Ako správne užívať a dávkovať pestrec mariánsky?

Ako správne užívať a dávkovať pestrec mariánsky?

Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je liečivá rastlina, ktorá sa v posledných rokoch teší stále väčšej obľube vďaka svojim prospešným účinkom na ľudské zdravie. V tomto článku sa bližšie pozrieme na jeho užívanie, formy, dĺžky užívania, vedľajšie účinky a tiež na to, ako pestrec začleniť do každodenného života.


Čo je to pestrec mariánsky?

Ostropestrec mariánsky (Silybum marianum), nazývaný aj len ako pestrec, sa používa už zhruba 2000 rokov ako bylinný liek na rôzne choroby, najmä na problémy s pečeňou, obličkami a žlčníkom. Niekoľko vedeckých štúdií naznačuje, že látky v pestreci (najmä flavonoid nazývaný silymarín) chráni pečeň pred toxínmi, vrátane niektorých liekov, ako je acetaminofén (Tylenol), ktoré môžu vo vysokých dávkach spôsobiť poškodenie pečene. Silymarín má antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Viac informácií o účinkoch pestreca na zdravie, ale aj o jeho možných vedľajších účinkoch sa dozviete v tomto článku.


Ako správne užívať pestrec mariánsky a aké zvoliť dávkovanie?

Poďme sa teda bližšie pozrieť na jednotlivé hľadiská používania tejto po roky využívanej a obľúbenej byliny. Zameriame sa na to, kedy je najvhodnejšie pestrec užívať, koľko pestreca je vhodné užívať v rôznych situáciách, v rôznom veku, v tehotenstve a aká je jeho vstrebateľnosť a využiteľnosť v doplnkoch stravy.


Kedy je vhodné užívať pestrec mariánsky?

Pestrec mariánsky možno užívať kedykoľvek počas dňa, či už s jedlom alebo nalačno.
Niektorí odborníci odporúčajú užívať pestrec mariánsky spolu s jedlom, kedy môže použitie pestreca zároveň podporovať trávenie horšie stráviteľných pokrmov a zmierniť zažívacie problémy.

Iné zdroje uvádzajú, že výhodné môže byť aj užívanie pestreca ráno nalačno, kedy môže podporiť detoxikáciu a čistenie pečene od škodlivých látok v čase, keď je pečeň všeobecne aktívnejšia.

Zatiaľ však nemáme dostatok výskumov či dôkazov, ktoré by dokázali rozlíšiť účinky pri užívaní ráno či nalačno a počas dňa spolu s jedlom.

V takom prípade je vhodné pozorovať po zavedení nového doplnku stravy do každodennej rutiny reakciu tela a prípadne čas podania upraviť.


Koľko pestreca (jeho účinnej látky sylimarínu) by mali užívať dospelí ľudia?

Aj keď v súčasnej dobe neexistujú univerzálne využívané dávkovacie štandardy pre pestrec mariánsky, bežne dospelé osoby užívajú množstvo medzi 20 až 300 miligramami za deň.

Na podporu a ochranu funkcie pečene sa obvykle odporúča dávka približne 150 miligramov, ktorú možno užiť až trikrát denne. Na dlhodobé preventívne účely a starostlivosť o pečeň je všeobecne vhodné užívať 50 až 150 miligramov denne. Pred začiatkom užívania pestreca je vhodné vždy konzultovať svoje zámery s ošetrujúcim lekárom.

Pestrec vo forme doplnku stravy bol testovaný aj v dávkach až 700 mg 3x denne po dobu 24 týždňov, kedy sa prejavil ako dobre znášaný a bezpečný aj vo vyšších dávkach.


Pestrec mariánsky a deti

Pestrec mariánsky je všeobecne považovaný za bezpečný pre deti od 3 rokov, existujú produkty, ktoré sú označované ako vhodné pre deti, ale v súčasnej dobe nemáme dostatok štúdií, ktoré by potvrdzovali jeho vhodnosť či nevhodnosť pre deti rôzneho veku. Je dôležité, aby užívanie a dávkovanie pestreca u detí bolo schválené a odporúčané pediatrom, najmä v prípadoch, keď dieťa má zdravotné problémy.


Ako užívať pestrec mariánsky v tehotenstve a pri dojčení?

Bezpečnosť používania pestreca počas tehotenstva a dojčenia nie je dôkladne overená, a preto sa neodporúča jeho používanie v tomto období bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

Jedna zo štúdií síce preukázala, že podanie určitej dávky silymarínu (účinnej látky pestreca mariánskeho) v období od 3. do 28. dňa po pôrode zvýšilo produkciu materského mlieka, avšak bude ešte potrebných viac výskumov, ktoré bezpečnosť v období tehotenstva a dojčenia potvrdia.


Vstrebateľnosť doplnkov stravy s pestrecom mariánskym (silymarínom)

Hlavná a najhodnotnejšia účinná látka pestreca je spomínaný silymarín – získava sa hlavne zo semien rastliny, hoci je prítomný aj v jej koreňoch a listoch. Silymarín tvorí asi 3 – 6 % celkového zloženia rastliny.

Absorpcia silymarínu je kľúčovým aspektom jeho účinnosti. Vzhľadom na svoju nízku rozpustnosť vo vode má silymarín obmedzenú biologickú dostupnosť a nižšiu črevnú absorpciu. Na prekonanie týchto problémov a zvýšenie biologickej dostupnosti silymarínu boli skúmané rôzne stratégie.

Jednou z najúčinnejších metód na zlepšenie biologickej dostupnosti silymarínu je lipozomálna technológia. Lipozomálne doplnky zapuzdrujú aktívnu zložku do malých tukových vačkov (lipozómov), ktoré môžu byť telom ľahšie absorbované. Tento prístup môže zvýšiť biologickú dostupnosť silymarínu až o 50-krát v porovnaní s inými formami.


Denná dávka pestreca mariánskeho pre redukciu akné

Výskum ukázal, že pre vnútorné užívanie pestreca formou doplnku stravy je optimálna dávka pestreca na redukciu akné asi 210 mg denne, rozdelených na polovicu ráno a polovicu večer. Testovaní ľudia, ktorí sa tejto dávky držali, zaznamenali zníženie výskytu akné o celých 53 % počas ôsmich týždňov. Inými slovami, ak sa stretávate s akné, užívanie pestreca ráno a večer vám môže pomôcť zlepšiť vašu problematickú pleť.


Denná dávka pestreca pri problémoch s pečeňou

Ako už bolo uvedené vyššie, ak chcete podporiť funkciu svojej pečene, obvykle sa odporúča dávka zhruba 150 miligramov, ktorú možno užiť až trikrát denne.

Na dlhodobé preventívne účely a starostlivosť o pečeň sa potom všeobecne odporúča užívať 50 až 150 miligramov denne. Pred začiatkom užívania pestreca (či už dlhodobo alebo krátkodobo) je vhodné vždy konzultovať svoje zámery s ošetrujúcim lekárom.


Ako dlho užívať pestrec mariánsky?

Odporúčaná doba užívania pestreca mariánskeho pre podporu funkcie pečene sa môže líšiť v závislosti na zdravotnom stave, forme i na množstve užívaného pestreca. Štúdie ukazujú, že pri dávke cca 420 mg denne, rozdelenej do troch dávok počas dňa pre lepšiu vstrebateľnosť, môžu byť účinky viditeľné už po niekoľkých týždňoch, ale na liečbu chronických stavov môže potrebná liečba trvať aj niekoľko mesiacov.

Podľa dostupných informácií sa považuje za bezpečnú dobu aj užívanie počas 41 – 48 týždňov, avšak v súčasnej dobe nie je ešte dostatok odborných záverov, aby sme si touto informáciou mohli byť 100 % istí.

Preto sa môže stať, že v článkoch aj príbalových informáciách výživových doplnkov sa môžete stretnúť s protichodnými informáciami o účinnosti, dávkovaní a dĺžke užívania. V každom prípade je vždy najvhodnejšie konzultovať použitie pestreca mariánskeho primárne s lekárom.


Pestrec mariánsky ako bylina a jej použitie

Pestrec mariánsky, jednoročná až dvojročná rastlina, pripomína svojím vzhľadom a charakterom bodliak. Táto bylina dosahuje približne jeden meter a na konci letnej sezóny produkuje fialovovočervené kvety, z ktorých sa následne zbierajú plody. Tieto plody sú známe pre svoje prospešné vplyvy na zdravie pečene a sú z nich taktiež vyrábané výživové doplnky.

Hoci sa hlavná účinná látka pestreca – silymarín – vyskytuje najviac v semenách rastliny, je obsiahnutá aj vo zvyšku rastliny, len v menšej miere. 

Z pestreca sa v dnešnej dobe vyrába rad výživových doplnkov, ktoré sú efektívnejšie pre vstrebávanie a užívanie väčších dávok. Je možné užívať pestrec aj v jeho prirodzenej podobe, len je tu potrebné spomenúť, že vzhľadom na nízku mieru rozpustnosti vo vode, nie sú tieto metódy tak efektívne pri dosahovaní výsledkov a účinkov, ako je užívania pestreca vo forme výživových doplnkov.


Priame použitie semien pestreca

Ako užívať drvený pestrec? Rozdrvené semená pestreca (jedna čajová lyžička) sa konzumujú s 300 ml vody. Odporúča sa takto rozdrvené semená piť 3 až 4-krát denne, ideálne pol hodiny pred jedlom.


Príprava čaju

Na výrobu čaju rozdrvte jednu čajovú lyžičku semien a zalejte 250 ml horúcej vody. Nechajte 20 minút lúhovať pod pokrievkou. Prípadne môžete využiť už hotový čajový produkt z lekárne či obchodu s bylinkami. Pitie sa odporúča 2 až 3-krát denne.


Alternatívy k pestrecu mariánskemu

Za predpokladu, že pestrec mariánsky je pre naše telo primárne prínosný ako silný antioxidant, môžeme ho v prípade potreby nahradiť aj inými prírodnými doplnkami, ktoré sú známe ako silné antioxidanty. Radí sa medzi ne napríklad quercetín, kurkuma, astaxantín, vitamín C, chlorofyl alebo glutatión.

Ak hľadáte alternatívu k pestrecu mariánskemu pre účinky na ochranu pečene, ponúkajú sa aj nasledujúce rastliny, ktoré majú hepatoprotektívne (pečeň ochraňujúce) účinky.
 


Senovka grécka

Senovka grécka síce neobsahuje silymarín, ale má podobné hepatoprotektívne účinky. Senovka obsahuje tiež flavonoidy a ďalšie antioxidanty.


Artičok obyčajný

Artičok je známy pre svoje hepatoprotektívne a cholagogické (podporujúce vylučovanie žlče) účinky, ktoré sú podobné účinkom silymarínu. Obsahuje látky ako cynarín, ktoré môžu pôsobiť na pečeň podobne ako silymarín.


Púpava lekárska

Púpava obsahuje rôzne látky s antioxidantnými a ochrannými účinkami na pečeň.


Kurkuma dlhá

Kurkuma obsahuje kurkumín, ktorý má antiinflamatórne (protizápalové) a antioxidatívne účinky a môže chrániť pečeň, podobne ako silymarín.


Pestrec mariánsky v doplnkoch stravy

V dnešnej dobe je už na trhu celý rad doplnkov stravy s obsahom pestreca v najrôznejších formách a dávkach. Najčastejšie sa môžete stretnúť s extraktom z pestreca vo forme kapsúl. Existuje však aj pestrec vo forme prášku, tinktúry či iných tekutých výźivových doplnkov, ako je napríklad olej, ale existuje aj šťava z pestreca.

V súčasnej chvíli nemáme dostatok overených dát na porovnanie, ktorá z foriem podania je najvýhodnejšia, preto je vhodné konzultovať užívanie pestreca s lekárom a zvoliť takú formu, ktorá sa vám bude dobre dávkovať. Všeobecne však platí, že formy doplnkov stravy sú účinnejšie ako užívanie byliny v jej prirodzenej podobe (rozomleté semená či čaje).

Ak hľadáte vhodný doplnok stravy s obsahom pestreca mariánskeho, ale nie ste si istí pri jeho výbere, môžete si prečítať tento článok, kde sme pre vás jednotlivé produkty porovnali.


Záverom

Pestrec mariánsky je bylina početne využívaná pre svoje hepatoprotektívne a antioxidačné vlastnosti už po tisíce rokov. Avšak v súčasnej dobe stále nemáme dostatok kvalitných dát, ktoré by nám poskytli dostatok informácií o jeho účinkoch a užívaní naprieč vekovými kategóriami a štádiami života človeka, vrátane obdobia tehotenstva a dojčenia, alebo o presnom a vhodnom dávkovaní pri rôznych ťažkostiach či ochoreniach.

Všeobecne však ide o bezpečnú bylinu na užívanie, s ktorou má mnoho ľudí množstvo pozitívnych skúseností. Než sa rozhodnete začať pestrec užívať, vždy sa radšej poraďte so svojím lekárom, ktorý dokáže vhodnosť jeho užívania objektívne posúdiť na základe vášho zdravotného stavu alebo užívaných liekov a iných výživových doplnkov.


Autorka článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyňa v oblasti rastlinnej stravy

Zdroje:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0161813X20300309#:~:text=Zecca%20et%20al,both%20animal%20and%20human%20lactogenesis
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31069872/
  3. https://www.nccih.nih.gov/health/milk-thistle#:~:text=A%20small%20number%20of%20studies,Federal%20databases%20of%20scientific
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21951025/
  5. https://www.genemedics.com/milk-thistle#:~:text=%5B1%5D%20Treats%20Acne%20A%20single,reduction%20in%20total%20lesion%20counts
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25396404/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27340676/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20564545/