Selén nielen na štítnu žľazu – aké sú jeho ďalšie účinky?

Selén nielen na štítnu žľazu – aké sú jeho ďalšie účinky?

Zaujíma vás, na čo je dobrý selén? Ako môže taký nenápadný prvok ako selén hrať takú významnú úlohu v našom zdraví? Tento zásadný minerál je nevyhnutný pre funkčný imunitný systém aj štítnu žľazu, ale jeho príjem vyžaduje precíznu rovnováhu. Koľko selénu však potrebujeme a ako si môžeme byť istí, že neprekračujeme bezpečné hranice?

Na jednej strane sa diskutuje o jeho potenciáli v prevencii rôznych ochorení, na druhej strane je tu možné riziko predávkovania. Poďme sa pozrieť na selén zblízka, preskúmať jeho prínosy a potenciálne riziká, a zistiť, ako tento mocný prvok správne využiť na podporu nášho zdravia.


Čo je to selén a na čo je dobrý v organizme?

Selén je stopový prvok – minerál, ktorý je nevyhnutný na správnu funkciu ľudského tela. Tento dôležitý prvok zohráva kľúčovú úlohu v mnohých biologických procesoch. Medzi jeho najbohatšie zdroje v našej strave patria brazílske orechy tzv. para, ryby, morské plody, vnútornosti, hydina a celozrnné obilniny.

Ako súčasť enzýmov pomáha selén chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi, čo sú nestabilné molekuly, ktoré môžu spôsobiť bunkové poškodenie a prispieť k vývoju chronických ochorení. Selén tiež podporuje imunitný systém, správnu funkciu štítnej žľazy, pomáha pri syntéze DNA a hrá úlohu v reprodukčných procesoch. Jeho prítomnosť v tele je preto zásadná pre udržanie celkového zdravia a vitality.


Účinky selénu na naše zdravie

Ako už bolo uvedené, selén má skutočne veľký vplyv na naše zdravie. Jeho schopnosť posilňovať imunitný systém a bojovať proti oxidatívnemu stresu je len špičkou ľadovca. Na nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať bližšie jednotlivým účinkom selénu, medzi ktoré patrí napríklad aj podpora duševného zdravia alebo možná pomoc pri ochorení astmou. Tu je 6 najvýznamnejších účinkov selénu na naše telo:


1. Selén ako antioxidant

Na selén sa môžeme v prvom rade pozerať ako na antioxidant, ktorý chráni naše telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Tieto chemicky reaktívne zlúčeniny vznikajú počas normálnych metabolických procesov, ale ich nadmerná produkcia môže viesť k oxidatívnemu stresu.

Oxidatívny stres je spájaný s rozvojom mnohých chronických ochorení, vrátane srdcových chorôb, rakoviny a neurodegeneratívnych stavov ako je napr. Alzheimerova choroba. Selén pomáha stabilizovať tieto voľné radikály a predchádzať ich škodlivým účinkom tým, že sa podieľa na aktivite antioxidačných enzýmov.


2. Selén pre zdravie štítnej žľazy

Selén zohráva zásadnú úlohu v zdraví štítnej žľazy, orgánu, ktorý reguluje kľúčové telesné funkcie, medzi ktoré patrí aj metabolizmus, rast a vývoj. Štítna žľaza obsahuje vyššiu koncentráciu selénu než akýkoľvek iný orgán v tele, čo zdôrazňuje jeho význam pre jej správnu funkciu. Selén pôsobí ako mocný antioxidant, ktorý chráni štítnu žľazu pred oxidačným poškodením a je nevyhnutný na premenu hormónov štítnej žľazy z neaktívnej do aktívnej formy.

Nedostatok selénu môže prispieť k dysfunkciám štítnej žľazy, vrátane autoimunitných ochorení, ako je Hashimotova tyreoiditída, pri ktorej imunitný systém napáda štítnu žľazu. Výskumy naznačujú, že suplementácia selénu môže pomôcť znížiť hladiny protilátok proti štítnej žľaze a zlepšiť celkovú pohodu pacientov trpiacich týmto ochorením. Napriek tomu je potrebný ďalší výskum, aby bolo možné definitívne stanoviť, či sú doplnky so selénom vhodné pre všetkých ľudí s problémami so štítnou žľazou.


3. Selén na podporu imunity

Selén je kľúčovým prvkom pre udržanie silného imunitného systému, ktorý hrá potrebnú úlohu v našej obrane proti širokému spektru patogénov, vrátane baktérií, vírusov a parazitov. Výskumy ukazujú, že adekvátne hladiny selénu v krvi sú spojené so silnejšou imunitnou reakciou, zatiaľ čo jeho nedostatok môže oslabiť funkciu imunitných buniek a viesť k spomalenej imunitnej odpovedi.

Obzvlášť významné je pôsobenie selénu u osôb s oslabeným imunitným systémom, napríklad u pacientov s HIV. Štúdie naznačujú, že nedostatok selénu môže zvyšovať riziko úmrtia a zhoršovať priebeh tohto ochorenia, zatiaľ čo suplementácia selénu môže viesť k menšiemu počtu hospitalizácií a zlepšeniu zdravotného stavu. Okrem toho môže suplementácia selénu priniesť výhody aj ľuďom trpiacim chrípkou, tuberkulózou alebo žltačkou typu C.


4. Selén na podporu duševného zdravia

Selén má potenciál podporovať duševné zdravie, najmä v kontexte neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba. Toto devastujúce ochorenie, ktoré je jednou z najčastejších príčin úmrtí, spôsobuje stratu pamäti a má hlboký vplyv na myslenie a správanie chorých.

Oxidatívny stres je považovaný za kľúčový faktor prispievajúci k nástupu a progresii Alzheimerovej choroby, rovnako ako ďalších neurologických diagnóz, vrátane Parkinsonovej choroby a roztrúsenej sklerózy. Selén ako silný antioxidant môže hrať úlohu v boji proti oxidačnému stresu v mozgu.

Výskumy ukázali, že pacienti s Alzheimerovou chorobou majú často nižšie hladiny selénu v krvi, čo naznačuje možnú súvislosť medzi nedostatkom selénu a zhoršením kognitívnych funkcií. Niektoré štúdie naznačujú, že doplnenie selénu, napríklad prostredníctvom potravín bohatých na tento minerál alebo suplementáciou, môže mať priaznivý vplyv na mentálne funkcie.


5. Selén na podporu zdravia srdca

Selén má významný potenciál v podpore zdravia srdca, čo naznačuje rad vedeckých štúdií. Dostatok selénu v tele je spojený s nižším rizikom srdcových ochorení, pravdepodobne vďaka jeho schopnosti znižovať oxidačný stres a zápal v tele, čo sú kľúčové faktory prispievajúce k ateroskleróze a ďalším srdcovým problémom.

Analýza 25 observačných štúdií ukázala, že 50 % zvýšenie hladiny selénu v krvi môže byť spojené až s 24 % znížením rizika srdcových ochorení. Tento účinok je ďalej podporovaný schopnosťou selénu redukovať markery zápalu (CRP), čo bolo preukázané v prehľade 16 kontrolovaných štúdií zahŕňajúcich viac ako 433 000 ľudí so srdcovými ochoreniami.


6. Selén ako prevencia rakoviny

Selén je stále viac skúmaný pre jeho možné účinky v prevencii rakoviny. Ako silný antioxidant pomáha selén znižovať oxidačný stres, ktorý môže poškodiť bunky a prispieť k ich malígnej transformácii (proces, kedy bunky v tele podliehajú zmenám, ktoré ich premieňajú na rakovinové bunky). Rôzne štúdie naznačujú, že selén môže hrať úlohu v znižovaní rizika niektorých typov rakoviny vďaka jeho schopnosti zlepšovať imunitnú odpoveď a utlmovať tvorbu nádorov ciev.

Výskum preukázal, že vyššie hladiny selénu v krvi sú spojené so zníženým rizikom vzniku rakoviny prostaty. Systematická analýza a metaanalýza, ktorá bola publikovaná v „The American Journal of Clinical Nutrition“, ukazuje, že doplnky selénu môžu znižovať riziko rakoviny pľúc u osôb, ktoré sú vystavené vyššiemu riziku tohto ochorenia. Treba však spomenúť, že výsledky štúdií nie sú jednoznačné a vzťah medzi selénom a rizikom rakoviny zostáva predmetom ďalšieho výskumu.


Denná dávka selénu

Denná dávka selénu, ktorú by mal človek prijímať, sa líši v závislosti od veku, pohlavia a zdravotného stavu. Pre dospelých sa všeobecne odporúča príjem približne 55 μg selénu denne, čo je dostatočné množstvo na udržanie optimálneho zdravia. Tehotné a dojčiace ženy by mali zvýšiť svoj denný príjem zhruba na 60 až 70 μg. Hoci selén je dôležitý pre mnoho telesných funkcií, je dôležité si byť vedomý toho, že jeho príliš vysoké dávky môžu byť toxické. Pokiaľ vás o užívaní selénu zaujíma viac, prečítajte si náš článok o dávkovaní a užívaní selénu.

Tu je tabuľka odporúčaných denných dávok selénu (pozor, jedná sa o dávky z doplnkov aj stravy dohromady):

Vek

Odporúčaná denná dávka

Deti 0–3 roky

10–20 μg

Deti 4–6 rokov

20 μg

Deti 7–10 rokov

30 μg

Dospievajúci a dospelí muži

40–70 μg

Dospievajúce a dospelé ženy

45–55 μg

Tehotné ženy

65 μg

Dojčiace ženy

75 μg

Zdroj tabuľky: https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/selenium-supplement-oral-route/proper-use/drg-20063649


Zdroje selénu

Selén je stopový prvok, ktorý sa vyskytuje v zemskej kôre a je prirodzene absorbovaný rastlinami a živočíchmi. V prírode sa selén vyskytuje v rôznych koncentráciách, čo znamená, že obsah selénu v pôde a vode sa môže výrazne líšiť v rôznych geografických oblastiach. Tento jav ovplyvňuje množstvo selénu, ktoré prirodzene konzumujeme z potravín, v závislosti od toho, z akej lokality nami konzumované potraviny pochádzajú.


Potravinové zdroje selénu

Z hľadiska potravinových zdrojov je selén najviac koncentrovaný vo vnútornostiach a mäse, najmä v pečeni, a tiež v morských rybách a plodoch mora. Brazílske/para orechy sú jedným z najbohatších rastlinných zdrojov, ale jeho obsah môže byť veľmi premenlivý.

Ďalšími bohatými zdrojmi sú celozrnné obilniny, vajcia, kuracie a hovädzie mäso, ale aj cesnak a cibuľa. Vzhľadom na to, že množstvo selénu v potravinách závisí od koncentrácie selénu v pôde, kde sú potraviny pestované, môžu byť regionálne rozdiely v obsahu selénu v potravinách významné. Pre bližšie informácie o zdrojoch selénu pokračujte na tento článok, kde nájdete aj prehľadnú tabuľku.


Selén v doplnkoch stravy

Pokiaľ ide o výživové doplnky, selén je často zaraďovaný do viaczložkových multivitamínových prípravkov ale nájdete ho aj samostatne v podobe minerálnych doplnkov, ktoré sú k dispozícii vo forme tabliet, kapsúl alebo kvapiek. Selén v doplnkoch je zvyčajne vo forme seleničitanu sodného (anorganická forma) alebo selenometionínu (organická forma). Doplňovanie selénu formou výživového doplnku môže byť odporúčané v prípade nedostatočného príjmu tohto dôležitého prvku prostredníctvom stravy, obzvlášť v oblastiach, kde je pôda na selén chudobná.

Vždy je však dôležité konzultovať používanie akýchkoľvek doplnkov s odborníkom na zdravotnú starostlivosť, aby sa zabránilo možnému riziku predávkovania a jeho negatívnym účinkom na zdravie.


Selén a jeho kombinácia

V doplnkoch stravy je často selén kombinovaný s ďalšími vitamínmi a minerálmi, ktoré s ním synergicky spolupracujú, čím sa zvyšuje jeho účinnosť a zdravotné prínosy. Jednou z najbežnejších kombinácií je selén a vitamín E, ktoré spoločne posilňujú obranyschopnosť organizmu proti oxidačnému stresu.

Ďalšou užitočnou kombináciou je selén s vitamínmi skupiny B, ktoré podporujú energetický metabolizmus a zdravie nervového systému. Selén a zinok majú spoločne aj priaznivé účinky, môžu posilniť imunitný systém a zlepšiť celkovú regeneráciu tela. V neposlednom rade je tiež potrebné spomenúť kombináciu selénu a jódu, ktorá je často volená na podporu zdravia štítnej žľazy, najmä v oblastiach s nízkym príjmom jódu.


Nedostatok selénu

Nedostatok selénu je relatívne vzácny, ale môže mať vážne zdravotné dôsledky, najmä pre imunitnú funkciu a zdravie štítnej žľazy. Príznaky nedostatku selénu môžu zahŕňať:

 • únavu,
 • svalovú slabosť,
 • vypadávanie vlasov,
 • zníženú imunitnú funkciu,
 • vyššia náchylnosť k infekciám a ďalšie.

Dlhodobý nedostatok potom môže viesť k vážnejším problémom, ako je Keshanova choroba (choroba postihujúca srdce), srdcová porucha spojená s degeneráciou srdcového svalu alebo Kashin-Beckova choroba, čo je typ osteoartritídy. Tieto zdravotné problémy zdôrazňujú dôležitosť dostatočného príjmu selénu, ktorý je možné získať zo správne vyváženej stravy bohatej na selén alebo, v prípade potreby, z výživových doplnkov.


Nadbytok selénu

Nadbytok selénu, známy aj ako selenóza, nie je úplne bežný jav, ale ak sa objaví, môže mať vážne zdravotné dôsledky. Príznaky toxicity zahŕňajú:

 • nechtové zmeny,
 • vypadávanie vlasov,
 • únavu,
 • podráždenosť,
 • zvracanie a nevoľnosť.

V extrémnych prípadoch môže nadmerný príjem selénu viesť k problémom s nervovým systémom, poruchám trávenia, a dokonca aj k zlyhaniu orgánov. Chronický nadbytok selénu môže tiež spôsobiť špecifický zápach dychu. Vzhľadom na potenciálne vážne účinky nadmerného príjmu selénu je dôležité dodržiavať odporúčané denné dávky a užívať doplnky stravy s opatrnosťou. Vždy je vhodné konzultovať akýkoľvek plán doplňovania výživovými doplnkami s lekárom.


Záver

Selén je zásadný stopový prvok, ktorý podporuje množstvo telesných funkcií, vrátane imunitného systému a štítnej žľazy, a funguje ako mocný antioxidant chrániaci bunky pred poškodením. Dostatok selénu si môžeme bez problémov zaistiť pestrou stravou, avšak existujú situácie, kedy môže byť vhodné zvoliť výživový doplnok. Hoci nadbytok aj nedostatok selénu nie sú úplne bežnými javmi, pokiaľ sa objavia je dôležité ich odhaliť včas, pretože ako nedostatok, tak i nadbytok so sebou nesú závažné zdravotné riziká.


Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyňa v oblasti rastlinnej stravy

Zdroje:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279388/
 2. https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/thy.2009.0351
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3066516/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4288282/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24668390/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21775560/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4726178/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17023702/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12433704/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27385803/
 11. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/selenium-supplement-oral-route/proper-use/drg-20063649
 12. https://www.healthline.com/health/selenium-foods#spinach
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482260/