Ktoré sú najlepšie omega 3 mastné kyseliny na trhu? + recenzie

Ktoré sú najlepšie omega 3 mastné kyseliny na trhu? + recenzie

Omega 3 sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré si ľudský organizmus nedokáže vytvoriť sám, preto ich musíme prijímať z externých zdrojov - zo stravy alebo formou výživových doplnkov. Najvýznamnejším a najznámejším zdrojom omega 3 sú ryby (losos, makrela, sleď, tuniak, pstruh, kapor, sardinky...), k rastlinným zdrojom patria riasy (algae), rastlinné oleje (ľanový, repkový, sójový...), orechy a semienka (napr. ľanové, dyňové, chia...), listová zelenina…

Prečo je dôležitý dostatočný príjem omega 3?

Omega 3 mastné kyseliny majú pre náš organizmus a zdravie mimoriadny význam

 • podporujú správny vývoj plodu, 
 • sú nenahraditeľné pre správnu činnosť mozgu, 
 • zlepšujú zrak, 
 • majú silné protizápalové účinky, 
 • sú prevenciou srdcovo-cievnych ochorení, 
 • podporujú pamäť (nižšie riziko Alzheimerovej choroby), 
 • pomáhajú pri liečbe psychických ochorení
 • znižujú cholesterol,
 • pomáhajú pri cukrovke, 
 • môžu zmierňovať príznaky alergie, 
 • zmierňujú bolesti kĺbov, 
 • pomáhajú športovcom pri regenerácii a raste svalov.

Správny pomer omega 3 mastných kyselín v tele významne podporuje celkovú imunitu organizmu.

Nedostatok omega 3 môže spôsobovať vážne zdravotné problémy. Medzi príznaky nedostatku omega 3 patria napr. pocit únavy a vyčerpania, suchá pokožka, zhoršená pamäť, depresívne stavy, zápaly, poruchy imunity, podráždenosť, zvýšená hladina cholesterolu a srdcovocievne ťažkosti.

Je všeobecne známe, že v našej strave chýba dostatočná konzumácia rýb a často nedokážeme dostatočne doplniť omega 3 ani konzumáciou orechov a rastlinných olejov. Preto je vhodné omega 3 dopĺňať aj výživovými doplnkami. Ponuka je naozaj široká. Ako sa v nej orientovať? Aké najlepšie omega 3 mastné kyseliny nájdete na trhu? Aký produktje pre vás najvýhodnejší? Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku.


Kvalitný zdroj omega 3: ryby alebo algae?

Čoraz častejšie sa diskutuje o tom, či je pre nás bezpečnejšie získavať potrebné omega 3 mastné kyseliny z rýb a rybacích doplnkov, alebo zo 100% rastlinného zdroja – z rias (algae). 

Kontaminácia morských vôd sa necitlivými zásahmi človeka neustále zvyšuje a ryby okrem omega 3 môžu obsahovať aj zdraviu nebezpečné toxíny. Hovoríme tu o ťažkých kovoch (ako napr. ortuť), pesticídoch, PCB (polychlórované bifenyly) a ďalších kontaminantoch.

Aj lekári odporúčajú konzumáciu rýb v obmedzenom množstve – dve porcie olejnatých rýb týždenne. Práve ortuť v rybách a výživových doplnkoch z rýb, ako je rybí olej, predstavuje veľké riziko najmä pre vyvíjajúci sa plod a dojčatá. 

Tu by mali spozornieť najmä tehotné a dojčiace ženy. Pri konzumácii omega 3 zo živočíšnych zdrojov riskujete, že spolu s omega 3 prijímate aj nežiaduce látky. Odporúčame teda tehotným a dojčiacim ženám konzumovať doplnky omega 3 z rastlinných zdrojov

Napríklad ani losos, ktorý je dnes chovaný na rybích farmách, nie je bez rizika. Používanie antibiotík proti infekciám, ktoré sa tu často šíria, je stále väčším problémom. Vo viacerých prípadoch bola aj v týchto chovoch potvrdená kontaminácia rýb chemikáliami, spôsobená zrejme podávaným krmivom.

/


Ak hovoríme o prijímaní omega 3 z rias, hovoríme o plnohodnotnej alternatíve k rybiemu tuku, rybiemu oleju a ďalším výživovým doplnkom z rýb. Algae sa za účelom získavania omega 3 pestujú v kontrolovaných podmienkach, neprichádzajú do styku s morskou vodou a výživové doplnky, ktoré sa z nich vyrábajú nie sú ohrozené kontamináciou. Omega 3 z rastlinných zdrojov sú rovnako účinné a efektívne a sú vhodné pre všetkých, nielen pre vegetariánov a vegánov.


Omega 3 mastné kyseliny – ako si vybrať správny produkt?

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti (nedostatok konzumácie rýb u nás a ich možná kontaminácia) je zdravšie, aby sme dôležité omega 3 mastné kyseliny dopĺňali formou kvalitných výživových doplnkov.

Skôr, ako si vyberiete doplnok s omega 3, majte na pamäti, že ideálna dávka je 250-500 mg DHA a EPA denne, tehotné a dojčiace ženy by mali dávky zdvojnásobiť. Zvýšenie dávok je vhodné aj po 50tom roku života, ako prevencia proti degeneratívnym ochoreniam mozgu (Alzheimerova choroba).

Príliš vysoké dávky omega 3 môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti (napr. hnačku, pálenie záhy...), opatrní v dávkovaní by mali byť ľudia, ktorí majú problémy so zrážanlivosťou krvi. Užívanie výživových doplnkov a ich dávkovanie je preto vhodné konzultovať s lekárom alebo lekárnikom.

Doplnky s omega 3 mastnými kyselinami sa najčastejšie užívajú formou kapsúl, ďalšou alternatívou sú tekuté oleje, alebo kvapky, ktoré môžu byť ochutené (najmä doplnky pre deti). Tekutá forma vyhovuje všetkým, ktorí majú problémy s prehĺtaním kapsúl. Na trhu nájdeme tiež omega 3 doplnené ďalšími vitamínmi, ktoré pomáhajú zlepšovať celkovú imunitu (napr. vitamíny D3, E,...). Doplnky s omega 3 je vhodné konzumovať spolu s jedlom a zapiť dostatočným množstvom vody.


Najlepšie omega 3 mastné kyseliny na trhu - recenzie

Ako nájsť najlepšie omega 3 mastné kyseliny a ktorá forma je najzdravšia a najúčinnejšia?  Prečítajte si recenzie na najkvalitnejšie rastlinné produkty. 


Vegetology Omega-3 EPA a DHA, Opti3 + vitamín D3, 60 kapsúl

Výživový doplnok z mikrorias pestovaných v bezpečných podmienkach laboratória, doplnený o rastlinný vitamín D3. Je vhodný pre všetky vekové kategórie, tehotné a dojčiace ženy, deti aj novorodencov. Je teda praktický v tom, že ho môže používať celá rodina a nemusíte mať doma viac produktov. Pri použití pre deti je však nutné prepichnúť kapsulu, preto preto zvážte, či pre vás nie je komfortnejšie používanie tekutej formy omega 3. Je vhodný pre vegánov, vegetariánov a osoby s alergiou na ryby a morské plody. Tento 100% vegánsky produkt je odporúčané konzumovať s jedlom. Neprepichnutá kapsula nemá žiadnu nepríjemnú “rybaciu pachuť”. Pre optimálne výsledky užívajte 2 kapsuly denne. Jedno balenie vám tak pri odporúčanom dávkovaní vydrží na jeden mesiac.

ZISTIŤ VIAC >


SinoPlaSan Omega 3 algae DHA+EPA olej, 100 ml

Prípravok vo forme oleja vyrobeného z mikrorias algae má vysoko koncentrovaný obsah omega 3 mastných kyselín. Olej je skvelou alternatívou pre tých, ktorí majú problém s prehĺtaním kapsúl a tabletiek. Tento olej je určený tiež pre všetky vekové kategórie. Je teda praktický v tom, že ho môže používať celá rodina a nemusíte mať doma viac produktov. Pri podávaní deťom neprekračujte výrobcom odporúčané dávkovanie. Odporúčané dávkovanie pre dospelých nesmie z dôvodu vysokej koncentrácii omega 3 presiahnuť 2,5 ml denne (50 kvapiek u dospelých). Výrobok je vhodný aj pre vegánov a vegetariánov. Olej obsahuje aj prírodnú pomarančovú arómu, ktorá zmierňuje “rybaciu” chuť,  a antioxidant - extrakt z rozmarínu.

ZISTIŤ VIAC >


 

 

Veganicity Omega-3 DHA:EPA 500mg - olej z mikrorias, 60 vegan kapsúl

Vegánske kapsuly bez želatíny obsahujú kvalitný olej z rias a odporúčané dávkovanie je 1-3 kapsuly denne s jedlom. Výživový doplnok je určený pre všetky vekové kategórie, okrem detí do 3 rokov. Vhodné nielen pre vegánov a vegetariánov, ale pre všetkých, ktorí hľadajú kvalitný a čistý zdroj omega 3. Pri dávkovaní 2 kapsúl denne jedno balenie vydrží na jeden mesiac užívania. Kapsule majú výraznejšiu “rybaciu” arómu, čo je dané pôvodom z morských rias. Uvedená aróma je vlastnosťou produktu a nie je to vada. Produkt uchovávajte na chladnom a suchom mieste.

ZISTIŤ VIAC >


 

 

Ľanový olej 500 mg - zdroj Omega-3, 6 a 9, 60 kapsúl

Ľanový olej je bohatým prírodným zdrojom mastných kyselín (omega-3, 6 a 9), ktoré nám pomáhajú udržiavať zdravú imunitu. Tento produkt je z čisto rastlinných zdrojov, je preto vhodný pre vegetariánov a vegánov. Kapsule užívajte 1 až 3 x denne s jedlom. Pri dávkovaní 2 kapsúl denne jedno balenie vydrží na jeden mesiac užívania. Tento prípravok nie je určený deťom. Uchovávajte na chladnom a suchom mieste.

ZISTIŤ VIAC >


 


Ako vybrať tie správne omega 3 pre deti? 

Omega 3 mastné kyseliny majú nezastupiteľný význam už pri vývoji plodu počas tehotenstva a následne v prvých rokoch života dieťaťa. Omega 3 sú nevyhnutné pre správny vývoj mozgu, zraku aj spermií plodu, vplývajú tiež na správny vývoj kostí a kĺbov. Je preto veľmi dôležité aby tehotné a dojčiace ženy mali zabezpečený ich dostatočný príjem. Po narodení dieťaťa sa do jeho organizmu dostávajú pomocou materského mlieka. 

Pri výbere omega 3 pre deti dbajte vždy na čistotu produktu, bez obsahu toxických prímesí. Preto odporúčame podávať deťom omega 3 mastné kyseliny získané z rastlinných zdrojov, dopestovaných v laboratórnych podmienkach. O podávaní a dávkovaní omega 3 sa vždy poraďte s pediatrom. Pri podávaní doplnkov s obsahom omega 3 deťom je dôležité prihliadať na ich vek. Pre deti do troch rokov nie sú vhodné doplnky vo forme kapsúl, vhodná je tekutá forma (oleje, kvapky), ktoré môžeme podávať priamo, alebo ich pridávať do jedla. Pre dojčatá a malé deti sú vhodné tekuté doplnky s príchuťou.


Najlepšie omega 3 pre deti - recenzie


Vegetology Opti3 Liquid. Omega - 3 EPA a DHA, s vitamínom D, 150 ml

 

Omega 3 od Vegetology v olivovom oleji sú mimoriadne vhodnou formou pre deti. Prípravok má minimálnu “rybaciu” arómu a má príjemnú pomarančovú príchuť a je možné ho užívať priamo, alebo pridaním do jedla. Deti a dojčatá do 2 rokov užívajú 2,5 ml (½ čajovej lyžičky). Tento výživový doplnok samozrejme nie je len pre deti, ale užívať ho môžu všetci, ktorí uprednostňujú tekutú formu pred prehĺtaním kapsúl. Pre dospelých je odporúčaná 1 čajová lyžička denne (5ml). Benefitom prípravku je rastlinný vitamín D3. 1 čajová lyžička obsahuje 835 mg omega 3 a 5 μg (200 iu). Vitamín D3 je preto potrebné v období od jesene do jari doplniť ešte z ďalších výživových doplnkov.

ZISTIŤ VIAC >


Vegetology Opti-3, Omega-3 EPA a DHA s vitamínom D3, tekuté 150 ml, bez príchute

 

Výživový doplnok omega 3 s vitamínom D3 v olivovom oleji je vhodný pre deti aj dospelých. Je bez pridanej príchute, preto je vhodnejší pre staršie deti - má iba miernu “rybaciu” arómu. Omega 3 mastné kyseliny sú tak, ako v predchádzajúcich spomínaných prípravkoch, 100% rastlinného pôvodu, a sú teda vhodným doplnkom výživy aj pre vegánov a vegetariánov. Deti a dojčatá do 2 rokov užívajú 2,5 ml (½ čajovej lyžičky), dospelí 1 čajovú lyžičku denne (5ml). Pridaný vitamín D3 tiež podporuje celkovú imunitu organizmu. 1 čajová lyžička obsahuje 835 mg omega 3 a 5 μg (200 iu). Vitamín D3 je preto potrebné v období od jesene do jari doplniť ešte z ďalších výživových doplnkov.

ZISTIŤ VIAC >


Upozornenie na záver

Pri užívaní omega 3 sa vždy riaďte pri dávkovaní odporúčaniami na obale, buďte mimoriadne obozretní najmä pri dávkovaní u detí, neprekračujte denné odporúčané dávky ani pri vynechaní podania dennej dávky omega 3. V prípade kombinovaných omega 3 s vitamínom D venujte pozornosť zabezpečeniu dostatočného množstva vitamínu D a prípadnému doplneniu z iných výživových doplnkov. Odporúčaný príjem vitamínu D pre jednotlivé vekové kategórie nájdete v našom článku TU


Redakcia Vegmart


Zdroje k článku:

 1. https://lekar.sk/clanok/aky-je-vyznam-omega-mastnych-kyselin
 2. https://www.celostnimedicina.cz/omega-3-mastne-kyseliny.htm
 3. https://www.nasezdravie.sk/magazin/omega-3-mastne-kyseliny
 4. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/05/14.pdf
 5. http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/skola-za-dvermi-chcete-zlepsit-koncentraci-vasich-deti-1
 6. http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/spravny-pomer-tuku-omega-6-omega3-v-diete-omezuje-zanety