Blahodarná huba reishi známa tiež pod názvami lesklokôrovka/leskokôrka lesklá, linzi, Ganoderma lucidum, cisárska huba či huba nesmrteľnosti, sa u nás teší v posledných rokoch narastajúcej obľube. Ide o veľmi silný adaptogén obsahujúci cez 400 biologicky aktívnych látok s pozitívnym vplyvom na náš organizmus. Pre koho je vhodná a kto by si mal dať na užívanie reishi pozor? A predovšetkým ako ju správne používať na dosiahnutie vytúžených efektov – to sa dozviete v tomto článku.
Podrobnejšie informácie o konkrétnych účinkoch reishi si môžete prečítať v inom našom článku TU.
Tipy a rady ako na správne užívanie a dávkovanie reishi
Poďme sa zoznámiť s ideálnym spôsobom užívania reishi a jej správnym dávkovaním. Ak chceme s akýmkoľvek prípravkom, bylinou či liekom, dosiahnuť najlepšie výsledky, je nutné poznať správne dávkovanie, vedieť, ako posilniť vstrebateľnosť a tiež v akú dennú dobu ich užívať.
Aká je denná dávka reishi? Denná dávka reishi je ovplyvnená vekom, váhou aj dôvodom užívania, preto sa môže u rôznych jedincov líšiť.
Dávkovanie reishi sa môže líšiť aj v závislosti od výrobcu, pretože obsah reishi je kolísavý a existujú rôzne typy reishi, ktoré sa používajú na výrobu výživových doplnkov. Preto je dobré vyberať výrobky s certifikáciou, ideálne organické v najvyššej kvalite, kde budete mať zaistený účinok.
Všeobecne sa ale dá povedať, že pri prášku sa odporúča užívať 1 – 3 gramy denne, pri kapsulách taktiež 1 – 3 denne a pri čajoch 1 – 2 šálky. Vždy sa ale riaďte odporúčaním výrobcu alebo odborníka, ktorý vám používanie reishi odporučil.
Ako dlho užívať reishi? U reishi je vhodné užívanie na princípe 5+2, to znamená, že 5 dní budete užívať leskokôrku a nasledujúce 2 dni si dáte pauzu. Tento spôsob užívania je odporúčaný z dôvodu, že znižuje riziko výskytu nežiaducich účinkov a tiež pomáha udržať vysokú účinnosť huby reishi aj pri dlhodobom užívaní.
Pokiaľ potrebujete užívať reishi krátkodobo vo vyšších koncentráciách, môžete ju užívať aj v kuse. Vždy je ale nutné najneskôr po 3 mesiacoch dopriať telu pauzu, ktorá by nemala byť kratšia ako 1 týždeň, skôr dlhšia, opäť v závislosti od individuálnych potrieb.
Aj pri rýchlosti účinku hrá úlohu individualita jedincov. Zatiaľ čo niektorí zaznamenali prílev energie, zlepšenie vitality a nálady už po niekoľkých dňoch, u iných boli preukázateľné zmeny viditeľné až po niekoľkých týždňoch užívania. Viditeľné výsledky môžete očakávať zhruba po 3 – 6 týždňoch.
Pri preventívnom užívaní sa tiež riaďte pravidlom 5+2 nasledovaným pauzou po 3 mesiacoch a užívaním nižších dávok. Pri rešpektovaní tohto pravidla je možné a bezpečné dlhodobé užívanie.
Odporúčame preventívne užívanie v rámci posilňovania imunity v jesenných a jarných mesiacoch, kedy sú naše telá viac vystavované vírusom a nepriazni počasia. V takom prípade si doprajte 3 mesačnú kúru na jeseň a následne 3 mesačnú kúru na jar. Okrem reishi doplňte kúru o vitamín C, D a zinok.
Kedy je najlepšie užívať reishi? Reishi užívajte ideálne na lačno alebo aspoň 30 minút pred jedlom. Pozor, pokiaľ užívate lieky (a tie nie sú v rozpore s užívaním reishi), je nutné medzi užitím lieku a reishi mať aspoň hodinový rozostup.
Ako zlepšiť vstrebateľnosť reishi?
Vstrebateľnosť reishi zvýšite užívaním spoločne s vitamínom C, odporúčame napr. lipozomálnu formu alebo iný prírodný zdroj s pozvoľným uvoľňovaním.
Kto by si mal dať pozor na užívanie reishi?
Je reishi bezpečné pre všetkých? Kto by si mal dať na užívanie lesklokôrovky pozor?
U tehotných a dojčiacich žien a detí do 3 rokov sa užívanie reishi neodporúča kvôli nedostatku výskumov, ktoré by potvrdili jej nezávadnosť pre tieto skupiny ľudí.
Avšak u detí starších ako 3 roky sa môžete s reishi a inými medicinálnymi hubami stretnúť v prípravkoch na podporu imunity. V takom prípade je vhodné sa riadiť dávkovaním podľa odporúčania výrobcu.
Ak máte aj napriek tomu s používaním húb u detí rešpekt, môžeme odporučiť náš produkt na podporu detskej imunity Kids Immunovite, ktorý obsahuje účinné betaglukány získané z pekárenského droždia.
Ďalej by si na užívanie reishi mali dať pozor ľudia s autoimunitnými ochoreniami, užívajúci lieky na zrážanlivosť krvi, alergici na huby, ľudia, ktorých čaká v blízkej dobe operácia (reishi môže mať antikoagulačný účinok), pacienti s nízkym krvným tlakom a diabetici.
Reishi vo výživových doplnkoch – ako si vybrať?
Reishi najčastejšie nájdete v podobe prášku, tinktúr, kapsúl, tabliet či čaju alebo v obohatenej kávy, ale môžete sa s ňou stretnúť aj v kozmetických, omladzujúcich prípravkoch.
Všetky uvedené formy dosahujú obvykle vysokých kvalít pokiaľ budete vyberať kvalitného výrobcu, teda je len na vás, aká podoba užívania vám bude najviac vyhovovať.
Tinktúru či prášok si môžete primiešať do smoothie, ranných kaší alebo jogurtu, tablety a kapsule zas zaručujú pohodlnejšie a jednoduchšie dávkovanie aj užívanie reishi. Čaj sa hodí na preventívne užívanie.
Alebo tiež môžete využiť už pripravené zmesi a kombinácie podľa potreby vzhľadom na vaše problémy. Zo zmesí môžeme odporučiť našich obľúbencov:
- Naturtreu Sila z húb – kombinuje vynikajúce výťažky s vyššími dávkami zo 4 medicinálnych húb (reishi, shiitake, chaga a hericium) s vybranými vitamínmi skupiny B. Jedná sa o vynikajúci komplex na podporu imunity, trávenia a duševného zdravia.
- Naturtreu Rastlinný rituál – mimoriadne účinný viaczložkový prášok s obsahom fytonutrientov, minerálov, vitamínov a s obsahom mikroenkapsulovaných laktobacilov.
- Veganicity Hubový komplex – vysoko účinná kombinácia štyroch húb – reishi, shiitake, maitake a cordyceps, ktorá posilňuje imunitu, podporuje zdravú prostatu a zdravú hladinu cholesterolu.
- BioCare Adreno komplex – je jedinečná kombinácia vitamínu C, B6 a B5, obohatená o adaptogény ako „sibírsky ženšen“, rozchodnicu ružovú a medicinálnu hubu reishi, ktorá vám pomôže s vyčerpaním a vyhorením.
Viac si o našich produktoch môžete prečítať v recenznom článku Ako vybrať najlepšiu reishi?
Záver
Pri dodržaní správneho dávkovania reishi je možné užívať reishi preventívne a dlhodobo. Aj napriek jej obľúbenosti a pocitu, že je vhodná pre všetkých, nie je tomu tak a v prípade vašich pochybností je dobré poradiť sa o možnosti užívania so svojim ošetrujúcim lekárom.
Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie
Zdroje: