Keď sa žena rozhodne, že sa chce stať matkou, v hlave sa jej spustí kolotoč s otázkami. Ako rýchlo sa mi podarí otehotnieť? Mám si sledovať plodné dni a kedy ich vlastne mám? Musím brať nejaké vitamíny a doplnky výživy na podporu plodnosti? Čo pomáha na otehotnenie? Potrebujem sa pripraviť na tehotenstvo? Neistota a otázniky sú veľmi prirodzené a v nasledujúcom článku ich rozmeníme na drobné tak, aby všetky ženy, ktoré sa chystajú vydať na cestu materstva, dostali relevantné a potrebné informácie.
Čo je menštruačný cyklus a plodné dni u ženy?
Pre otehotnenie je veľmi dôležité poznať svoje telo, vedieť ako funguje menštruačný cyklus a hlavne mať informáciu, kedy má žena plodné dni. Pokiaľ sú obaja zdraví a všetko prebieha, ako má, toto poznanie im zvýši šancu na počatie neuveriteľným spôsobom.
“Čas od prvého dňa jednej periódy po prvý deň nasledujúcej sa nazýva menštruačný cyklus. Objavuje sa s nástupom puberty (asi vo veku 12-13 rokov), kedy žena vstupuje do obdobia plodnosti, a končí tzv. menopauzou (asi vo veku 45-55 rokov).”, dočítate sa na www.biopedia.sk.
Treba podotknúť, že priemerná dĺžka menštruačného cyklu ženy je zvyčajne 28 dní, ale jeho trvanie sa môže líšiť a je udávaná variabilita v rozmedzí 21 až 45 dní, čo je stále považované za normálne.1
Tu sa dostávame k bodu, prečo je dobré toto všetko vedieť. Plodné dni totiž nastávajú približne v strede menštruačného cyklu, kedy dochádza k ovulácii, teda obdobiu, kedy je žena najplodnejšia a má najväčšiu šancu otehotnieť. Vychádzajme teda z príkladu, že má žena 28 dňový menštruačný cyklus a plodné dni jej vychádzajú medzi desiatym a pätnástym dňom od posledného krvácania.
“Za dva najplodnejšie dni sa považuje 13-ty deň, ktorý by mal byť pri pravidelnom cykle predovulačný deň, a 14-ty deň, kedy by teoreticky mala nastať ovulácia”, uvádza Bc. Lucia Sýkorová zo zdravotníckeho portálu www.zdravoteka.sk.
Sýkorová ďalej radí, že zvýšiť šancu na splodenie bábätka môžete nechráneným pohlavným stykom nielen počas ovulácie, ale aj 5 dní pred jej očakávaním. Mužské spermie dokážu totiž prežiť v tele ženy (konkrétne v cervikálnom hliene) 3-5 dní. Prítomnosť spermií takisto umožňuje vajíčku dlhšie prežiť a to po dobu 48 hodín, preto je vhodné mať pohlavný styk aj dva dni po ovulácii.
Kedy má žena plodné dni a ovuláciu?
Niektoré ženy majú šťastie, že fyzicky pociťujú, keď ovulujú, no väčšina z nás nemá poňatia, kedy počas cyklu k ovulácii dochádza, alebo si typické znaky s týmto najplodnejším obdobím nespája. K sprievodným symptómom patria citlivejšie, plnšie prsia, väčší sexuálny apetít, jemná bolesť v podbrušku, hlienovitý výtok a dokonca zvýšená atraktivita. K tomu, aby ste včas odhalili, kedy ovulácia nastáva, slúžia aj bežne dostupné ovulačné testy alebo meranie bazálnej teploty. Práve zvýšenie teploty je dôležitým ukazovateľom. Meria sa v pošve, v konečníku, alebo v ústach, nie však pod pazuchou.
Pokiaľ sa vám meranie teploty, či používanie ovulačných testov zdá príliš zložité a nedarí sa vám zistiť, kedy u vás k ovulácii dochádza, existuje lekárska pomoc. Gynekológ vám môže spraviť ultrazvukové vyšetrenie, zvané folikulometria.2 Jedná sa o vyšetrenie určené ženám, ktorým sa nedarí otehotnieť. Používa sa na zhodnotenie stavu folikulov vo vaječníkoch kvôli predvídaniu priebehu ovulácie. Do pošvy sa zavedie tenká sonda a sleduje sa rast folikulov. Táto procedúra sa opakuje niekoľko dní po sebe, aby sa presne určilo, kedy dochádza k želanej ovulácii a vy ste mohli otehotnieť.
Ako dlho trvá otehotnenie a kedy má žena najväčšiu šancu otehotnieť?
Na začiatku je teda muž a žena. :) K tomu, aby sa stali biologickými rodičmi je samozrejme potrebné, aby mali pohlavný styk, ktorý vedie k vytúženému tehotenstvu. Aké jednoduché, však? Určite poznáte ľudí zo svojho okolia, ktorí k dieťatku prišli veľmi rýchlo a ani sa nemuseli príliš snažiť. V dnešnej dobe však až 8 z 10 žien otehotnie do 12 mesiacov od prvého pokusu. Prečo je to tak?
Spočiatku sa pri snahe otehotnieť nechávame unášať oparom romantiky a sex neplánujeme podľa svojich plodných dní, ale vtedy, keď je naň čas, chuť a priestor. S pribúdajúcimi dňami v kalendári dúfame, že nedostaneme menštruáciu a práve my budeme tie vyvolené, ktoré splodia dieťa na prvý pokus. Opakujem, že niektorým párom sa podarilo splodiť dieťa bez poznania všetkých spomínaných faktov a naozaj im stačilo sa často milovať, no v drvivej väčšine ženy na svoj dvojčiarkový zázrak čakajú oveľa dlhšie.
Čo ovplyvňuje plodnosť a prečo sa nedarí otehotnieť?
Pri úspešnosti je veľmi dôležitý vek ženy, keďže jej plodnosť a schopnosť otehotnieť klesá s pribúdajúcimi rokmi.
„Optimum otehotnenia spadá do vekového rozpätia 18-27 rokov. Práve 27 rokov je horná hranica, potom sú 3 roky “určitej vekovej tolerancie“ a od 30-tky začíname starnúť. Síce pomaly, ale začíname,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Miroslav Kozár pre portál najmama.sk.
Ideálnou vekovou hranicou na otehotnenie je teda vek do 30 rokov. S akými prekážkami sa môžu stretávať ženy, ktoré prekročili prah tridsiatky? MUDr. Kozár uvádza, že ide najmä o zlé návyky čo sa týka životného štýlu, nesprávna životospráva, príliš dlhé užívanie hormonálnej antikoncepcie a v neposlednom rade včasné neodhalenie či už závažných, alebo skrytých zdravotných problémov.
Americká spoločnosť pre reproduktívnu medicínu (American Society of Reproductive Medicine) tvrdí, že zdravá 40-ročná žena má približne 5%-nú šancu, že otehotnie každý jeden menštruačný cyklus, pritom o desať rokov mladšej žene sa zvyšuje šanca na 20%. Teda ani mladá žena bez zdravotných problémov a s primeranou životosprávou, nemá záruku v tom, že sa jej podarí bleskovo počať. Čo však môže urobiť preto, aby zvýšila svoje šance na otehotnenie?
Ako otehotnieť keď sa nedarí?
Jednou z dôležitých podmienok je životospráva budúcej matky a budúceho otca.
Veľmi žiaduce je prestať fajčiť aspoň 6 mesiacov pred plánovaným tehotenstvom a takisto to nepreháňať s pravidelnou konzumáciou alkoholu. Samotné fajčenie môže dokonca znížiť šancu na otehotnenie.
„V prípade aktívneho fajčenia je pravdepodobnosť, že sa vám nepodarí počať dieťa do jedného roka až o 50 % vyššia ako u nefajčiarok a nefajčiarov. Toto číslo je len trošku nižšie dokonca aj v prípade pasívneho fajčenia, teda ak žijete v prostredí, v ktorom sa pravidelne fajčí. Čím viac cigariet denne vyfajčíte, tým je doba snahy o bábätko štatisticky dlhšia,“ objasňuje Doc. MUDr. Silvia Toporcerová z kliniky Gyncare.
Ako dlho trvá otehotnenie u zdravej ženy ?
Koľko trvá otehotnenie u ženy, ktorá sa vopred pripravila a zbavila sa vyššie spomenutých zlozvykov? Gynekológovia všeobecne odporúčajú, aby pár vyhľadal pomoc lekára po roku neúspešného snaženia sa o potomka. Ak žena prekročí vek 35 rokov, je vhodné ísť už po šiestich mesiacoch.
Ochorenia ako problém, prečo sa nedarí otehotnieť
Ďalším dôvodom, či prekážkou otehotnenia sú ochorenia, o ktorých nevieme, alebo ich neriešime. U žien je to najčastejšie endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov, ich nepriechodnosť, ďalej hormonálne poruchy, napríklad bezovulačné cykly, rôzne infekcie, autoimúnne ochorenia a iné. U mužov je tvorba a kvalita spermií ovplyvnená viacerými faktormi. Ide o hormonálne poruchy, genetické príčiny, infekcie pohlavných orgánov, vrodené vývojové chyby mužských pohlavných orgánov, nádorové ochorenia, úrazy, cukrovka, mumps, choroby štítnej žľazy a iné.3
Zoznam príčin, prečo sa vám nedarí otehotnieť je skutočne dlhý a nie sú v ňom spomenuté všetky možné alternatívy. Preto je viac ako žiadúce poznať svoj zdravotný stav a pravidelne absolvovať preventívne prehliadky. Aj vďaka nim sa môže prísť na nejaké ochorenie a jeho liečením, či odstránením zisteného problému, sa priblížite k vytúženému cieľu.
Nie nadarmo sa hovorí, že v zdravom tele, zdravý duch. Človek, ktorý sa pravidelne hýbe a dopraje si kvalitnú stravu, stará sa aj o svoje reprodukčné zdravie. Obezita je totiž na zozname príčin, pre ktoré sa nedarí ženám otehotnieť. Ak sa k nej pridruží chronický stres, problém je na svete.
Ako zvýšiť plodnosť a čo je dobré na otehotnenie?
Znova sa dostávame k životospráve a konkrétne k tomu, čo kladieme na svoj tanier. Pod vyváženou stravou máme na mysli pestrú paletu ovocia, zeleniny, strukovín, či jedál bohatých na bielkoviny. Nemali by sme zabúdať na dostatočný pitný režim, elimináciu rafinovaného cukru, polotovarov, či kofeínu. Dôležitým pomocníkom na podporu plodnosti je zaradenie výživových doplnkov. Patria sem vitamíny na otehotnenie, z ktorých žena potrebuje iný typ vitamínov, ako muž.
Ktoré sú tie najlepšie vitamíny na otehotnenie a na čo slúžia?
Kyselina listová
Azda najznámejší ”ženský” vitamín na otehotnenie, je vitamín B9, inak nazývaný kyselina listová, či kyselina folová. Prečo je dôležitá kyselina listová na otehotnenie?
Jej dôležitosť spočíva najmä pri látkovej premene bielkovín a nukleových kyselín - DNA a RNA a takisto pri tvorbe, obnove a fungovaní buniek ľudského tela vo všeobecnosti. Jeho nedostatok v tele je nebezpečný ako pre ženu, tak aj pre plod. Pravidelné užívanie kyseliny listovej pomáha zabrániť defektom neurálnej trubice bábätka a ďalej ide o celý rad vrodených chýb miechy a mozgu.
Spomínané defekty neurálnej trubice (niektoré z nich sú nezlučiteľné so životom) sa totiž vyskytujú už v skorom štádiu tehotenstva, častokrát vtedy, keď žena ešte netuší, že je tehotná. Preto je viac ako vhodné začať užívať kyselinu listovú aspoň mesiac pred otehotnením a minimálne prvý trimester tehotenstva. Jej nedostatok môže spôsobiť predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť, alebo zvýšené riziko potratu v prvých týždňoch tehotenstva.
Inozitol na otehotnenie
Nemenej dôležitým vitamínom zo skupiny B, je Inositol/Inozitol, označovaný tiež ako vitamín B8. Inozitol podporuje metabolické procesy a hormonálnu rovnováhu. Pokiaľ sa užíva počas tehotenstva, znižuje výskyt tehotenskej cukrovky. Inozitol má priaznivé účinky na syndróm polycystických vaječníkov, indukuje ovuláciu a má významný vplyv na kvalitu a dozrievanie vajíčok.
Ďalšie dôležité vitamíny pre ženy, ktoré chcú otehotnieť
Ďalšími doplnkami stravy sú:
- vitamín E, ktorý slúži ako ochrana plodu pred poškodením, spôsobeným alkoholom či diabetom a znižuje riziko potratu.
- železo v tehotenstve podáva pomocnú ruku pri znižovaní únavy a vyčerpanosti a má dôležitú úlohu pri delení buniek.
- vitamín C zase ochraňuje pred oxidačným stresom, zvyšuje vstrebávanie železa a tvorbu progesterónu - hormónu dôležitého na udržanie plodu.
- jód je potrebný pre normálnu produkciu hormónov štítnej žľazy
Aby sme si nemuseli kúpiť všetky vitamíny osobitne a denne dopĺňať ich potrebné množstvo, sú na trhu bežne dostupné aj komplexné multivitamíny pre ženy, obsahujúce ich požadovaný podiel.
Ako zvýšiť plodnosť u mužov?
Problém s plodnosťou sa však netýka len žien, ale aj mužskej populácie. Je na mieste, aby aj partner dbal na zdravú životosprávu, prestal fajčiť, vyhýbal sa pravidelnej konzumácii alkoholu a do svojho jedálnička zaradil výživové doplnky, zvyšujúce šance na počatie dieťaťa. Jedná sa o súbor viacerých vitamínov a minerálnych látok, zastúpených v multivitamínoch pre mužov.
Cesta za bábätkom je poriadne dobrodružstvo a treba sa naň zodpovedne pripraviť. Nevieme ako dlho potrvá a čo nás stretne, či prekvapí. Netreba však prepadať panike a trápiť sa za dverami svojho domova. So správnymi informáciami, trpezlivosťou a s adekvátnou pomocou sa stanete rodičmi a to je dôvod, pre ktorý podstupujete to, čo je pre založenie rodiny potrebné.
Tu nájdete všetky produkty podporujúce otehotnenie u žien a v tejto kategórií zas produkty pre zdravie mužskej prostaty.
Autorka článku: Mgr. Andrea Gregorová, 2-násobná mamička a popôrodná dula vo výcviku
Zdroje informácií:
1. https://biopedia.sk/clovek/pohlavna-sustava-zeny
2. https://gynmedico.cz/sluzby/folikulometrie
3. https://tehotenstvo.rodinka.sk/ked-sa-nedari/neplodnost/5-faktov-o-neplodnosti/