Aký vitamín C je najlepší a aký si vybrať? + Recenzie

Aký vitamín C je najlepší a aký si vybrať? + Recenzie

Je všeobecne známe, že vitamín C (kyselina L-askorbová) je významný antioxidant, ktorý podporuje celkovú imunitu nášho organizmu. Jeho význam pre ľudský organizmus je však naozaj široký. Podporuje normálnu činnosť nervovej sústavy, zmierňuje príznaky nachladnutia a chrípkových ochorení, znižuje vyčerpanosť a únavu. Prispieva k tvorbe kolagénu v tele, zvyšuje vstrebávanie železa z rastlinných zdrojov, je dôležitý pre rast a udržiavanie zdravých kostí, zubov a ďasien. Podporuje zdravie ciev, urýchľuje hojenie rán, je potrebný pre správnu činnosť mozgu a zohráva dôležitú úlohu pri prevencii pred onkologickými a srdcovocievnymi ochoreniami.


Odkiaľ čerpať vitamín C?

Najvhodnejšia je, samozrejme, konzumácia rastlinnej stravy bohatej na vitamín C. Obsahuje ho napríklad červená aj zelená paprika, brokolica, jahody, pomaranče, kiwi, čučoriedky, ríbezle, šípky, petržlenová vňať, kel a ďalšie potraviny. Čím viac je potravina tepelne spracovávaná, tým menej vitamínu C obsahuje. Je však všeobecne známe, že konzumácia ovocia a zeleniny je u mnohých ľudí nedostatočná9 tipov ako zvýšiť denný príjem vitamínu C nájdete v článku TU. 

Ľudské telo si vitamín C nedokáže vyrábať samo, musí ho preto prijímať v strave alebo v liekovej forme, prostredníctvom výživových doplnkov.


Kedy a ako užívať vitamín C?

Pravidelné dopĺňanie vitamínu C prostredníctvom výživových doplnkov je dôležité pre všetkých, ktorí majú nedostatočný príjem céčka zo stravy.

Fyziologická potreba vitamínu C sa mení v súvislosti s vekom, často súvisí s rôznymi životnými etapami, ktoré si vyžadujú jeho zvýšený príjem. Môže to byť napríklad: 

 • obdobie rastu a dospievania, 
 • tehotenstvo, 
 • liečba zranení, infekcií, 
 • chrípkové obdobie, 
 • nachladnutie, 
 • akútne respiračné ochorenia, 
 • onkologické ochorenia, 
 • anémia, zvýšená únava 
 • a ďalšie. 

Zvýšený príjem je tiež odporúčaný seniorom, fajčiarom a športovcom.

Aj keď sa vitamín C ľahko vylučuje močom a nespôsobuje závažné vedľajšie účinky, nie je vhodné dlhodobo prekračovať hornú hranicu odporúčaného denného príjmu, t.j. 2000 mg denne u dospelého človeka. Preto je dôležité kontrolovať si množstvo vitamínu C v jednej dávke, ktoré môže byť pri rôznych výživových produktoch veľmi odlišné. 

Ako najefektívnejšie sa počas dlhodobého užívania odporúča podávanie menších dávok (200 mg) niekoľkokrát denne, užívanie lipozomálneho vitamínu C, alebo prípravkov s postupným (riadeným) uvoľňovaním.


Formy vitamínu C

Vitamín C vo obsiahnutý vo výživových doplnkoch pochádza z rastlinných zdrojov a najčastejšie sa vyskytuje v prirodzenej forme, ktorá je dobre využiteľná - vo forme kyseliny askorbovej. Výživové doplnky s vitamínom C môžu obsahovať i zlúčeniny kyseliny askorbovej (tzv. askorbáty), prípadne kombinácie vitamínu C s inými látkami.

Existuje niekoľko foriem vitamínu C


Vitamín C - Kyselina l-askorbová (syntetická alebo prírodná)

Vstrebateľnosť vitamínu C je v podstate v prípade syntetickej aj prírodnej formy identická. Kyselina l-askorbová je vhodnejšia pre nárazové užívanie, pretože je kyslá a z dlhodobého hľadiska môže mať negatívny vplyv na zuby a na stenu žalúdka. 

Výhodou je, že táto forma vitamínu C je dostupná v tabletách a kapsulách, prášku alebo v tekutej forme. Prášok je možné rozmiešať vo vode alebo iných tekutinách (odporúčame nepiť túto formu vitamínu C priebežne celý deň, no v menšej dávke naraz z dôvodu ochrany zubnej skloviny). Tablety vitamínu C majú výhodu v tom, že je možné ich presne dávkovať. Kapsule s vitamínom C bývajú vyrábané napríklad vo forme s postupným uvoľňovaním.

Trvanlivosť vitamínu C vo forme kyseliny askorbovej je veľmi vysoká, pretože sa používa aj ako konzervant. 

Je vhodná pre nárazové užívanie, napríklad pri nápore na imunitu, pri podpore imunity a posilnení počas náročného obdobia. Prebytky vitamínu C sa z tela rýchlo vylúčia prostredníctvom obličiek. 


Vitamín C s pridanými minerálmi a vitamínmi

Vitamín C je vo forme kyseliny askorbovej naviazaný na určitý minerál (napríklad vápenatý alebo horečnatý). Výhoda je hlavne v nižšej kyslosti a v lepšej vstrebateľnosti. Súčasne prijímate s vitamínom C aj minerál, či iné vitamíny. To sa využíva aj multivitamínových výživových doplnkoch. 


Vitamín C - Kyselina l-askorbová s bioflavonoidmi

Táto forma vitamínu C je kompromisom medzi účinnosťou a cenou .

Ide o kombináciu chemicky vyrobenej kyseliny l-askorbovej (vitamínu C) a bioflavonoidovi z ovocia (napr. zo šípok, šupiek citrusov a pod.) s cieľom dosiahnutia efektívnejšieho prijatia organizmom a vstrebania vitamínu C. Dosahuje sa tak synergický efekt a znásobuje sa účinok vitamínu C v porovnaní s bežnou variantou s nižšou cenou.


Vitamín C z ovocia

Vitamín C v podobe výživových doplnkov nájdeme aj z ovocia, ako napríklad z čerešne Acerola, rakytníka alebo šípok. Prírodný koncentrát vitamínu C sa vyznačuje vysokým podielom prírodných látok, ktoré prispievajú k zlepšovaniu práce organizmu s antioxidantom. 

Cena je vyššia ako pri chemickej výrobe vitamínu C, vyššia je aj ekologická stopa. Výhodou je čisto prirodzený zdroj vitamínu C.


Softer Vitamín C nekyslý

Vitamín C v nekyslej formulácii, nedráždi a neprekysľuje žalúdok. Bioflavonoidy z citrusov s rutínom,acerolou, kvercetínom a šípkami prispievajú k zosilneniu pozitívnych účinkov vitamínu C. Posilňuje imunitný systém, pomáha pri tvorbe kolagénu, detoxikácii, znižuje únavu a vyčerpanie a zlepšuje celkovú pohodu.


Lipozomálny vitamín C

Lipozomálna forma vitamínu C je obalená v tukovom púzdre. V súčasnosti je lipozomálny vitamín C považovaný za najlepšie vstrebateľný vitamín C, vstrebateľnosť je za hranicou 90%. Lipozomálna forma vitamínu C je tekutá a bez konzervantov, čo má vplyv na kratšiu trvanlivosť.

Lipozomálny vitamín C nie jekyslý, je šetrný pre žalúdok. Lipozomálna forma vitamínu C je tekutá a úplne bez konzervantov. 

Cena produktov je v prípade lipozomálnej formy vyššia, preto je takýto vitamín C vhodnejší v prípade nárazového užívania. 

Lipozomálny vitamín C je vhodný najmä ak máte citlivé zažívanie a precitlivelosť na kyslé produkty. Lipozomálny vitamín C je často v produktoch dopĺňaný o zinok a vápnik.Najlepšie vstrebateľný vitamín C

Ako sme uviedli vyššie, vitamín C má v rôznych formách rôznu vstrebateľnosť. Najlepšie vstrebateľný vitamín C je v jeho tekutej forme ako lipozomálny vitamín C

Vitamín C obohatený o bioflavonoidy kombinuje kyselinu l-askorbovú (vitamín C) s bioflavonoidmi z ovocia tiež s cieľom dosiahnutia lepšej vstrebateľnosti. Táto forma vitamínu C znásobuje účinok oproti bežnej variante, a to za nižšiu cenu, ako je tomu v prípade lipozomálneho vitamínu C.


Porovnanie produktov s vitamínom C + recenzie 

Každá z uvedených foriem vitamínu C má svoje výhody aj nevýhody. To čo vyhovuje dospelým, nemusí vyhovovať deťom. To čo potrebujú aktívni športovci, nie je vhodné pre seniorov alebo pri chronických ochoreniach. Ako si vybrať najlepší vitamín C a pre vás najvhodnejší?  Prečítajte si porovnania a recenzie na vitamíny C z našej ponuky:


Veganicity Vitamín C 1000mg so šípkami a bioflavonoidmi, 60 vegan tabliet

Výrobca: Veganicity / Forma: tablety

Prípravok obsahuje až 1000 mg vitamínu C v jednej tablete. S pridanými šípkami a citrusovými bioflavonoidmi účinne podporuje imunitný systém (aj počas intenzívnej telesnej námahy a po nej), prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii nervového systému. Citrusové bioflavonoidy (známe aj ako vitamín P) majú tiež antioxidačné účinky a v kombinácii s vitamínom C navzájom zvyšujú svoju účinnosť a vstrebateľnosť. Tablety užívajte spolu s jedlom a vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C v jednej dávke neprekračujte odporúčaný denný príjem (1-2 tablety). Tento produkt nie je vhodný pre deti.

ZISTIŤ VIAC >>>Cytoplan Cherry C – prírodný vitamín C (Acerola prášok) 60 kapsúl

Výrobca: Cytoplan / Forma: kapsuly

Hľadáte prírodné C-éčko pre celú rodinu? Vyskúšajte prírodný prášok v kapsulách z plodov acerola čerešne s prirodzene sa vyskytujúcimi bioflavonoidmi. Toto ovocie je jedným z najbohatších známych prírodných zdrojov vitamínu C. Okrem toho je zdrojom vitamínu A, ribovflavínu a viacerých minerálov. Produkt obsahuje 200 mg vitamínu C v jednej kapsule, užíva sa 1-2 x denne, prípadne vyššie denné dávky podľa odporúčania lekára. Výrobok je vhodný aj pre deti.

ZISTIŤ VIAC >>>


 

Cytoplan vitamín C s bioflavonoidmi 250 mg, 60 tabliet

Výrobca: Cytoplan / Forma: tablety

Vitamín C s prirodzene sa vyskytujúcimi bioflavonoidmizníženú kyslosť a je preto menej dráždivý v tráviacom trakte. Táto forma vitamínu C je vyrobená tak, aby bola v tele maximálne využiteľná. Vitamín C je zakomponovaný do dužiny získanej z malých bio pomarančov, čo spolu s bioflavonoidmi (80 mg v jednej tablete) zaručuje jeho vysokú vstrebateľnosť. Odporúčaná denná dávka je 1-2 tablety denne a výrobok je vhodný pre všetky vekové kategórie, vrátane detí.

ZISTIŤ VIAC >>>

Veganicity Softer Vitamín C nekyslý 500 mg, 60 tabliet

Výrobca: Veganicity / Forma: tablety

Nekyslá forma vitamínu C, ktorá nedráždi a neprekysľuje žalúdok, je vhodná aj na užívanie vo vyšších dávkach. Zloženie s pridanými šípkami a acerolou pre prirodzenejší vitamín C, spolu s citrusovými bioflavonoidmi, rutínom a kvercetínom, zlepšuje jeho účinnosť a absorpciu. Plody aceroly, šípky, ale aj rutín a kvercetín majú silné antioxidačné a protizápalové účinky. Podporujú tiež celkové zdravie dýchacích ciest a pomáhajú pri prechladnutí aj sezónnej nádche. Odporúčané dávkovanie je 1-4 tablety denne. Softer Vitamín C je vhodný pre deti od 12 rokov. 

ZISTIŤ VIAC >>>


 


Vegetology Vitamín C 500mg a bioflavonoidy na podporu imunity, 60 kapsúl

Výrobca: Vegetology / Forma: kapsuly

Vysoký obsah vitamínu C (500 mg) s pridanými citrusovými bioflavonoidmi (100 mg) v jednej dávke účinne podporuje celkovú imunitu organizmu. Vyšší príjem vitamínu C je vhodný nielen v období chrípkových a iných respiračných ochorení, ale aj pri zvýšenej námahe a strese. Ľahko užívateľné kapsuly sú vhodné aj pre deti. Na dosiahnutie optimálneho výsledku sa odporúča užívať 1 kapsulu denne, spolu s jedlom.

ZISTIŤ VIAC >>>


 

Tekutý lipozomálny vitamín C Adelle Davis 1000mg, 200 ml

Výrobca: ADELLE DAVIS / Forma: tekutá

Doplnok obsahuje vitamín C vo forme kyseliny L-askorbovej v lipozomálnom obale, vďaka čomu je 6-krát viac vstrebateľný. v porovnaní s inými formami vitamínu. Obsahuje tiež geneticky nemodifikovaný slnečnicový lecitín. Lipozomálny obal chráni vitamín C pred degradáciou, jeho užívanie je zvlášť vhodné pre ľudí s citlivým tráviacim traktom aj tých, ktorí reagujú negatívne na kyslé produkty. Lipozomálna forma je tekutá a úplne bez konzervantov, preto má značne obmedzenú trvanlivosť.Produkt nieje vhodný pre deti do 3 rokov. Presné dávkovanie nájdete v príbalovom letáku výrobcu.

ZISTIŤ VIAC >>>Ako vybrať najlepší vitamín C pre deti?

Vitamín C zohráva pri vývoji dieťaťa nezastupiteľnú úlohu, obzvlášť v období rýchleho rastu. Podporuje zdravý vývoj kostí, zubov, chrupaviek a normálne fungovanie imunitného a nervového systému. Denná spotreba vitamínu C u detí rastie s vekom. Prijímanie vitamínu C pre dojčatá do 6 mesiacov je najoptimálnejšie z materského mlieka (spolu s preventívnou suplementáciou 25 až 50 mg denne).

Pre deti do troch rokov je najvhodnejšie prijímať vitamín C z pestrej stravy, bohatej na ovocie a zeleninu. Zvýšený príjem potrebujú deti najmä počas choroby, pri zvýšenej fyzickej námahe, či pri pravidelnom športovaní. Vitamín C zvyšuje obranyschopnosť detského organizmu počas návštevy škôlky alebo školy, napríklad počas chrípkového obdobia. 

Tip: Prečítajte si - Ako podporiť imunitu detí? Kľúčové vitamíny a ich dávkovanie (stručný sprievodca).

Okrem vyššie spomínaných produktov, ktoré sú vhodné pre všetky vekové kategórie, sú na trhu dostupné aj ďalšie produkty - vitamín C pre deti:


BetterYou Vitamín C v spreji 120mg, 50 ml

Výrobca: BetterYou / Forma: tekutá forma – kvapky v spreji

Vitamín C vo forme ústneho spreja, s prírodnou chuťou čerešní a granátového jablka, obsahuje biologicky dostupný vitamín C, ktorého zdrojom je čerešňa acerola. Je vhodný pre deti od jedného roka. Výrobok neobsahuje GMO, laktózu, pšenicu, lepok, sóju, cukor, kvasnice, umelé farbivá, ani živočíšne zložky. Mimoriadne vhodná a atraktívna forma pre deti je pohodlnou alternatívou užívania tabliet a kapsúl. Sprej opatrne vstreknete do úst, najlepšie na vnútornú stranu líca a počkáte pár sekúnd, kým sa vitamín vstrebe. Sprej dodáva vitamín C priamo do krvi a obchádza tak primárne spracovanie v tráviacom trakte. Vitamín nie je potrebné užívať s vodou alebo jedlom a môžete ho užívať kedykoľvek počas dňa. Výrobok je vhodný aj pre dospelých. Presné dávkovanie pre jednotlivé vekové skupiny uvádza výrobca v príbalovom letáku.

ZISTIŤ VIAC >>>


Organika Kids Tekutý zinok s vitamínom C pre deti, 100 ml

Výrobca: Organika / Forma: tekutá

Výživový doplnok s obsahom zinku a vitamínu C je určený pre deti od 1 do 13 rokov. Tento produkt obsahuje dve základné živiny (zinok a vitamín C), ktoré podporujú imunitu dieťaťa a pomáhajú pri vývoji zdravých kostí a chrupaviek. Zinok tiež zabezpečuje správnu látkovú premenu vitamínu A. Produkt neobsahuje žiadne pridané cukry, glutén, umelé farbivá, laktózu, orechy a živočíšne zložky. Má príjemnú pomarančovú príchuť, ktorú si vaše deti určite obľúbia. Sirup užívajte spolu s jedlom (1-3 krát denne). Presné dávkovanie podľa veku dieťaťa nájdete v príbalovom letáku výrobcu.

ZISTIŤ VIAC >>>Cytoplan Chewy C Vitamín C pre deti od 3 rokov, 90 žuvacích cukríkov

Výrobca: Cytoplan / Forma: žuvacie cukríky

Vitamín C vhodný pre deti od 3 do 13 rokov na každodenné podporenie celkovej imunity. Má príjemnú pomarančovú arómu a formu žuvacieho cukríka, ktorú určite ocení väčšina detí aj mamičiek. Cukrík je možné cmúľať, rozhrýzť alebo vypiť rozpustený v teplom džúse. Užíva sa jeden cukrík na 15-20 kg denne, prípadné vyššie dávkovanie konzultujte s pediatrom. Výrobok neobsahuje GMO, laktózu, pšenicu, lepok, sóju, cukor, kvasnice, umelé farbivá, ani živočíšne zložky. Výhodné balenie obsahuje až 90 žuvacích cukríkov. 

ZISTIŤ VIAC >>>


Na záver otázka: Máte dostatok vitamínu C?

Na to, že nám chýba vitamín C, nás môže upozorniť napríklad: 

 • dlhotrvajúca únava, 
 • bolesti kĺbov, 
 • zlé hojenie rán, 
 • vysúšanie pokožky, 
 • žalúdočné problémy, 
 • či krvácanie ďasien. 

Závažnejší a dlhodobo pretrvávajúci nedostatok spôsobuje oslabenie kostí, deformitu kĺbov, spomalenie rastu u detí, vypadávanie vlasov, anémiu a celkové oslabenie imunity. Nepodceňujte preto dostatočný príjem vitamínu C z pestrej stravy alebo výživových doplnkov v každom veku. 


Redakcia Vegmart


Zdroje k článku:

 1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
 2. https://www.efsa.europa.eu/en/interactive-pages/drvs
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11704682/
 4. https://www.tvojlekarnik.sk/liecba/prechladnutie-a-chripka/chripka-a-prechladnutie/prirodny-alebo-synteticky-vitamin-c/