Čo obsahujú repelenty a prečo je lepšie vymeniť chemické repelenty za prírodné? + recenzie

Čo obsahujú repelenty a prečo je lepšie vymeniť chemické repelenty za prírodné? + recenzie

Teplé letné obdobie či úvod jesene so sebou okrem príjemných chvíľ prinášajú aj hrozby v podobe dotieravého krvilačného hmyzu. Nejeden z nás v týchto časoch preto siahne po repelentoch proti hmyzu, v snahe vyhnúť sa nepríjemnému bodnutiu od komára či prisatiu kliešťom. Ako dobre však poznáte zloženie konvenčných chemických repelentov, ktoré používate možno aj vy? Vedeli ste, že existujú prírodné repelenty, ktoré majú šetrné zloženie, sú zdravotne nezávadné a dokážu sa účinnosťou rovnať tým chemickým? Prečítajte si náš článok a dozviete sa, ktoré prírodné látky sú najúčinnejšie zložky prírodných repelentov, či sú prírodné repelenty vhodné aj pre deti a tehotné ženy a ktoré prírodné repelenty sú najlepšie. 


Čo sú to repelenty?

Repelenty poznáme ako kozmetické prípravky, ktoré slúžia na odpudzovanie hmyzu. Existujú repelenty aplikované priamo na kožu, iné sa aplikujú len na oblečenie a veci. Medzi repelenty patria aj také pomôcky na odpudzovanie hmyzu, ktoré umiestňujeme do interiérov či exteriérov, ako sú sviečky, vonné tyčinky, osviežovače vzduchu alebo elektrické odpudzovače hmyzu do zástrčky. 

Hlavnou úlohou repelentov je držať bodavý hmyz ďalej od tela, nie ho zabíjať. Hmyz ako komáre a kliešte sú nebezpečné hlavne kvôli prenosu rôznych chorôb. V prípade komárov ide o choroby ako malária, zika vírus, horúčka dengue, západonílsky vírus. V prípade kliešťov je to najčastejšie lymská borelióza alebo kliešťová encefalitída


Ako repelenty fungujú? 

Látky obsiahnuté v repelentoch majú slúžiť na odpudzovanie bodavého hmyzu, akým sú hlavne komáre, kliešte, rôzne druhy mušiek a iné. Tento hmyz používa na rozoznanie pachov zvierat a ľudí (hlavne z potu a dychu) špeciálne receptory. Látky obsiahnuté v repelentoch majú za úlohu pôsobiť na tieto receptory hmyzu odpudzujúco, a tak zabrániť bodnutiu či prisatiu. 


Čo obsahujú konvenčné chemické repelenty?

Repelenty podľa zloženia rozdeľujeme na chemické a prírodné. Medzi najčastejšie používané účinné zložky chemických repelentov patria tieto syntetické zlúčeniny:

  • DEET (diethyl-meta-toluamid) – je klasifikovaný ako pesticíd. Patrí medzi najčastejšie používanú látku v syntetických repelentoch. Vo všeobecnosti je považovaný za bezpečnú látku a jeho použitie v repelentoch je povolené, môže mať však aj nepriaznivé účinky. 
  • Ikaridín/Pikaridín – je klasifikovaný ako pesticíd, môže spôsobovať podráždenie kože a očí hlavne u citlivých osôb alebo pri nesprávnom používaní.
  • IR3535 (etylbutylacetylaminopropionát) – na rozdiel od dvoch predošlých látok nie je klasifikovaný ako pesticíd, ale ako biopesticíd. Štúdie ukazujú, že ak sa používa neriedený, môže spôsobiť podráždenie pokožky. Avšak v štúdiách so zriedeným IR3535 nebolo už podráždenie kože zaznamenané.


Je DEET (diethyl-meta-toluamid) bezpečný?

DEET je odpudzovač hmyzu, ktorý sa používa vo výrobkoch na zabránenie uštipnutia hmyzom, ako sú komáre, bodavé muchy, blchy a malý lietajúci hmyz. Je to bezfarebná kvapalina so slabým zápachom a ťažko sa rozpúšťa vo vode. Bol vyvinutý americkou armádou v roku 1946 na ochranu vojakov v oblastiach zamorených hmyzom a široká verejnosť ho začala používať v repelentoch od roku 1957. 

DEET je klasifikovaný ako pesticíd a v súčasnosti sa používa vo veľkej časti bežne dostupných repelentov, vrátane tekutých sprejov, pleťových vôd a vonných tyčiniek. Vo všeobecnosti je považovaný za bezpečnú látku, existujú však prípady, kedy s jeho používaním treba byť opatrný:

  • Môže byť škodlivý pre zdravie hlavne vo väčších množstvách alebo počas dlhodobého používania.
  • Môže spôsobiť: podráždenie kože, začervenanie, vyrážku, svrbenie alebo opuch. 
  • Produkty s DEET môžu spôsobiť krátkodobé podráždenie očí alebo pokožky.
  • Ľudia, ktorí pri aplikácii vdýchli repelenty s obsahom DEET, hlásili kašeľ a podráždenie dýchacích ciest. 
  • Ak z nepozornosti dôjde ku konzumácii repelentu s obsahom DEET, môže nastať podráždenie žalúdka a tráviaceho systému. 
  • V zriedkavých prípadoch, z veľkej časti spôsobených nehodou, alebo nadmernou expozíciou boli hlásené nežiaduce účinky na neurologický systém.
  • Môže byť nebezpečný aj pre zvieratá – domáce zvieratá, ktoré boli nadmerne vystavené DEET, vykazovali rôzne vedľajšie účinky vrátane zvracania, triašky, straty koordinácie a záchvatov. 
  • Vzhľadom k tomu, že nie je ľahko rozpustný vo vode, môže predstavovať aj potenciálne toxikologické riziko pre životné prostredie a hlavne pre vodné ekosystémy. 

Preto repelenty s obsahom DEET treba používať s rozumom, vždy podľa pokynov výrobcu na obale produktu. V prípadoch ak použitie DEET nie je nevyhnutné, je dobré zvážiť aj inú alternatívu bez obsahu DEET. 

V prípade používania DEET existujú viaceré bezpečnostné opatrenia. V Kanade už pred 20 rokmi boli zakázané repelenty s obsahom viac ako 30 % DEET. U detí do 12 rokov sa odporúča používať tieto repelenty nanajvýš trikrát denne, a to len v 10 % koncentrácii. U malých bábätiek, tehotných a dojčiacich žien by sa repelenty s obsahom DEET nemali používať vôbec.


Hlavné účinné zložky prírodných repelentov

Prírodné repelenty proti komárom a kliešťom sú na rozdiel od chemických repelentov vyrobené z čisto rastlinných zložiek. Tieto repelenty zvyčajne obsahujú esenciálne oleje extrahované z rastlín, známych pre svoje vlastnosti odpudzujúce komáre či iný hmyz, ako sú najmä:

  • citrónový eukalyptový olej,
  • citronelový olej, 
  • levanduľový olej,
  • čajovníkový olej,
  • tymiánový olej,
  • škoricový olej,
  • mätový olej, 
  • nimbový/neemový olej.


Citrónový eukalyptový olej

Citrónový eukalyptový olej sa používa od 40. rokov 20. storočia a je jedným z najznámejších prírodných repelentov. Je schválený ako účinná zložka repelentov proti komárom (schválili ho Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb). Štúdia z roku 2014 potvrdila, že zmes 32 % citrónového eukalyptového oleja dokáže poskytnúť viac ako 95 % ochranu proti komárom na 3 hodiny.


Citronelový olej 

Získava sa z listov rastliny citrónovej trávy. Obsahuje látky schopné odpudzovať komáre, patria medzi ne: citronellal, geraniol, citronellol, citral a limonén. Účinnosťou je takmer rovnako účinný ako chemický repelent proti komárom. Jeho účinnosť sa zvyšuje zmiešaním s alkoholom, je to kvôli tiamínu prítomnom v alkohole, ktorého vôňa odpudzuje komáre. Výskum z roku 2011 ukazuje, že zloženie citronely, tzn. obsah a pomer spomínaných odpudzujícich látok v nej, je dôležité pre jej účinnosť. Keď je produkt správne formulovaný, môže byť rovnako účinný ako produkt s obsahom DEET, v opačnom prípade jeho účinnosť rýchlo vyprchá už v priebehu jednej či dvoch hodín. 


Levanduľa a levanduľový olej

Rozdrvené kvety levandule produkujú silnú vôňu a olej, ktorý dokáže odpudzovať komáre. Štúdiou z roku 2002 sa zistilo, že levanduľový olej je účinný pri odpudzovaní dospelých komárov. Okrem toho, že levanduľa dokáže odpudzovať hmyz má aj analgetické, protiplesňové a antiseptické vlastnosti, čo znamená že dokáže aj upokojiť pokožku. 


Čajovníkový olej známy tiež ako tea tree oil

Čajovníkový olej je populárny esenciálny olej z Austrálie. Tento olej je známy pre svoje antiseptické, antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti. Štúdie však naznačujú, že čajovníkový olej môže byť aj účinným repelentom proti hmyzu. Testovanie v teréne ukázalo, že repelenty obsahujúce olej z čajovníka účinne odpudzujú komáre, muchy a pakomáre.


Tymiánový olej

Jedným z najlepších prírodných olejov na odpudzovanie komárov prenášajúcich maláriu je nepochybne tymiánový olej. V jednej štúdii z roku 2002 len 5 % tymianového oleja dokázalo poskytnúť až 91 % ochranu proti uštipnutiu. Okrem aplikácie na kožu je proti hmyzu účinné aj spaľovanie lístkov tymiánu. Výskum ukazuje, že spaľovanie tymiánu vám dokáže poskytnúť 85 % ochranu na 60 až 90 minút proti bodavému hmyzu.


Škoricový olej

Škorica je viac než len chutná prísada do pečenia. Škoricový olej sa môže použiť aj ako repelent proti dospelým komárom, účinný je najmä proti ázijskému komárovi tigrovanému.


Olej z mäty gréckej

Ide o rastlinku s latinským názvom Nepeta parnassica, ktorá je známa aj ako mačacia mäta alebo kocúrnik. Jedna štúdia zistila, že olej z tejto rastliny dokáže účinne odpudzovať komáre na 2 až 3 hodiny. Výskumníci zo štátnej univerzity v Iowe tiež zistili, že môže byť až 10-krát účinnejšia ako DEET pri odpudzovaní komárov.


Nimbový/Neemový olej

Nimbový olej sa získava zo stromu Nimba. Štúdia z roku 2015 o účinnosti nimbového oleja v Etiópii zistila, že ponúka proti komárom viac ako 70 % ochranu na 3 hodiny. S nimbovým olejom však treba zaobchádzať veľmi opatrne, nie je schválený ako lokálny repelent, pretože môže pri nesprávnej aplikácii alebo nadmernom množstve spôsobiť podráždenie pokožky. 


Sú prírodné repelenty vhodné aj pre deti, tehotné a dojčiace ženy?

Prírodné repelenty odpudzujú bodavý hmyz vďaka spomínaným olejom svojou prenikavou silnou vôňou. Neobsahujú chemikálie, GMO či pesticídy, ako sú DEET a Ikaridín, a preto sa vo všeobecnosti prírodné repelenty považujú za bezpečné na použitie u dospelých, detí, bábätiek, tehotných a dojčiacich žien. Oproti chemických repelentom je to skvelá voľba aj pre ľudí s citlivou a problematickou pokožkou, ale aj pre tých, ktorým aspoň trošku záleží na svojom zdraví a zdraví našej planéty. 


Výhody prírodných repelentov 

Oproti chemickým repelentom majú tie prírodné hneď niekoľko výhod. Medzi hlavné výhody používania prírodných repelentov proti komárom a kliešťom patrí:

  • Prírodné repelenty obsahujú prírodné zložky, esenciálne oleje, ktoré majú príjemnejšiu a znesiteľnú vôňu, než majú niektoré chemické repelenty, ktoré zapáchajú.
  • Neobsahujú chemikálie, GMO ani pesticídy (DEET a Ikaridín), preto sú šetrnejšie aj k ľudskej pokožke, nespôsobujú jej nadmerné vysúšanie či podráždenie, ako je tomu v prípadoch syntetických repelentov. 
  • Prírodné repelenty sú šetrné k životnému prostrediu lebo neobsahujú syntetické zlúčeniny, ktoré môžu poškodzovať prírodu, byť toxické pre zvieratá a vodné ekosystémy.
  • Sú vhodné aj pre malé deti, tehotné a dojčiace ženy.
  • Okrem repelentného účinku majú aj antiseptické, antibakteriálne a upokojujúce účinky. 
  • Prírodné repelenty si môžete vyrobiť aj z pohodlia domova, stačí len použiť správnu kombináciu a množstvo niektorého zo spomínaných esenciálnych olejov.
  • Prírodné repelenty sa môžu aplikovať pod aj na oblečenie a iné povrchy, aby sa zvýšila ich účinnosť. 
  • Sú cenovo dostupné a porovnateľné s chemickými repelentmi. 


Sú prírodné repelenty 100 % účinné proti komárom a kliešťom?

Je dôležité zdôrazniť, že repelenty, či už chemické alebo prírodné, nemusia byť vždy 

100 % účinné a nezaručujú ochranu proti každému druhu hmyzu. Účinnosť prírodného repelentu záleží aj od použitého esenciálneho oleja, od terénu, do ktorého sa vydáte, ako aj od frekvencie aplikácie repelentu počas dňa. Ak sa potrebujete pred bodavým hmyzom chrániť počas celého dňa, treba prírodný repelent aplikovať aj viackrát za deň. 

Okrem toho treba repelenty používať v kombinácii s inými opatreniami. Anglický výrobca prírodných repelentov, značka Incognito, odporúča opatrenia, ktoré zhrnula pod anglickú skratku C.L.O.A.K. a znamená to nasledovných 5 bodov ochrany proti hmyzu:

  • C (cover up skin) – zahaľte čo najviac pokožky.
  • L (light coloured clothing) – oblečte si oblečenie vo svetlých farbách. Sýte, tmavšie farby priťahujú komáre. Vo vyššej tráve si zasuňte nohavice do ponožiek a nastriekajte ich repelentom.
  • O (odours) – vôňa, ako telesná, tak aj parfumy. Takmer všetky parfumy a telové vône priťahujú komáre. Preto sa ráno a večer dôkladne umyte, najlepšie citrusovými výrobkami, aby ste zo seba zmyli všetky pachy, ktoré môžu lákať bodavý hmyz.
  • A (apply repellent) – použite repelent proti hmyzu, pre maximálny účinok opakujte aplikáciu každých 4-5 hodín. 
  • K (keep them away) – v miestnostiach používajte odpudzovače hmyzu a zdržujte sa čo najďalej od stojatých vôd, kde sa zhromažďuje najviac komárov a iných druhov hmyzu.


Prvá pomoc v prípade uštipnutia hmyzom

Aj v prípade ak použijete repelent a dodržíte vyššie uvedené opatrenia, môže sa stať, že vás uštipne komár alebo iný bodavý hmyz. Väčšina bodnutí hmyzom je mierna a dá sa liečiť doma. Uštipnutie komárom väčšinou spôsobuje svrbenie, opuch a štípanie, ktoré zmizne v priebehu pár dní. Na zmiernenie svrbenia a podráždenia pokožky môžete použiť nasledovné kroky:

  • Miesto bodnutia jemne umyte mydlom a vodou.
  • Priložte handričku navlhčenú v studenej vode alebo naplnenú ľadom na miesto bodnutia na 10 až 20 minút. To pomáha znižovať bolesť a opuch.
  • Ak je zranenie na ruke alebo nohe, na krátku dobu ju zdvihnite.
  • Naneste na postihnutú oblasť ukľudňujúci gél s aloe vera. Aloe vera je vynikajúcim prírodným nástrojom na ošetrenie bodnutia hmyzom. Má protizápalové a upokojujúce účinky a obsahuje enzýmy a zložky, ktoré môžu pomôcť znižovať opuch a podráždenie pokožky a zmierniť svrbenie. 
  • Podľa závažnosti bodnutia a podľa dostupnosti môžete orálne užívať liek alebo doplnok výživy proti svrbeniu (antihistaminikum) na zníženie svrbenia. 
  • Ak sa opuch zhoršuje, miesto vykazuje známky infekcie alebo sa necítite dobre, vyhľadajte lekársku pomoc.


Najlepšie prírodné repelenty – recenzie

V ponuke nášho e-shopu nájdete len prírodné repelenty, ktoré na odpudzovanie hmyzu používajú účinné esenciálne oleje, preto sa v ich zložení nenachádza DEET ani iná toxická chemická zlúčenina proti hmyzu. Vybrali sme pre vás 5 najzaujímavejších produktov z našej ponuky, ktoré nás zaujali, buď svojim zložením, alebo praktickým balením a na nasledujúcich riadkoch vám ich bližšie predstavíme.

Incognito prírodný repelent v spreji, 100 ml

Incognito prírodný repelent v spreji, 100 ml

Veľmi obľúbený repelent v spreji s čisto prírodným zložením, s príjemnou citrusovou vôňou a repelentným účinkom až po dobu 7 hodín. Je vhodný pre celú rodinu, vrátane malých detí od 6 mesiacov. Zloženie je 100 % prírodné a organické, neobsahuje GMO ani DEET. Je šetrný k pokožke aj k prírode. Hlavnou zložkou je PMD olej na rastlinnej báze – cenná zložka, odporúčaná ako veľmi účinná ochrana proti bodavému hmyzu prenášajúcemu choroby. Zloženie je ľahké, nelepí, rýchlo sa vstrebe a príjemne vonia jemnou citrusovou vôňou. Nie je testovaný na zvieratách a má certifikát COSMOS Natural.

Incognito Opaľovacie mlieko a repelent, SPF30, 100 ml

Incognito Opaľovacie mlieko a repelent, SPF30, 100 ml

Skvelou voľbou na letné dni je tento produkt 3v1 – zahŕňa prírodné opaľovacie mlieko a repelent v jednom, ktoré pokožku navyše aj hydratuje a vyživuje. Vďaka ochrannému faktoru SPF30 pokožku spoľahlivo ochráni pred škodlivým UVA a UVB žiarením. PMD olej na rastlinnej báze zaistí ochranu pred otravným hmyzom maximálne na 7 hodín. 100 % prírodné a organické zloženie bez chemikálií je šetrné k pokožke aj k prírode.

Zloženie je 100 % vegánske, netestované na zvieratách. Produkt je vhodný aj pre malé deti. 100 ml balenie je ideálne aj na cestovanie lietadlom – spĺňa požiadavky na prenos tekutín v príručnej batožine a stačí vám tak na cesty zbaliť jeden produkt namiesto troch. 

Incognito osviežovač vzduchu proti hmyzu, 40 g

Incognito osviežovač vzduchu proti hmyzu, 40 g

Prírodný osviežovač vzduchu proti hmyzu značky Incognito má za úlohu odpudiť všetok nepríjemný hmyz, ktorý sa ocitne vo vašej domácnosti alebo na terase. Funguje v interiéri aj v exteriéri a vydrží až 3 mesiace. Má príjemnú sviežu vôňu borovicového lesa. Je z čisto prírodných zložiek – citronela, cesnakový olej, borovicový olej, gáfrový prášok a geraniol. Neobsahuje GMO, DEET, parabény ani iné dráždivé látky. Nepotrebuje baterky ani elektrinu – praktické riešenie vhodné aj na cesty, do prírody či na dovolenku k moru. Zloženie je prírodné, rastlinné a netestované na zvieratách.

Kvítok Repelentný Telový Olej - Detský, 50 ml

Kvítok Repelentný Telový Olej - Detský, 50 ml

Hlavnou účinnou zložkou tohto detského repelentného oleja je nimbový olej (NEEM), ktorý efektívne dopĺňa esenciálny olej z levandule. Je vhodný pre detičky od 2 rokov. Slúži na odpudzovanie komárov, kliešťov a iného hmyzu. Okrem repelentného účinku pomáha udržiavať aj vlhkosť v pokožke a v prípade bodnutia hmyzom zmierňuje svrbenie a upokojuje podráždené miesta.

Zloženie je prírodné, bez obsahu toxických chemických látok.

Soaphoria Mosquito Univerzálny prírodný repelent BIO balzam, 50 ml

Soaphoria Mosquito Univerzálny prírodný repelent BIO balzam, 50 ml

Univerzálny balzam na telo s rastlinným zložením a s prirodzeným repelentným účinkom. Obsahuje eko certifikované zmesi prírodných silíc, ako sú svieža citronela, rozmarín lekársky a levanduľa lekárska, ktoré poskytujú účinnú prírodnú ochranu pred komármi a drobným hmyzom. Vďaka tomuto šetrnému a prírodnému zloženiu je tento bio repelent vhodný aj pre citlivejšiu pleť a pre deti od 2 rokov. Skvelé malé praktické balenie, ktoré sa zmestí aj do kabelky a je vhodné aj na cestovanie. Navyše je tento obal aj znovupoužiteľný. Zloženie nie je testované na zvieratách a je vhodné aj pre vegánov.


Záver

Prírodné repelenty sú účinnou alternatívou k bežne dostupným chemickým repelentom. Sú skvelou voľbou pre všetkých, ktorí uprednostňujú prírodné zloženie, pristupujú zodpovedne k našej planéte a životu na tejto zemi a v neposlednom rade im záleží aj na svojom zdraví a zdraví ich blízkych. Ich obrovskou výhodou je, že sú vhodné aj pre malé deti, niektoré aj pre bábätká a taktiež pre tehotné a dojčiace ženy, čo nebýva zvykom v prípade repelentov chemických. Sú bez obsahu toxických zložiek a aj napriek tomu viaceré štúdie preukázali, že prírodné esenciálne oleje v nich obsiahnuté dokážu byť účinné v ochrane proti bodavému hmyzu. Navyše sú dnes dostupné v rôznych formách, preto si svoj obľúbený produkt môže nájsť naozaj každý. 


Redakcia Vegmart

Zdroje informácií:

  1. https://health.clevelandclinic.org/is-deet-bad-for-you-and-your-kids/ 
  2. https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2875-10-S1-S11 
  3. https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12936-015-0705-4 
  4. http://npic.orst.edu/factsheets/DEETgen.html
  5. http://npic.orst.edu/factsheets/repellents.html
  6. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1440-6055.2009.00736.x 
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12542193/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24449446/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24772681/
  10. https://zdravopedia.sk/10-prirodnych-repelentov-proti-komarom
  11. https://www.earplugs.sk/tazka-veda/ako-vybrat-repelent-na-leto/ 
  12. https://www.greenixpc.com/blog/pest-prevention/essential-oils-that-repel-insects-naturally/
  13. https://www.healthline.com/health/kinds-of-natural-mosquito-repellant#neem-oil
  14. https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-insect-bites/basics/art-20056593
  15. https://www.mrmr.biz/natural-mosquito-repellents-synthetic-mosquito-repellents/
  16. https://www.sciencedaily.com/releases/2001/08/010828075659.htm 
  17. https://www.soaphoria.sk/sk/136-prirodny-repelent-proti-hmyzu-prirodna-ochra