Ako si vybrať najlepšiu ashwagandhu? + recenzie na top produkty

Ako si vybrať najlepšiu ashwagandhu? + recenzie na top produkty

Ashwagandha, známa aj ako indický ženšen či zimná čerešňa, je dôležitá bylina v ajurvéde, tradičnej indickej medicíne. Táto vždyzelená rastlina so žltými kvetmi sa používa na liečbu rôznych zdravotných stavov, ako sú napr. psychické problémy, úzkosť, nespavosť či problémy s plodnosťou. 

Koreň a listy ashwagandhy obsahujú withanolidy, prírodné steroidy, ktoré sú skúmané pre svoje potenciálne protirakovinové účinky a schopnosti pomôcť pri liečbe neurodegeneratívnych ochorení, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Ashwagandhu nájdeme ako výživový doplnok v rôznych formách ako kapsuly, prášok, čaj či tekutý extrakt (tinktúra).

Je dôležité vedieť si správne vybrať, aby ste z užívania ashwagandhy mali najlepšiu možnú skúsenosť a maximalizoval sa jej účinok. Ako si správne vybrať ashwagandhu, tú najlepšiu pre vás, sa dočítate na riadkoch nižšie. Veríme, že s výberom vám pomôžu aj recenzie na produkty s ashwagandhou z našej ponuky, ktoré nájdete v závere článku.


Ashwagandha – výskyt rastliny a výroba výživových doplnkov

Ashwagandha je súčasťou tradičnej indickej medicíny už tisíce rokov. Ukázalo sa, že pomáha zlepšovať kvalitu spánku a znižuje hladinu stresu. Rastie v niektorých častiach Indie, Afriky a na Strednom východe, ale vo forme výživových doplnkov je dostupná prakticky vo všetkých častiach sveta.

Pre výrobu výživových doplnkov s ashwagandhou sa využívajú dva hlavné typy extraktu: extrakt z koreňa a extrakt z celej rastliny: 

  • Extrakt z koreňa ashwagandhy sa považuje za tradičnú formu, ktorá sa používa v ajurvédskej medicíne. 
  • Extrakt z celej rastliny obsahuje korene aj listy rastliny. Tie môžu poskytnúť telu ďalšie zdravotné výhody vďaka prítomnosti rôznych bioaktívnych zlúčenín.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že extrakt z koreňa môže byť účinnejší a lepšie tolerovaný. Iní tvrdia, že extrakt z celej rastliny ponúka širšiu škálu výhod. Konečný výsledok tohto rozporu je zatiaľ nejednoznačný a je potrebné vykonať viacero podrobných štúdií.

Kritéria výberu kvalitného výživového doplnku s ashwagandhou

Ak si chcete vybrať tú najlepšiu a najkvalitnejšiu ashwagandhu, pri jej výbere by ste mali brať ohľad na niekoľko kritérií, ako sú forma doplnku, štandardizácia a množstvo účinnej látky v 1 dávke, čistota produktu a ďalšie zložky, certifikácia produktu a samozrejme aj cena. Jednotlivé kritéria si pre lepšie pochopenie bližšie rozoberieme.


Forma doplnku s ashwagandhou

Ashwagandha sa dodáva v rôznych formách, vrátane kapsúl, tabliet, práškov a tekutých extraktov. Pri výbere treba podľa svojho stavu zvážiť, ktorá forma je pre vás najpohodlnejšia a ktorá je pre vaše telo ľahšie vstrebateľná. 

Prášok z ashwagandhy má zvyčajne horkú chuť, ale vyhovuje hlavne tým, ktorí neradi prehĺtajú kapsuly či tablety a zvyčajne ide o lacnejšiu formu. Tekuté extrakty či tinktúry, majú poväčšine najlepšiu vstrebateľnosť, jednoduché použitie a možnosť nastaviť si individuálne dávkovanie podľa potrieb, vzhľadom na množstvo účinnej látky v 1 kvapke. Je to oveľa flexibilnejšie než pri kapsulách či tabletách, hlavne takých, čo majú vyšší obsah ashwagandhy. Výhodou tinktúr, tabliet aj kapsúl je, že tu nie je potrebné riešiť horkú chuť, s ktorou sa stretávame pri práškoch.


Štandardizácia doplnku

Pri výbere doplnku s ashwagandhou je dôležité zvážiť štandardizáciu a účinnosť resp. silu produktu. Štandardizácia sa týka procesu, ktorý zabezpečuje, že každá dávka doplnku obsahuje konzistentné množstvo účinných látok – withanolidov. Hľadajte také doplnky, ktoré obsahujú aspoň 2,5 % až 5 % withanolidov. To znamená vyššiu koncentráciu prospešných zlúčenín, a teda aj lepšiu účinnosť produktu. 

Účinnosť produktu ovplyvňuje aj jeho „sila“ – zvyčajne sa meria v miligramoch extraktu ashwagandhy na 1 porciu (dávku). Väčšina odborníkov odporúča dennú dávku 300 až 500 miligramov extraktu z ashwagandhy. Ideálne je vyberať si doplnky v tomto rozsahu, aby ste sa tak vyhli vedľajším účinkom, ako môžu byť napr. žalúdočné problémy.


Certifikácia produktu

Vyberajte si také výživové doplnky s ashwagandhou, ktoré boli testované treťou stranou, čo zabezpečuje ich kvalitu, čistotu a účinnosť. Takéto certifikácie robia napr. organizácie USP, NSF a Informed Sport. Certifikácie tretími stranami potvrdzujú, že to, čo je na etikete výživového doplnku, je skutočne aj v samotnom doplnku – tak sa zabezpečuje kvalita a bezpečnosť.


Ďalšie zložky

Pri výbere doplnkov s ashwagandhou je dôležité venovať pozornosť aj ďalším zložkám, ktoré produkt obsahuje. Niektoré doplnky obsahujú ďalšie bylinky, vitamíny a minerály, ktoré zvyšujú celkovú účinnosť doplnku. Môžu tiež poskytnúť doplnkové zdravotné výhody.

Môžete napríklad nájsť ashwagandhu kombinovanú s inými adaptogénnymi bylinami, ako je Rhodiola rosea (rozchodnica ružová) alebo svätá bazalka (Tulsi). Tieto zložky môžu ďalej prispieť k úľave od stresu a vašej celkovej pohode. Niektoré receptúry navyše obsahujú aj extrakt z čierneho korenia, ktorý môže pomôcť zlepšiť biologickú dostupnosť a vstrebávanie ashwagandhy. Vďaka tomu je takýto produkt ako celok efektívnejší.

Vyhnúť sa však treba takým produktom, ktoré obsahujú zbytočné alebo potenciálne škodlivé zložky, uvedené ako plnivá či spojivá (za bezpečné sa považuje napr. ryžová múka).


Vegánske a bez alergénov

Ak dodržiavate vegánsku stravu alebo máte špecifické alergie, musíte si vybrať doplnok s ashwagandhou, ktorý vyhovuje vašim stravovacím potrebám. Hľadajte produkty, ktoré sú jasne označené ako vegánske. Uistite sa, že v zložení neobsahujú bežné alergény, ako sú lepok, sója a mliečne výrobky. Tieto tvrdenia zaistia, že kúpite produkt, ktorý je v súlade s vašimi stravovacími preferenciami bez toho, aby vám spôsoboval nežiaduce reakcie.

U nás máte istotu, že všetky naše produkty s ashwagandhou, rovnako ako všetky ostatné produkty, sú plne vegánske a netestované na zvieratách. 


Cena

Pri výbere ashwagandhy si porovnajte ceny rôznych doplnkov, aby ste si boli istí, že za svoje peniaze dostanete dobrú hodnotu. Určite sa oplatí byť opatrný pri produktoch, ktoré sú výrazne lacnejšie ako iné, pretože v prípade lacných doplnkov zvyčajne platí, že dostanete to, za čo platíte.


Zdravotný stav

Pred začatím užívania doplnkov s ashwagandhou sa porozprávajte o tom s vašim lekárom alebo lekárnikom, a to hlavne v prípade, ak máte nejaké zdravotné problémy. Môže vám pomôcť určiť, či je ashwagandha pre vás vhodná a ak áno, pomôže vám vybrať doplnok, ktorý je pre vás najlepší na základe vašich individuálnych potrieb a zdravotného stavu. Môžete sa tak vyhnúť potenciálnym škodlivým interakciám s niektorými liekmi či iným nežiaducim účinkom.


Recenzie vybraných výživových doplnkov s ashwagandhou

Prostredníctvom nižšie uvedených recenzií si priblížime niekoľko produktov s ashwagandhou, uvedieme si ich výhody, nevýhody, obsah účinnej látky a určenie (pre koho je produkt vhodný), aby ste sa vedeli ľahko rozhodnúť, ktorá ashwagandha je pre vás tá najlepšia.

Viridian Ashwagandha (indický ženšen) organický extrakt, 60 kapsúl

Viridian Ashwagandha (indický ženšen) organický extrakt, 60 kapsúl

Viridian ponúka vysokokvalitný a organický extrakt z ashwagandhy pre energiu a vitalitu. Je BIO, bez GMO a iných zbytočných látok. Prirodzene je vhodný aj pre vegánov a vegetariánov.

1 kapsula obsahuje 300 mg bio extraktu z koreňa ashwagandhy (KSM-66 – patentovaný extrakt z ashwagandhy, v súčasnosti považovaný za najkvalitnejší). Obsah withanolidov na 1 kapsulu je štandardizovaný na minimálny obsah 5 % (15 mg).

Odporúča sa užívať 1 kapsulu 1-2x denne spolu s jedlom alebo podľa odporúčania lekára. Produkt nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy a ani pri plánovanom tehotenstve. 

60 kapsulové balenie vydrží pri odporúčanom dávkovaní 10-20 dní, v závislosti od toho, či budete užívať 3 kapsuly jeden alebo dvakrát denne. Cena produktu sa vzhľadom k tomuto množstvu môže javiť ako vysoká, ale je tak z dôvodu obsahu vysokokvalitného patentovaného extraktu ashwagandhy. 

Salvia Paradise – Ashwagandha BIO tinktúra bez alkoholu, 50 ml

Salvia Paradise – Ashwagandha BIO tinktúra bez alkoholu, 50 ml

Bezalkoholová tinktúra s rastlinným glycerolom obsahujúca výťažok z bio ashwagandhy. Vhodná na podporu hormonálnej rovnováhy, vitality, sexuálneho zdravia žien aj mužov, zdravia ciev, srdca a imunity. Výhodami produktu sú vysoká kvalita a zachované maximálne množstvo účinných látok, zloženie bez aditív, dobrá vstrebateľnosť a jednoduché použitie, vhodné aj pre ľudí s problémami s prehĺtaním tabliet.

1 dávka predstavuje 20 kvapiek, čo zodpovedá 1119 mg čerstvej rastlinnej hmoty. Odporúčaná denná dávka je 3 x 20 kvapiek, čo zodpovedá 3 357 mg čerstvej rastlinnej hmoty. Môže sa nakvapkať priamo do úst a nechať vstrebať cez sliznice, prípadne je možné zapiť trochou vody. 3. dávku za deň je dôležité užiť do 17 hodín od 1. dennej dávky. Produkt nie je vhodný pre deti, dojčiace a tehotné ženy.

Naturtreu Ashwagandha & Rhodiola rosea pre pokojnú dušu, 120 vegan kapsúl

Naturtreu Ashwagandha & Rhodiola rosea pre pokojnú dušu, 120 vegan kapsúl

Ashwagandha v kombinácií s rozchodnicou ružovou (Rhodiola rosea) spojené do 1 produktu na dosiahnutie duševnej rovnováhy. Ideálny produkt počas ťažkého obdobia pre vašu psychiku. Obe rastliny sú účinné adaptogény, ktoré pomáhajú lepšie zvládať stres. V produkte sú tieto bylinky pre maximalizáciu účinku navyše doplnené o vitamíny skupiny B (B2, B5 a B6), ktoré pomáhajú pri podpore nervovej sústavy. 

1 kapsula obsahuje 166,67 mg extraktu ashwagandy výhradne z koreňa (5 % withanolidov); 166,67 mg rozchodnice ružovej (extrakt s obsahom 5 mg rosavínu – 3 % a 1,67 mg salidrozidu – 1 %; 2 mg vitamínu B5 (33 % RVH*); 0,47 mg vitamínu B2 (33 % RVH*) a 0,47 mg vitamínu B6 (33 % RVH*).

Užíva sa 1-3 kapsule denne s dostatočným množstvom vody a ideálne pred jedlom. Výhodou je veľké balenie s obsahom 120 kapsúl, ktoré vydrží na 40-120 dní. Ďalším benefitom je priaznivá cena vzhľadom k množstvu kapsúl a obsahu účinných látok.

Vegetology Sleep support - prírodná podpora spánku, 60 kapsúl

Vegetology Sleep support - prírodná podpora spánku, 60 kapsúl

Ashwagandha je súčasťou jedinečného komplexu na spánok z dielne výrobcu Vegetology. Zmes obsahuje okrem ashwagandhy aj vitamín B6, magnézium, zinok, medovku, šafrán a L-theanín zo zeleného čaju. Všetky spomínané látky spoločne zabezpečujú dosiahnutie zdravého spánku, relaxácie a pokoja. 

Produkt je ideálny pre tých, ktorý chcú ashwagandhu užívať primárne za účelom lepšieho a kvalitnejšieho spánku, nakoľko viaceré štúdie preukázali jej prínos v tejto oblasti. 

1 kapsula obsahuje extrakt z koreňa ashwagandhy v množstve 300 mg. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov stačí užívať 1 kapsulu denne s jedlom a zapiť vodou. 60 kapsulové balenie vám tak vydrží na 2 mesiace užívania.

Naturtreu Zlaté mlieko s ašvagandou, škoricou, lucumou a kurkumou s čiernym korením, 300 g

Naturtreu Zlaté mlieko s ašvagandou, škoricou, lucumou a kurkumou s čiernym korením, 300 g

Ashwagandhu u nás môžete nájsť aj ako súčasť chutného nápoja – Zlaté mlieko od značky Naturtreu. Nápoj pôvodom z juhovýchodnej Ázie obsahuje zmes kurkumy, ashwagandhy, lucumy a škorice s vegánskym sušeným kokosovým mliekom bez cukru a umelých sladidiel. Navyše je v ňom obsiahnuté aj čierne korenie, ktoré zvyšuje biologickú dostupnosť účinných látok, najmä kurkumínu.

Jedna dávka (10 g prášku) obsahuje 200 mg ashwagandhy s obsahom 3 mg withanolidov. Prášok stačí pridať do 250 ml zohriateho obľúbeného rastlinného nápoja, dobre premiešať a vychutnať si ho plnými dúškami. 

Tento nápoj je skvelou alternatívou pre každého, kto chce ashwagandhu užívať v menšom množstve, a zároveň si užiť potešenie z chuťového pôžitku a aj touto formou dosiahnuť vyrovnanosť a skľudnenie v zhone každodenného života. 250 gramové balenie tak vystačí na 25 dávok pri užívaní 10 g na porciu denne.


Záver

Veríme, že ste v článku našli odpovede na otázky typu: „ Ktorá ashwagandha je pre mňa tá najlepšia“? Dúfame, že naše recenzie produktov s ashwagandhou vám dopomôžu s výberom tej pravej ashwagandhy pre vás, aby ste z jej užívania mali pozitívnu skúsenosť a dosiahli požadovaný efekt. Nezabudnite, že správny výber závisí od viacerých kritérií, ako sú forma, štandardizácia, certifikácia, ďalšie zložky, čistota, kvalita a samozrejme váš zdravotný stav a to, čo od doplnku očakávate. 


Redakcia Vegmart

Zdroje:

  1. https://www.menshealth.com/nutrition/g43532195/best-ashwagandha-supplements/
  2. https://www.mdpi.com/1999-4923/15/4/1057
  3. https://www.miamiherald.com/reviews/best-ashwagandha-supplement/
  4. https://www.timesofisrael.com/spotlight/best-ashwagandha-supplements-for-daily-use-five-brands-reviewed/