Železo počas tehotenstva: ako ho efektívne doplniť, príznaky nedostatku a aké doplnky sú vhodné

Železo počas tehotenstva: ako ho efektívne doplniť, príznaky nedostatku a aké doplnky sú vhodné

Medzi najdôležitejšie minerály pre zdravie tehotnej ženy a vývoj bábätka patrí železo. Tehotné ženy ho potrebujú omnoho viac, dôvodom je zvýšená spotreba pre vývoj plodu. Nedostatok železa v tehotenstve môže spôsobiť žene a bábätku viacero komplikácií, jeho príjem by teda mal byť pod kontrolou už počas plánovania tehotenstva. Koľko železa by ste mali denne prijať, aké sú príznaky jeho nedostatku a ako doplniť železo v tehotenstve?


Akú funkciu má železo v tehotenstve

Pre každého človeka je železo základným minerálom, ktorý má na starosti krvotvorbu. Vďaka železu sa tvorí proteín hemoglobín, ktorého úlohou je transport kyslíka v tele. Nedostatok železa u zdravého človeka vedie k bledosti, únave, bolestiam hlavy či nevoľnosti, a môže dospieť až k anémii (chudokrvnosť).

Veľké množstvo žien začne mať príznaky chudokrvnosti práve počas tehotenstva a jedným z faktorov je práve nedostatočný príjem železa. V čase tehotenstva totiž telo potrebuje tvoriť až dvakrát viac hemoglobínu, ktorý zásobuje matku aj dieťa nevyhnutným kyslíkom. Železo sa do tela embrya ukladá aj do obdobia po jeho narodení, a to na prvé štyri mesiace jeho života, pretože v tomto čase krátko po narodení ešte dieťa nie je schopné si ho získavať samo.

Je preto nevyhnutné dbať na dostatočný príjem železa počas tehotenstva, aby ste sa vyhli problémom.


Železo v strave pre tehotné stačiť nemusí

Strava je veľmi dobrým zdrojom železa a v ideálnom prípade ho telo získa dostatok vďaka pestrému a plnohodnotnému jedálničku. Z rastlinných zdrojov sú skvelým zdrojom železa najmä strukoviny, ale aj morské riasy. Železo sa nachádza aj v živočíšnych zdrojoch, ako sú napr. mäso a vajcia. Nižšie uvádzame zoznam potravín, ktoré sú na železo najbohatšie. Z údajov v tabuľke môžeme vidieť, že dostatok železa zo stravy si viete zabezpečiť aj z čisto rastlinnej stravy. V tabuľke uvádzame obsah železa v 1 kg potraviny:


 

PotravinaObsah železa
v 1 kg
PotravinaObsah železa
v 1 kg

Riasy

530 mg

Špenát

50 mg

Pivné kvasnice

176 mg

Ražná múka

48 mg

Hovädzia pečeň

90 mg

Ovos

45 mg

Biela fazuľa

76 mg

Hovädzie mäso

27,5 mg

Pistácie

73 mg

Vajce

17 mg

Šošovica

70 mg

--


 

Ak však chcete z potravín získať čo najviac železa, musíte si sledovať, ako ich kombinujete. Železo sa ťažšie vstrebáva napr. v kombinácii s vápnikom. Na vegetariánskej či vegánskej strave môže byť problémom skutočnosť, že zelenina a strukoviny obsahujú takzvané nehémové železo, ktoré sa vstrebáva ťažšie, než hémové (obsiahnuté napr. v mäse). Pri rastlinnej strave pomôže, ak sa budete sústrediť na zvýšenie využiteľnosti železa, napr. železo sa výborne vstrebáva, ak ho užívate spolu s vitamínom C. Viac o tom, čo zvyšuje a znižuje využiteľnosť železa sa dočítate v našom článku Železo, chudokrvnosť a vegánstvo

U tehotných žien teda ľahko môže nastať situácia, že z jedla nemajú dostatok železa. To si potom môžu doplniť s pomocou výživových doplnkov s obsahom železa.


Ako doplniť železo v tehotenstve

Pri voľbe výživového doplnku by ste mali skontrolovať typ železa, ktorý je v ňom obsiahnutý. Keďže telo lepšie spracováva hémové železo, aj doplnok by mal obsahovať tento typ. Je tiež dôležité, o akú formu zlúčeniny železa v doplnku ide: 

  • fumarát železnatý predstavuje 33 % elementárneho železa, 
  • síran železnatý 20 % elementárneho železa,
  • glukonát železnatý 12 % elementárneho železa. 

Zväčša sú výsledné hodnoty a obsah už priamo vyrátané v tabuľke na obale výživového doplnku.

Niektoré výživové doplnky môžu byť pre tehotné ženy ľahšie stráviteľné, než iné. Ak si nie ste isté, pri hľadaní toho správneho doplnku so železom odporúčame poradiť sa s vašim lekárom alebo lekárnikom.


Ako spoznať nedostatok železa v tehotenstve 

Ak chodíte na pravidelné kontroly počas tehotenstva, podstupujete aj odbery krvi, z ktorých okrem iného lekár okamžite zistí nedostatok železa. Príznaky nízkej hladiny železa v krvi môžete spozorovať aj sama, patrí sem:

  • únava, malátnosť,
  • bolesť hlavy, závraty,
  • bledosť.

Pri vážnej anémii z nedostatku železa sa môže prejavovať sťažená koncentrácia, rýchly tep, nízky tlak a zrýchlené dýchanie. 


Koľko železa by ste mali užívať v tehotenstve

Bežne by mala žena prijať asi 18 mg železa denne, od 12. týždňa tehotenstva je vhodné zvýšiť príjem železa až na 30 mg denne. Krátkodobo a pri už potvrdenej anémii môže lekár naordinovať aj vyššie dávky. Neodporúča sa však dlhodobo užívať príliš vysoké množstvá železa (nad 45 mg denne). Môže to spôsobiť zápchy, nevoľnosť, vracanie i hnačky.

Budúce mamičky by nemali zabúdať ani na ďalšie dôležité vitamíny a minerály. Napríklad kyselina listová v tehotenstve má dôležitú funkciu pri delení buniek a tvorbe červených krviniek či DNA u dieťaťa, podobne vitamín B12 je nevyhnutný pre tvorbu hemoglobínu a správny vývin nervovej sústavy. Magnézium v tehotenstve je dôležité pre správnu látkovú výmenu, ako prevencia kŕčov, predčasného pôrodu či preeklampsie. Vápnik v tehotenstve má význam pre vývoj kostí a svalov dieťaťa a dobrý stav zubov u matky. Vitamín C pôsobí ako podpora pri vstrebávaní železa, preto aj lekári odporúčajú užívať ich súčasne.


Autor článku: Redakcia Vegmart

Zdroje informácií:

  1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-HealthProfessional/
  2. https://www.acog.org/womens-health/faqs/nutrition-during-pregnancy
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK235217/