Čo pomáha na bolestivú menštruáciu (dysmenorea) a ďalšie poruchy menštruačného cyklu?

Čo pomáha na bolestivú menštruáciu (dysmenorea) a ďalšie poruchy menštruačného cyklu?

Menštruácia je pre mnoho žien stále veľmi bolestivou záležitosťou. Existuje viacero príčin, ktoré spôsobujú zhoršenie menštruačného cyklu, jeho nepravidelnosť, hormonálnu nerovnováhu, zhoršenie bolestí až do štádia, ktoré sa odborne nazýva dysmenorea. Existuje veľké množstvo byliniek, ale aj vitamínov a minerálov, ktoré sú vhodné ako prvá voľba, pokiaľ hľadáte prírodnú cestu, ako pomôcť prinavrátiť prirodzenú rovnováhu vášmu menštruačnému cyklu.

V tomto článku sa dočítate, aké rôzne poruchy menštruačného cyklu existujú, ako ich rozoznať, čo funguje na zmiernenie týchto príznakov menštruácie a taktiež čo pomáha na bolestivú menštruáciu – dysmenoreu.


Čo je menštruácia?

Menštruáciou sa nazýva obdobie, kedy nastáva odstraňovanie výstelky maternice, ktoré je sprevádzané vylučovaním krvi, niekedy až vo forme zhlukov. Menštruačný cyklus sa skladá zo štyroch fáz a je obdobím medzi začiatkom jednej menštruácie až do začiatku druhej menštruácie.

Podrobnejšie o menštruácii a cykle sa dočítate na našom blogu v článku Všetko čo potrebujete vedieť o menštruácii (menzese) a menštruačnom cykle!


Čo ovplyvňuje menštruáciu?

Vynechanie menštruácie nemusí hneď znamenať tehotenstvo, avšak treba spozornieť, ak vám menštruácia meškáva pravidelne. Možno vám telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Rovnako sa ženy stretávajú so situáciou, že menštruácia im prichádza pravidelne ako hodinky, ale aj napriek tomu pociťujú príliš veľké výkyvy nálad, veľmi veľké bolesti počas obdobia menštruácie (dysmenorea), alebo naopak majú pravidelne slabú menštruáciu.

Menštruáciu najviac ovplyvňuje:

  • stres,
  • strava,
  • obezita,
  • fajčenie,
  • alkohol,
  • nedostatok spánku,
  • choroby (viróza, myómy, syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), poruchy štítnej žľazy a iné),
  • lieky,
  • hormonálna liečba,
  • pohlavné choroby.


Bolestivá menštruácia (dysmenorea)

Bolestivá menštruácia, odborne nazývaná aj dysmenorea, nastáva pri sťahovaní maternice, keď sa zbavuje výstelky. Takáto bolesť sa môže vyskytovať už tesne pred samotnou menštruáciou a po 2-3 dňoch menštruácie prevažne ustúpi. Bolesť na začiatku menštruačného cyklu je bežná, avšak pokiaľ je bolesť každý cyklus veľmi intenzívna a ovplyvňuje celodenné fungovanie, je vhodné stav prekonzultovať s gynekológom. 


Primárna dysmenorea

Primárna dysmenorea je názov pre menštruačné bolesti, ktoré sa môžu objavovať 6 až 12 mesiacov po nástupe menarché (1. menštruácia). Bolesti prichádzajú pri každej menštruácii, ale nie sú spôsobené inou chorobou. Bolesť zvyčajne začína 8 až 72 hodín pred menštruáciou alebo keď začne menštruačné krvácanie. Môžete pociťovať miernu až silnú bolesť v podbrušku, chrbte, stehnách, ale aj bolesť hlavy, nevoľnosť až vracanie, či hnačku. Bolesť zvyčajne ustúpi do dvoch až troch dní. Primárna dysmenorea je bežnejším typom dysmenorey, ktorá po pôrode, alebo so zvyšujúcim sa vekom môže klesať na intenzite.


Sekundárna dysmenorea

Sekundárna dysmenorea na rozdiel od primárnej, už súvisí s ďalšími ochoreniami alebo infekciami v pohlavných orgánoch. Objavuje sa kedykoľvek po prvej menštruácii, alebo môže prísť ako nový symptóm medzi 30. a 40. rokom života ženy. Bolesť môže byť intenzívnejšia a trvať dlhšie. Nepríjemné bolesti sa môžu vyskytnúť niekoľko dní pred očakávanou menštruáciou a pretrvávajú až do úplného ukončenia menštruačného krvácania. 

Okrem väčšej intenzity bolestí, medzi ďalšie príznaky patrí problém s plodnosťou, nepravidelnosť cyklu a dokonca aj neúčinnosť nesteroidných protizápalových liekov. Dôležitá je diagnostika gynekológom, ktorý vyšetrí panvu a určí dôvod problémov. Medzi časté dôvody patrí: 

  • endometrióza, 
  • polypy, 
  • adenomyóza, 
  • zápaly,
  • infekcie pohlavných orgánov.


Ako riešiť bolestivú menštruáciu (dysmenoreu)?

Prvou účinnou pomocou pre až 70 % žien je použitie analgetík a nesteroidných protizápalových liekov. Pokiaľ žena v blízkej dobe neplánuje otehotnieť, je možné konzultovať s gynekológom užívanie perorálnej antikoncepcie

Najlepšou prírodnou alternatívou pre podporu riešenia bolestivej menštruácie je teplo aplikované na spodné brucho a z výživových doplnkov užívanie horčíka, tiamínu (vitamín B1) a vitamínu E.


Poruchy menštruačného cyklu – príčiny a riešenia

Niekedy je ťažké sa vyznať v tom, ako veľmi vážny problém máme, kedy je potrebné vyhľadať lekára a kedy postačí užívať výživové doplnky na úpravu menštruačného cyklu. Možných porúch menštruačného cyklu je viacero:

  • slabá menštruácia (hypomenorea),
  • silná menštruácia (hypermenorea),
  • krátka menštruácia (hypomenorea),
  • dlhotrvajúca menštruácia (menoragia),
  • nepravidelná menštruácia (polymenorea a oligomenorea),
  • strata menštruácie na dlhšie obdobie (amenorea),
  • menštruácia počas tehotenstva,
  • menštruácia počas prechodu,
  • krvné zrazeniny počas menštruácie,
  • cysty a PCOS.


1. Slabá menštruácia (hypomenorea)

Hypomenorea je menštruácia, ktorá má slabú intenzitu. Slabú menštruáciu má na svedomí zlá životospráva, stres, nadmerné fyzické aj psychické zaťaženie. Vhodné je vyskúšať doplnky na zníženie stresu, dopriať si dostatok spánku a pokiaľ sa menštruačné krvácanie neupraví, je potrebné navštíviť gynekológa.


2. Silná menštruácia (hypermenorea)

Za veľmi silnú menštruáciu, alebo aj hypermenoreu, je označovaná menštruácia, kedy je potrebných 5 a viac vložiek za deň. Dôvodmi môže byť hormonálna nerovnováha, obezita, endometrióza, myómy a fibroidy. Prvým krokom je vyšetrenie gynekológom, ktorý spraví krvné testy na zhodnotenie hormonálneho profilu a určí ďalší postup. Pokiaľ gynekológ zistí nerovnováhu hormónov, je možné silnú menštruáciu riešiť najskôr s doplnkami pre ženy na úpravu rovnováhy hormónov, pokiaľ nejde o život ohrozujúci stav. 


3. Krátka menštruácia (hypomenorea)

Menštruácia, ktorá trvá prevažne 3 a menej dní, sa označuje za hypomenoreu, rovnako ako slabá menštruácia. Zvýšená hladina stresového hormónu, kortizolu, vplýva na skrátenie menštruácie. Na úpravu, podobne ako pri slabej menštruácii, je potrebné najskôr znížiť množstvo stresu a snažiť sa o zdravší štýl života a následne vyhľadať lekára, ak nenastane žiadna zmena.


4. Dlhotrvajúca menštruácia (menoragia)

Silné a dlhé menštruačné krvácanie sa odborne nazýva menoragia, ale aj hypermenorea. Ide o intenzívne krvácanie počas menštruácie trvajúce viac ako 7 dní (cca 10 a viac). Menoragia môže byť následkom hormonálnej nerovnováhy, stresu, ale aj endometriózy. 

Pri silnej menštruácii, ktorá trvá dlhšie ako 7 dní je potrebná okamžitá návšteva gynekológa, aby nedošlo k príliš veľkej strate krvi. Na zníženie únavy a vyčerpania z veľkých strát krvi, je vhodné dopĺňanie tekutín, vitamínu C, železa a vitamínu B6.


5. Nepravidelná menštruácia (polymenorea a oligomenorea)

Pravidelnosť menštruácie môže byť narušená nerovnováhou hormónov, stresom, chorobami, užívaním liekov, nedostatkom potrebných látok, ale aj zlou životosprávou a problémami s hmotnosťou. Pokiaľ je cyklus kratší ako 21 dní, nazývame takúto menštruáciu polymenorea a ak krvácanie nastáva po 35 a viac dňoch, volá sa oligomenorea. Vyššia hmotnosť a aj nadváha môžu spôsobovať nepravidelnú menštruáciu, kedy vyššie percento tuku môže spôsobovať zvýšenú hladinu estrogénu a predĺžiť cyklus. Naopak príliš nízka hmotnosť môže byť príčinou kratších cyklov.

Vhodné na úpravu menštruácie je pravidelne užívanie doplnkov výživy, pohyb a zníženie stresu. V prípade, že ani po niekoľkých mesiacoch sa cyklus neupraví, je vhodné navštíviť gynekológa, aby zhodnotil hormonálny profil.


6. Strata menštruácie na dlhšie obdobie (amenorea)

Strata menštruácie na dlhšie obdobie, alebo neprítomnosť menštruácie sa nazýva amenorea. Rozlišujeme primárnu a sekundárnu amenoreu. Zatiaľ čo primárna amenorea znamená, že sa menštruácia neobjaví do 16. roku života, sekundárna amenorea je vynechanie menštruácie po dobu 6 a viac mesiacov.

Dôvodom amenorei môže byť: 

  • neliečená hormonálna nerovnováha, 
  • ochorenie štítnej žľazy
  • zlá životospráva, 
  • dlhodobý stres, 
  • zvýšené množstvo cvičenia, 
  • diéty a podvýživa. 

Gynekológ po potvrdení amenorei prevažne predpíše perorálnu antikoncepciu alebo inú hormonálnu liečbu. Okrem liečby od doktora je možné zamerať sa aj na zdravú životosprávu a dopĺňanie doplnkov pre podporu a úpravu menštruačného cyklu.


7. Menštruácia počas tehotenstva

Niektoré ženy môžu krvácať aj počas tehotenstva, prevažne počas prvého trimestra. Vzhľadom na to, že menštruačné krvácanie je spojené s ovuláciou, ktoré počas tehotenstva nenastáva, nemôžeme hovoriť o klasickej menštruácii, ale o krvácaní. Krvácanie môže spôsobiť uhniezďovanie vajíčka v maternici, vyšetrenie krčka maternice, sex alebo komplikácie s tehotenstvom.


8. Menštruácia počas prechodu

Menštruácia počas prechodu je obdobie okolo 45. roku života ženy, kedy začne dochádzať k častejším menštruáciám a neskôr naopak k predlžovaniu cyklu, kedy nastáva iba pár menštruačných cyklov za rok. Toto obdobie je spojené okrem nepravidelných cyklov menštruácie aj s návalmi tepla, výkyvmi nálady, podráždenosťou, problémom s udržaním hmotnosti a znižovaním hustoty kostí. Vhodné je používať doplnky pre ženy v menopauze, ktoré pomáhajú so zvládaním príznakov menopauzy.


9. Krvné zrazeniny počas menštruácie

Silná menštruácia je často sprevádzaná zhlukmi, krvnými zrazeninami. Krvné zrazeniny sa môžu počas menštruácie vyskytovať vplyvom stravy či životného štýlu. Častým dôvodom je hrubšia výstelka maternice, ktorá sa počas menštruácie odlupuje. Ak však ich rozmery presahujú 2,5 cm, sú veľmi časté a spôsobujú intenzívne bolesti, je vhodné tento stav skontrolovať gynekológom. 


10. Cysty a PCOS

Sekundárnu dysmenoreu, ako sme vyššie spomínali, môžu spôsobovať aj cysty. Cysty sa môžu u žien vyskytovať pravidelne a prirodzene sa vstrebať bez toho, aby si ich žena všimla a pociťovala nejaké problémy. Pokiaľ však cysta spôsobuje bolesť, je potrebné vyšetrenie gynekológom. 

Ďalším prípadom je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), ktorý je sprevádzaný hormonálnou nerovnováhou, problémom s plodnosťou, nepravidelnou menštruáciou a ďalšími príznakmi, o ktorých si povieme viac v článku špeciálne o PCOS!


Výživové doplnky a bylinky na problematickú a bolestivú menštruáciu

Nepravidelnosť menštruácie je častým dôvodom, kedy ženy siahajú po doplnkoch výživy, aby dosiahli úpravu menštruačného cyklu. Vedeli ste však, že správnou voľbou doplnkov s vitamínmi, minerálmi alebo bylinkami si viete pomôcť aj s príznakmi menštruácie? 

Existujú vedecké štúdie, ktoré potvrdzujú a vyzdvihujú viacero účinných látok na podporu zmiernenia príznakov samotnej menštruácie, predmenštruačného syndrómu (PMS), PCOS aj menopauzy. 

Medzi vitamíny, minerály a bylinky, ktoré priaznivo ovplyvňujú menštruačný cyklus a pomáhajú pri zvládaní príznakov menštruácie patria: 

O vybraných účinných látkach si povieme pár podrobností, aby ste si vedeli ľahšie vybrať.


Inozitol

Inozitol (vitamín B8) má pozitívny vplyv na menštruáciu, ale aj poruchy menštruačného cyklu. Inozitol dokáže pomôcť pri syndróme polycystických vaječníkov (PCOS), podporuje ovuláciu a pomáha s úpravou pravidelnosti menštruačného cyklu.


Vitex jahňací (Vitex agnus castus)

Vitex jahňací (drmek) je veľmi populárnou a účinnou rastlinou v dnešnej dobe. Dokáže zmierniť problémy spojené s menštruačným cyklom, príznaky PMS a pomôcť zvýšiť hladinu progesterónu. Nie je vhodný pri súčasnom užívaní hormonálnej liečby s obsahom progesterónu.


Šalvia lekárska

Šalvia je častou zložkou bylinných čajov pre ženské zdravie na úpravu menštruácie. Má pozitívny vplyv na zmiernenie menštruačných bolestí, podporuje pružnosť maternice, účinkuje protizápalovo a antibakteriálne.


Pupalka dvojročná

Pupalku najčastejšie nájdete ako pupalkový olej, ale aj ako súčasť komplexov pre hormonálnu rovnováhu žien. Na základe štúdií sa preukázalo, že môže pomôcť zmierniť predmenštruačné symptómy (PMS), menštruačné bolesti, návaly tepla a obnoviť hormonálnu rovnováhu tela. 


Zázvor

Zázvor môže blahodárne vplývať pri úľave od veľmi silného krvácania, ktoré je jednou z príčin rozvoja bolestí. Podľa klinických štúdií prášok zo zázvoru pomáha pri znižovaní množstva krvných strát, ktoré môžu byť práve dôvodom zvýšenej únavy počas prvých dní menštruácie.

Z obľúbených produktov na úpravu menštruačného cyklu a zmiernenie príznakov menštruácie, ktoré by sme vám rozhodne odporučili, patria: 

Pre ženy trápiace sa s PMS, alebo už obdobím menopauzy, je vhodný bylinkový komplex BioCare Female Balance rastlinný komplex, 60 kapsúl.

Tip pre harmonický cyklus: Najčastejším dôvodom porúch menštruačného cyklu je stres. Skúste si každý deň dopriať aspoň 10 minút nerušeného pokoja, kedy sa budete sústrediť na svoje dýchanie a načúvať svojmu telu. Môžete si zapáliť sviečku s príjemnou vôňou a pustiť meditačnú hudbu na lepšie navodenie atmosféry pokoja. Pred spaním si môžete pravidelne dopriať čaj s bylinkami na zníženie stresu.


Záver

Bolestivá menštruácia (dysmenorea), PCOS, nepravidelnosť, slabá či dlhá menštruácia – porúch menštruačného cyklu je mnoho a stále mnoho žien nevie, že mať pravidelne intenzívnu a bolestivú menštruáciu nie je v poriadku. Príliš silné bolesti a výkyvy počas menštruačných cyklov znamenajú hormonálnu nerovnováhu, ale môžu byť spôsobené aj dlhodobým stresom, zlými návykmi či rôznymi chorobami. 

Už stáročia naši predkovia hľadali pomoc v prírode, a tak aj dodnes väčšina doplnkov na úpravu menštruačného cyklu a zlepšenie príznakov menštruácie obsahuje okrem vitamínov a minerálov aj extrakty z byliniek a ovocia. Úpravou životosprávy, pravidelným pohybom, znížením stresu a doplnením účinných látok sa dokáže telo vrátiť späť do harmonického kolobehu menštruačného cyklu. Pri vážnejších poruchách menštruačného cyklu je možné zjemniť nežiaduce príznaky a podporiť hormonálnu rovnováhu.


Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vedecká pracovníčka v odbore chémia

Zdroje:

  1. https://doi.org/10.1111/pme.12853
  2. https://www.researchgate.net/publication/286965003_Chamomile_tea_for_relief_of_primary_dysmenorrhea
  3. http://dx.doi.org/10.4103/2345-5756.231415
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1459624/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560834/
  6. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4148-dysmenorrhea
  7. https://www.pippacampbellhealth.com/blog/5-herbs-for-heavy-periods