Aký zinok je najlepší a akú formu si vybrať?

Aký zinok je najlepší a akú formu si vybrať?

Zinok je minerál, ktorý je mimoriadne dôležitý pre fungovanie nášho imunitného systému. O jeho význame sa začalo zverejňovať viac informácií s príchodom pandémie Covid 19. Pre jeho protivírusové vlastnosti ho epidemiológovia odporúčali užívať spolu s vitamínom C, D a selénom ako prevenciu, aj počas ochorenia na covid. Zinok však nepomáha len pri vírusovej pandémii, či akútnych respiračných ochoreniach

Zinok významne ovplyvňuje mnohé ďalšie procesy v našom organizme (reprodukčné funkcie a plodnosť, kognitívne funkcie, tvorba DNA, delenie buniek, kosti, zrak, tvorba inzulínu...). Má významné antibakteriálne a antioxidačné účinky a pri jeho nedostatku dochádza k závažným poruchám imunity, či rozvoju zápalových ochorení. Zinok spolu s horčíkom a selénom patrí k minerálom, ktoré v našom organizme často chýbajú.

Tip: Prečítajte si náš článok o tom, ako minerály prispievajú k podpore imunitného systému.


Formy zinku 

Zinok je minerál, a preto sa tak, ako ostatné minerály, vyskytuje v rôznych formách. Na trhu môžeme nájsť octan zinočnatý, glukonát zinočnatý, orotát zinočnatý, citrát zinočnatý, pikolinát zinočnatý, síran zinočnatý a ďalšie.Výživové doplnky zoženiete v podobe tabliet, kapsúl, kvapiek, pastiliek na cmúľanie, sirupu, prášku či v podobe spreja. Ponuka na trhu je mimoriadne široká. V našom článku vám poradíme ako nájsť najlepší zinok presne pre vaše potreby a ponúkame vám aj recenzie na produkty z našej ponuky.


Najlepšie vstrebateľný zinok

Pri výbere vhodného doplnku je potrebné sledovať typ a obsah elementárneho zinku, najlepšiu formu zinku, dávkovanie… Jednotlivé formy zinku sa líšia aj svojou vstrebateľnosťou.

Anorganická forma zinku, ktorej najčastejším reprezentantom je oxid zinočnatý má pomerne nízku vstrebateľnosť (zhruba len okolo 10%). Napriek tomu po nej ľudia siahajú častejšie, kvôli nízkej cene.

Organická forma zinku je podstatne lepšie vstrebateľná. Pri tejto forme je zinok naviazaný na organickú kyselinu. Medzi najznámejšie organické formy patrí napríklad citrát zinočnatý, viazaný na kyselinu citrónovú. K dobre vstrebateľným formám tiež patrí napríklad glukonát zinočnatý a orotát zinočnatý, odporúčaný je tiež zinok viazaný na chelát a lipozomálny zinok.


Koľko zinku potrebujeme?

Nedostatkom zinku často trpia športovci, vegetariáni a vegáni, tehotné a dojčiace ženy, astmatici, onkologickí pacienti, ľudia s ochoreniami tráviaceho traktu, alkoholici… Odporúčaná denná dávka sa líši v závislosti od pohlavia a veku, muži potrebujú viac zinku ako ženy. Potreba zinku sa zvyšuje v období tehotenstva a dojčenia, pri začínajúcom ochorení, pri športe, zvýšenej fyzickej námahe a v období zvýšeného stresu. Zinok môžeme užívať ako samostatný výživový doplnok, alebo v posilnenej kombinácii s inými vitamínmi a minerálmi. Zinok môže znižovať vstrebávanie medi a kyseliny listovej. Ak užívate antibiotiká alebo iné lieky, je vhodné ponechať aspoň 3-hodinový odstup medzi užitím zinku a uvedených liekov.


Odporúčané denné dávky zinku:

 • dospelí od 10 do 15 mg,
 • deti od 5 do 7 mg,
 • tehotné ženy od 20 do 25 mg,
 • rizikové skupiny a športovci 25 mg a viac,
 • pri akútnom prechladnutí 40 mg (po porade s lekárom až 75 mg) počas piatich dní.

Nemali by ste prekračovať dávku 40 mg denne, vysoký príjem zinku môže spôsobiť zvracanie, hnačky, brušné kŕče a bolesti hlavy. O užívaní vyšších dávok sa poraďte so svojím lekárom.


Najlepší zinok pri prechladnutí

Zinok má pri bežnom prechladnutí preukázateľne nielen preventívne, no hlavne liečebné účinky a významne aktivuje protivírusové obranné mechanizmy v našom organizme. Pri akútnom prechladnutí pomáha užívanie zinku skrátiť jeho trvanie o 1 až 3 dni, zmierňuje a potláča pridružené príznaky, ku ktorým patrí napríklad bolesť hlavy a upchatý nos. 

V prípade prechladnutia je dobré siahnuť po výživových doplnkoch s vyšším obsahom zinku a čo najlepšou vstrebateľnosťou. Dôležité je nasadiť zinok v zvýšených dávkach hneď pri prvých príznakochprechladnutia (počas prvých 12-24 hodín). Je potrebné užívať zvýšenú dávku, pre dospelých je odporúčaná zvýšená dávka 40 až 75 mg denne, počas piatich dní. V prípade prechladnutia odporúčame užívať zinok forte alebo tekutý lipozomálny zinok obohatený o vitamín C. 

Pri prechladnutí sú vhodné tiež výživové doplnky so zinkom a inými účinnými látkami, napríklad zinok v kombinácii s vitamínom C alebo zinok s vápnikom a horčíkom.Najlepší zinok pre športovcov

Zinok sa z veľkej časti vylučuje z tela prostredníctvom potu, preto ho mávajú športovci nedostatok a potrebujú ho pri zvýšenej záťaži pravidelne dopĺňať. Zinok má dôležitý vplyv aj na hormonálnu rovnováhu a výrazne uľahčuje naberanie svalovej hmoty. Ocenia ho aj športovci, ktorí potrebujú držať diétu, pretože znižuje chuť na sladké, podporuje tiež správnu funkciu štítnej žľazy. Nedostatok zinku môže znížiť svalovú silu a zhoršiť výkon. Pre športovcov je mimoriadne vhodné užívanie kombinácie zinku s horčíkom.


Najlepší zinok pre krásu

Nedostatok zinku má vplyv aj na zdravie našej pokožky, vlasov či nechtov. Je veľkým pomocníkom pri liečbe akné a herpesu. Práve akné, herpes, zvýšené vypadávanie vlasov či lámavé nechty nás môžu upozorniť na to, že nám chýba zinok. Nedostatok zinku sa prejavuje aj suchosťou kože, spomalením rastu nechtov, ale aj rednutím vlasov, obočia a mihalníc. Zinok nám pomáha udržiavať zdravý chrup a prispieva k zdravému spánkovému režimu. Ak teda chceme podporiť nielen svoje zdravie, ale aj krásu – je zinok ten správny doplnok. 

Ak hľadáte kvalitný výživový doplnok so zinkom pre zdravie vlasov, nechtov a pokožky, nájdete ho často v kombinácii s inými účinnými látkami, ako je napríklad zinok v kombinácii s biotínom, l-lyzínom a prasličkou roľnou. V prípade podpory zdravia vlasov, nechtov a pokožky zinkom, neprekračujte odporúčanú dennú dávku 10 mg denne a vyberajte taký zinok, pri ktorom je možné túto odporúčanú dávku dodržať. 


Najlepší zinok pre deti

Zinok nepotrebujú len dospelí, ale aj deti. Zinok sa významne podieľa na ich optimálnom vývoji pri raste aj dospievaní. Môžeme povedať, že ide o jeden z kľúčových prvkov, ktoré majú vplyv na správny vývoj a rast dieťaťa, zabezpečuje tiež normálny vývin mozgu. Deti, ktoré majú nedostatok zinku často trpia poruchami učenia a hyperaktivitou. Pre svoje antibakteriálne a protivírusové vlastnosti pomáha deťom rýchlejšie prekonať prechladnutie a iné respiračné ochorenia, pomáha pri hojení rán pri poraneniach a úrazoch. Pre deti je vhodný najmä zinok v tekutej forme pre individuálne dávkovanie, ako aj zinok v kombinácii s vitamínom C pre podporu detskej imunity. 


Vyberte si najlepší zinok pre vaše potreby

Prečítajte si naše porovnania a recenzie na kvalitné produkty s obsahom zinku a zistite, ktorý zinok je pre vás najvhodnejší z hľadiska formy a účinkov:


BioCare Zinc Citrate (citrát zinočnatý), 90 ks tabliet

Obsah zinku v jednej dávke: 17,1 mg (171% referenčnej výživovej hodnoty)

Výhodné balenie za výbornú cenu, ktoré vám vydrží 3 mesiace. Výživový doplnok v podobe citrátu – teda bioaktívnej forme, vďaka ktorej má vysokú vstrebateľnosť. Dávka v jednej tablete zabezpečí dostatočnú dennú zásobu zinku. Užíva sa 1 tableta denne s jedlom, tablety sú malé, výhodou je možnosť rozpustiť tabletu vo vode. Vhodné aj pre ľudí, ktorí majú všeobecne problém s prehĺtaním tabliet. Podporuje správnu kognitívnu funkciu, prispieva k udržaniu zdravých kostí, vlasov, nechtov, pokožky a zraku a je účinný aj pri podpore imunitného systému. 

ZISTIŤ VIAC >>>


Cytoplan Citrát zinočnatý forte 30 mg, 60 vegan kapsúl

Obsah zinku v jednej dávke: 30 mg (300% referenčnej výživovej hodnoty)

Tento výživový doplnok obsahuje vysoko koncentrovanú dávku zinku (až 30 mg), preto je zvlášť vhodný na užívanie v obdobiach, kedy náš organizmus potrebuje zvýšený prísun tohto minerálu, napríklad pri akútnom prechladnutí, zvýšenej športovej aktivite, či inej mimoriadnej záťaži. Produkt nie je vhodné užívať nalačno, odporúčaná je 1 tableta denne spolu s jedlom. Nie je určený na dlhodobé užívanie.

ZISTIŤ VIAC >>>


Biocare Nutrisorb® Tekutý zinok, vegan kvapky 30ml

Obsah zinku v jednej dávke: 10 kvapiek = 7,5 mg (75% referenčnej výživovej hodnoty)

Výživový doplnok vhodný pre všetkých, ktorí uprednostňujú tekutú formu pred tabletami. Obsahuje zinok v čistej organickej forme. Môžete ho užívať s jedlom alebo vodou, alebo nakvapkať priamo pod jazyk. Prípravok nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Zinok v kvapkách je vhodný najmä na podporu imunity, zvlášť v čase náporu na sliznice. Vďaka tekutej forme je možné ho dávkovať podľa individuálnych potrieb. Odporúčame pridať do nápoja pri konzumácii. 

ZISTIŤ VIAC >>>


Veganicity Zinok citrát 10mg, 90 vegan tabliet

Obsah zinku v jednej dávke: 10 mg (100% referenčnej výživovej hodnoty)

Zinok v organickej čistej forme v tabletách. Prípravok obsahuje ideálnu dennú dávkuzinku pre dospelých (10 mg) na dlhodobé užívanie, ktorá je vo forme citrátu zinočnatého. Dlhodobé užívanie zinku je vhodné pre posilnenie imunitného systému, pre zdravé vlasy, nechty a pokožku, ale aj pre ľudí s vysokou fyzickou záťažou, či stresom. Produkt mimoriadne vhodný pre všetkých, ktorí hľadajú zinok v dobrej kvalite aj cene. Obsah jedného balenia pri odporúčanom dávkovaní (1 tableta denne) vám vydrží až 3 mesiace. Nie je určený pre deti. 

ZISTIŤ VIAC >>>


Cytoplan Wholefood Zinc - Zinok z rastlinného zdroja, 60 vegan kapsúl

Obsah zinku v jednej dávke: 7,5 mg -15 mg (75% -150% referenčnej výživovej hodnoty)

Unikátna forma zinku, ktorá obsahuje zinok z rastlinného zdroja – ekologicky pestovanej kapusty sitinovej (zelenina podobná brokolici). Zinok s výbornou vstrebateľnosťou. Odporúčané dávkovanie: 1-2 kapsuly denne. Balenie vydrží 1- 2 mesiace. Vyššie cena zodpovedá kvalite a rastlinnému pôvodu obsiahnutého zinku. Je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy. 

ZISTIŤ VIAC >>>


BioCare -P-5-P - vitamín B6 + vitamín B2, magnézium a zinok, 60 kapsúl

Obsah zinku v jednej dávke: 13,7 mg (137% referenčnej výživovej hodnoty)

Kombinácia zinku, vitamínu B6, riboflavínu (B2) a magnézia (horčík) účinne prispievak zníženiu vyčerpania a únavy, pričom pôsobí pozitívne aj na imunitný a nervový systém. Prípravok obsahuje vitamín B6, ktorého zvýšený príjem je vhodný napríklad pre športovcov, osoby trpiace celiakiou alebo pre ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Odporúča sa užívať jednu kapsulu denne. Pozor: dlhodobé užívanie vitamínu B6 v dávkach vyšších ako 10 mg denne, môže spôsobovať mierne zdravotné problémy. Ak ste pod lekárskym dohľadom, poraďte sa pred užívaním doplnku so svojím lekárom. 

ZISTIŤ VIAC >>>


Zinok pre zdravé a krásne vlasy, nechty a pokožku - porovnanie

Ako sme spomínali už vyššie, zinok má pozitívny vplyv nielen na imunitný systém, ale aj na krásu, teda na zdravie vlasov, nechtov a pokožky. Zinok na podporu zdravia a krásy u nás nájdete v ponuke v kombinácii s ďalšími účinnými látkami, ktoré podporujú zvýšenie účinku: 


BioCare Vitamíny na vlasy a nechty - zinok, biotín, l-lyzín, praslička roľná, 90 kapsúl

Obsah zinku v jednej dávke: 7 mg (70% referenčnej výživovej hodnoty)

Hľadáte účinný zinok pre zdravie vlasov, nechtov a pokožky? Vyskúšajte multivitamínový a minerálny prípravok s obsahom zinku, medi, vápnika, železa, extraktu prasličky roľnej, vitamínu A, D2, E, B6,...a ďalších. Tento produkt je špeciálne vhodný na udržanie zdravých vlasov a nechtov. Prispieva k udržaniu zdravej pokožky, k regulácii hormonálnej aktivity, k tvorbe červených krviniek a hemoglobínu a celkovo podporuje imunitný systém. Užíva sa 1 kapsula – 3 x denne, balenie vám tak vydrží na jeden mesiac. Výrobok obsahuje železo, čo môže u citlivejších osôb spôsobiť podráždenie žalúdka. Výrobok neužívajte ak plánujete otehotnieť. Výrobok nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. 

ZISTIŤ VIAC >>>


Naturtreu - Úžas - zinok kvapky, 50 ml 

Obsah zinku v jednej dávke: 10 kvapiek (150% referenčnej výživovej hodnoty)

Tento výživový doplnok v tekutej forme (kvapky) obsahuje zinok v rastlinnom glycerole a je 100% prírodný. Spĺňa najvyššie štandardy. Posilňuje imunitu organizmu aj krásu. Pomáha pri problémoch s akné, pri vypadávaní vlasov, pri ekzémoch aj pri zhoršenej kvalite nechtov a vlasov. Užívajte 10 kvapiek denne, ktoré je potrebné zriediť s 300 ml vody a užiť spolu s jedlom. Tekutý zinok nemá takmer žiadnu chuť a dávkovanie je možné prispôsobiť podľa potreby. Doplnok nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy a pri plánovaní tehotenstva. Po otvorení uchovávajte v chladničke. 

ZISTIŤ VIAC >>>


Najlepší zinok pre deti

Zinok v tekutej forme v kombinácii s vitamínom C je mimoriadne vhodný najmä pre deti, ktoré sú v kolektívoch v škôlke a v škole často ohrození vírusovými ochoreniami. Škôlkárske choroby vás možno neobídu, no vďaka zinku a vitamínu C od vás skôr odídu, keďže zinok prispieva k skráteniu doby ochorenia.


Organika Kids Tekutý zinok s vitamínom C pre deti, 100 ml 

Obsah zinku v jednej dávke: 3,5 mg (87,5% referenčnej výživovej hodnoty)

Zinok pre deti v tekutej forme, vhodný pre vekovú kategóriu 1 až 13 rokov pomáha pri vývoji a udržiavaní zdravých kostí, chrupaviek, zubov a ďasien a pri tvorbe spojivového tkaniva. Obsahuje tiež vitamín C (200 mg v jednej dávke) pre ešte vyššiu podporu imunity. Má veľmi dobrú vstrebateľnosť a neobsahuje žiadne pridané cukry, glutén, umelé farbivá ani laktózu. Tento výživový doplnok má príjemnú pomarančovú príchuť. Užíva sa 5 ml (1 čajová lyžička) 1 až 3-krát denne, v závislosti od veku dieťaťa (presné dávkovanie nájdete v príbalovom letáku produktu), spolu s jedlom. Ak dieťa užíva aj iné lieky, užívame prípravok niekoľko hodín pred alebo po ich užití. Obsah balenia (100 ml) predstavuje približne 20 denných dávok. Prípravok nie je vhodný pre deti do 1 roka.

ZISTIŤ VIAC >>>


Na záver 

Prirodzeným zdrojom zinku v potrave sú ryby a morské plody, cereálie, mäso, vaječný žĺtok, orechy, strukoviny, klíčky, tekvicové a slnečnicové semienka, droždie, listová zelenina, ale aj kvalitná horká čokoláda s vysokým obsahom kakaa. 


Kedy je vhodné zvážiť dopĺňanie zinku výživovými doplnkami?

 1. ak vaša strava neobsahuje dostatok zinku z potravy, nie je dostatočne pestrá,
 2. ak ste vegetarián/ka alebo vegán/ka,
 3. pri zvýšenej fyzickej aktivite,
 4. v stresovom alebo záťažovom období,
 5. pri prechladnutí a vírusových ochoreniach,
 6. ak máte problém s lámavosťou nechtov, vypadávaním vlasov, či akné a pod.

V uvedených prípadoch je vhodné zvážiť dopĺňanie zinku kvalitnými výživovými doplnkami. 


Redakcia Vegmart


Zdroje:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

https://www.nusch.sk/files/novinky/2021/nemocnicne-lekarenstvo.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31303527/

https://www.nature.com/articles/1601689

http://www.healthline.com/nutrition/zinc