerých nezávislých zdrojov a nespoliehať sa len na recenzie zverejnené výrobcom, ktoré môžu byť niekedy skreslené.

6. Forma šampónu 

Pri výbere je tiež dôležité premyslieť si, akú formu šampónu chceme používať. Každá z foriem má svoje výhody aj nevýhody.

Tekuté šampóny sa lepšie nanášajú, často viac penia, manipulácia s nimi jejednoduchšia, lepšie sa skladujú. Ich nevýhodou je však odpad, ktorý vzniká po ich spotrebovaní, aj keď dnes sa už veľa výrobcov kvalitných šampónov snaží svoje výrobky plniť do recyklovaných či recyklovateľných obalov.

Tuhé šampóny sú bezpochyby ekologickejšie, pretože sú väčšinou balené len do papierového obalu. Nezaberajú veľa miesta, preto ich oceníte na cestách či v malej kúpeľni. Nevýhodou je horšia manipulácia pri nanášaní na vlasy, nepraktické skladovanie práve použitého mokrého šampónu, ktorý je potrebné pred uložením do obalu nechať uschnúť na vhodnej podložke. Niektoré tuhé šampóny tiež menej penia, niekedy sú po ich použití vlasy nepoddajné a je preto potrebné následne aplikovať ešte aj kondicionér.

7. Vôňa

Posledným, ale nie zanedbateľným kritériom je vôňašampónu. Vyberte si vôňu, ktorá vám vyhovuje a máte s ňou už skúsenosti. Predovšetkým pri prírodných produktoch bývajú vône často veľmi intenzívne, pretože pochádzajú z esenciálnych olejov. Vyhnite sa preto vôňam, ktoré vám už v minulosti nevyhovovali alebo vám spôsobovali problémy.


Zloženie jednotlivých kategórií šampónov a ich výhody a nevýhody

Zloženie rôznych druhov šampónov od rôznych výrobcov je samozrejme veľmi odlišné, existujú však určité základné rozdiely medzi bežnými, chemickými, prírodnými, bio a vegán šampónmi. Každá z týchto kategórií má určité výhody a nevýhody. Povedzme si o nich trochu viac:


Bežné šampóny

Pri bežných šampónoch zvyčajne nájdeme v obsiahnutých zložkách veľa syntetických a chemických látok, vrátane sulfátov, parabénov a silikónov. Tieto šampóny sú však veľmi účinné pri odstraňovaní nečistôt a mastnoty z vlasov. Môžu vyhovovať ľuďom s bežnými vlasmi a bezproblémovou vlasovou pokožkou.

Výhodou bežných šampónov je predovšetkým ich ľahká dostupnosť v rámci každého supermarketu či hypermarketu, nájdeme ich však aj v každej malej predajni s rozličným tovarom. Ich ďalšou výhodou je cenová dostupnosť, na ktorú sa v tejto kategórii produktov výrobcovia zameriavajú.

Nevýhodou bežných šampónov je fakt, že môžu byť príliš agresívne a vysušujúce pre vlasy aj pokožku hlavy. Je potrebné vedieť, že bežné šampóny môžu spôsobiť podráždeniepokožky hlavy a sú potenciálne škodlivé pre životné prostredie.

Zvláštnu pozornosť v tomto prípade venujte výberu šampónu pre deti, pri ktorých je podstatne vyššie riziko alergickej reakcie, pretože detská pokožka je oveľa citlivejšia ako pokožka dospelého človeka. Odporúčame vám radšej vždy vyhľadať produkt s prírodným zložením.


Chemické šampóny a šampóny z lekárne

Chemické šampóny sú zvyčajne veľmi silné a veľmi účinné, čo je rozhodne ich hlavná výhoda, pretože obsahujú syntetické chemické látky a liečivé zložky. Tieto šampóny sú zvyčajne určené ľuďom s problematickými vlasmi alebo pokožkou hlavy, často so špecifickými potrebami a cieľmi liečby. Pre bežné vlasy a vlasovú pokožku však môžu byť príliš agresívne.

Medzi nevýhody chemických šampónov patrí nielen to, že môžu byť príliš agresívne pre vlasy a pokožku hlavy, ale je tu hrozba (ako pri väčšine liekov) vedľajších účinkov, ku ktorým patria napr. alergické reakcie, vyrážky, podráždenie kože, svrbenie a pod. Chemický šampón tiež obsahuje syntetické chemické látky, ktoré môžu mať škodlivý vplyv na životné prostredie. Ďalšou nevýhodou je fakt, že vo väčšine prípadov nie sú určené na dlhodobé používanie, kvôli svojmu koncentrovanému zloženiu.

Chemické šampóny nie sú vhodné pre deti, pretože sú príliš koncentrované a ich účinky sú výrazné a silné. Ak má vaše dieťa špecifické problémy s vlasovou pokožkou, vždy sa pred kúpou šampónu poraďte s kožným lekárom či pediatrom.


Prírodné šampóny

Prírodné šampóny na vlasy sú väčšinou vyrobené z prírodných surovín a neobsahujú preto veľké množstvo syntetických chemikálií alebo umelých farbív a vôní. To však nie je vždypravidlom. Označenie „prírodný“ nie je nijako legislatívne definované a môže byť preto ľahko zneužité na oklamanie zákazníka.

Zloženie sa môže líšiť v závislosti od značky, ale kvalitné prírodné šampóny môžu obsahovať rastlinné extrakty, esenciálne oleje a prírodné konzervačné látky. Pravý prírodný šampón môže byť vhodný pre ľudí s citlivou pokožkou, pretože neobsahuje agresívne chemikálie, ktoré môžu kožu podráždiť. Kvalitné prírodné šampóny sú tiež šetrné k životnému prostrediu a ich zloženie býva ľahko biologicky odbúrateľné.

Nevýhodou môže byť, že prírodné zložky môžu byť menej účinné pri čistení vlasov a vlasovej pokožky, ako šampóny s obsahom syntetických chemikálií. Okrem toho, niektoré esenciálne oleje a ďalšie čisto prírodné zložky môžu byť pre niekoho potencionálnymalergénom a môžu vyvolať alergickú reakciu, napriek tomu, že majú prírodný pôvod. Rovnako môžu byť pre niekoho vône prírodných produktov, vďaka použitiu esenciálnych olejov, veľmi výrazné a pre citlivejšie osoby nepríjemné.Bio šampóny

Bio šampóny sú väčšinou certifikované podľa prísnych štandardov ekologického poľnohospodárstva a nemali by obsahovať syntetické chemikálie ani pesticídy. Ich zloženie sa môže odlišovať, ale kvalitné bio šampóny obsahujú organické zložky, ku ktorým patria rastlinné extrakty, esenciálne oleje a prírodné konzervačné látky.

Kvalitný bio šampón môže byť vhodný pre všetkých, ktorí si chcú byť istí, že ich šampón neobsahuje žiadne chemikálie alebo pesticídy, ktoré by mohli poškodzovať zdravie či životné prostredie. Výhodou je, že zloženie bio šampónov je k životnému prostrediu vo väčšine prípadov veľmi šetrné. Výrobcovia často svoje produkty plnia do ekologických a recyklovateľných obalov a aj ich zloženie je ľahko biologicky odbúrateľné.

Nevýhodou môže byť fakt, že bio šampóny sú zvyčajne drahšie ako bežné šampóny a niekedy môžu byťmenej účinné.

Ak si chcete byť istí, že vami zvolený bio šampón je naozaj kvalitný, odporúčame vám overiť si jeho certifikáciu, ktorá zaručuje určitú kvalitu výrobku. Medzi najžiadanejšie a súčasne najprísnejšie certifikácie patria napríklad DEMETER, CPK, CPK BIO, NATRUE, ECOCERT a iné.

Viac o jednotlivých certifikátoch prírodnej a bio kozmetiky si môžete prečítať v našomčlánku TU


Vegán šampóny

Vegán šampóny neobsahujú žiadne zložky živočíšneho pôvodu a nie sú testované na zvieratách. Ak však chceme mať istotu, mali by sme sa vždy zaujímať o to, či je nami vybraný produkt certifikovaný. Certifikácia HCS (Leaping Bunny), PETA či Vegan (certifikát s kytičkou) nám dokazujú, že produkty boli skontrolované niektorou z kontrolných organizácií, ktorá sa za takéto produkty zaručuje

Zloženie vegán šampónov sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej značky, ale môžu obsahovať aj chemické a syntetické zložky, ako aj prírodné rastlinné extrakty, esenciálne oleje a prírodné konzervačné látky. 

Kvalitný vegán šampón je vhodný pre vegánov a ľudí, ktorí chcú používať produkty bez živočíšnych zložiek, ktoré neboli testované na zvieratách.Nevýhodou týchto šampónov môže byť skutočnosť, že vegánske zloženie nemusí byť vždy synonymom prírodného alebo organického zloženia, čo môže niektorých prekvapiť. Preto je vždy dôležité oboznámiť sa so zložením konkrétneho šampónu.


Najlepšie prírodné šampóny

V dnešnej dobe čoraz viac ľudí hľadá spôsoby, ktoré im pomáhajú znižovať množstvo chemickýchlátok v ich každodennom živote. Tento trend sa týka aj starostlivosti o vlasy, pri ktorej sa stále viac ľudí zaujíma o prírodné alternatívy tradičných šampónov, ktoré sú plné umelých zložiek.

Aj my, ako vegánsky e-shop, vám odporúčame vybrať si prírodné alternatívy bežnýchšampónov. Preukážete tým službu nielen sebe, svojim vlasom, svojmu zdraviu, ale aj životnému prostrediu, a v neposlednom rade tiež zvieratám. V našej ponuke totiž nájdete len produkty, ktoré neboli testované na zvieratách.

V ďalšej časti článku sa zameriame na najlepších výrobcov prírodných šampónov a ich produkty, ktoré vám môžeme ponúknuť.


Eat Green 

Eat Green je slovenská rodinná firma, ktorá predáva ekologické produkty so zameraním na kvalitné ingrediencie a materiály, nízku produkciu odpadu a minimálny dopad na človeka a na životné prostredie. Sami majitelia prešli náročným procesom uvedomenia v oblasti svojho zdravia, čo im pomohlo otvoriť oči v prístupe k životu a zdraviu.

Eat Green ponúka množstvo produktov - od kvalitných mydiel, prírodných hubiek, znovu použiteľných pohárov na kávu, alternatívy ku klasickým pracím prostriedkom, ale i tuhé šampóny, ktoré dodávajú v praktickom nerezovom obale, ktorý je skvelý nielen na cestovanie. V ich ponuke nájdeme regeneračný šampón s levanduľou, vyživujúci šampón s mätou a pomarančom, ale i šampón na mastné vlasy s harmančekom.


Faith in Nature

Značka Faith in Nature sa zameriava na výrobu viac ako 150 rôznych produktov do kúpeľa a na starostlivosť o telo a vlasy. Ich produkty sú vyrobené z tých najlepších rastlinných ingrediencii tak, aby boli účinné a pritom jemné pri starostlivosti o telo aj planétu

Výrobca ponúka pomerne širokú paletu šampónov určených pre konkrétne potreby, ako napr. hydratačný šampón, revitalizačný šampón, šampón proti lupinám, šampón pre mužov, omladzujúci šampón, vyživujúci šampón či tuhý šampón, ktorý je mimoriadne vhodný na cestovanie, ale pomáha aj pri znižovaní odpadu v domácnosti.


Friendly Soap

Značka Friendly Soap vyrába 100% prírodné mydlá tradičnou ručnou studenou metódou. Studená metóda zaručuje, že pri výrobe ostávajú zachované výnimočné vlastnosti jednotlivých zložiek. Výrobca nepoužíva palmový olej a nepodporuje tak výrub dažďových pralesov. Cieľom ich výroby je minimalizovať negatívny dopad na životné prostredie.

Aj keď sa značka Friendly Soap špecializuje predovšetkým na tuhé mydlá, ponúka aj niekoľko tuhých šampónov. Patria k nim napr. hydratujúci šampón s levanduľou a čajovníkom, vyživujúci šampón s levanduľou a pelargóniou alebo univerzálne mydlo na telo a vlasy vhodné na cestovanie.


Kvítok

Kvítok je slovenská značka prírodnej kozmetiky, ktorá sa teší čoraz väčšej obľube vďaka skutočne prírodnému zloženiu, účinnosti produktov, ale i certifikácii HCS, ktorá dokladá, že produkty ani jednotlivé ingrediencie neboli testované na zvieratách.

Výrobca sa zameriava na tuhé šampóny s obsahom kondicionéru, ktoré balí do jednoduchých recyklovateľných papierových obalov. Ide tak o unikátny a univerzálny produkt. Nájdeme tu bežnú ponuku prírodných tuhých šampónov, ale i luxusnejšiu ponuku s názvom SOLUTION, ktorá spája najkvalitnejšie ingrediencie s najnovšími vedeckými poznatkami a prebiotikami

Medzi najobľúbenejšie šampóny od Kvítku patria bezpochyby tuhé šampóny s obsahom kondicionéru čajovník pre mastné vlasy, maca proti vypadávaniu vlasov, moringa proti lupinám alebo SOLUTION Intensive care pre poškodené vlasy.


Ponio

Značka Ponio pochádza zo Slovenska a zaoberá sa výrobou prírodných mydiel, masážnych kociek, deodorantov, šampúchov® (tuhých šampónov), prírodných kondicionérov a ďalších voňavých produktov. Výrobca kladie dôraz na efektivitu, udržateľnosť a kvalitné ingrediencie rastlinného pôvodu.

Okrem prírodných mydiel a masážnych kociek sa firma zameriava na výrobu tuhých šampónov, ktorým dala názov šampúch®. Šampúchy® vyrába v mnohých variantoch, napríklad pre problematickú pokožku, proti lupinám, pre obnovu a ochranu, niekoľko druhov žihľavového šampónu a veľa ďalších.


Tierra Verde

Tierra Verde je čoraz známejšia česká značka, ktorá sa zameriava do kompletnú ponuku drogérie pre domácnosť, s čo najšetrnejším a maximálne ekologickým zložením. Výrobca sa tiež aktívne zaoberá rozširovaním povedomia a praxe v oblasti bezobalového nakupovania. Ich produkty si môžete kúpiť do vlastných obalov vo vybraných drogériách a obchodoch so zdravými a ekologickými produktami.

Okrem drogérie ponúka Tierra Verde aj rad telovej a vlasovej kozmetiky. Šampóny tohto výrobcu je možné kúpiť v menšom, sklenenom, darčekovo ladenom balení, s obsahem 230ml, väčšom, ekonomickejšom rodinnom balení s obsahom 1000ml, ale výrobca ponúka aj možnosť zakúpiť 25l balenie.

V ponuke Tierra Verde v súčasnosti nájdeme 3 druhy šampónov. Šampón na suché vlasy, šampón na posilnenie vlasov a šampón na mastné vlasy.


Benecos

Značka Benecos ponúka pestrú škálu produktov. Špecializuje sa na telovú kozmetiku (šampóny, sprchové gély, telové krémy a pod.), starostlivosť o pleť, dekoratívnu kozmetiku, ale v ponuke má napríklad aj špeciálny rad kozmetiky pre mužov v typicky pánskych obaloch.
Táto nemecká značka sa snaží vyrábať bežne používané produkty za dostupné ceny, avšak nie na úkor kvality. V rámci certifikácie môže ponúknuť certifikáty COSMOS organic, COSMOS natural, ale snaží sa tiež preukazovať, že netestuje svoje produkty na zvieratách certifikátom PETA a tým, že nepredáva svoje výrobky Číne.

V ponuke šampónov značky Benecos nájdeme povzbuzujúci šampón s aloe, osviežujúci šampón so žihľavou a medovkou, univerzálny šampón pre mužov na celé tělo, ale aj velké rodinné šampony s obsahom takmer 1l.


Výrobcovia šampónov pre deti

V našej ponuke máme aj niekoľko výrobcov prírodnej a ekologickej kozmetiky, ktorí sa špecializujú na deti a ich špecifické potreby, ktoré vyplývajú z citlivosti jemnej detskej pokožky.

Medzi najobľúbenejšie produkty pre deti patria:


Good Bubble

Anglická značka prírodnej kozmetiky pre deti s certifikáciou HCS (Leaping Bunny), 100% vegánským, nedráždivým a hypoalergénnym zložením. Značka ponúka množstvo produktov vhodných pre deti od prvých týždňov ich života, vrátane jemného šampónu Moruška alebo detskej umývacej emulzie a šampónu Dračie ovocie.


Eco by Naty

Táto švédska značka vznikla už pred viac ako 20 rokmi s cieľom priniesť na trh ekologickejšie jednorazové plienky, ktoré by tak veľmi nezaťažovali našu planétu a životné prostredie. To sa značke podarilo, a už veľa rokov ponúka ekologickú alternatívu k bežným plienkam, ale aj jednorazovým obrúskom. Výrobca ponúka aj šetrnú detskú kozmetiku, ako napr. šampón, telové mydlo alebo penu do kúpeľa.


Najlepšie šampóny na konkrétny typ vlasov

Už sme si predstavili viacerých výrobcov kvalitných prírodných šampónov. Ak však máte špecifické potreby, ciele či požiadavky, určite pokračujte v čítaní nášho článku!


Najlepší šampón na rast vlasov

Prírodné šampóny proti vypadávaniu vlasovo obsahujú látky, ktoré podporujú zdravie vlasov, zlepšujú cirkuláciu krvi a stimulujú vlasové folikuly. Medzi takéto zložky patrí napríklad biotín, keratín, železo, zinok, vitamín E, rozmarínový extrakt, maca koreň, žihľavový extrakt, konopný olej alebo aj kofeín. To všetko sú zložky, ktoré sú známe vďaka svojim vlastnostiam podporujúcim rast vlasov.

Takýto šampón by mal mať aj šetrné zloženie, ktoré nebude vlasy zaťažovať alebo vysušovať, čo spôsobuje ich namáhanie, lámanie a vypadávanie. Medzi najlepšie šampóny, ktoré podporujú rast vlasov a eliminujú ich vypadávanie patrí:

 
Kvítok Tuhý Šampón s Kondicionérom - Maca (proti VYPADÁVANIU vlasov)

Kvítok Tuhý Šampón s Kondicionérom - Maca (proti VYPADÁVANIU vlasov)

Tento šampón od značky Kvítok je vyrábaný v tuhom prevedení. Obsahuje tak všetky zložky, ktoré by obsahovala tekutá verzia, len s absenciou vody. Z účinných zložiek obsahuje tento šampón extrakt z koreňa maca, ktorý stimuluje rast vlasov a zabraňuje ich nadmernému vypadávaniu tým, že zlepšuje odolnosť vlasových korienkov. Nájdeme v ňom tiež rozmarínový olej a extrakt z pivonky, ktorý zmierňuje podráždenie pokožky.

Tento tuhý šampón je jedným z našich najpredávanejších šampónov vôbec a veľkou výhodou je fakt, že jeho kúpou nevzniká žiadny ťažko recyklovateľný odpad, pretože šampón je dodávaný v papierovom obale. Vybrať si môžete z menšieho a väčšieho balenia.

Šampón výborne pení, kvalitne umýva nečistoty z vlasov, avšak pre niektorých zákazníkov môže byť manipulácia s tuhým šampónom a jeho následné skladovanie nekomfortné.

 
Tierra Verde BIO Šampón na posilnenie vlasov - Gaštan a Pomaranč, 230 ml

Tierra Verde BIO Šampón na posilnenie vlasov - Gaštan a Pomaranč, 230 ml

Šampón na posilnenie vlasov od Tierra Verde je vyrobený na báze mydlových orechov, ktoré sa používajú už stovky rokov. Je to prírodnánetoxická surovina, ktorá obsahuje saponín – prírodné penidlo.

Tento šampón je pre pokožku veľmi šetrný a neobsahuje žiadnechemické a umelé zložky, čo samo o sebe pôsobí pozitívne na stav a namáhanie vlasov aj vlasovej pokožky. Obsahuje tiež plody pagaštanu konského, ktoré obsahujú látky s pozitívnym účinkom na prekrvenie pokožky hlavy, čím podporujú rast vlasov a pomáhajú predchádzať ich vypadávaniu.

Tento produkt má príjemnú vôňu pomaranča, ktorá je veľmi dobre tolerovaná množstvom ľudí. Ak však máte v domácnosti deti, neodporúčame vám kupovať menšie balenie (230ml), ktoré je balené v sklenenom obale. Manipulácia s ním na okraji vane môže byť nebezpečná z dôvodu možného rozbitia fľaštičky. V tomto prípade je vhodnejšie kúpiť väčšie litrové balenie, z ktorého si môžete naliať potrebné množstvo do akejkoľvek menšej, znovu použiteľnej nádoby.

 
Faith in Nature šampón revitalizačný Dračie ovocie, 400 ml

Faith in Nature šampón revitalizačný Dračie ovocie, 400 ml

Revitalizačný šampón od Faith in Nature môžeme kúpiť v 400ml balení za veľmi výhodnú cenu. Obsahuje 100% prírodné zložky a jeho výrobca preukazuje fakt, že šampón nebol testovaný na zvieratách HCS (Leaping Bunny) certifikátom.

Obsiahnuté dračie ovocie je bohatým zdrojom vitamínov B a C, vápnika, fosforu, železa a antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. Šampón tiež obsahuje extrakt červenej repy, ktorý pomáha zlepšovať kvalitu vlasov. Obsah šampónu teda môže podporovať ich rast, eliminovať vypadávanie a zlepšiť celkové zdravie vašich vlasov.

Šampón má tekutú formu, dobre pení, ale ak hľadáte šampón, ktorý bude naozaj účinný proti vypadávaniu vlasov a podporí ich rast, pravdepodobne sú na trhu šampóny, ktoréobsahujú aj viac účinných látok.Podporu rastu a zlepšenie celkovej kvality vlasov môžu vďaka svojmu zloženiu ponúknuť aj tieto šampóny, aj keď nie sú výrobcom priamo určené na podporu rastu vlasov:


Najlepší šampón proti lupinám

Kvalitný šampón proti lupinám by mal obsahovať niektorú z nasledujúcich účinných zložiek:


Ketokonazol

Ketokonazol je účinná antifungálna zložka, ktorá pomáha eliminovať plesne na pokožke hlavy, ktoré spôsobujú lupiny. Toto však, žiaľ, nie je prírodná ingrediencia, preto sa v kvalitných prírodných šampónoch nevyskytuje. Ketokonazol je látka často používaná v liečivých šampónoch z lekárne.


Kyselina salicylová

Kyselina salicylová pomáha exfoliovať pokožku hlavy, čo znižuje množstvo odumretých buniek a lupín. Má tiež protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať svrbenie a podráždenie.


Síra

Síra je ďalšia účinná zložka, ktorá pomáha obmedzovaťrast kvasiniek a plesní na pokožke hlavy. Má tiež exfoliačné (peelingové) vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať množstvo lupín.


Zinok

Zinok je dalšia antifungálna zložka, ktorá pomáha eliminovať plesne na pokožke hlavy a znižuje množstvo lupín.


Moringový prášok

Moringový prášok podporuje prekrvenie vlasovej pokožky, čím sa účinné látky dostávajú na potrebné miesta. Zároveň pôsobí antibakteriálne a protizápalovo, pomáha regulovať tvorbu kožného mazu a podporuje rast vlasov.


Tea tree olej

Tea tree olej má tiež silné antifungálne a protizápalové vlastnosti a pomáha eliminovať plesne na pokožke hlavy, ktoré spôsobujú vznik lupín. Má tiež ochladzujúce a upokojujúce účinky.


Je dôležité, aby sme šampón proti lupinám používali pravidelne a podľa návodu na obale, aby bol výsledok efektívny. Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé šampóny proti lupinám:


 
Ponio Tea tree a lemongras - šampúch proti lupinám

Ponio Tea tree a lemongras - šampúch proti lupinám

Tento šampón proti lupinám obsahuje hlavnú účinnú zložku piroktonolamín, čo je komplex organických solí s aktívnym protiplesňovým účinkom. Tým pomáha liečiť mikroflóru vlasovej pokožky, spôsobujúcej tvorbu lupín. Medzi ďalšie efektívne látky v tomto šampóne patria tea tree olej, panthenol a rozmarínový extrakt, ktoré tiež pomáhajú podporovať zdravie vlasov aj vlasovej pokožky.

Šampón od Ponio je na trhu v dvoch veľkostiach – 30 gramový šampón vám vydrží približne ako 200 ml tekutého šampónu a 60 gramový ako 400 ml tekutého šampónu. Aj keď je šampón ekologický, balený bez plastu, môže mať pre niektorých ľudí nepríjemnú vôňu, pretože tea tree je veľmi špecifická a intenzívna vôňa. Rovnako tak môže byť pre niekoho jeho aplikácia a skladovanienekomfortné, pretože pred uskladnením je potrebné nechať mokrý šampón uschnúť na vhodnej podložke.

 
Kvítok Tuhý šampón s Kondicionérom - Moringa (proti LUPINÁM)

Kvítok Tuhý šampón s Kondicionérom - Moringa (proti LUPINÁM)

Tento prírodný tuhý šampón je priamo vhodný na riešenie problémov s lupinami. Medzi účinné zložky, ktoré obsahuje patrí aktívna látka na báze zinku, v komplexe s extraktom z morských rias, ktorý účinne čistía upokojuje, reguluje nadmernú tvorbu kožného mazu a pôsobí proti vzniku lupín, predovšetkým z hľadiska možného premnoženia kvasiniek.

Moringový prášek podporuje prekrvenie vlasovej pokožky a esenciálne oleje Lemongrass a Cédrové drevo pomáhajú prečisťovať pokožku a tiež predchádzať vzniku lupín.

Kvítok ponúka svoje tuhé šampóny v menšom (skúšobnom) a väčšom (ekonomickejšom) balení. Šampóny sú balené iba v papierovom obale, takže je jednoduché obal recyklovať a nevytvára sa tak žiadny zbytočný odpad. Ako sme už uviedli vyššie, manipulácia a uskladnenie tuhých šampónov môže byť pre niektorých zákazníkov nekomfortné.

 
Faith in Nature šampón proti lupinám Citron a Tea Tree, 400 ml

Faith in Nature šampón proti lupinám Citron a Tea Tree, 400 ml

Faith in Nature vyrába tekuté šampóny, ktoré sú cenovo dostupné a obľúbené u tých, ktorým nevyhovujú tuhé šampóny. Tento prírodný šampón s citrónom a tea tree pomáha znižovať tvorbu lupín a zároveň počas umývania odstraňuje odumreté kožné bunky. 

Obsahuje výťažky z organického citrónu, ktorý pomáha obnovovať rovnováhu kyselín a zásad na povrchu kože a odstraňuje prebytočný maz. Druhou účinnou látkou v tomto šampóne je tea tree olej, o ktorého účinkoch sme už hovorili vyššie.

Tento šampón výborne pení, odstraňuje kožný maz a dlho vydrží. Jeho veľkou výhodou je HCS certifikácia, ale nevýhodou možno môže byť, v porovnaní s konkurenčnými šampónmi, nižší obsah účinných látok, ktoré riešia problémy s lupinami. Šampón však ponúka dobrý pomer - cena:účinok.


Riešenie problémov s lupinami môžu, vďaka svojmu zloženiu, ponúknuť aj šampóny:


Najlepší šampón na mastné vlasy

Kvalitný prírodný šampón na mastné vlasy by mal obsahovať jemné, ale účinné čistiace zložky, ktoré zvládnu odstránenie nadmerného mazu z vlasov a pokožky hlavy, ale zároveň by nemal vlasy vysušovať. 

Medzi vhodné prírodné látky, ktoré dokážu nadmerný maz regulovať a z vlasov odstrániť, patrí napríklad rozmarín, levanduľa, tea tree, citrusové oleje, eukalyptový olej či zelený čaj.

Kvalitný šampón na mastné vlasy by mal tiež obsahovať výživné a hydratačné zložky, ku ktorým patria aloe vera, arganový olej, kokosový olej alebo ricínový olej, ktoré vám pomôžu udržať vlasy hydratované a pomáhajú regulovať tvorbu mazu.

Aké konkrétne šampóny na mastné vlasy stoja za to?

 

Tierra Verde Žihľavový šampón na mastné vlasy - Pomaranč & Rozmarín, 230 ml

Tierra Verde Žihľavový šampón na mastné vlasy - Pomaranč & Rozmarín, 230 ml

Okrem mydlových orechov, ktoré tvoria základ tohto prírodného šampónu, je ďalšou účinnou látkou žihľava. Tá je plná rôznych aminokyselín, minerálov a vitamínu C. Redukuje nadmernú produkciu kožného mazu a eliminuje tvorbu mastných lupín.

Príjemnú vôňu dodávajú šampónu éterické oleje z pomaranča a rozmarínu v BIO kvalite.

Šampón má samozrejme 100% vegánske zloženie a žiadna z jeho zložiek nebola testovaná na zvieratách. 

Tento šampón je na trh dodávaný, rovnako ako všetky šampóny Tierra Verde, v dvoch vyhotoveniach. V menšomsklenenom balení s pumpičkou, ktoré má darčekový charakter, a vo väčšom ekonomickom, rodinnom a pre domácnosti s deťmi praktickejšom plastovom obale.

 
Kvítok Tuhý Šampón s Kondicionérom - Čajovník (pre MASTNÉ vlasy)

Kvítok Tuhý Šampón s Kondicionérom - Čajovník (pre MASTNÉ vlasy)

V tomto šampóne, ktorý je prvotne vhodný na nadmerne sa mastiacu pokožku hlavya mastné vlasy, nájdeme esenciálny olej z čajovníka, ktorý je ideálny na prečisteniemastnejšejpokožky v oblasti vlasov. Pôsobí antibakteriálne, čistí upchaté vlasové folikuly, zlepšuje mikrocirkuláciu krvi a vlasy sú čistejšie a vyživenejšie. 

Čajovníkový olej (tea tree) je známy vďaka svojim antibakteriálnym, antimikrobiálnym a antiseptickým vlastnostiam, pomocou ktorých chráni pokožku hlavy pred infekciami. Nimbový prášok a prášok z Chlorelly podporujú hĺbkové čistenie pokožky, revitalizáciu kože a v neposlednom rade tiež zmierňujú svrbenie vlasovej pokožky.

Šampón je vyrábaný v menšom a väčšom balení. Po použití je potrebné nechať šampón uschnúť na suchom a vetranom mieste, aby bola zachovaná jeho trvanlivosť a kvalita, čo nemusí byť úplne praktické riešenie, napríklad ak ste mimo domova.

 
Eat-Green Tuhý šampón na mastné vlasy - Kamilka, 50 g

Eat-Green Tuhý šampón na mastné vlasy - Kamilka, 50 g

Prírodný tuhý šampón značky Eat-Green na mastné vlasy je vyrobený z kvalitných rastlinných olejov a masiel, ktoré poskytnú vašim vlasom nevyhnutnú starostlivosť. Jeho zloženie je čisto prírodné. Príjemnú prirodzenú vôňu mu dodávajú esenciálne oleje.

Tento tuhý šampón je obohatený o kamilkovýextrakt (harmanček), ktorý je známy vďaka svojim hojivým a protizápalovým účinkom. Zároveň pomáha eliminovať tvorbu lupín a redukuje nadmerné mastenie vlasov. Tento šampón je skutočne zero waste, pretože je balený bez použitia plastu a je dodávaný v plechovej, znovu použiteľnej krabičke. 

Okrem harmančeka obsahuje aj rastlinný proteín, ktorý prispieva k obnove a poslineniu vlasov, výťažok z rakytníka, kurkumu a kakaové maslo, ktoré dodáva vitamín E. Prírodný šampón na mastné vlasy Eat-Green je vhodný pre všetky vekové kategórie, aj pre tých najmenších a aj pre citlivú a alergickú pokožku, telo i tvár.


Na efektívne riešenie problémov s mastnou vlasovou pokožkou a vlasmi vám odporúčame vyskúšať aj nasledujúce produkty:


Najlepší šampón na suché a poškodené vlasy

Kvalitný prírodný šampón na suché a poškodené vlasy by mal v ideálnom prípade obsahovať ingrediencie, ktoré pomáhajú vlasy hydratovať, posilňovať a dodajú im lesk.

Medzi prírodné zložky, ktoré obnove, posilneniu a hydratácii pomáhajú, patrí napríklad aloe vera, brezový extrakt, jojobový olej, kokosový olej, arganový olej, makadamiový olej, avokádový olej, ricínový olej alebo extrakt z ryžovej bielkoviny. 

Je skutočne dôležité, aby šampón neobsahoval žiadne dráždivé látky, ako napríklad sulfáty, silikóny, parabény a umelé vône, ktoré by sa mohli podieľať na ďalšom poškodzovaní vlasov a vlasovej pokožky.

Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z prírodných šampónov, ktoré pomáhajú vlasy vyživovať a podporujú ich zdravie!

 

Tierra Verde BIO Šampón na suché vlasy - Breza a Citrónová tráva, 230 ml

Tierra Verde BIO Šampón na suché vlasy - Breza a Citrónová tráva, 230 ml

Tento šampón na suché vlasy obsahuje hlavnú účinnú látku -brezu. Breza patrí medzi rastliny so skvelými účinkami na suché a namáhané vlasy. Extrakt z jej listov suché vlasy revitalizuje, stimuluje ich rast a znovu im dodáva prirodzený lesk a pružnosť. Okrem iného tiež redukuje prípadnú tvorbu lupín a nadmerné mastenie pokožky hlavy.

Na stabilizáciu tohto šampónu boli použité iba jemné a úplne prírodné konzervačné látky. Všetky šampóny Tierra Verde majú samozrejme 100% vegánske zloženie a neboli testované na zvieratách. Sú dodávané v menšom, darčekovom, sklenenom obale a vo väčšom, ekonomickejšom balení, z ktorého môžeme dopĺňať menšiu sklenenú, estetickejšiu fľaštičku.

 
Kvítok SOLUTION Tuhý prebiotický šampón na poškodené vlasy Intensive Care, 50 g

Kvítok SOLUTION Tuhý prebiotický šampón na poškodené vlasy Intensive Care, 50 g

Tuhý šampón z luxusnejšieho radu značky Kvítok SOLUTION na suché vlasy má kvalitné, koncentrované, úplne prírodné zloženie, ktoré je doplnené o prebiotické zložky a ďalšie účinné látky. Vďaka obsahu klinicky overenej látky ProCutiGen® Bond, ktorej základom je fermentovaný extrakt zo šalvie hispánskej a ceramidov, vytvára tento šampón na vlasoch ochrannú vrstvu. 

Šampón obsahuje aj rastlinný keratín a kondicionér, ktorý pôsobí hydratačne, posilňuje štruktúru vlasov a chráni ich pred ďalším poškodením. Okrem už uvedeného, obsahuje šampón aj kombináciu látok Aquacacteen (výťažok z opuncie) a preBIULIN AGA (prebiotický komplex), ktoré upokojujú pokožku hlavy a poskytujú vlasom i pokožke dôkladnú hydratáciu a ochranu.

Tento 50g šampón vydrží zhruba na 35umytí, čo je rozhodne viac, akoby sa pri malej a nenápadnej „guličke“ mohlo na prvý pohľad zdať. Tento šampón je oproti bežným šampónom na suché vlasy drahší, treba však povedať, že cena zodpovedá moderným vedeckým poznatkom firmy a kvalitným ingredienciám.

 
Faith in Nature šampón hydratačný Čučoriedka 400 ml

Faith in Nature šampón hydratačný Čučoriedka 400 ml

Tento šampón s HCS certifikátom obsahuje plody čučoriedok, karotenoidy, provitamín A, resveratrol, vitamín B, C, horčík, draslík, mangán, železo, meď, zinok a chróm. Šampón má zároveň antiseptické účinky a preto je odporúčaný pri výskyte kožných ochorení, akými sú napríklad lupienka alebo akné

Šampón okrem hydratácie podporuje aj rast vlasov, bojuje proti ich predčasnému šediveniu, chráni farbené vlasy a predchádza škodám spôsobeným vystavovaním vlasov slnku, smogu či morskej vode.

Tento šampón patrí k tým cenovo dostupnejším, ktoré výborne penia, dobre odstraňujú z vlasov nečistoty a dlho vydržia. K šampónu je možné dokúpiť aj kondicionér z rovnakého hydratačného radu, s obsahom čučoriedok.


Ak hľadáte šampón na suché či poškodené a lámavé vlasy, odporúčame sa vám pozrieť aj na tieto produkty:


Najlepšie šampóny pre deti

Kvalitný prírodný šampón pre bábätká a malé deti by mal byť skutočne veľmi šetrný a bezpečný pre detskú pokožku aj vlasy. Medzi žiadané prírodné zložky v detských šampónoch patrí napríklad aloe vera, levanduľa, harmanček, ruža, neemový olej a mandľový olej.

Je dôležité, aby šampón neobsahoval vôbec žiadne dráždivé látky, ako napríklad sulfáty, silikóny, parabény, formaldehyd a umelé, či veľmi výrazné vône, ktoré by mohli podráždiť citlivú detskú pokožku alebo oči. 

Dôležité je zamerať sa na pH hodnotu šampónu, ktorá by sa mala čo najviac približovať prirodzenému pH detskej pokožky (teda približne 5,5).

 
Good Bubble Dětský šampón Moruška, 250 ml

Good Bubble Dětský šampón Moruška, 250 ml

Šampón Moruška od značky Good Bubble je vhodný aj pre úplne najmenšie deti, pokojne ho môžete používať aj pre novorodencov. Výborne sa hodí na umývanie vlasov a ich dôkladnú výživu. Šampón je mimoriadne šetrný a vďaka svojmu zloženiu neštípe v očiach a nevyvoláva slzenie. 

Jeho vôňa je príjemná a sladká. Obsahuje extrakty zo super ovocia - moruše, ktoré pomáhajú vyživovať jemné detské vlásky a pokožku hlavy zanechávajú vo výbornom stave. Šampón je hypoalergénny a vhodný na každodenné používanie.

 
Frosch Senses Ekologický sprchový gél a šampón s panthenolom pre deti, 300 ml

Frosch Senses Ekologický sprchový gél a šampón s panthenolom pre deti, 300 ml

Obľúbená ekologická značka Frosh ponúka sprchový gél a šampón vytvorený špeciálne pre najmenších. V jeho zložení nájdeme panthenol a výťažok z pšeničného proteínu, pre ľahké rozčesávanie a lesk jemných detských vláskov. 

Šampón má neutrálnu hodnotu pH, má jemnú ružovú farbu a neobsahuje mikroplasty ani žiadne dráždivé chemické ingrediencie. Samozrejmosťou je aj jeho špeciálne zloženie, ktoré neštípe v očiach. Firma Frosch plní svoje produkty do 100% recyklovaných a ďalej recyklovateľných obalov.

 
Good Bubble Detská umývacia emulzia a šampón Dračie ovocie, 100 ml

Good Bubble Detská umývacia emulzia a šampón Dračie ovocie, 100 ml

Už spomínaná značka Good Bubble ponúka okrem šampónu Moruška aj jemnú detskú emulziu na umývanie a šampón v jednom. Emulzia je vhodná na umývanie celého tela aj vlasov. 

Výrobok je obzvlášť šetrný kočiam vďaka zloženiu, ktoré oči neštípe a nespôsobuje slzenie. Šampón má sladkú, prírodnú arómu a extrakt z pravého dračieho ovocia, ktorý pomáha vyživovať jemnú a citlivú detskú pokožku a vlásky. Emulzia nevysušuje a je tak vhodná na každodenné používanie.


Okrem vyššie uvedeného vám môžeme odporučiť aj nasledujúci produkt: 

Good Bubble Detská umývacia emulzia a šampón morušky


Záver

V tomto článku sme sa dôkladne pozreli na to, ako si vybrať kvalitný prírodný šampón, ktoré látky sú v jeho zložení vítané, a ktorým by sme sa mali radšej vyhnúť. Analyzovali sme aj jednotlivé kategórie šampónov, a podľa uvedenej ponuky sa dá povedať, že v dnešnej dobe je na trhu s prírodnými šampónmi naozaj z čoho vyberať. Veríme, že teraz už bude pre vás posudzovanie a výber vhodného šampónu hračkou!


Redakcia Vegmart