Poradíme vám, ako dávkovať kotvičník zemný aby ste dosiahli najlepšie výsledky

Poradíme vám, ako dávkovať kotvičník zemný aby ste dosiahli najlepšie výsledky

Hľadáte prírodný spôsob, ako podporiť svoje zdravie a dodať telu novú energiu? Kotvičník zemný, známy aj pod názvom Tribulus terrestris, je v poslednej dobe čoraz viac obľúbený pre svoje všestranné účinky, ktoré môžu skvalitniť váš život. Uvažujete o zaradení kotvičníka medzi svoje doplnky stravy? V tomto článku sa podrobne zameriame na to, ako správne užívať kotvičník a ako Tribulus terrestris správne dávkovať. Správne dávkovanie je nevyhnutné pre maximálne využitie jeho potenciálu. Kotvičník totiž môže podporiť váš sexuálny život, zlepšiť športové výkony alebo prispieť k celkovému zdraviu!


Čo je to kotvičník zemný (Tribulus terrestris) a aké sú jeho účinky?

Kotvičník zemný, latinsky Tribulus terrestris, je bylina, ktorá sa tradične používa v čínskej a indickej medicíne pre rad zdravotných prínosov. Táto rastlina je obzvlášť cenená pre svoje schopnosti zlepšiť sexuálne funkcie a podporiť reprodukčné zdravie. Má tiež povesť v posilňovaní svalov a zlepšovaní športových výkonov vďaka svojim potenciálnym účinkom na úrovni hormónov, vrátane testosterónu, ale na potvrdenie týchto tvrdení sú potrebné ešte ďalšie štúdie a vedecké dôkazy.

Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o špecifických účinkoch kotvičníka zemného na zdravie, odporúčame preštudovať náš článok, ktorý popisuje rôzne zdravotné prínosy tejto byliny, ktorá sa v poslednej dobe teší čím ďalej tým väčšej popularite.


Ako správne užívať kotvičník?

Napriek tomu, že kotvičník ponúka množstvo zdravotných benefitov, je dôležité venovať pozornosť správnemu spôsobu jeho užívania a dávkovania, aby bolo možné tieto výhody naplno využiť, a zároveň minimalizovať možné riziká.

Pred začiatkom užívania je však vhodné sa poradiť s lekárom, obzvlášť v prípade, keď trpíte nejakým ochorením alebo užívate lieky. V nasledujúcej časti sa podrobnejšie zameriame na to, ako kotvičník efektívne a bezpečne užívať aj aké je odporúčané dávkovanie.


Ako dávkovať kotvičník u dospelých?

Vhodná dávka kotvičníka závisí od viacerých faktorov, ako je vek, zdravotný stav, už užívané lieky a pod. V súčasnej dobe ešte nemáme dostatok vedeckých poznatkov na jasné určenie odporúčaných denných dávok. V rámci štúdií boli bežne skúmané a podávané dospelým osobám denné dávky 750 – 1 500 mg extraktu z kotvičníka (Tribulus terrestris), pričom častejšie išlo o dávku 750 mg denne. Nebolo však uvedené z akej časti rastliny bol doplnok vyrobený (rôzne časti rastlín totiž môžu obsahovať rozdielnu koncentráciu účinných látok).

Je dôležité mať na pamäti, že prírodné produkty nie sú vždy zároveň aj bezpečné a dávkovanie môže zohrávať kľúčovú úlohu v bezpečnosti užívania daného doplnku. Je doporučené vždy postupovať podľa odporúčania na obale výrobku, ktoré bolo stanovené odborníkom v odbore. Prípadne sa o vhodnom dávkovaní poraďte s lekárom, ktorý pozná vašu anamnézu a súčasne vami užívané lieky či iné výživové doplnky.


Môžu kotvičník užívať aj deti?

Užívanie kotvičníka u detí nie je bežne odporúčané, predovšetkým kvôli nedostatku výskumov zameraných na jeho bezpečnosť a účinnosť v tejto vekovej skupine. Kotvičník sa primárne používa na podporu sexuálnej funkcie a hormonálnej rovnováhy u dospelých, čo sú účinky, ktoré nie sú relevantné pre deti a mladistvých.

Pokiaľ by bolo z nejakého dôvodu zvažované podávanie kotvičníka deťom, je nevyhnutné to konzultovať s pediatrom alebo so špecializovaným lekárom. Lekár dokáže posúdiť potenciálne prínosy a riziká v konkrétnom prípade a stanoviť, či je užívanie kotvičníka vhodné, a ak áno, v akej dávke.


Kotvičník počas tehotenstva a pri dojčení

Počas tehotenstva a dojčenia je obzvlášť dôležité byť opatrný pri užívaní akýchkoľvek bylinných doplnkov, vrátane kotvičníka. V súčasnej dobe stále nemáme dostatok výskumov, ktoré by potvrdili bezpečnosť užívania kotvičníka u tehotných a dojčiacich žien, a preto sa jeho užívanie v týchto obdobiach obvykle neodporúča. Aktívne zložky kotvičníka môžu ovplyvniť hormonálne hladiny a potenciálne negatívne pôsobiť na vývoj plodu alebo na zdravie dojčiacej matky.

Okrem toho, užívanie kotvičníka môže predstavovať riziko aj pre deti, ktoré môžu byť vystavené účinkom tejto byliny nepriamo, prostredníctvom materského mlieka, alebo dokonca priamo, ak by bol kotvičník podaný v priebehu tehotenstva. Ako u tehotných a dojčiacich žien, tak u detí, je nevyhnutné zvážiť všetky možné riziká a konzultovať použitie kotvičníka s lekárom, aby sa predišlo akýmkoľvek možným zdravotným komplikáciám.


Horná tolerovaná hranica kotvičníka a jeho vedľajšie účinky

Ako už bolo uvedené, neexistuje žiadna štandardná, jasne daná dávka pre kotvičník ako doplnok a žiadna horná tolerovaná hranica či známa úroveň toxicity. Vo všeobecnosti sa odporúčané dávky pohybujú maximálne do 1500 mg na deň a dalo by sa povedať, že túto dávku nie je vhodné prekračovať.

Krátkodobé užívanie kotvičníka sa javí s najväčšou pravdepodobnosťou ako bezpečné, za predpokladu, že ste zdraví a nie ste tehotná ani nedojčíte. Možné vedľajšie účinky môžu zahŕňať:

Ďalej môže kotvičník interagovať s niektorými liekmi, najmä s tými, ktoré ovplyvňujú hladiny cukru v krvi a krvný tlak, takže u osôb s cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom by sa malo dbať na zvýšenú opatrnosť. Kvôli potenciálnym stimulačným účinkom na hladinu testosterónu je tiež potrebné dbať na opatrnosť u ľudí s ochoreniami súvisiacimi s hormónmi.


Kto by nemal užívať kotvičník zemný (Tribulus terrestris)?

Hoci sa všeobecne považuje kotvičník v nižších dávkach za bezpečný výživový doplnok, existujú skupiny ľudí, pre ktorých môže byť užívanie výživových doplnkov s touto bylinou rizikové a nemali by sa púšťať do suplementácie bez rady lekára či odborníka. Tu je niekoľko skupín ľudí, ktorým nie je užívanie kotvičníka odporúčané z rôznych špecifických dôvodov:


Tehotné a dojčiace ženy

Ako už bolo spomenuté, pre tehotné a dojčiace ženy nie je užívanie kotvičníka odporúčané kvôli nedostatku informácií o jeho bezpečnosti a možných rizikách pre vývoj plodu alebo dojčaťa.


Deti

U detí tiež chýbajú dostatočné dôkazy o bezpečnosti a účinnosti kotvičníka, a preto sa jeho užívanie v tejto vekovej skupine všeobecne neodporúča.


Osoby s ochoreniami závislými na hladine určitých hormónov

Keďže kotvičník môže potenciálne ovplyvniť hladiny hormónov, osoby trpiace ochoreniami ako je rakovina prsníka, rakovina prostaty, endometrióza alebo fibroidy by sa mali vyhnúť jeho užívaniu bez predošlej konzultácie s lekárom.


Osoby s poruchami zrážanlivosti krvi

Kotvičník môže potenciálne ovplyvniť zrážanlivosť krvi, čo by mohlo spôsobiť problémy osobám s poruchami zrážanlivosti alebo tým, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.


Osoby s plánovanými operáciami

Odporúča sa prerušiť užívanie kotvičníka najmenej 2 týždne pred plánovanou operáciou kvôli možnému riziku krvácania.


Osoby užívajúce lieky

Kotvičník môže interagovať s niektorými liekmi používanými na liečbu cukrovky, vysokého krvného tlaku a tiež s liekmi používanými na prevenciu krvných zrazenín. Neužívajte kotvičník (Tribulus terrestris), ak užívate lieky, ako sú:

 • beta-blokátory,
 • digoxín,
 • blokátory kalciových kanálov,
 • diuretiká,
 • inhibítory ACE,
 • lieky na riedenie krvi.


Dávkovanie kotvičníka v špecifických situáciách

Kotvičník je často používaný a odporúčaný v celom rade prípadov a diagnóz, ale špecifické dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od konkrétnych potrieb a zdravotného stavu každého človeka zvlášť. Tu sú najčastejšie odporúčania a situácie spojené s užívaním kotvičníka:


Kotvičník pre sexuálne zdravie a zvýšenie libida

Kotvičník je známy svojimi účinkami na zlepšenie sexuálnych funkcií a zvýšenie libida u mužov aj žien. Je tiež často odporúčaný na liečbu erektilnej dysfunkcie a ďalších problémov spojených so sexuálnym zdravím. Bežná odporúčaná dávka kotvičníka na podporu sexuálnej funkcie sa pohybuje od 250 mg do 1500 mg denne, rozdelená do niekoľkých dávok. Dôležité je si vždy dôkladne prečítať odporúčania výrobcu na obale, pretože koncentrácia účinných látok v jednotlivých produktoch a lokalitách sa môže líšiť.


Kotvičník na zvýšený krvný cukor

Niektoré štúdie ukazujú, že kotvičník môže mať pozitívne účinky na znižovanie hladiny krvného cukru vďaka jeho možnej schopnosti zlepšiť citlivosť na inzulín a znížiť glykémiu. Tento efekt môže byť prínosný pre osoby so zvýšeným krvným cukrom, pretože pomáha regulovať hladinu glukózy v krvi. Všeobecne sa odporúča po konzultácii s lekárom začať s nižšou dávkou kotvičníka, napríklad 250 mg denne, a postupne zvyšovať dávku v závislosti na tolerancii a reakcii na užívanie.


Kotvičník na športové výkony a zvýšenie hladiny testosterónu

Hoci vedecké dôkazy nie sú jednoznačné, niektorí športovci užívajú kotvičník na podporu svalového rastu a zvýšenie výkonnosti, často v spojení s inými doplnkami. Pri užívaní kotvičníka na podporu športového výkonu môžu obvykle užívané dávky dosahovať až 1250 mg denne, rozdelené do niekoľkých dávok pred a po tréningu.


Kotvičník na menopauzálny a predmenštruačný syndróm

U žien môže kotvičník pomôcť zmierniť príznaky spojené s menopauzou a predmenštruačným syndrómom vďaka svojim potenciálnym účinkom na hormonálnu rovnováhu. Odporúčaná dávka pre ženy, ktoré užívajú kotvičník na zmiernenie symptómov menopauzy alebo PMS, sa zvyčajne pohybuje od 250 mg do 500 mg denne.

Je dôležité si uvedomiť, že toto nie sú všeobecne platné a spoľahlivé odporúčania pre užívanie kotvičníka, ale uvedené informácie vychádzajú z odporúčaní na obaloch konkrétnych produktov alebo skúseností ľudí, ktorí túto bylinu formou výživového doplnku užívajú. Pokiaľ si nie ste istí, vždy vyhľadajte radu lekára či odborníka.


Kedy a ako často užívať kotvičník – Tribulus terrestris?

Spôsob užívania kotvičníka môže závisieť od účelu, na ktorý je používaný, a tiež od formy doplnku. Všeobecné odporúčania pre maximalizáciu jeho účinkov sú nasledujúce:


Kotvičník nalačno alebo s jedlom?

Kotvičník môže byť užívaný s jedlom alebo na prázdny žalúdok. Príjem s jedlom môže pomôcť znížiť možnosť žalúdočného nepohodlia, čo môže byť užitočné pre osoby, ktoré sú citlivé na bylinné doplnky.


Ideálna doba na užívanie kotvičníka

Všeobecne sa odporúča užívať kotvičník v rovnakom čase každý deň pre konzistentné účinky. Ak sa používa na podporu sexuálnej funkcie alebo hormonálnej rovnováhy, môže byť vhodné užívať ho ráno, kedy môžu byť hladiny testosterónu prirodzene vyššie. Pre osoby, ktoré ho používajú pre jeho možné účinky na znižovanie krvného cukru, môže byť užitočné rozdeliť dávku na dve až tri menšie dávky počas dňa pred jedlami.


Ako často užívať kotvičník?

Všeobecne odporúčaná dávka sa líši na základe mnohých faktorov, ale zvyčajne sa pohybuje od 250 mg do 1250 mg denne, rozdelená do viacerých dávok. Rozdelenie dávky môže pomôcť udržať stálu hladinu účinných zložiek v tele, a zároveň minimalizovať možné vedľajšie účinky.

Vždy je dôležité dodržať odporúčania na obale produktu alebo pokyny dané lekárom.


Ako podporiť vstrebávanie kotvičníka?

Užívanie kotvičníka vo viacerých menších dávkach počas dňa namiesto jednej veľkej dávky môže tiež pomôcť zlepšiť jeho vstrebávanie a udržať stabilnejšiu hladinu účinných látok v tele. Ďalej môžu mať rôzne formy kotvičníka rôznu biologickú dostupnosť. Napríklad extrakty v kapsuliach alebo tabletách môžu poskytnúť koncentrovanejšiu formu účinných zložiek než mletý kotvičník v kapsuliach alebo formou čaju.


Ako dlho je vhodné užívať kotvičník – Tribulus terrestris?

Kotvičník sa často používa v krátkodobých cykloch, napríklad 4 – 6 týždňov, nasledovaných pauzou. Tento režim môže pomôcť predísť situácii, keď si telo na účinné látky navykne a tiež sa minimalizuje riziko nežiaducich účinkov.

V určitých prípadoch môže byť kotvičník užívaný dlhodobo, ale je vhodné tento zámer konzultovať s lekárom, ktorý môže odporučiť dĺžku užívania na základe vášho zdravotného stavu a potrieb.


Za ako dlho začne kotvičník pôsobiť?

Účinky kotvičníka na libido alebo sexuálne funkcie môžu byť pozorovateľné už po niekoľkých týždňoch užívania. Táto doba môže byť dostatočná na to, aby sa aktívne zložky akumulovali v tele a začali pôsobiť. Pre pozorovanie účinkov na hormonálnu rovnováhu alebo iné dlhodobejšie zdravotné prínosy, ako je podpora srdca a ciev alebo účinky proti cukrovke, môže byť potrebné užívať kotvičník dlhšie, napríklad aj niekoľko mesiacov, než sa prejavia zjavné výsledky.


Kotvičník ako výživový doplnok

Kotvičník zemný je na trhu dostupný v mnohých formách od kapsúl a tabliet, cez tinktúry, prášok, sušené plody či iné časti rastliny až po čaje. To nám umožňuje vybrať si takú formu, ktorá najlepšie zodpovedá našim potrebám a preferenciám. Každá forma má svoje špecifické výhody:


Kapsule a tablety s kotvičníkom

Kotvičník v tabletách a kapsuliach patrí medzi najobľúbenejšie a najpredávanejšie formy, pretože tieto formy poskytujú presne odmeranú dávku a sú jednoduché na užívanie. Kapsule môžu obsahovať kotvičník vo forme prášku alebo ako extrakt. Tablety a kapsule sú určené pre ľudí, ktorí preferujú jednoduchosť a jasne dané dávky.


Práškový kotvičník

Táto forma umožňuje flexibilné dávkovanie a je možné ho zmiešať s jedlom alebo nápojmi. Prášok je často používaný ľuďmi, ktorí preferujú prírodnú formu bez prídavných látok, ktoré môžu byť prítomné v tabletách alebo kapsuliach.


Tinktúry a kvapky s kotvičníkom

Tekuté extrakty či tinktúry poskytujú rýchlu absorpciu a môžu byť taktiež pridané do nápojov. Sú užitočné pre ľudí, ktorí majú problémy s prehĺtaním tabliet alebo kapsúl.


Kotvičníkové čaje

Kotvičník sa často konzumuje aj vo forme bylinného čaju. Čaj môže byť príjemným spôsobom, ako si vychutnať účinky kotvičníka, najmä pre ľudí, ktorí majú radi relaxačné rituály.

Každá forma má svoje špecifické výhody. Kapsule a tablety sú praktické a poskytujú konzistentné dávkovanie, zatiaľ čo prášky a tinktúry ponúkajú väčšiu flexibilitu a rýchlejšiu absorpciu. Čaje ponúkajú nielen zdravotné prínosy, ale aj príležitosť na pokojný rituál, ktorý môže byť sám o sebe terapeutický.


Záver

Správne užívanie a dávkovanie kotvičníka zemného (Trinulus terrestris) môže byť kľúčom k maximalizácii jeho blahodarných účinkov na naše zdravie. Táto bylina je cenená pre svoje schopnosti podporovať sexuálne zdravie, vyrovnávať hladiny hormónov a podporovať zdravie srdca i obehového systému. Aby boli tieto prínosy dosiahnuté bez rizika, je nevyhnutné dodržiavať správne dávkovanie odporúčané lekárom alebo výrobcom daného doplnku a sledovať individuálne reakcie tela.

Hoci existujú sľubné dôkazy o účinkoch kotvičníka, je stále potrebný ďalší výskum, aby boli jeho účinky plne overené a pochopené. Pri zvažovaní dopĺňania kotvičníka je vhodné tento zámer konzultovať s lekárom, ktorý pomôže zaistiť, že jeho užívanie bude bezpečné a efektívne vzhľadom na vaše špecifické zdravotné potreby a iné lieky či doplnky, ktoré užívate.


Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyňa v oblasti rastlinnej stravy

Zdroje:

 1. https://www.phcogrev.com/article/2014/8/15/1041030973-7847125530
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28364864/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30790614/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34552783/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37686709/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32736394/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24559105/
 8. https://www.verywellfit.com/tribulus-benefits-uses-tips-and-more-89589#citation-13
 9. https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/tribulus-terrestris-uses-and-risks
 10. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/tribulus-terrestris 
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9368143/