Pálenie záhy, nepríjemnosť, ktorá nám dokáže sprotiviť deň, a pritom s ňou majú skúsenosť až dve tretiny tehotných žien. Patríte medzi ne? Aj napriek tomu, že sa jedná o problém fyziologický a v určitej miere neovplyvniteľný, pretože hormonálne zmeny aj rast maternice a s ňou spojený útlak žalúdka a ďalších orgánov sú prirodzeným dejom, môžete pálenie záhy v tehotenstve utlmiť a znížiť rizikové faktory vedúce k nej. Ako na to sa dozviete v tomto článku. A aj keď pálenie záhy najčastejšie s koncom tehotenstva samo odznie, prečo sa trápiť až do konca, keď existujú spôsoby, ako si jednoducho pomôcť?
Čo je to pálenie záhy? Čo je reflux?
Pálenie záhy, odborne pyróza, je nepríjemné pálenie za dolným okrajom hrudnej kosti sprevádzané pocitom tepla, často doplnené o pocit na zvracanie, grganie, nadúvanie. Dochádza k nemu vtedy, keď sa natrávené jedlo spolu so žalúdočnou kyselinou vracia zo žalúdka do pažeráka – tento stav sa nazýva reflux.
Pri refluxe sa môžeme stretnúť s označením GER a GERD.
GER alebo gastroezofageálny reflux je práve ten stav, kedy sa žalúdočný obsah dostáva späť do pažeráka. S občasným refluxom sa stretáva za život takmer každý, stačí sa prejesť, zjesť nadbytok tučného, vyprážaného alebo koreneného jedla, vypiť viac alkoholu apod., a aj my zažijeme stav, kedy sa nám jedlo vracia späť, grgáme, potrápi nás plynatosť a ďalšie nepríjemnosti.
Oproti tomu pod označením GERD nájdeme refluxnú chorobu pažeráka, ktorá sa opakuje pravidelne a znepríjemňuje nám život. Pokiaľ je reflux častejší ako 2- až 3-krát týždenne, je dobré absolvovať vyšetrenie a nechať sa správne diagnostikovať.
Neliečený reflux môže viesť k závažnejším problémom ako napríklad chronický zápal hrtana, poruchy spánku, zápaly pľúc, dutín a stredného ucha, vredy a ďalšie problémy.
Bližšie o problematike refluxu si môžete prečítať v článku Reflux a pálenie záhy - čo pomáha.
Pálenie záhy a reflux v tehotenstve
Pálenie záhy patrí medzi bežné zdravotné komplikácie v tehotenstve. S týmto nepríjemným pocitom sa najmä v prvom a treťom trimestri stretnú až dve tretiny tehotných žien. Pálenie záhy je stav, ktorý nastane potom, čo sa cez pažerákový zvierač vráti časť natrávenej potravy a kyselín zo žalúdka. Tomuto procesu, kedy kruhový zvierač nefunguje tak ako by mal a púšťa tráveninu späť do pažeráka sa hovorí reflux.
Aká je súvislosť pálenia záhy pred tehotenstvom s pravdepodobnosťou pálenia záhy počas tehotenstva?
Pálenie záhy je často spájané s nezdravou životosprávou (konzumáciou tučných a korenených jedál), nadváhou, obezitou či naopak podváhou, zlým životným štýlom sprevádzaným pitím alkoholu, fajčením, nadmerným stresom. Môže byť tiež vyvolané užívaním niektorých liekov či ako sprievodný jav iných zdravotných ťažkostí.
Pokiaľ ženu trápi pálenie záhy už pred otehotnením, má väčšiu šancu, že tento problém bude pravdepodobnejší aj počas tehotenstva.
Môže sa ale pokúsiť tomu predísť úpravou jedálnička, váhy (držať sa v normálnych hodnotách), prestať s fajčením a alkoholom a naučiť sa zvládať svoj stres. Tieto úpravy môžu pomôcť nielen predísť refluxu v tehotenstve, ale zároveň sú vhodné pre celkové zlepšenie zdravotného stavu.
Prečo dochádza k páleniu záhy v tehotenstve a od kedy?
Počas tehotenstva dochádza k páleniu záhy z dvoch dôvodov – z fyziologického a z hormonálneho. Ženské telo sa počas tehotenstva mení a rastúce bábätko v maternici spôsobuje najmä v neskoršej fáze tehotenstva stláčanie okolitých orgánov, vrátane žalúdka.
Z hormonálnych zmien spomenieme tzv. „tehotenský“ hormón progesterón, ktorý je hlavným vinníkom pálenia záhy v tehotenstve, pretože pôsobí ako uvoľňovač svalov a spomaľovač trávenia. V prípade pálenia záhy môže podporovať uvoľňovanie pažerákového kruhového zvierača, ktorý drží žalúdočný obsah bezpečne v žalúdku. Podobný efekt majú aj cigarety.
Ako sa pálenie záhy prejavuje v tehotenstve? Má nejaké špecifiká oproti páleniu záhy u dospelého?
Pálenie záhy v tehotenstve má podobné príznaky ako pálenie u dospelého človeka:
- kyslý pocit v hrdle,
- nadúvanie,
- pocit na zvracanie,
- grganie,
- bolesť a pálenie v hrudníku,
- nevoľnosť.
V prvom trimestri, teda v začiatku tehotenstva, býva pálenie záhy často súčasťou tzv. tehotenských nevoľností a spôsobuje ho práve najväčšia produkcia hormónu progesterón, ktorý pomáha uhniezdeniu oplodneného vajíčka. Druhý trimester je obvykle s úbytkom nevoľností a tým aj pálenie záhy, ktoré sa však navracia v treťom trimestri. Pálenie záhy sa na konci tehotenstva obvykle dostaví pre zmeny z dôvodu útlaku orgánov spôsobených zväčšenou maternicou a pohybmi dieťaťa.
Čo pomáha na reflux a pálenie záhy v tehotenstve?
Úplne vylúčiť pravdepodobnosť pálenia záhy v tehotenstve nemožno, ako sme už vyššie uviedli, pretože hormonálne zmeny aj rast maternice k zdravému tehotenstvu patria. Môžeme ale ovplyvniť rizikové faktory a urobiť maximum preto, aby sme túto nepríjemnosť minimalizovali. Nižšie nájdete aj návody, čo je dobré na akútne pálenie záhy v tehotenstve. U tehotných platia rovnaké opatrenia ako u dospelých trpiacich pálením záhy.
1. Upravte svoj jedálniček a spôsoby stravovania
Niektoré obmedzenia idú ruka v ruke so zdravým životným štýlom, ale niektoré sú špecifické a v prípade, že na pálenie záhy netrpíte, môžete tieto potraviny bez obáv jesť (napr. paradajky, citrusy, cesnak, kvalitná káva). Najdôležitejším bodom boja s pálením záhy sú nasledujúce stravovacie návyky:
- obmedzte tučné, vyprážané, pikantné a korenené jedlá,
- vynechajte alkohol a fajčenie (to by malo byť v tehotenstve samozrejmosťou nielen vzhľadom na zdravie matky, ale predovšetkým kvôli zdravému vývoju dieťaťa; pitie alkoholu a fajčenie v tehotenstve môže spôsobiť poruchy rastu dieťaťa, zníženie intelektu, hyperaktivitu, srdcové chyby a iné),
- kofeínové nápoje vymeňte za bezkofeínové varianty (kávu nahraďte obilnou, čaj bylinkovými alternatívami pre tehotné, kolové nápoje vyraďte úplne),
- vyhýbajte sa tiež sýteným nápojom,
- obmedzte čokoládu, sladkosti, citrusové ovocie, paradajky, cesnak, mätu,
- dostatočne pite neperlivú vodu,
- jedzte častejšie po malých porciách (pomôže vám to aj s rannými nevoľnosťami, ideálne si dajte k posteli kúsok suchára a hneď po prebudení zjedzte).
2. Upravte životný štýl
Tieto úpravy životného štýlu odporúčame všetkým tehotným ženám bez ohľadu na náchylnosť na pálenie záhy. Pomôžu vám s pohodovejším zvládaním tohto obdobia a tieto zdravé návyky sa vám budú hodiť aj v budúcnosti:
- Hýbte sa – pokiaľ to váš zdravotný stav dovolí, doprajte si aspoň hodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu denne.
- Dostatočne spite – voľte vyvýšenú polohu hlavy, prípadne spite na ľavom boku (žalúdok je v lepšej pozícii a nedochádza toľko k prelievaniu žalúdočných štiav).
- Doprajte si aj psychický odpočinok a vyhýbajte sa stresovým situáciám.
- Vyhýbajte sa tesnému oblečeniu, preferujte v páse voľné oblečenie, ideálne z prírodných materiálov. Príliš tesné oblečenie môže zhoršovať reflux.
3. Pomoc hľadajte v prírode a v kvalitných doplnkoch stravy
Nebojte sa (nielen v tehotenstve), v prípade, keď si nie ste istý svojim stravovaním alebo životným štýlom, “zájsť” pre pomoc do prírody alebo siahnuť po kvalitných doplnkoch stravy.
Zoznámte sa s najčastejšími alternatívnymi pomocníkmi pri pálení záhy v tehotenstve. Len prosím dajte pri kúpe pozor, niektoré preparáty nie sú v tehotenstve odporúčané. Pokiaľ teda na obale nie je priamo uvedené „pre tehotné“ a vy nemáte istotu, poraďte sa s lekárnikom alebo fytoterapeutom.
Čo sa najčastejšie odporúča tehotným na pálenie záhy:
- Zázvor, zázvorové lízatká, čaj alebo kocka kandizovaného zázvoru (uľaví od pálenia, ale rovnako aj zlepšuje stráviteľnosť jedla pridaním do varenia; pozor, s čerstvým aj sušeným zázvorom opatrne, maximálna bezpečná dávka v tehotenstve sú 4 g čerstvého alebo 1 g sušeného zázvoru).
- Laktobacily pre tehotné – upravia zažívanie celkovo, zlepšia kvalitu črevného mikrobiómu, čo vedie k zníženiu pravdepodobnosti vzniku pálenia záhy. Konkrétne probiotiká Verra nielenže priaznivo ovplyvňujú črevný mikrobióm, ale pomáhajú aj s posilnením imunitného systému ženy aj bábätka. Navyše vďaka pozitívnemu vplyvu na trávenie zmierňujú tehotenské nevoľnosti. Okrem nich máme v ponuke aj probiotiká Cytoplan Gastro AD, ktoré sú vhodné aj pre tehotné ženy a sú špeciálne vyvinuté pre problémy s pálením záhy a pre žalúdočné problémy.
- Jablkový ocot alebo citrónová šťava – lyžička niečoho kyslého rozmiešaná vo vlažnej vode na lačný žalúdok môže podporiť trávenie alebo v prípade ťažkostí ich zmierniť, efekt v prípade octu či šťavy je rovnaký, voľte podľa chuťových preferencií.
- Aloe vera – nápoj z aloe vera je dnes bežne dostupný, môžete ale siahnuť aj po kúsku čerstvej rastliny, len naozaj konzumujte aloe vera, nie iné druhy. Stačí len odkrojiť kúsok listu, ten zarezať a gél rozmiešať vo vode a vypiť.
- Fenikel či rasca – pripravte si zo semienok čaj alebo požujte pár semienok a uľaví sa vám takmer okamžite, navyše oboje sú skvelí pomocníci na znižovanie plynatosti žalúdka i čriev.
- Bazalka, rozmarín, oregáno a tymián – pridávajte ich do jedál, tieto bylinky zlepšujú stráviteľnosť a pomáhajú tak aj v prevencii pálenia záhy.
Ak by pálenie záhy bolo neznesiteľné a nepomáhali by žiadne vyššie uvedené prírodné rady, je nevyhnutné aby ste navštívili svojho lekára a poradili sa o postupe liečby. Ten vám na základe závažnosti odporučí ďalší liečebný postup a predpíše lieky, ktoré vám pomôžu toto obdobie preklenúť.
Aj medzi voľnopredajnými liekmi nájdete dostupné prostriedky pre tehotné, vždy sa ale poraďte aspoň s lekárnikom. Viac o druhoch liekov na reflux aj o postupoch liečby si môžete prečítať v článku Čo je reflux a pálenie záhy a čo pomáha na reflux u dospelých?
Záver
Na záver pre vás máme upokojenie, aj napriek tomu, že dokáže byť pálenie záhy v tehotenstve veľmi nepríjemné, nijako vaše bábätko neohrozuje a môžete byť teda v pokoji. Ďalšou pozitívnou správou je, že s veľkou pravdepodobnosťou tehotenský reflux odznie najneskôr s pôrodom vášho dieťatka. Aj napriek tomu je dobré venovať páleniu záhy pozornosť a vyskúšať vyššie spomínané opatrenia, aby ste zvládli tehotenstvo v čo najväčšej fyzickej pohode.
Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie
Zdroje informácií: