Čo je to menopauza a čo pomáha proti návalom tepla v menopauze a iným príznakom

Čo je to menopauza a čo pomáha proti návalom tepla v menopauze a iným príznakom

Na menopauzu je ťažké sa pripraviť a vždy ženy zaskočí svojimi príznakmi okolo 40. až 50. roku života a neskôr. Táto fáza života ženy, nazývaná aj klimaktérium, je prechod z plodného obdobia života do neplodného a prináša veľa zmien, akými sú návaly tepla, výkyvy nálad až depresie, problémy s udržaním hmotnosti, väčšia náchylnosť na zlomeniny a hlavne hormonálna nerovnováha. 

V tomto článku zistíte, ako celé obdobie menopauzy a klimaktéria/prechodu vyzerá, koľko môže trvať a ako sa ním dá prejsť čo najladnejšie. Dozviete sa aj to, ktoré bylinky a vitamíny, podľa vedeckých štúdií, vedia pomôcť s redukciou nepríjemných príznakov menopauzy.


Čo je to menopauza a ako dlho trvá?

Obdobie kedy po dobu 12 po sebe idúcich mesiacov nenastane menštruácia, nazývame menopauza. Menopauza je však iba jednou z fáz prechodu, konkrétne neskoršou časťou celého prechodu z fertilného (plodného) do nefertilného (neplodného) obdobia života ženy, ktorý sa odborne nazýva klimaktérium

Počas klimaktéria/prechodu nastáva útlm plodného obdobia ženy a činností pohlavných orgánov, ktorý je sprevádzaný zmenou v hormonálnom profile a množstvom príznakov prechodu. Klimaktérium štandardne začína okolo 40. až 50. roku života ženy, výnimočne skôr, alebo naopak neskôr, až v 60. roku života. Prechod môže trvať až 10 rokov.

Toto celé obdobie prechodu sa dá rozdeliť do 4 fáz:

  1. premenopauza,
  2. perimenopauza,
  3. menopauza,
  4. postmenopauza.


1. fáza klimaktéria – premenopauza 

Premenopauza je obdobie pravidelného menštruačného cyklu, ktoré môže byť sprevádzané prvými príznakmi klimaktéria, a teda obdobia prechodu. Príznaky prichádzajú pomaly a nenápadne, keď je žena ešte stále v plodnom veku. Príznakmi premenopauzy môžu byť migrény, bolesti hlavy, výkyvy nálad, napätie v prsníkoch aj mierny prírastok na váhe.


2. fáza klimaktéria – perimenopauza 

Táto fáza spolu s menopauzou je najintenzívnejšia, čo sa týka príznakov prechodu. Perimenopauza prichádza veľmi nenápadne, ale na rozdiel od premenopauzy nastávajú kolísavé výkyvy v hladinách estrogénu a progesterónu, a uvoľňuje sa menej vajíčok. V tejto fáze už môžu nastať zmeny v menštruačnom cykle a príznaky prechodu sú intenzívnejšie než pri premenopauze. Perimenopauzu je možné si ľahko zameniť s inými faktormi ovplyvňujúcimi pravidelnosť a intenzitu menštruácie ako napr. stres či choroba. 

Medzi ďalšie príznaky perimenopauzy patria návaly tepla, problémy so spánkom a koncentráciou. V tomto období aj napriek nepravidelnosti cyklu je stále možné otehotnieť. 


3. fáza klimaktéria – menopauza 

Menopauza, ako sme už vyššie spomenuli, je obdobie kedy za posledný rok nenastalo ani jedno menštruačné krvácanie, a tak je jednoduché zodpovedať otázku, ako dlho trvá menopauza – je to presne 12 mesiacov. V období menopauzy už nemôže nastať tehotenstvo, keďže aktivita vaječníkov zabezpečujúcich ovuláciu, bola ukončená. Hladina estrogénu je nízka, čo taktiež zintenzívni prvé príznaky menopauzy, akými sú bolesť prsníkov, priberanie na váhe, vypadávanie vlasov, vaginálna suchosť, bolesti krížov či búšenie srdca.


4. fáza klimaktéria – postmenopauza

Obdobie nasledujúce po roku bez menštruácie sa už nazýva postmenopauza a v tejto fáze klimaktéria zostáva žena po zvyšok života. Postmenopauzálne obdobie je kľudnejšie, príznaky menopauzy a klimaktéria ustupujú, avšak hladiny estrogénu ostávajú nízke, čo zapríčiňuje zvýšené riziko srdcovo-cievnych chorôb, pokles hustoty kostí (osteoporózu) a teda zvýšené riziko zlomenín.


Menopauza podľa veku a spôsobu nástupu

Nástup menopauzy môže u žien nastať v rôznom veku a z dôvodu rozličných príčin prirodzene, predčasne, alebo indukovane. Štandardne nastáva menopauza medzi 45. – 55. rokom života ženy. Výnimočne nastane menopauza už po 20. roku, alebo naopak až v 60. roku života. 


Prirodzená menopauza

Menopauza prirodzene nastáva medzi 45. až 55. rokom života ženy. Prichádza postupne a je sprevádzaná príznakmi ako sú návaly tepla, pokles nálady, podráždenosť, migrény či zvýšená únava.


Predčasná menopauza 

Predčasná menopauza je strašiakom každej ženy, ktorá ešte túži po bábätku. Menopauza môže prísť predčasne už po 20. alebo 30. roku života. Najčastejšie je dôvodom nezdravý životný štýl, choroba (napr. Turnerov syndróm či autoimunitné ochorenie), alebo liečba ako chemoterapia či rádioterapia.


Indukovaná menopauza 

Za indukovanú menopauzu sa považuje “umelo” ukončené plodné obdobie života ženy, napr. chirurgickým odstránením vaječníkov, ale aj poškodenie vaječníkov z dôvodu chemoterapie, rádioterapie, či poškodenie spôsobené užívaním liečiv na zámerne vyvolanie menopauzy, aj ako vedľajší účinok pri liečbe iných ochorení. Príznaky indukovanej menopauzy môže byť rovnaké ako u menopauzy, ktorá nastala prirodzene.


Aké najčastejšie príznaky menopauzy sa u žien vyskytujú a prečo?

Dôvodom príznakov perimenopauzy a menopauzy je zmena v hladine pohlavných hormónov. Počas plodného obdobia ženy sa strieda vysoká a nízka hladina estrogénu aj progesterónu, čo zabezpečuje všetky procesy spojené s menštruačným cyklom. Pri perimenopauze a menopauze však nastáva rapídny pokles estrogénu a pri menopauze aj zastavenie produkcie progesterónu, čo sa dokáže nepríjemne prejaviť v rôznych podobách. 

Toto obdobie môže trvať aj niekoľko rokov, a preto je dôležité poznať prejavy perimenopauzy a menopauzy, aby ste ich vedeli rozoznať od bežných prejavov menštruačného cyklu. Niektoré ženy počas prechodu môžu pociťovať viacero príznakov a aj intenzívnejšie, než iné ženy. 

Toto sú najčastejšie problémy, s ktorými sa ženy stretávajú počas menopauzy:

  • návaly tepla,
  • bolesti hlavy a migrény,
  • nepravidelná alebo žiadna menštruácia,
  • citlivosť a bolesť prsníkov,
  • rednutie vlasov,
  • suchosť a svrbenie pokožky,
  • vaginálna suchosť,
  • bolestivý pohlavný styk,
  • strata libida alebo znížená chuť na sex,
  • únik moču,
  • nadmerná únava,
  • náladovosť,
  • búšenie srdca,
  • zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení,
  • častejšie vaginálne infekcie,
  • naberanie na váhe,
  • bolesti kĺbov a svalov,
  • problém so spánkom a zaspávaním,
  • problémy s koncentráciou.


Návaly tepla 

Návaly tepla sa preukážu ako nočné potenie, časté závraty počas dňa, návaly horúčavy alebo naopak chladu pociťujúce na krku, hrudníku alebo tvári.


Bolesti hlavy a migrény

Pokles estrogénu a celkovo hormonálne výkyvy prispievajú k častým bolestiam hlavy spojených s migrénou, ktoré nespôsobuje krčná chrbtica, alebo iná príčina.


Výkyvy nálad

Zmena v hladinách hormónov vie aj počas menštruačných cyklov zamávať s náladami a psychikou ženy. V období nástupu perimenopauzy a menopauzy rapídny pokles estrogénu spôsobí zvýšenie podráždenia, depresie, úzkosti, celkový pokles nálady až psychické problémy.


Priberanie na váhe

Spomalenie metabolizmu je súčasťou obdobia prechodu, a preto je pre udržanie si normálnej hmotnosti dôležité zdravšie a kvalitné stravovanie a pravidelný pohyb.


Suchosť

Estrogén pôsobí na udržanie vlahy v pokožke a práve jeho pokles je dôvodom zhoršenia a pocitov suchosti očí, svrbiacej pokožky, hlavy a suchosti v ústach. Suchosť má vplyv aj na zníženie až stratu vaginálnej vlhkosti a zhoršenie kvality sexuálneho života. Pre zlepšenie je možné použiť vaginálne krémy a lubrikanty na vodnej báze.


Čo ovplyvňuje nástup jednotlivých fáz klimaktéria?

Do veľkej miery ovplyvňuje nástup prechodu a jeho fáz životný štýl, rodinná anamnéza skoršieho nástupu menopauzy, Turnerov syndróm, autoimunitné ochorenia či epilepsia. Pokiaľ žena netrpí žiadnym závažným ochorením ovplyvňujúcim reprodukčný systém, ale jej životný štýl zahŕňa napr. fajčenie cigariet a nadmerný stres, je možné, že tým ovplyvní skorší nástup fázy menopauzy. 

Naopak pravidelnou fyzickou aktivitou, zdravou stravou bohatou na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, ale aj dlhším dojčením dieťaťa (aspoň 7 – 12 mesiacov), je možné oddialiť nástup menopauzy.

Zaujímavosťou je, že ženy so syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS) majú naopak vyššiu pravdepodobnosť na neskorší nástup menopauzy až o 2 – 4 roky, oproti ženám bez PCOS.


Čo pomáha na zmiernenie prejavov perimenopauzy, menopauzy a celkovo klimaktéria?

Pre potlačenie príznakov perimenopauzy a menopauzy je možné zmeniť niektoré zaužívané zvyky v životnom štýle, ale aj zaradiť vhodné jedlá a výživové doplnky, ktoré pomáhajú s reguláciou hormonálnej nerovnováhy, ktorá nastáva počas klimaktéria pri rapídnom poklese estrogénu. 

Čítajte ďalej a dozviete sa ako bojovať s nepríjemnými príznakmi jednotlivých fáz klimaktéria – perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy.


Regulácia tepla

Ak sa pýtate, čo pomáha proti návalom tepla v menopauze, závratom či nočnému poteniu, môžete skúsiť zredukovať tieto príznaky spávaním v chladnejšej miestnosti, zhruba pri teplote 17 až 21 °C, nosením menej vrstiev oblečenia, prestaním s fajčením či znížením množstva korenistých jedál. Pre lepšiu reguláciu tepla je taktiež vhodné udržiavať si normálnu hmotnosť tela.


Pravidelná fyzická aktivita

Okrem zlepšenia nálady, je pravidelná fyzická aktivita účinnou prevenciou aj pomocníkom pri úniku moču pomocou spevňovania ochabnutého svalstva panvového dna. Fyzická aktivita v pravidelných intervaloch je taktiež účinnou prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, na ktoré je zvýšená pravdepodobnosť v tomto období z dôvodu zníženej hladiny estrogénu. Okrem iného, pravidelný pohyb redukuje problém so zaspávaním.


Zdravá strava

Zníženie príznakov menopauzy a prechodu je možné aj zdravou a kvalitnou stravou bohatou na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Metabolizmus sa spomaľuje počas menopauzy, čo spôsobuje nárast na váhe, a preto je potrebné rozumne vyberať, čo si dať na tanier. 

Vhodná je strava bohatá na vápnik kvôli zvýšenej potrebe pre kosti. Vápnik je možné dopĺňať aj vo forme výživových doplnkoch spolu s D3 vitamínom a K2 pre lepšie vstrebanie a nasmerovanie vápnika do kostí a zubov, aj ako prevencia proti ukladaniu vápnika (kalcifikácia) do ciev.

Rovnako je vhodné zaradiť v menopauze potraviny s obsahom rastlinných estrogénov (fytoestrogénov) ako sója, cícer, šošovica, ovocie, zelenina či ľanové semiačka.


Odstránenie zlých návykov

Zlé návyky vedia veľmi ovplyvniť zdravotný stav a zhoršiť už tak náročné príznaky prechodu. Fajčenie je potrebné úplne odstrániť, pretože prispieva k návalom tepla, srdcovo–cievnym ochoreniam a osteoporóze. Rovnako nevhodným návykom je nadmerné pitie kofeínu, alkoholu, jedenie jedál z rýchleho občerstvenia a polotovarov. Ďalším zlým návykom, ktorý pre zredukovanie príznakov klimaktéria je potrebné napraviť je nedostatočný a nekvalitný spánok


Hormonálna terapia

Jednou z možností, ktorú môže lekár navrhnúť na zníženie prejavov prechodu je hormonálna liečba. Existuje estrogénová terapia v krémoch, géloch či kapsulách, alebo estrogénovo-progesterónová terapia, antikoncepčné tabletky a antidepresíva. Taktiež pre vaginálnu suchosť existujú krémy, ktoré lekár môže predpísať.

Spomedzi doplnkov výživy pre ženy nájdete viacero produktov so zameraných na prínos k hormonálnej rovnováhe, správnej funkcii psychiky a zlepšeniu nálady.


Ako sa diagnostikuje menopauza?

Diagnostika nástupu menopauzy je možná na základe jej príznakov, ktoré väčšina žien pociťuje, predovšetkým pokiaľ žena nemala menštruáciu dlhšie než rok. Pokiaľ však nastane situácia, že žena je v nižšom veku a predsa má podozrenie na predčasný nástup menopauzy, lekár vie určiť na základe krvných testov hladiny potrebných hormónov.

Lekár zväčša otestuje hladiny estrogénu, folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) a hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH). Neočakávané zvýšenie alebo zníženie hladín týchto hormónov lekárovi prezradí, či telo signalizuje skorší nástup menopauzy, perimenopauzy, alebo ide len o falošný poplach.


Vitamíny, bylinky a doplnky výživy na perimenopauzu, menopauzu aj postmenopauzu

Okrem spomínaných rád na zmiernenie prejavov klimaktéria je dobré poznať aj pomocníkov z radov byliniek, vitamínov a minerálov, ktoré nám vedia toto obdobie uľahčiť.

Výživové doplnky špeciálne prispôsobené pre obdobie menopauzy a klimaktéria sú vhodným doplnkom ako si pomôcť zredukovať nepríjemné príznaky tohto obdobia a zlepšiť si zdravie. Či už hľadáte bylinky alebo vitamíny, medzi vhodné účinné látky, ktoré môžete užívať radíme:


Vápnik

Vápnik je pri nástupe klimaktéria a poklese estrogénu veľmi potrebný na udržanie zdravých kostí a ako prevencia pred osteoporózou. Vhodné je vápnik kombinovať s vitamínom D3 a K2 pre jeho lepšiu vstrebateľnosť a správne nasmerovanie do kostí a zubov, namiesto ukladania v cievach.


Vitamín D

Vitamín D je dôležitý vitamín počas aj po menopauze, pretože ovplyvňuje veľké množstvo procesov v tele od hormónov, cez imunitu až po správne vstrebávanie vápnika. V našich končinách nemáme dostatok slnka na jeho pravidelnú produkciu našim telom, a preto je viac než nevyhnutné vitamín D dopĺňať najmä počas zimných mesiacov. 


Zinok

Zinok je minerál, ktorý patrí k esenciálnym látkam pre správnu funkciu reprodukčného systému žien aj mužov. Zinok je potrebný počas menopauzy pre jeho prínos k normálnej funkcii imunitného systému, ale aj pre reguláciu hormónov. Je možné užívať ho samostatne alebo v podobe komplexov pre zvýšenie vstrebateľnosti.


Pupalka dvojročná

Pupalka dvojročná je známa pre jej pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu žien a na základe štúdii sa potvrdil aj jej vplyv na zmiernenie návalov tepla počas prechodu. 


Maca peruánska

Maca peruánska (peruánsky ženšen) sa radí k superpotravinám pre jej rozmanitý obsah účinných látok. Pôsobí ako adaptogén pre lepšie zvládanie stresu, zvýšenie libida a spolu v kombinácii s Tribulusom terrestris sa preukázali pozitívne účinky pri udržiavaní hormonálnej rovnováhy.


Ashwagandha

Ashwagandha (indický ženšen), je známa svojimi adaptogénnymi účinkami, ktoré prispievajú k odolnosti tela voči stresu a náhlym zmenám. Prispieva k ľahšiemu zaspávaniu, duševnej pohode, ale neutlmuje počas dňa. Výsledky štúdii preukázali pozitívny vplyv ashwagandhy pre zmiernenie príznakom perimenopauzy.

V rámci našej ponuky máme široké spektrum produktov vhodných na zmiernenie príznakov menopauzy a celkového obdobia klimaktéria. Ak hľadáte univerzálny produkt, odporúčame rastlinný komplex od BioCare Female Balance rastlinný komplex, 60 kapsúl alebo multivitamíny Biocare Multivitamíny pre ženy v menopauze, 90 kapsúl či Vegetology Vitamíny a minerály pre ženy v menopauze, 60 kapsúl.


Záver

Obdobie klimaktéria prináša množstvo zmien v hormonálnej rovnováhe ženského tela. Zmenou životného štýlu a pravidelným dopĺňaním vitamínov, minerálov a byliniek, ktoré sú prospešné pre toto obdobie, je možné prispieť k hormonálnej rovnováhe, a tak zmierniť príznaky menopauzy a ďalších fáz prechodu. To je skvelá správa pre všetky ženy, ktoré s príchodom prechodu nemusia upadať do negatívnych myšlienok, pretože existuje viacero spôsobov ako sa dá toto obdobie zvládnuť s ľahkosťou.


Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vedecká pracovníčka v odbore chémia

Zdroje:

  1. https://www.lanermc.org/community/lane-health-blog/4-stages-of-menopause
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21841-menopause
  3. https://www.nhs.uk/conditions/menopause/treatment/
  4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/diagnosis-treatment/drc-20353401
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12188398/
  6. https://www.uclahealth.org/news/it-possible-delay-menopause
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308420/
  8. http://dx.doi.org/10.4103/2345-5756.231415
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34553463/
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8189332/