6 pozitívnych účinkov huby reishi – čo sa stane keď ju začnete užívať?

6 pozitívnych účinkov huby reishi – čo sa stane keď ju začnete užívať?

Už ste počuli o blahodarných účinkoch huby reishi? Ide o pomerne známy adaptogén, ktorý je využívaný na podporu imunity, detoxikačné a regeneračné procesy. V tradičnej čínskej medicíne je reishi využívaná po stáročia, ale v Európe sa ešte len udomácňuje. Ako vybrať kvalitnú reishi, na čo si dať pozor a pre koho je (ne)vhodná? Prečítajte si nižšie v našom článku.


Čo je to reishi/leskokôrka?

Reishi je tmavo oranžovo-červená huba obličkového tvaru, ktorá cudzopasne rastie na odumretom dreve a pňoch dubov alebo iných listnatých stromov. Má pomerne veľké množstvo názvov, a tak ju môžete nájsť aj pod pojmami ako leskokôrka/lesklokôrovka lesklá, linzi, Ganoderma lucidum, niekedy býva označovaná aj ako cisárska huba alebo huba večnej mladosti – huba nesmrteľnosti.

Leskokôrka rastie v teplejších listnatých lesoch, veľmi rozšírená je v Číne, Japonsku, ale nájdeme ju aj u nás na Slovensku, a to v období od mája do októbra. Zaujímavosťou je, že surová huba je nejedlá, veľmi horká, ale získava sa z nej extrakt a ten sa využíva na liečivé účely.

Vedeli ste, že si reishi môžete vypestovať aj doma? Postup je podobný ako pri pestovaní šampiňónov alebo hlivy, stačí vám k tomu sadba huby reishi, bukové či dubové piliny, vlaha a trochu trpezlivosti.


Aké účinné látky obsahuje reishi/leskokôrka?

Reishi je považovaná za veľmi silný adaptogén, ktorý obsahuje viac ako 400 biologicky aktívnych látok s pozitívnym prínosom na naše zdravie.

Medzi najhlavnejšie látky by sme mohli zaradiť betaglukány, glykoproteíny, lovastatíny, osterolyíny, enzýmy, ďalej obsahuje 8 základných aminokyselín, tripterpény, adenozíny, železo, selén a vitamíny skupiny B.


Reishi/leskokôrka a jej účinky na zdravie

Aké má reishi (lat. Ganoderma lucidum) účinky na zdravie a prečo je známa pod pojmom huba nesmrteľnosti?

Hubou nesmrteľnosti je reishi označovaná pre svoje blahodárne a širokospektrálne účinky na ľudský organizmus, ktoré sú v Číne známe cez 4000 rokov. Čínski cisári „linzi“ používali, pretože verili, že im predĺži zdravie aj život.

Reishi patrí medzi najviac cenené medicinálne huby a je súčasťou mnohých zdravotných terapií.

V Slovenskej republike sme obmedzení legislatívnymi nariadeniami Európskej únie, a preto smieme o reishi a jej zdravotných benefitoch tvrdiť iba to, že:

 • podporuje imunitný systém,
 • podporuje správnu hladinu cholesterolu v krvi,
 • prispieva k normálnej funkcii obehovej sústavy.

V zahraničných zdrojoch si však môžete prečítať o pozitívnych účinkoch a prebehnutých štúdiách, ktoré napríklad poukazujú na možný pozitívny prínos reishi ako podporného prostriedku pri posilňovaní imunitného systému, znižovaní zápalových procesov v organizme, posilňovaní srdca a znižovaní krvného cukru či znižovaní únavy a depresie. Rovnako prebiehajú aj výskumy, ktoré skúmajú, či by reishi mohla pomôcť pri liečbe niektorých druhov rakoviny (rakovina prostaty, hrubého čreva a konečníka).

Potenciálne účinky huby reishi na zdravie, ktoré uvádzajú zahraničné zdroje, by sme mohli rozdeliť do týchto 6 skupín:

 1. Regeneračné a detoxikačné účinky – podporova detoxikačných procesov, ochrana a podpora činnosti pečene.
 2. Tráviace účinky– pôsobí ako prebiotikum pre črevá, vyživuje a napomáha zdravému črevnému prostrediu.
 3. Protistresové účinky – tradičná medicína využíva účinky reishi pri nadmernom strese a príznakoch depresie.
 4. Podpora vitality a energie – reishi sa v zahraničí používa ako podpora zdravého spánku a tonikum, ktoré zvyšuje telesnú odolnosť a vitalitu.
 5. Imunitné účinky – vďaka obsahu betaglukánov patrí medzi silné adaptogény, podporuje prirodzenú obranyschopnosť a aj u nás ju môžete nájsť v množstve preparátov na posilnenie imunity.
 6. Podpora srdca a obehových ochorení – môže pomôcť udržiavať zdravé srdce aj cievy. Obsahuje látky, ktoré zlepšujú prietok krvi a slúžia ako prevencia srdcových ochorení.

Pokiaľ sa rozhodnete reishi vyskúšať, napríklad ako podporný prostriedok chronického ochorenia, je dobré konzultovať to s vašim ošetrujúcim lekárom, pretože aj keď je reishi vo východnej medicíne vysoko cenená, nie je to huba pre každého a niekedy môže byť naša snaha kontraproduktívna.


Ako správne užívať reishi/leskokôrku a na čo si dať pozor?

Leskokôrka by sa správne mala užívať 5 dní, potom si dopriať 2 dni pauzu a potom 5 dňovú kúru opakovať. Obvykle sa odporúča po maximálne 3 mesiacoch urobiť dlhšiu pauzu.

Pri závažných problémoch je možné užívať krátkodobo vyššie koncentrácie a nedávať dvoj dňovú pauzu.

Dávkovanie 5 dní plus 2 dni pauza pomáha udržať účinnosť huby a zároveň predchádzať nežiaducim účinkom.

Pokiaľ s užívaním začínate, začnite vždy s menším množstvom a postupne navyšujte až na odporúčanú dávku. Napríklad ak sa má užívať 20 kvapiek extraktu, začnite s 5 kvapkami, po pár dňoch navýšte na 10, 15 a až potom na 20.

Čo sa týka užívaného množstva, tak je vždy individuálne. Úlohu hrá vek, váha, ale aj účel použitia.

Pri čistom prášku sa uvádza množstvo 1 – 3 g denne, u kapsúl, kvapiek, čajov, tabliet sa riaďte vždy odporúčaním výrobcu. Ale obvykle býva dávkovanie u tabliet a kapsúl 1 – 3 denne a u čajov 1 – 2 šálky denne.

Vstrebateľnosť reishi zvýšite užívaním spoločne s vitamínom C. Tieto dve látky na seba pôsobia synergicky, reishi bude lepšie využitá, a zároveň podpora imunitného systému bude vyššia.

Reishi užívajte ideálne nalačno. Detailné informácie o užívaní huby reishi si môžete prečítať v článku Ako dlho užívať reishi pre dosiahnutie požadovaných účinkov?


Môže sa užívať reishi v tehotenstve?

Neodporúča sa užívať lesklokôrovku v tehotenstve a pri dojčení, pretože neexistuje dostatok výskumov potvrdzujúcich nezávadnosť v týchto životných obdobiach.


A čo reishi pre deti? Odkedy môžu bezpečne užívať reishi?

U detí platí rovnaké odporúčanie ako u tehotných a dojčiacich žien. Opäť pre nedostatok výskumov sa neodporúča užívanie deťom mladším ako 3 roky. Na trhu sa ale objavujú výrobky určené deťom s betaglukánmi a adaptogénmi z húb, ktoré sú považované za bezpečné. U týchto produktov sa riaďte odporúčaním výrobcu.


Aké sú nežiaduce účinky huby reishi?

U reishi nie sú evidované žiadne závažné nežiaduce účinky. Pokiaľ sa výnimočne objavia, jedná sa o veľmi mierne ťažkosti, ako sú problémy s trávením, alergická reakcia alebo možné negatívne interakcie s liekmi.

Reishi by nemal užívať nikto, kto má alergiu na huby, mohlo by potom dôjsť k alergickej reakcii. Zároveň sa neodporúča užívanie lesklokôrovky pred operáciou kvôli možnému antikoagulačnému efektu, pri nízkom krvnom tlaku, pri cukrovke alebo autoimunitných poruchách.

Pokiaľ užívate dlhodobo lieky a nie ste si istí vhodnosťou reishi pre vás, konzultujte to s lekárom. Zároveň nezabúdajte na to, že by sa reishi nemala užívať zároveň s liekmi, ale je dobré medzi jej užitím a užitím liekov udržiavať aspoň hodinový odstup.


Ako spoznať kvalitný výživový doplnok s reishi?

Pri výbere produktov s reishi je dobré strážiť si pôvod a nakupovať prípravky s certifikáciou, ktorá by mala zaručiť šetrné spracovanie huby a použitie správneho a účinného typu leskokôrky (existuje totiž množstvo odrôd reishi a líšia sa aj množstvom liečebnej sily).

Niektoré zahraničné zdroje poukazujú na dôležitosť organického pôvodu, či je výťažok získavaný z plodnice a nie z mycélia, či je doplnok horkastý a ďalšie body vedúce k tomu, aby ste našli najlepší možný výživový doplnok s reishi.

V ponuke môžete nájsť reishi v podobe:

 • prášku,
 • kapsúl,
 • tabliet,
 • tinktúry,
 • čaju,
 • kávy,
 • a tiež v kozmetike.

Každá z týchto foriem má svoje klady aj zápory. Cenovo sa reishi pohybuje medzi drahšími produktami. Vyberajte takú formu, ktorá pre vás bude najvhodnejšia – budete si reishi pridávať do smoothie? Zvoľte práškovú formu alebo tinktúru. Chcete mať presne danú dennú dávku a už nad tým nijako nepremýšľať? Kúpte si tablety alebo kapsule. Zaujíma vás ako podporiť preventívne imunitu a radi popíjate čaj alebo kávu? Skúste reishi v nápoji.

V kozmetike reishi nájdete predovšetkým v pleťových omladzovacích krémoch.

Na našom webe ponúkame len také produkty, ktoré sami používame a záleží nám na kvalite. V ponuke máme reishi v podobe čistej bezalkoholovej tinktúry od Salvia Paradaise alebo hubové komplexy, kde je leskokôrka prítomná s ďalšími hubami a inými prospešnými látkami. Výhodou týchto zmesí je ich dávkovanie vo forme kapsúl, čo je veľmi pohodlné.

Osobne odporúčame produkt Sila z húb od Naturtreu, ktorý je navrhnutý pre podporu imunity, duševnej pohody a zdravého trávenia. Okrem reishi v ňom nájdete aj hericium, shiitake, chagu a vitamíny skupiny B.


Záver

Táto huba nesmrteľnosti má bohatú škálu benefitov na naše zdravie a oporu v histórii tradičnej čínskej medicíny. Za nás odporúčame využiť benefity reishi minimálne ako podporu nášho imunitného systému – či už v jarných alebo jesenných mesiacoch, kedy nás vírusy oslabujú zo všetkých strán, alebo ako prevenciu srdcovo-cievnych ochorení, čo je príčinou najviac úmrtí na Slovensku aj v Česku.


Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje:

 1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319562X20304149
 2. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1534735403259066
 3. https://europepmc.org/article/nbk/nbk92757
 4. https://www.healthline.com/nutrition/reishi-mushroom-benefits
 5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/326520
 6. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-reishi-mushrooms
 7. https://www.medicalnewstoday.com/articles/278858