Čo je to PCOS? Aké sú príznaky a možná liečba polycystických ovárií?

Čo je to PCOS? Aké sú príznaky a možná liečba polycystických ovárií?

Samotný menštruačný cyklus vie potrápiť ženské telo po fyzickej aj psychickej stránke. Keď sa k tomu pridá ešte syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), môže to rapídne ovplyvniť každodenný život ženy. Nerovnováha hormónov spôsobuje rad problémov, ktoré najčastejšie lekári liečia syntetickou formou, t.j. hormonálnou liečbou. Výskumy však pokročili a preukázali účinok viacerých byliniek a vitamínov na zlepšenie príznakov PCOS. 

V tomto článku sa dozviete všetky užitočné informácie, ktoré sa vám zídu, ak trpíte syndrómom polycystických vaječníkov, alebo máte naň podozrenie. Rovnako vám poradíme, čo je možné spraviť alebo upraviť vo vašom živote, aby PCOS neriadilo váš život.


Čo je to PCOS – ⁠syndróm polycystických vaječníkov/ovárií 

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je stav, kedy je v tele negatívne ovplyvnená rovnováha hormónov. Ide o poruchu endokrinných žliaz (vaječníkov, pankreasu a nadobličiek), ktorá postihuje 4 až 18 % žien v plodnom období života. Ženské telo produkuje pri PCOS vyššie množstvo mužských hormónov –⁠ androgénov (napr. testosterónu), než by malo. Takáto nerovnováha spôsobuje problémy s otehotnením, cysty na vaječníkoch, anovulačné cykly, nepravidelnú menštruáciu (polymenorea a oligomenorea), stratu menštruácie na dlhšie obdobie (amenoreu), ale aj prejavy neobvyklé pre ženské telo, ako sú riedke vlasy, nadmerné ochlpenie na tele aj tvári.


Čo spôsobuje PCOS? 

Jedným z dôvodov syndrómu polycystických vaječníkov je nadprodukcia androgénov a znížená produkcia progesterónu a estrogénu. Výrazne rozdiely v hladinách hormónov narúšajú rovnováhu, tvoria sa cysty na vaječníkoch a nastávajú aj cykly bez ovulácie (anovulačné). Presná príčina PCOS nie je známa. Včasná diagnostika a liečba spolu so znížením hmotnosti pod hodnoty nadváhy môžu znížiť riziko dlhodobých komplikácií, ako je cukrovka 2. typu a srdcové choroby. Dôležité je poznamenať, že PCOS sa netýka iba žien, ktoré majú viac kíl. 

Pri syndróme polycystických vaječníkov sa v okolí vaječníkov vytvára veľa malých “vačkov” s tekutinou, nazývaných cýst, ktoré obsahujú nezrelé vajíčka –⁠ folikuly. Takéto folikuly nedokážu pravidelne uvoľňovať vajíčka.

Okrem iného k PCOS prispieva viacero faktorov, ktoré je, aj nie je možné ovplyvniť:

  • genetická predispozícia (ak ochorením trpí napr. mama, sestra),
  • obezita (zvyšuje zápal v tele a taktiež nadváha zvyšuje produkciu testosterónu, ktorý zabraňuje vývoju folikulov),
  • inzulínová rezistencia (zvýšené hladiny inzulínu vedú k zvýšenej syntéze androgénov),
  • chronický zápal v tele (nadmerný zápal sa spája s vyššími hladinami androgénov),
  • zvýšené hladiny prolaktínu (hormónu, ktorý ovplyvňuje tvorbu mlieka).


Ako sa PCOS diagnostikuje?

Pokiaľ vás trápi jeden alebo viacero problémov, ktoré sú taktiež prejavmi PCOS, mali by ste spozornieť. Vhodné je navštíviť, ideálne čo najskôr, svojho gynekológa, ktorý vám spraví odber krvi pre otestovanie hormonálneho profilu (androgénov, pomeru luteinizačného a folikulostimulačného hormónu) a ak je to potrebné aj ultrazvuk. Medzi ďalšie testované parametre patria hodnoty glykémie, či nemáte cukrovku a inzulínovú rezistenciu.

Jasná diagnostika PCOS sa stáva problematickejšou pre dospievajúce dievčatá. V tomto období, do pár rokov od 1. menštruácie, je typická nepravidelnosť menštruácie, akné, anovulačné cykly a dokonca aj cysty. Pre diagnostiku je možné u takto mladých dievčat zmerať hodnoty ďalších hormónov, ktoré sú produkované endokrinnými žľazami.

U starších žien je naopak príčinou zlej diagnostiky vyskytujúca sa cukrovka, potraty, ale aj vysoký krvný tlak.


Ako sa prejavuje PCOS a čo všetko ovplyvňuje?

Z dôvodu nesúladu v hormónoch spôsobuje PCOS problémy vo viacerých oblastiach, a nie je ich málo. Niektoré ženy trápia všetky z príznakov, zatiaľ čo iné len pár, a to len tie menej závažné. Zvýšené množstvo androgénov v polycystických vaječníkoch a nerovnováha ďalších hormónov zapríčiňujú:

  • nepravidelnú menštruáciu (polymenorea a oligomenorea),
  • stratu menštruácie na dlhšie obdobie (amenoreu),
  • zhoršenie stavu pokožky na tvári aj tele (akné, pupienky),
  • rednutie a vypadávanie vlasov,
  • nadmerné ochlpenie na tvári aj tele (hirsutizmus).

Pre lepší prehľad, ako ovplyvňuje PCOS rôzne fyzické aj psychické aspekty života, rozpíšeme jednotlivé vplyvy PCOS na telo, ale aj to, čo pri nich môžeme očakávať.


1. PCOS a menštruačný cyklus

Výkyvy estrogénu a progesterónu spôsobujú zmeny v pravidelnosti menštruačného cyklu, a tak ženy trpia nepravidelnou menštruáciou (polymenorea a oligomenorea), alebo môže nastať prípad straty menštruácie na dlhšie obdobie (amenorea). Nepravidelnosť ovulácie pri PCOS má vplyv na menštruáciu, pretože nedochádza k rastu výstelky maternice, ktorá by sa inak neskôr odlupovala počas menštruačného krvácania. Takýto stav pokiaľ sa nerieši, môže viesť až ku zhrubnutiu výstelky a neskôr k rakovine endometria (sliznice maternice).


2. PCOS a plodnosť

Na prvý pohľad sa môže zdať, že u niektorých žien s PCOS menštruácia chodí pravidelne, ale nemusí vždy prebehnúť ovulácia. Ako už bolo zmienené, pri syndróme polycystických ovárií sú typické aj anovulačné cykly, a teda cykly bez prebehnutia ovulácie. Okrem chaosu v profile hormónov je to príčinou neplodnosti. Možné je samozrejme otehotnieť aj napriek PCOS, avšak s najväčšou pravdepodobnosťou bude na to potrebná liečba, ktorá podporí ovuláciu.

Podporenie plodnosti je možné aj pomocou výživových doplnkov. V jednej štúdii sa venovali podpore plodnosti aj u žien s PCOS, kde s pozitívnym výsledkom používali kombináciu vitex jahňací (drmek), macu peruánsku a folát (vitamín B9).


3. PCOS a tehotenstvo

Pokiaľ nastane vytúžené tehotenstvo, čaká ženy s PCOS dôkladnejšie sledovanie ošetrujúcim lekárom. Ženy s polycystickými vaječníkmi počas tehotenstva majú totižto vyššie riziko výskytu tehotenskej cukrovky, predčasného pôrodu, ale aj potratu.


4. PCOS a hmotnosť

Takmer 80 % žien s PCOS trpí nadváhou z dôvodu hormonálnej nerovnováhy. Sú však aj ženy s PCOS, ktoré nemajú problém s hmotnosťou. Už zredukovanie hmotnosti len o pár kíl zlepšuje hladinu cholesterolu a inzulínu, zvyšuje šancu na pravidelnosť cyklu, otehotnenie a zmierňuje príznaky PCOS, ako je nadmerný rast vlasov či akné.


5. PCOS a hormóny

Pri PCOS sa neriešia iba typicky ženské hormóny, ako estrogén a progesterón. Sledované sú aj hodnoty androgénov, kde radíme testosterón. Ďalšími z rady hormónov, ktoré sú ovplyvňované, sú gonadotropíny (luteinizačný (LH) a folikulostimulačný hormón (FSH)).

Nesúlad v rovnováhe hladín hormónov typický pre polycystické ovária spôsobuje, že nedochádza k ovulácii a navyše vznikajú cysty na vaječníkoch.


6. PCOS a psychické zdravie

Nebezpečenstvo pri PCOS pre ženskú psychiku je zvýšené v porovnaní so ženami, ktoré majú hormóny v rovnováhe. Ženy s PCOS častejšie trpia výkyvmi nálad, depresiou až úzkosťou.


Neliečené PCOS

Ak máte podozrenie na PCOS, je potrebná návšteva lekára, pretože neliečené polycystické vaječníky môžu spôsobiť viacero závažných ochorení. Pri správne nastavenej liečbe je možné potlačiť príznaky PCOS, ale aj predísť vážnejších ochoreniam.

Pri neliečenom PCOS sa žena vystavuje riziku komplikácii a ochoreniam ako:

  • subfertilita (dlhodobý problém s otehotnením),
  • zvýšené riziko potratu,
  • cukrovka (diabetes 2. typu),
  • kardiovaskulárne choroby,
  • endometriálne nádory,
  • duševné poruchy (úzkosť, depresia, bipolárne poruchy, poruchy príjmu potravy).


Existuje účinná liečba PCOS? 

Áno, do určitej miery. Neexistuje však liečba, ktorá by vyliečila túto hormonálnu poruchu úplne, dokáže však zmierniť príznaky PCOS. Pri správne nastavenej liečbe, ktorú určí lekár po diagnostike je však možné s PCOS normálne fungovať. Existuje hormonálna, ale aj nehormonálna liečba PCOS, ktorú vám môže predpísať doktor na konkrétne problémy súvisiace so syndrómom polycystických vaječníkov/ovárií. 


Pravidelnosť cyklu

Pre harmonický a pravidelný cyklus doktor pravdepodobne predpíše hormonálnu antikoncepciu, pokiaľ sa žena práve nesnaží o počatie bábätka. Okrem pravidelnosti cyklu, takáto liečba môže zmierniť príznaky PCOS ako nadmerné ochlpenie, anovulačné cykly a riziko rakoviny endometria. Pre pravidelnosť cyklu z výživových doplnkov je vhodné zaradiť inozitol a vitex jahňací (drmek).


Nadmerné ochlpenie

Liek, ktorý má pomôcť pri zredukovaní vonkajších príznakov PCOS je eflornithin, vo forme krému, alebo je možné siahnuť po laseri na odstránenie nežiaduceho ochlpenia. Na potlačenie prejavov zvýšeného testosterónu sa môže užívať antiandrogénna antikoncepcia.


Akné a riedke vlasy

Pri závažnom akné je potrebné navštíviť dermatológa, ktorý určí liečbu. Z výživových doplnkov sa odporúčajú komplexy vitamínov a minerálov pre zdravú pleť a silné vlasy.


Problém s počatím

Ďalším z liečiv pri PCOS je klomifén, na vyvolanie ovulácie. Radí sa ku antiestrogénom, ktoré pôsobia na hypotalamus a hypofýzu. Posledná možnosť, pokiaľ liečba PCOS nefunguje, je chirurgický zákrok na zlepšenie plodnosti u žien. 

Rovnako ako pre pravidelný a harmonický cyklus, tak aj pre podporu ovulácie je vhodné užívať inozitol, vitex jahňací (drmek), ale aj vitamín D.


Prevencia pred závažnejšími ochoreniami

Pri nehormonálnej liečbe PCOS sa zameriavajú lekári najmä na prevenciu pred cukrovkou 2. typu (metformín), kardiovaskulárnymi ochoreniami (hypertenzia, infarkt), obezitou.Zvyknú predpisovať lieky, ktoré majú pomôcť pri zredukovaní vonkajších príznakov PCOS (akné, nadmerné ochlpenie). 

Napríklad liečivo metformín, ktoré je primárne na cukrovku a normalizuje hladiny inzulínu, dokáže navyše pomôcť obnoviť normálny menštruačný cyklus. Odporúčame aj výživové doplnky pre zdravé srdce, cievy a hodnoty cukru v norme, ktoré môžete zaradiť do prevencie pred týmito ochoreniami.


Čo ďalšie pomáha v boji s PCOS?

Správne nastavená liečba PCOS je prvým krokom, s ktorým vám pomôže váš lekár. Dobrou správou je, že so stúpajúcim vekom sa prejavy tejto poruchy endokrinných žliaz zmierňujú. Čo ďalšie však môžete urobiť pre harmonický cyklus a potlačenie príznakov PCOS?

Pre zredukovanie príznakov PCOS skúste do každodenného života zakomponovať tieto kroky:

  • jesť zdravú a vyváženú stravu,
  • pravidelne dopĺňať potrebné vitamíny a minerály telu,
  • mať dostatok pohybu,
  • snažiť sa o zníženie stresu.


Strava, bylinky a výživové doplnky

Polycystické vaječníky a strava sa do veľkej miery ovplyvňujú. Množstvo hormonálnych a metabolických procesov v našom tele záleží na vyváženej strave. Pri PCOS a na jeho zmiernenie je potrebné udržiavanie zdravej hmotnosti, keďže obezita zvyšuje hladiny androgénov. V strave pri polycystických vaječníkoch je napríklad vhodné si dopriať dostatok vlákniny. Samozrejme, nie vždy je možné prijímať dostatok minerálov a vitamínov zo stravy. Preto by sa nemalo zabúdať ani na výživové doplnky, ktoré nám vedia pomôcť na ceste za harmonickým cyklom – k hormonálnej, ale aj duševnej rovnováhe.

Výskumy preukázali, že výživové aj bylinné doplnky majú pozitívny efekt na PCOS. Vždy je vhodné poradiť sa s lekárom o kombinácii doplnkov a liekov pri liečbe PCOS. 

Medzi výživové doplnky, ktoré sú vhodné pri PCOS môžeme zaradiť:

Ukázalo sa, že niektoré z týchto účinných látok znižujú citlivosť na inzulín a zápal, zlepšujú obnovu funkcie vaječníkov a môžu obnoviť hormonálnu rovnováhu a regulovať menštruačný cyklus, čo sú hlavné črty a hlavné obavy žien trpiacich PCOS.

Dôležitými z týchto doplnkov pre PCOS, o ktorých si povieme viac, sú inozitol a vitex jahňací.


Inozitol

Inozitol, označovaný aj ako vitamín B8, dokáže napomáhať pri syndróme polycystických vaječníkov (PCOS) tým, že podporuje ovuláciu a pravidelnosť menštruačného cyklu. Zohráva dôležitú rolu pri viacerých biochemických procesoch v tele. Dôležitý je aj pri správnom vývoji embrya.


Vitex jahňací (drmek)

Vitex prispieva k regulácii fyziologického cyklu ženy, a keďže nerovnováha je spojená s PCOS, je pravdepodobné, že bude prínosom pri zvládaní tohto stavu. Taktiež sa ukázalo, že drmek upravuje menštruačné nepravidelnosti, vrátane amenorey.

Drmek podporuje ovuláciu tak, že sa zvýši produkcia progesterónu prostredníctvom zvýšenia luteinizačného hormónu. Pri vitexe si treba najskôr overiť u doktora hodnoty luteinizačného hormónu pred začatím užívania. Ak viete, že vaša hladina LH je vysoká, nemali by ste drmek užívať.

Pre riešenie problémov so syndrómom polycystických vaječníkov by sme vám odporučili tieto produkty:


Pohyb a zníženie stresu

Pravidelný pohyb, zdravá strava aj návyky sú cestou k optimálnemu fungovaniu hormónov a metabolizmu v organizme. Dlhodobý stres môže podporiť zhoršenie prejavov PCOS. Zdravší životný štýl prispieva k zníženiu hladín kortizolu (stresovému hormónu) a uvoľňovaniu prirodzených hormónov pre telo pre zlepšenie nálady pri liečbe PCOS. 


Záver

Napriek tomu, že oficiálne je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) stále neliečiteľné ochorenie, výskumy preukázateľne ukazujú, koľko účinných látok v prírode máme pre zmiernenie príznakov PCOS. Pokiaľ vám zistili PCOS, nemusíte sa báť, že pre vás zostáva iba možnosť syntetickej cesty a hormonálnej antikoncepcie. Správne nastavenou liečbou a kombináciou s výživovými doplnkami je možné, aby ženy dospeli nie len k svojej hormonálnej rovnováhe a zredukovaniu príznakov PCOS na minimum, ale aj zvýšili šance na otehotnenie s PCOS a zvýšili si sebavedomie.


Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vedecká pracovníčka v odbore chémia

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9710389/
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pcos/symptoms-causes/syc-20353439
  3. https://www.nhs.uk/conditions/polycystic-ovary-syndrome-pcos/
  4. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/polycystic-ovarian-syndrome-pcos
  5. https://www.healthline.com/health/polycystic-ovary-disease
  6. https://doi.org/10.1016/j.cegh.2023.101326