Ako detoxikovať pečeň prírodnou cestou? + Je to bezpečné?

 Ako detoxikovať pečeň prírodnou cestou? + Je to bezpečné?

Pečeň patrí medzi najväčšie orgány v tele a slúži predovšetkým na detoxikáciu. Každú minútu cez ňu pretečie viac ako 2 litre krvi a okrem zbavovania tela škodlivín tiež napomáha spolu so žlčníkom k tráveniu tukov, vylučovaniu cholesterolu a vstrebávaniu niektorých vitamínov. Je teda potrebné pečeň detoxikovať? To, aj ako môžete podporiť jej zdravie sa dozviete v článku.


Funkcia pečene v organizme

Dalo by sa povedať, že pečeň plní v organizme šesť dôležitých funkcií – vylučovaciu, termoregulačnú, skladovaciu, detoxikačnú a tiež sa podieľa na syntéze a metabolizme, a to nasledovne:

  • vylučovacia funkcia – čistí krv od toxínov, ktoré odbúra, premení a rozpustí ich vo vode do takej formy, aby ich telo zvládlo z tela vylúčiť,
  • termoregulačná funkcia – podieľa sa na termoregulácii tým, že ohrieva krv, ktorá ňou preteká,
  • skladovacia funkcia – pečeň slúži ako zásobáreň železa, medi, horčíka, zinku, glykogénu, vitamínov rozpustných v tukoch a vitamínu B12,
  • detoxikačná funkcia – pečeň zbavuje telo ťažkých kovov, jedov a škodlivých látok prijatých potravou alebo vzniknutých pri látkovej výmene,
  • syntéza (zlučovanie zložiek) – v pečeni prebieha syntéza glukózy, ketolátok, niektorých tukov, proteínov (najmä neesenciálnych aminokyselín) a iných látok,
  • metabolizmus – pečeň sa podieľa na metabolizme sacharidov, tukov, nukleových kyselín, vitamínov, minerálov a kyseliny močovej.

Spoločne so žlčníkom pomáha produkovať žlč, čo je horká, žltohnedá tekutina, ktorá je nevyhnutná na trávenie tukov.


Čo oslabuje pečeň?

Zaiste vás neprekvapí, že medzi hlavných vinníkov oslabenia pečene patrí alkohol. Vedeli ste ale, že silný negatívny vplyv má aj nezdravá strava, fajčenie, stres a nezdravý životný štýl vo všeobecnosti? Okrem týchto faktorov môžu pečeň oslabovať aj iné choroby. Spomínané faktory oslabujú pečeň nasledujúcim spôsobom:

  • Alkohol je pre pečeň veľkou záťažou, pôsobí na ňu ako jed. V prípade pravidelnej konzumácie dochádza k poškodeniu, ktoré môže vyústiť až k nevratnej cirhóze pečene (chronické ochorenie pečene, kedy dochádza k nekróze pečeňového tkaniva a postupnému znižovaniu jej funkčnosti).
  • Fajčenie škodí pečeni prevažne obsiahnutým nikotínom, ktorý je opäť veľmi škodlivý a približne z 80 % je rozkladaný práve pečeňou.
  • Nezdravé stravovacie návyky, ktoré zahŕňajú nadbytočnú konzumáciu tučných, korenených a vyprážaných jedál, rafinovaných cukrov, bieleho pečiva, ale aj všetky polotovary a vysoko priemyselne spracované pokrmy. Tieto jedlá pečeň zaťažujú a nadmiera tukov a jednoduchých cukrov ju oslabuje.
  • Stres, najmä ten dlhodobý, oslabuje pečeň. Ak vás trápia napr. zlé podmienky na pracovisku alebo šikanovanie – aj toto môže mať vplyv na zdravie vašej pečene.
  • Nezdravý životný štýl – dlhé sedenie pri počítači, zaspávanie pri televízii, nedostatočný odpočinok, málo pohybu, nadváha či obezita to všetko sú faktory majúce vplyv na zdravie našich pečene.
  • Iné choroby a dlhodobá konzumácia liekov – z chorôb majú negatívny vplyv na zdravie pečene napríklad žltačka, anémia, mononukleóza, zhubné nádory a ďalšie. Rovnaký vplyv má aj dlhodobé užívanie liekov. Akékoľvek lieky môžu po čase oslabovať nielen pečeň, ale aj obličky. Preto je pri všetkých ochoreniach dôležitá dobrá diagnóza a správne užívanie liekov. Pokiaľ ich užívate viacero, pátrajte aj po tom, či sa nemôžu negatívne ovplyvňovať medzi sebou.


Aké sú príznaky oslabenej pečene?

Ako jednoducho spoznať, že naša pečeň nefunguje tak, ako má? Nevýhodou ochorenia pečene je to, že nemusíme mať vôbec žiadne príznaky alebo problémy. Na samotné problémy potom človek môže prísť náhodne pri preventívnej prehliadke či v ťažkej fáze ochorenia.

Aj napriek tomu nám telo môže dávať pomerne jasné signály, že s pečeňou nie je niečo v poriadku. Príznaky sú ale ľahko zameniteľné aj s inými problémami, preto spozornite predovšetkým vtedy, ak u seba pozorujete väčšie množstvo uvedených príznakov oslabenej pečene:

  • zhoršený telesný pach,
  • hnedé škvrny na koži,
  • kruhy pod očami,
  • biely povlak na jazyku,
  • zvýšené potenie,
  • svrbenie celého tela,
  • strata hmotnosti,
  • zvýšená únava,
  • nervová podráždenosť,
  • hemoroidy,
  • bolesť brucha,
  • zmena farby stolice a moču,
  • zápcha,
  • zlá znášanlivosť alkoholu a tučných jedál,
  • väčšia náchylnosť k alergiám, infekciám,
  • rozvoj autoimunitných ochorení.


Čo je detoxikácia/očista pečene – čo si pod tým môžeme predstaviť?

Detoxikácia pečene je veľmi populárna téma naprieč rôznymi lifestylovými webmi a časopismi, čo si ale pod detoxikáciou predstaviť? Detoxikácia je proces, keď naše telo zbavujeme nánosov, ktoré sme doň dostali napríklad nevhodnou stravou či zlým životným štýlom. Veľa sa o nej hovorí predovšetkým na jar v kombinácii s pečeňou.

Pečeň, ako sme už písali, je hlavný detoxikačný orgán v našom tele, ktorý pomáha nášmu telu očistiť ho od škodlivých látok. Je naozaj nutné telo extra detoxikovať, ak máme tak výkonný orgán ako je pečeň?

Názory odborníkov sa rôznia. Niektorí pravidelné čistenie pečene vítajú (napr. s príchodom jari), iní zas tvrdia, že je zbytočná a že si pečeň poradí sama.

Nech je pravda na akejkoľvek strane, my sa prikláňame k názoru, že u zdravého človeka nie je detoxikácia (tela ani pečene) nutná. Oveľa prínosnejšie pre telo je celkovo zdravý životný štýl.

Dbajte preto na zdravú stravu, pravidelný pohyb, normálnu váhu, nefajčite, nepite alkohol a vyhýbajte sa nadmernému stresu, doprajte telu pravidelnú relaxáciu a dostatok odpočinku bez modrých svetiel.

V momente, keď máte ale pečeň oslabenú, máte zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov alebo sa u vás vyskytujú problémy, ktoré môžu signalizovať problém, nie je nič zlé na tom, pomôcť pečeni, aby sa dostala zas do formy. Ako však „očistiť pečeň“, najlepšie prírodne? A kedy už je lepšie zveriť sa do rúk lekára? To všetko si prejdeme na riadkoch nižšie.


Dá sa zlepšiť zdravotný stav pečene svojpomocne? Ako?

Samozrejmosťou by pri akomkoľvek zdravotnom probléme mala byť súčinnosť s vaším lekárom. A to aj v prípade, že ste úplne zdraví, oplatí sa chodiť na preventívne prehliadky, čo pomáha odhaliť prípadné neduhy včas.

V prípade pečene sa problémy odhalia aj pri bežnom hematologickom rozbore krvi. S menej závažnými problémami vám pomôže praktický lekár, so špecifickými zas hepatológ (špecialista na ochorenie pečene).

Ako najlepšia prevencia, a zároveň aj pomocníci na uzdravenie, čiže k očiste, pečene patria:

  • strava – obmedzenie tučných, vyprážaných, korenených jedál, rafinovaných cukrov, bielej pšeničnej múky a snaha o konzumáciu celistvej, čo najmenej priemyselne spracovanej stravy, môžete aj zvýšiť konzumáciu zeleniny (najmä zelenej listovej, koreňovej, hlúbovej, cibuľovej a artičokov) a dbať na pravidelný a dostatočný pitný režim,
  • zmena životného štýlu – sem určite patrí koniec s konzumáciou alkoholu a fajčením cigariet, dôležité je aj dbať na dostatočný odpočinok a kvalitný spánok, nezabúdajte ani na kvalitnú psychohygienu,
  • pohyb – sem patrí udržiavanie sa v kondícii, pravidelné športovanie a čas strávený na čerstvom vzduchu v kombinácii s udržiavaním zdravej váhy,
  • bylinky – zdravie pečene môžeme podporiť aj bylinkami, medzi tie najúčinnejšie patrí pestrec mariánsky, čakanka obyčajná, smotanka lekárska, benedikt lekársky, horec žltý, rebríček obyčajný či rozmarín lekársky,
  • medicinálne huby – účinné a stále populárnejšie sú aj huby s priaznivými účinkami, ako napríklad sibírska čaga, trúdnikovec pestrý či reishi,
  • ďalej posilňujú pečeň aj aminokyseliny, cholín, metionín, tiež lecitín, N-acetylcysteín a esenciálne fosfolipidy.


Tip: Nápoj na posilnenie pečene

Môžete vyskúšať "babský" trik na podporu pečene, a to nápoj pripravený z brusnicovej šťavy, ktorú zmiešate s pomarančovou šťavou a citrónovou v pomere 2:1:1, pridáte štipku škorice, zázvoru a kurkumy. Túto zmes môžete rozriediť vodou. Popíjajte zhruba 2 litre tohto nápoja počas celého dňa doplneného o čistú vodu. V prípade potreby opakujte po niekoľkých dňoch znova.


Za ako dlho bude viditeľné zlepšenie zdravotného stavu pečene?

K pocitovému zlepšeniu stavu pečene dochádza obvykle zhruba už po 3 týždňoch realizovaných zmien, samozrejme záleží na postihnutí a dĺžke zanedbávania starostlivosti. Doprajte svojmu telu dostatok času, aby sa zvládlo opraviť samo. Načúvajte mu a dodávajte mu to najkvalitnejšie, čo môžete – od stravy, ktorú jete, vody, ktorú pijete, vzduchu, ktorý dýchate, pohodových vzťahov, ktoré žijete až po výživové doplnky, ktorými mu vypomáháte.

A ako spoznáte, že došlo k zlepšeniu pečene? Ľahko, buď vaše problémy boli viditeľné a pocitové (žlté očné bielko, zvýšené pečeňové hodnoty v krvi, únava, biely povlak na jazyku, prílišné potenie, svrbenie, problémy s trávením a ďalšie) a začnú sa zmierňovať a postupne miznúť alebo viditeľné neboli a vy sa jednoducho začnete cítiť lepšie ako pred začiatkom úpravy životného štýlu. Najviditeľnejší bude pravdepodobne nárast životnej energie, zlepšenie trávenia, zdravšie vyzerajúca pleť a pokožka.


Kedy si môžem pomôcť sám a kedy už je nutné navštíviť lekára?

Ak nemáte žiadne zdravotné problémy, ale váš životný štýl je nezdravý, skúste očistu pečene a zmeňte svoje zvyklosti pokojne sami. V momente, keď už trpíte niektorými nepríjemnými zdravotnými neduhmi alebo máte podozrenie, vždy spolupracujte so svojím lekárom. Už len kvôli tomu, že zlepšujúce sa krvné testy sú veľmi motivačné. Investícia do prevencie je tou najlepšou voľbou.


Prečo je dôležité starať sa o zdravie pečene?

Starať sa o zdravie svojej pečene je dôležité preto, že chorá pečeň veľmi komplikuje život a zhoršuje jeho kvalitu. Poškodenie hlavného detoxikačného orgánu môže byť nezvratné a vrátiť sa potom k predošlému spôsobu života môže byť nemožné. Ťažké formy poškodenia pečene môžu skončiť až transplantáciou.

Aké ochorenia pečene nás môžu stretnúť? Medzi najznámejšie ochorenia patrí mononukleóza, žltačka, stukovatenie pečene (steatóza), hemangióm pečene (tzv. nezhubný nádor krvných ciev), cysty, Gilbertov syndróm (prejavuje sa zvýšenou hodnotou bilirubínu v tele), cirhóza a ďalšie.

Myslite na to, že zdravá pečeň nám pomáha so správnym vstrebávaním vitamínov a minerálov, vďaka nim nám telo pracuje tak, ako má, odvádza z tela bez problémov aj náhodný pohárik alkoholu, udržuje náš termoregulačný systém na správnej teplote tak akurát a veľa ďalšieho.


Záver

Na záver je dobré pripomenúť, že pečeň úzko súvisí so žlčníkom, preto je dobré pri našej zdravej ceste myslieť aj naň a prípadne mu venovať aj špecifickú starostlivosť. Zdravý životný štýl je najlepšou prevenciou ochorenia nielen pečene, ale aj cestou k zdravému a aktívnemu veku.


Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje:

  1. https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/detoxing-your-liver-fact-versus-fiction
  2. https://www.healthline.com/health/liver-detox-home-remedy#about-liver-detoxes
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320371
  4. https://www.healthshots.com/how-to/world-liver-day-9-natural-ways-to-detoxify-and-cleanse-your-liver/
  5. https://www.mindbodygreen.com/articles/cleanse-your-liver-naturally