Čo je atopický ekzém, čo ho spôsobuje, ako sa prejavuje a čo naňho pomáha?

Čo je atopický ekzém, čo ho spôsobuje, ako sa prejavuje a čo naňho pomáha?


Svrbiaca, začervenaná a suchá pokožka je často stigmatizujúcim znamením ľudí, ktorí trpia atopickým ekzémom. Pozrieme sa na toto ochorenie bližšie, aby sme vedeli, že tí, ktorí ním trpia, nie sú pre ostatných žiadnou hrozbou, pretože ekzém je neprenosný. Dozvieme sa tiež, ako tým, ktorí atopickým ekzémom trpia môžeme čo najlepšie pomôcť.


Čo je to atopický ekzém

Rozoznať, ako vyzerá atopický ekzém v záplave množstva kožných ochorení nie je jednoduché. Ide o neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré býva často dedičné. Dedí sa však len atopická predispozícia, teda náchylnosť k možnému rozvoju ekzému. Ak budeme venovať zvýšenú pozornosť prevencii, vzniku atopického ekzému dokážeme úplne zabrániť. Zvýšenú pozornosť by tomu mali venovať predovšetkým atopici, ktorí plánujú rodičovstvo. Ak ochorením trpí jeden z rodičov, pravdepodobnosť prepuknutia ekzému u dieťaťa je 60%, ak majú ekzém obidvaja rodičia, pravdepodobnosť ochorenia dieťaťa sa zvyšuje na 80%. 


Príčiny, ktoré spôsobujú vznik atopického ekzému

Medzi hlavné príčiny rozvoja atopickej dermatitídy patria:

  • dedičná predispozícia, 
  • alergické podnety a alergény (ako napríklad potraviny, drogéria, mikróby a iné),
  • porucha funkcie kožnej bariéry (v dôsledku vyššej straty lipidov v koži dochádza k väčšej strate vody cez pokožku a tá je potom suchá a náchylnejšia na vznik ochorenia),
  • dôležitú úlohu zohráva aj prostredie, počasie, oblečenie a predovšetkým psychika (psychosomatickú liečbu atopického ekzému by sme nemali zanedbávať).


Koho atopický ekzém postihuje?

Toto ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách. Zatiaľ čo v detskej populácii je dermatitída veľmi častá a postihuje každé piate dieťa, v dospelosti je tento podiel nižší, len okolo 6%. 

Dobrou správou je, že ak dieťa trpí atopickým ekzémom, je vysoká pravdepodobnosť, že príznaky ochorenia v dospelosti zmiznú. Ale pozor – stále sa predpokladá, že atopický ekzém je nevyliečiteľný, a preto aj keď príznaky ochorenia zmiznú, mali by ste s pokožkou stále zaobchádzať tak, ako keď ste ekzém mali. 


Ako spoznať atopický ekzém? 

Či sú kožné problémy skutočne prejavmi atopického ekzému najlepšie zistí kožný lekár. Ale aj my si môžeme všimnúť príznaky, ktoré nás na ochorenie upozornia. Spoločným znakom takmer u všetkých atopikov je začervenaná, suchá a svrbiaca pokožka, ktorá môže byť v akútnej fáze plná pupienkov, mokvajúcich pľuzgierikov, ktoré sú často nepravidelne ohraničené. Koža býva odretá, citlivá na chlad a môže aj hnisať. 

Ložiská atopického ekzému sa s vekom menia. Kým u dojčiat sa vyskytujú predovšetkým na tvári, končatinách, trupe a ohyboch kože (podkolenné jamky, predlaktia a pod.), v predškolskom veku miznú z trupu a ostávajú v podkolenných a lakťových jamkách a na hlave. V dospelosti sa ekzém najčastejšie vyskytuje na dlaniach, rukách a prstoch, ale môže sa, samozrejme, vyskytovať aj na miestach, kde sa prejavoval v detstve. 

Ak človek trpí ochorením od detského veku, máva často zrohovatenú kožu, ktorá je náchylná na poranenia a infekcie. Na miestach, kde sa vyskytovali ložiská ekzému, by ste sa mali vyhýbať tetovaniu. 

Ako sme už spomínali vyššie, častým problémom atopikov je zvýšená náchylnosť kože k infekciám, ktoré je potrebné liečiť okamžite. Neskorá liečba môže viesť až k hospitalizácii. Pri 10% pacientov je atopický ekzém sprevádzaný ďalšími komplikáciami, ktoré sú spájané s oslabenou imunitou. Najčastejšie sú to črevné a respiračné problémy. 


Náš tip: Jedným zo spôsobov posilnenia imunity a podpory liečby ekzému je tiež užívanie probiotík a prebiotík. Črevá sú totiž najväčším imunitným orgánom človeka. Zdravé trávenie a črevá môžu mať pozitívny vplyv na imunitu aj na kožné ochorenia.


Atopický ekzém a možnosti liečby?

Moderná medicína vníma atopický ekzém ako nevyliečiteľnú chorobu a kožní lekári často liečia len akútne fázy. Nájsť správnu cestu, ktorá vyhovuje konkrétnemu pacientovi, je často behom na dlhej trati. Liečba musí byť nastavená individuálne, žiaľ, to čo funguje pre jedného, nemusí vyhovovať inému. 

Akútnu fázu liečia kožní lekári podľa rozsahu a intenzity ochorenia. Ak sa stane, že sa vám ekzém zhoršuje a postihuje stále väčšiu časť tela, odporúčame vám, aby ste sa neliečili sami. V takejto akútnej fáze je potrebné navštíviť odborného lekára. Infekcie v týchto prípadoch sú veľmi časté a liečba potom môže byť zdĺhavá. A to nehovoríme o estetickej stránke – poškodená a poškriabaná koža môže ostať trvalo zjazvená.

Ako zmierniť atopický ekzém? Mierne fázy je možné dostať pod kontrolu úpravou stravy, premazávaním kože a celkovou zmenou životného štýlu. Závažnejšie štádiá sú liečené antibiotikami (infekcia), antihistaminikami (svrbenie) a kortikoidmi

V prípade chronickej a akútnej fázy odporúčame výrazne upraviť svoj životný štýl. Je potrebné naučiť sa správne starať o pokožku (suchú kožu hydratovať, mokvajúcu vysušovať), dbať na psychohygienu, vymeniť kozmetiku a hygienické potreby za prírodné a netoxické. Nesmieme zabúdať ani na úpravu jedálnička, šatníka a obmedziť alergény vo svojom okolí. Tieto odporúčania si ešte rozoberieme podrobnejšie.

Alternatívou je aj prírodná liečba atopického ekzému. Aj v tomto prípade je však vhodné zveriť sa do rúk odborníka, napríklad fytoterapeuta. 


Čo ovplyvňuje pokožky atopika

Ako sme už spomenuli vyššie, na stav kože atopika má vplyv niekoľko faktorov. V nasledujúcej časti sa podrobnejšie pozrieme na vybrané oblasti, ktoré majú významný vplyv na atopický ekzém.


Psychika

Psychická pohoda je dôležitou súčasťou liečby všetkých chorôb a už aj lekári pochopili, že nie je možné liečiť len kožu, bez toho, aby sa zamerali aj na nápravu psychiky. Zdá sa to byť jednoduché – stačilo by sa nestresovať. Ale je to oveľa komplikovanejšie. 

Ekzematik sa stretáva s nepochopením spoločnosti napriek tomu, že atopický ekzém je neinfekčné ochorenie. Predovšetkým detské kolektívy vedia byť veľmi kruté, keď sa medzi nimi objaví niekto, kto sa odlišuje od ostatných. A to nehovoríme o nepríjemných pocitoch, ktoré človek s ekzémom zažíva pre časté svrbenie a pálenie kože. 

Nájsť spôsob, ako byť psychicky v pohode, to je u každého veľmi individuálne. Môžete skúsiť meditácie, častý pobyt v prírode, šport, alebo sa venovať inému koníčku. Niekomu pomáha pobyt v saune, inému otužovanie (opatrne v akútnych fázach!), niekto uprednostňuje bylinky na upokojenie (valerián, ľubovník bodkovaný, medovka, mučenka, ashwagandha, a pod). Nesmieme zabúdať ani na dostatočný spánok a odpočinok

Máte vo svojom okolí človeka trpiaceho atopickým ekzémom a neviete, ako sa k nemu správať? 

Neupozorňujte ho na jeho ekzém, ani ho nekomentujte. Majte pochopenie ak je podráždený, alebo napríklad odmieta spoločnú návštevu sauny, bazéna a pod. Ak niečomu nerozumiete, nebojte sa opýtať. Pre niekoho nemusí byť ekzém problémom v ničom, pre iných pacientov môže byť veľmi obmedzujúci. Preto skôr ako sa vyberiete k ekzematikovi na návštevu a budete chcieť priniesť nejakú dobrotu alebo darček, radšej sa opýtajte, či nemá nejaké potravinové obmedzenia, alebo sa niečomu konkrétnemu nevyhýba. 


Strava

V prípade stravovania je vhodné, aspoň v začiatkoch, vyhýbať sa potenciálne rizikovým potravinám, ktoré často spúšťajú alebo zhoršujú prejavy atopického ekzému. Hovoríme o mliečnych výrobkoch, vajciach, lepku (predovšetkým biela múka a výrobky z nej), sóji, tropickom a kyslejšom ovocí. Rizikové je aj kakao, údeniny, kvasnice, orechy (niektoré druhy), baklažán, paradajky, špenát a ďalšie. Ak tieto potraviny z jedálnička vyradíte, je dosť pravdepodobné, že sa váš stav zlepší. 

Ak trpíte atopickým ekzémom, vyhýbajte sa aj konzervovaným potravinám a potravinám bohatým na histamín.

Strava by mala byť a zložená z celistvých potravín bohatých na vlákninu, s dôrazom na pestrosť, čerstvosť a lokálne potraviny. Ak vám dodržiavanie uvedených zásad nepomôže, odporúčame vyskúšať eliminačné diéty.

Všeobecne je vhodné zvýšiť príjem biotínu, zinku, omega-3 mastných kyselín a selénu. Biotín nájdete v strukovinách, orechoch, obilninách a hubách. Zinok sa nachádza v orechoch, tahini, semienkach, strukovinách, tempehu, tofu a celozrnných obilninách. Najlepším zdrojom selénu sú para orechy, ale obsahujú ho aj celozrnné obilniny, semienka , orechy, fazuľa... Omega-3 môžeme doplniť napríklad z ľanových aj chia semienok, repkového oleja, dyne, vlašských orechov, či rastlinných zdrojov omega 3 z výživových doplnkov.

Prostredie

Prekvapujúcim faktorom, ktorý môže nepríjemne ovplyvniť stav pokožky atopika, je prostredie, v ktorom žije. Dôležitú úlohu zohráva nielen kvalita vzduchu, ale aj obsah peľu v ňom, prítomnosť zvierat, množstvo mikróbov a materiály, ktorými je ekzémom postihnutý človek obklopený. 

Miesto, kde trávime najviac času, by malo obsahovať čo najmenej alergénov. Nie je hneď potrebné zbavovať sa domácich miláčikov a kvetov, ale je dobré množstvo peľu a mikróbov vo vzduchu znížiť pomocou výkonnej čističky vzduchu, rovnako je vhodné kúpiť kvalitné okenné sieťky. Miesta, ktoré majú mikróby najradšej – koberce, psie pelechy, závesy, matrace a pod., je potrebné pravidelne a dôkladne čistiť. Dôkladne vetrajte miesto, kde spíte. Materiály, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou nech nie sú dráždivé. Oblečenie by malo byť z prírodných materiálov (pozor na vlnu, ktorá pokožku dráždi), ideálne je bavlnené. V prípade posteľnej bielizne investujte do kvalitných antialergénnych obliečok, vankúšov a prikrývok. 


Drogéria a kozmetika

Rovnaké pravidlá platia aj pre drogériu a kozmetiku. Najlepšie je používať netoxické výrobky. Okrem toho, že vaša pokožka bude spokojná, prispejete aj k menšej záťaži planéty. Bežnú drogériu a kozmetiku by ste nemali používať vôbec. Prečo? Všetko, čo prichádza do kontaktu s pokožkou, ovplyvňuje jej stav. Preto je používanie chemických prísad nevhodné. Ženy by na to nemali zabúdať ani pri kúpe menštruačných pomôcok. 

Pri každodennej starostlivosti o telo uprednostňujte rýchle vlažné sprchovanie, kúpeľom sa snažte vyhýbať. Výnimkou sú liečivé kúpele, napríklad olejové a ovsené. Po sprchovaní používajte bavlnené uteráky, vyhnite sa drsným hrubým osuškám a drhnutiu pokožky.


Náš tip: Ovsený kúpeľ – 100 gramov ovsených vločiek vložte do látkového vrecúška a dajte ho do napustenej vane. Pripravíte si tak kúpeľ s obsahom minerálov a slizu z vločiek, ktorý je liečivý a vytvára na pokožke ochranný film. 


Oblečenie

O oblečení sme už stručne hovorili. Pre každodenný kontakt s pokožkou je vhodné voliť prírodné materiály, ideálne nebielené a farbené ekologicky šetrnými farbami. Ak máte obľúbené oblečenie, ktoré vám dráždi pokožku a nechcete sa ho vzdať, noste pod ním tenší bavlnený kúsok, napríklad pod svetre a pulóvre, ktoré vám môžu na holej koži prekážať. Pri kúpe nového oblečenia vyskúšajte nákup v ekologických butikoch. 

Kúpou oblečenia to však nekončí. Na pranie používajte ekologické pracie prášky alebo gély. Vyhnite sa používaniu aviváže (ako náhradu môžete použiť ocot). Šatstvo odporúčame aj žehliť, najmä pri malých deťoch. Pri prechode z bežných pracích práškov na ekologické je najskôr potrebné práčku ekologicky vyčistiť tak, aby v nej neostali zvyšky predchádzajúcich prostriedkov. 


Záver

Dúfame, že vám tento článok poslúži ako štartovacia čiara na vašej ceste za zdravou a krásnou pokožkou. Nevzdávajte sa, ak liečba bude trvať dlhšie, ako ste očakávali. Nebojte sa vyhľadať odborníkov, ale pamätajte na to, že je potrebné vziať zdravie aj do svojich rúk a pochopiť, že ak chcete dostať atopický ekzém pod kontrolu, musíte aj vy hľadať tú správnu cestu.


Autor článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie


Zdroje k článku:

  1. https://emedicine.medscape.com/dermatology
  2. https://www.healthline.com/health/atopic-dermatitis/what-is-atopic-dermatitis#:~:text=Atopic%20dermatitis%20(AD)%20is%20a,tends%20to%20flare%20up%20periodically.
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273
  4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273#:~:text=Atopic%20dermatitis%20(eczema)%20is%20a,irritating%20but%20it's%20not%20contagious.
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4326095/
  6. https://www.nhs.uk/conditions/atopic-eczema/ 
  7. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jdv.14891