Všetko podstatné o zero waste. Ako podľa toho žiť a zariadiť si domácnosť

Všetko podstatné o zero waste. Ako podľa toho žiť a zariadiť si domácnosť

Ľudí, ktorí vedú zero waste domácnosť, môžeme nazvať hrdinami budúcnosti. Zníženie znečistenia planéty je totiž momentálne naším najdôležitejším spoločným poslaním. No a eliminácia produkcie odpadu k tomu výrazne pomáha. Ak si myslíte, že je zero waste životný štýl náročný, prečítajte si nasledujúce riadky. Naše praktické tipy vás presvedčia o tom, že je to naozaj jednoduché.


Čo je zero waste?

Pravdepodobne ste už niekedy počuli slovné spojenie zero waste. Ale čo to vlastne znamená? Ak by sme to poňali doslovne, znamená to žiť úplne bez odpadu. My si však myslíme, že je dôležité znížiť odpad v domácnosti aspoň tak, ako to len pôjde.

Ak vyskúšate niektoré z našich tipov, možno sa vám podarí priblížiť k zero waste životnému štýlu. Nejde tu o žiadnu súťaž, ale o prijatie zodpovednosti za vlastnú produkciu odpadu.

Ak začnete viesť zero waste domácnosť, výrazne to odľahčí našu planétu. Nielenže bude vznikať menej odpadu, ktorý ju znečisťuje, ale zároveň sa bude globálne vyrábať menej výrobkov. Okrem šťastnej planéty získate aj šťastnejší a spokojnejší život. Ako je to možné? To sa dozviete o niečo nižšie.


Zero waste tipy pre kuchyňu

V rámci zero waste tipov pre kuchyňu dávame do pozornosti najmä:


Tašky z prírodného materiálu

Zaobstarajte si pevnú tašku vyrobenú z prírodného materiálu a používajte ju pri nákupoch dovtedy, kým sa prederaví. A čo potom? No jednoducho ju zašite a používajte naďalej. Nezabudnite si ju zbaliť, keď pôjdete do práce alebo do školy. Môže sa stať, že vám počas dňa napadne zbehnúť na neplánovaný nákup. Preto je dobré ju mať vždy po ruke.


Kompostovateľné jutové vrecia

Namiesto plastových vreciek začnite v obchode používať kompostovateľné jutové vrecia vyrobené zo 100-percentne prírodných materiálov. Tieto vrecká môžete používať niekoľko rokov, pretože sú veľmi odolné a pevné. Okrem toho je ich materiál na rozdiel od tých plastových priedušný. Vďaka tomu v nich zelenina a ovocie vydrží pri skladovaní dlhšie.


Zero waste tip pre milovníkov kávy

Ak patríte k fanúšikom prekvapkávanej kávy, no zároveň chcete viesť zero waste domácnosť, máme pre vás dobrú správu. Na trhu existujú prateľné filtre na kávu z biobavlny, ktoré dokážu plne nahradiť jednorazové papierové filtre. Ich použitie je úplne jednoduché a bezstarostné. Stačí ich medzi použitiami opláchnuť a nechať voľne uschnúť. Okrem toho, že znížite produkciu odpadu, ušetríte aj vaše peniaze. Prateľné filtre sú totiž jednorazovou, a hlavne dlhodobou, investíciou.


Kefka na riad

Vymeňte umelé hubky, ktoré treba meniť takmer každý týždeň, za lufu alebo ekologickú kefku vyrobenú z kokosových vlákien. Materiál, z ktorého je kefka, jej zabezpečuje naozaj dlhú životnosť. Okrem prírody tak budete opäť šetriť aj vašu peňaženku.

Náš tip: Na odstránenie zaschnutých zvyškov a pripálenín používajtekokosovú drôtenku.


Ekologické pečenie

Ak máte v obľube pečenie, dokážete obmedziť veľké množstvo produkovaného odpadu používaním ekologického papiera na pečenie. Keďže je recyklovateľný a plne kompostovateľný, patrí medzi zero waste produkty. Môžete ho použiť aj ako alternatívu plastovej fólie a zabaliť si doň syry, mäsové výrobky, zeleninu alebo desiatu. 

Zero waste tipy pre kúpeľňu

V súvislosti so zero waste tipmi pre kúpeľňu stojí za zmienku:


Odličovanie

Každodenné odličovanie a čistenie pleti pomocou vatových tampónov produkuje pomerne veľké množstvo odpadu. Ak chcete šetriť prírodu a zároveň aj vaše peniaze, zaobstarajte si zero waste odličovacie tampóny. Vďaka prírodnému materiálu sú šetrné k pokožke. Po použití ich stačí vyprať, vysušiť a môžete ich znova používať.


Zubná kefka

Zero waste domácnosť sa nezaobíde bez ekologických zubných kefiek. Biologicky rozložiteľné zubné kefky vyčistia zuby rovnako dobre ako tie plastové. Sú vyrobené zo 100-percentného kukuričného škrobu, takže takisto patria medzi zero waste produkty. A skvelou voľbou sú aj kefky z bioplastu s vymeniteľnou hlavou.


Zubná niť

Ďalším zero waste produktom na čistenie zubov je recyklovateľná zubná niť s bambusom. Je potiahnutá rastlinným voskom, ktorý zjednodušuje prienik medzi zuby. Neobsahuje žiadne škodlivé chemikálie, ktoré zaťažujú prírodu.


Holenie

Jednorazové holiace potreby sú naozajstným postrachom prírody. Sú vhodné iba na zopár použití, takže musíte stále kupovať nové balenia. Nie sú tak výhodné ani pre prírodu, ani pre vašu peňaženku. Vymeňte ich za zero waste strojček s kovovou rukoväťou. V konečnom dôsledku je tento produkt omnoho úspornejší, pretože vám vydrží niekoľko rokov. Jediné, čo budete dokupovať, sú žiletky.


Šampóny a mydlá

Vedeli ste, že klasický šampón môžete nahradiť tuhým šampónom? Vyberte si taký, ktorý bude mať vysoký obsah byliniek pre posilnenie vlasov. Bylinky totiž dokážu urobiť s vašimi vlasmi zázraky.

A namiesto toho, aby ste nakupovali tekuté mydlá zabalené v plaste, si zaobstarajte tuhé mydlo. Vyberajte si prírodné mydlá, ktoré nezaťažujú prírodu a vašu pokožku chemikáliami. Navyše, niektoré druhy majú také hydratačné a výživné účinky, že dokážu plnohodnotne nahradiť aj sprchové gély. Pred nákupom však pozorne skontrolujte aj to, v akom materiáli sú zabalené.

Náš tip: Vyskúšajte po sprche/kúpeli, prípadne počas sprchovania sa, masážnu kakaovú kocku. Ide o čisté organické kakaové maslo, ktoré je ideálne pre suchú a veľmi citlivú kožu. Okrem toho stojí za zmienku, že táto kakaová kocka nielenže hydratuje pokožku do hĺbky, ale ešte k tomu zvyšuje jej elasticitu. 


Menštruačné hygienické potreby

Hygienické vložky a tampóny je možné nahradiť ekologickými produktami, ktoré sú veľmi pohodlné. Klasické tampóny nahraďte menštruačným kalíškom, ktorý vám vydrží niekoľko rokov. Za zmienku stojí skutočnosť, že poskytuje ochranu až po dobu 12 hodín.

Ak ale preferujete vložky, začnite používať vložky z bambusového vlákna na opakované použitie. Po použití ich stačí jednoducho vyprať a nechať vysušiť. Po vysušení sú vložky opäť pripravené na ďalšie použitie. Vďaka týmto alternatívam sa môžete rozlúčiť s množstvom odpadu a s pravidelným nakupovaním menštruačných hygienických potrieb.


Vatové tyčinky

Pre zredukovanie odpadu z vatových tyčiniek začnite používať ekologické vatové tyčinky do uší, ktoré sú plne recyklovateľné. Vedeli ste, že ľudstvo celosvetovo spotrebuje až 500 miliárd tyčiniek do uší ročne? Okrem toho, že sa rozkladajú až 450 rokov, môžu aj vážne ublížiť zvieratám v oceánoch.

Zero waste tipy pre pranie

Keď ide o zero waste tipy, nemožno vynechať ani tému prania:


Pranie v práčke

Skvelou voľbou je nakupovať ekologické pracie prostriedky vo veľkom množstve v bezobalovom obchode. Stačí si so sebou priniesť vlastnú nádobu, do ktorej si načapujete toľko pracieho prostriedku, koľko potrebujete.

Ak takú možnosť vo svojom okolí nemáte vyskúšajte balené ekologické pracie prostriedky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Ekologické pranie je šetrnejšie nielen k prírode, ale aj k bielizni a ľudskej pokožke. Na rozdiel od bežných prostriedkov neobsahujú škodlivé chemické látky, ktoré znečisťujú vody. A aby toho nebolo málo, charakterizujú ich aj ekologické obaly. Pri správnej separácii a recyklácii tak nezaťažujú prostredie. Pre ešte voňavejšiu a mäkšiu bielizeň odporúčame použiť ekologickú aviváž

Náš tip: Vyberte si zo širokej ponuky ekologických pracích prostriedkov do domácnosti. V našom portfóliu nájdete nielen šetrné pracie prášky a gély, ale taktiež ekologickú aviváž či plákadlo. Do pozornosti dávame najmä efektívnu dvojicu, ktorú tvorí Bio-D prášok na pranie v práčke aj ručné pranie spolu s univerzálnou Ecozone avivážou happiness s podmanivou vôňou tropického ovocia.


Ručné pranie

Pri ručnom praní a pri odstraňovaní škvŕn používajte mydlá na pranie s prírodným zložením. Keďže nezaťažujú prírodu a nie sú chemické, vaša bielizeň bude po vypraní šetrná k pokožke.

Náš tip: Vyskúšajte praktické cestovné mydlo, ktoré je vhodné nielen na telo a vlasy, ale aj na pranie.


Zmäkčenie oblečenia

Ak chcete vaše oblečenie zmäkčiť, použite ocot. Stačí, ak nalejete do priehradky na zmäkčovadlo ½ šálky bieleho octu. Vôbec sa nemusíte báť nepríjemného zápachu. Vaše oblečenie bude po vypraní svieže a po octe nezostane ani stopa.

Zero waste tipy pre ekologický šatník

A na záver nám nedá nespomenúť aj zero waste tipy pre ekologický šatník:


Vytrieďte šatník

Väčšina ľudí nosí len 20 až 30 % oblečenia, ktoré sa nachádza v ich šatníku. Zvyšok zostáva nevyužitý a zbytočne zaberá priestor. Začnite tým, že si vytriedite šatník a necháte si iba to, čo naozaj nosíte. Oblečenie môžete predať alebo darovať. Hovorí sa, že najudržateľnejší šatník je ten, ktorý práve vlastníme. Takže najlepšie urobíte, ak budete oblečenie, ktoré ste si ponechali, nosiť tak dlho, ako to len bude možné.


Obmedzujte nakupovanie

Ak sa chcete čo najviac priblížiť k zero waste domácnosti, nakupujte vaše oblečenie iba vtedy, ak to naozaj potrebujete. Pri nákupe oblečenia porozmýšľajte, či si máte ku konkrétnemu kúsku čo obliecť. Takto predídete tomu, že vám oblečenie zostane ležať v skrini alebo že si kvôli jednému kúsku budete musieť kúpiť niekoľko ďalších. 

Náš tip: Pred kúpou si oblečenie vyskúšajte, aby ste zistili, či sa v ňom cítite pohodlne.


Vyberajte si prírodné materiály

Pri nákupe oblečenia si dajte záležať na materiáloch. Vyberajte si tie prírodné, ako napríklad bavlnu a bambus. Sú príjemnejšie na pokožke, pohodlnejšie, šetrnejšie k prírode a zároveň vám ušetria peniaze. Sú totiž dlhotrvácne.


Opravujte deravé oblečenie

Ak sa na vašej ponožke objaví diera, neznamená to, že patrí do koša. Štopkanie ponožiek je naozaj jednoduché. Naučíte sa to v priebehu niekoľkých minút. Je síce pravdou, že keď ide o pohodlie a komfort, zaštopakaná dierka na ponožke môže niekomu do istej miery prekážať. Keď sa však zaštopká skutočne precízne, tak ju takmer nepocítite. A mimochodom, veľmi jednoduché a rýchle je aj zašitie diery na oblečení. Postačí vám ihla, niť a nožnice.



Prečo vám zero waste domácnosť prinesie do života viac spokojnosti?

Leonardo da Vinci tvrdil, že „v jednoduchostisa skrývanajväčšia sofistikovanosť“. Princípom zero waste je v podstate jednoduchosť. Tým, že z vášho života odstránite zbytočnosti, do ktorých patrí aj odpad, ho zjednodušíte.

Skúste sa obzrieť späť a uvedomiť si, koľko času vám zabral nákup oblečenia. Najskôr musíte ísť do obchodu, vyberať oblečenie a skúšať si ho. Potom ho musíte priniesť domov, oprať a nájsť mu miesto v skrini. Vo veľa prípadoch sa stáva, že ho nakoniec ani nenosíte. Potom znova strávite čas premýšľaním nad tým, komu ho darovať a ako sa ho zbaviť.

Náš tip: Keď sa náhodou predsa rozhodnete pre nakupovanie oblečenia, namierte si to do second handu. Dáte tak novú šancu oblečeniu, ktoré už niekto iný vyradil alebo nepotreboval.

Každopádne, čas strávený nakupovaním a zbytočným míňaním peňazí by ste mohli stráviť robením toho, čo vám vyčarí úprimný úsmev na tvári. Toto je iba jeden z viacerých dôvodov, prečo sú ľudia, ktorí začali viesť zero waste domácnosť, spokojnejší. 

Tip na prečítanie: Viac o ekologických materiáloch sa dozviete aj v článku Základné ekologické materiály


Redakcia Vegmart


Použité zdroje

  1. https://learn.eartheasy.com/guides/zero-waste-a-beginners-guide/
  2. https://www.penguin.co.uk/articles/2016/ten-tips-for-a-zero-waste-home.html
  3. https://www.sustainablejungle.com/zero-waste/zero-waste-tips/