Prírodné dezodoranty - pomôžu vám zbaviť sa nadmerného potenia?

Prírodné dezodoranty - pomôžu vám zbaviť sa nadmerného potenia?

Potenie je prirodzené pre telo, zabezpečuje dôležitú termoreguláciu organizmu. Nadmerné potenie je reakcia tela na vyššiu teplotu, fyzickú aktivitu alebo stres. Pot obsahuje okolo 98% vody a zvyšné 2% tvorí soľ (NaCl-chlorid sodný), močovina, kreatinín, amoniak, mastné kyseliny, kyselina mliečna a kyselina močová. Tieto látky spôsobujú prirodzený zápach, ktorý sa znásobuje hlavne pri nadmernom potení.

Našťastie aj keď tento jav je prirodzený, priam žiaduci pre správne fungovanie organizmu, vieme vedľajší efekt - špecifický zápach, redukovať aj prírodnou cestou bez použitia množstva chemikálií, hlavne bez už známeho hliníka, ktorý je najväčším strašiakom v boji proti poteniu.

Dôležité je pripomenúť, že je rozdiel medzi antiperspirantmi, ktoré obmedzujú potenie, čo nie je prirodzené pre telo, a deodorantami, ktoré obmedzujú pach, ktorý vzniká nahromadením mikroorganizmov na pokožke, ale nezabraňujú prirodzenému poteniu. Ak chcete vedieť viac o príčinách tvorby potu a ako sa zbaviť nadmerného potenia, nižšie v článku sa dozviete všetko podstatné.


Druhy potných žliaz a potenia sa

Naše telo obsahuje dva druhy potných žliaz, ktoré produkujú pot pórmi - apokrinné a ekrinné.

  • Ekrinné žľazy máme po celom tele a zabezpečujú správnu termoreguláciu - ochladenie tela. Pot, ktorý ekrinné žľazy vylučujú je bez zápachu a bezfarebný, keďže obsahuje vodu, soľ a aminokyseliny. Jeho tvorba je zvýšená pri fyzickej aktivite či zvýšenej teplote prostredia.
  • Akrinné žľazy sa nachádzajú v podpazuší, v oblasti genitálií a vo vlasovej pokožke. Pot, ktorý akrinné žľazy produkujú obsahuje aj bielkoviny a tuky a preto aj keď vyprodukujú menšie množstvo potu, môžu zanechávať typické žlté škvrny na oblečení a navyše je takýto pot aj živnou pôdou pre baktérie, čo spôsobí typický zápach. Jeho tvorba je vyvolaná stresom. Zaujímavosťou je, že tieto akrinné žľazy sú aktivované až v čase puberty, preto ak ste sa pýtali prečo deti nemusia používať deodoranty, tak tu máte odpoveď.


Čo spôsobuje nadmerné potenie?

Ako sme už v úvode načrtli, príčina nadmerného potenia môže byť zvýšená fyzická aktivita, vysoké teploty počas letných horúčav, ale taktiež aj stres. Medzi krátkodobé nadmerné potenie môžeme zaradiť aj potenie sa pri konzumácii korenistých jedál, alkoholu či kávy.

Ak však toto potenie je nadmerné aj mimo týchto okolností a spôsobuje ťažkosti pri každodennom živote, takéto nadmerné potenie sa odborne nazýva “hyperhidróza”, ktorého príčinou je zvýšená aktivita ekrinných potných žliaz a pot sa tvorí aj keď sa telo nepotrebuje v skutočnosti ochladiť. Hyperhidróza môže byť dedičná alebo sa prejaviť napr. pri tehotenstve, počas menopauzy, pri úzkostiach, obezite, kardiovaskulárnych problémoch, cukrovke či užívaní liekov, kedy nadmerné potenie je vedľajším účinkom. 


Ako sa zbaviť nadmerného potenia?

Každého samozrejme zaujíma ako sa zbaviť nadmerného potenia, keď už poznáme jeho príčiny. Čiastočne môže pomôcť úprava životného štýlu a jedálnička. Pokiaľ konzumujete korenisté jedlá, alkohol, kávu a spôsobujú vám nadmerné potenie, mali by ste zvážiť obmedzenie ich konzumácie.

Pomôcť pri nadmernom potení môže aj typ látky vášho oblečenia. Najlepšie je nosiť prírodné materiály, napr. bavlnu alebo ľan, pretože oblečenie zo syntetiky podporuje množenie baktérií. Počas leta je vhodnejšie nosiť svetlejšie odtiene oblečenia alebo úplne tmavé, na ktorom tak nevidieť výrazne príznaky potenia. V dnešnej dobe je však trh u ž plný špeciálnych tričiek či košieľ, ktoré majú absorpčnú schopnosť v podpazuší. 

Pri diagnostike hyperhidrózy by ste tento stav mali skonzultovať so svojím lekárom, ktorý vám môže odporučiť chirurgické či nechirurgické riešenie. Na boj proti poteniu môžete použiť deodorant alebo antiperspirant.


Deodorant vs. antiperspirant - aký je medzi nimi rozdiel?

  • Deodoranty:
    • zabraňujú rozkladným procesom potu a množeniu baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach
    • neovplyvňujú samotné potenie organizmu, preto sú prirodzenejšie pre telo, lebo nebránia prirodzenej funkcii pokožky

  • Antiperspiranty:
    • oproti deodorantom navyše regulujú potenie, čo nie je prirodzené pre telo, lebo sa nedostatočne termoreguluje
    • väčšina antiperspirantov taktiež obsahuje hliník, ktorý je pre telo škodlivý


Prečo je antiperspirant bez hliníku lepší pre vaše zdravie?

Antiperspiranty obsahujú poväčšine hliníkové soli a chlorid hlinitý, ktoré sú toxické pre telo, lebo sa dokážu vstrebať do pokožky a spôsobovať aj karcinogénne ochorenia. Hromadenie hliníka v tele môže mať za následok podporu rôznych ochorení ako Alzheimerova choroba, ale aj zvýšenie oxidatívneho stresu ktorý zvyšuje riziko tvorby nádorových ochorení. Práve zlúčeniny hliníka spolu s ďalšími látkami napomáhajú zamedzeniu tvorby potu, upchávajú žľazové kanáliky a potom telo nedokáže dostatočne odvádzať teplo a ochladzovať sa. 

Ďalším negatívom antiperspirantov je ničenie aj “priateľských” baktérii v podpazuší, čo môže mať za následok podporu tvorby plesní, vírusov a celkové podráždenie podpazušia. Napríklad v Kanade je používanie takýchto látok v kozmetike výrazne obmedzené.

Na trhu sa začínajú objavovať aj antiperspiranty bez obsahu hliníkových zlúčenín. Netreba však zabúdať, že hlavná úloha antiperspirantov je obmedzenie tvorby potu, čo pre telo nie je prirodzené.

Nie však všetky zlúčeniny hliníka sú nebezpečné pre telo, záleží to od veľkosti molekúl hliníka. Tie, ktoré sa nedostanú cez bariéru pokožky neupchávajú póry. Medzi takéto zlúčeniny radíme napr. hydroxid hlinitý, kremičitan horečnato-hlinitý, oxid hlinitý či síran draselno-hlinitý. Väčšina z nich sa používa v kozmetike, aj ako zložka v deodorantoch, pretože nebránia prirodzenému poteniu sa organizmu.


Prírodné deodoranty - z čoho sa vyrábajú, aké formy poznáme a aká je ich účinnosť? 

Prírodné deodoranty majú predovšetkým antibakteriálny účinok a zabraňujú premnoženiu baktérií, ktoré spôsobujú zápach. Ako je zrejmé už z názvu, vyrábajú sa z čisto prírodných zložiek.

V ich obsahu môžeme nájsť prírodné silice a oleje, ktoré vyživujú a ukľudňujú pokožku, preto sú prírodné deodoranty vhodné aj po holení alebo depilácii. V niektorých typoch deodorantoch nájdeme aj kamenec draselno-hlinitý (síran draselno-hlinitý), ktorý radíme k typom hliníkových zlúčenín bez negatívneho dopadu na ľudské zdravie. 

Ďalšími zložkami, ktoré sa môžu použiť pri prírodných deodorantoch sú oxid zinočnatý, bentonitový íl, sóda bikarbóna, alkohol, kaolín, prírodné maslá, prírodné vosky, prírodné extrakty, zlúčeniny horčíka či kremelín. 


V našom e-shope nájdete viaceré formy prírodných deodorantov:

  • krémové prírodné deodoranty značky Kvítok: 
    • krémová verzia prírodného deodorantu, obmedzuje zápach, vhodná aj pre citlivú pokožku. Umožňuje prirodzené odstraňovanie odpadových látok z tela. Pokožku okrem iného krásne hydratuje.
  • tuhé prírodné deodoranty značiek Kvítok a Ponio:
    • fungujú ako klasické tuhé deodoranty a ich účinnosť záleží aj od výberu verzie so sódou alebo bez sódy. Mechanizmus je vytláčací (nie vykrúcací). Používajú sa tak, že deodorant jemne pošúchate viackrát v podpazuší, aby sa začal roztápať a použijete iba potrebné množstvo, aby ste ho nemali priveľa a nehrozilo ošúchanie o oblečenie (najmä tesne po nanesení).
  • kryštálové prírodné deodoranty: 
    • v ich zložení nájdeme tuhý kryštál (kamenec draselno-hlinitý). U nás na e-shope máme tuhý kryštál značky Incognito, ktorý je napustený éterickým olejom, ktorý zároveň okrem vône pôsobí aj ako repelent proti hmyzu
  • roll-on prírodné deodorantyznačky Benecos:
    • roll-on verzia prírodného deodorantu bez obsahu parabénov či hliníkových solí
  • sprejové prírodné deodoranty značky Benecos: 
    • deodoranty v sprejovej verzii bez obsahu hliníkových solí a zinku, ktoré nebránia pokožke dýchať.


Je dôležité poznamenať, že pri prechode z bežných deodorantov alebo antiperspirantov na prírodné deodoranty telu môže trvať nejaký čas (zhruba 1-2 týždne), kým sa adaptuje. 

Najmä cez leto pri zvýšenej termoregulácii tela môžete kľudne prírodný deodorant aplikovať v tenkej vrstve aj viackrát za deň. Následne si môžete užívať výhody a účinnosť čisto prírodných látok. 

Stačí si len nájsť ten “svoj”. Niektorým ľuďom vyhovujú deodoranty s obsahom sódy a niektorým nie, už záleží na tom, čo je pre vašu pokožku najpohodlnejšie. Pokiaľ má vaša pokožka sklon k podráždeniu, zvoľte radšej bezsódové prírodné deodoranty, alebo si na večer po zmytí deodorantu aplikujte ukľudňujúci telový olej do podpazušia.

Všetky produkty z kategórie Prírodné deodoranty u nás nájdete TU.
 

Prírodné deodoranty Naturetics rešpektujú prírodu a zdravie človeka

Inováciou, ktorú u nás nájdete v kategórií Prírodné deodoranty, sú prírodné deodoranty Naturetics, ktorých hlavnou myšlienkou je priniesť prírodné produkty, avšak formou cirkulárnej ekonomiky a zároveň s ekologickým prístupom k procesu výroby. 

Značka Naturetics pristupuje k tvorbe výrobkov tak, že dbá na životné prostredie, a zároveň na požiadavky zákazníkov. Vďaka cirkulárnej ekonomike dokáže ušetriť na jednom výrobku až 36 g CO₂ v porovnaní s ekvivalentným produktom.

Prírodné deodoranty Naturetics sú 98-100% prírodné výrobky, neobsahujú mikroplasty, hliníkové soli ani parabény. Sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov a vďaka prírodným zložkám efektívne pohlcujú pot a zápach. Navyše, okrem toho, že sú antimikrobiálne majú aj antioxidačný a protizápalový účinok. V zložení nájdeme okrem iného aj extrakty z rozmarínu, čajovníka, šalvie či prírodného polyméru P3HB (polyhydroxybutyrát). 

Účinnosť prírdodných deodorantov Naturetics je vedecky potvrdená a postačí ho používať aj v malom množstve na dosiahnutie potrebnej účinnosti.


Záver

Na záver si zhrnieme to podstatné, a teda to, že každý antiperspirant je aj deodorantom, ale nie každý deodorant je aj antiperspirantom.

Deodoranty vieme použiť nielen v podpazuší počas zvýšenej produkcie potu, ale kľudne ich môžete použiť aj na chodidlá či dlane. Nezabraňujú totiž prirodzenej termoregulácii tela a navyše obsahujú prírodné zložky, preto sa pri nich nemusíte báť o svoje zdravie.

K tomu všetkému si môžete zvoliť z množstva príjemných prírodných aróm a prírodné deodoranty sa tak môžu stať pre vaše telo aj určitým spôsobom aromaterapie.