Kremík – objavte jeho účinky a potraviny, z ktorých ho hravo získate

Kremík – objavte jeho účinky a potraviny, z ktorých ho hravo získate

Kremík, minerál nevyhnutný nielen pre zdravie kostí, zubov, vlasov a nechtov, sa podieľa aj na správnej funkcii imunitného systému či dostatočnej pružnosti ciev. Jeho nedostatok môže urýchľovať proces aterosklerózy tepien a zvyšovať riziko srdcovo-cievnych ochorení. 

Ľudia sa stretávajú s nedostatkom kremíka, pretože pôda, kde sa plodiny pestujú obsahuje čoraz menej a menej tohto minerálu. Dá sa stravou prijímať jeho dostatočné množstvo? Aké sú príznaky, že telu kremík chýba? To a oveľa viac sa dozviete v tomto článku.


Na čo je kremík dobrý v organizme?

Kremík patrí medzi stopové prvky, minerály, ktoré majú zásadný význam pre mnoho biologických procesov v našom tele. Aj keď sa o ňom najčastejšie hovorí v súvislosti s kozmetickými problémami, ako je lámavosť nechtov, vlasov či znížená elasticita pokožky, jeho dostatočný príjem je zásadný aj pre pružnosť ciev, a tým pádom zdravie celého kardiovaskulárneho systému. Veľkou mierou ovplyvňuje aj našu obranyschopnosť a silu imunitného systému. Podieľa sa tiež na produkcii kolagénu.


Prejavy nedostatku kremíka v tele

Ľudské telo obsahuje zhruba 140–700 mg kremíka, je nevyhnutné jeho množstvo denne dopĺňať stravou (20–40 mg u dospelého človeka). Pozor, s vekom obsah kremíka v tele klesá, súvisí to s oslabovaním funkcie týmusu, ktorý sa podieľa na jeho vstrebávaní a využívaní v tele.

V prípade nedostatočného príjmu sa môže nedostatok kremíka prejaviť:

 • oslabením kostí a kĺbov (lámavosť, osteoporóza),
 • zhoršením kvality a elasticity vlasov, nechtov a kože,
 • zhoršenou funkciou imunitného systému,
 • zníženou pružnosťou ciev a rozvojom cievnych ochorení (ateroskleróza ai.).

Majte však na pamäti, telo funguje v súvislostiach, a to, že máte nejaké zdravotné komplikácie často nie je spôsobenou nedostatkom len jedného prvku, ale súčtom viacerých problémov. Prejavy môžu slúžiť ako vodítko pri hľadaní cesty ako dostať svoje zdravie späť do rovnováhy. Doplnenie jedného konkrétneho minerálu nebude mať pravdepodobne vytúžený efekt bez celkovej zmeny životného štýlu a vyváženého stravovania.


5 účinkov kremíka na náš organizmus

Podľa schválených zdravotných tvrdení EÚ kremík prispieva k:

 • udržiavaniu spojivových tkanív (väzy, šľachy, kosti, koža, vlasy) v celom organizme,
 • normálnej funkcii srdca,
 • obmedzeniu množstva hliníka v mozgu,
 • normálnemu rastu a vývinu kostí,
 • aktivácii niektorých enzýmov,
 • zmierneniu a redukcii procesov starnutia,
 • normálnemu stavu nechtov a vlasov.

Teraz sa poďme s niektorými účinkami kremíka na naše telo pozrieť podrobnejšie.


1. Kremík pre krásne a zdravé vlasy, nechty a kožu

Kremík zaisťuje pružnosť a zdravý vzhľad vlasov. Vďaka nemu sa vlasy nelámu, sú odolnejšie a na pohľad krajšie. Ďalej posilňuje a vďaka kremíku sú pevnejšie a menej sa lámu. U kože pomáha s prekrvovaním, zároveň zvyšuje jej pružnosť a lepšie vyživovanie, čím prispieva k prevencii vrások.


2. Podpora liečby a prevencia kardiovaskulárnych ochorení

Vplyv kremíka na elasticitu ciev môže tiež slúžiť na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. O nedostatočnom príjme kremíka sa hovorí v súvislosti s aterosklerózou, ale aj neurodegeneratívnymi chorobami. Výskumy síce stále nie sú na konci, ale už teraz to vyzerá, že nedostatok kremíka môže urýchliť nástup týchto nebezpečných civilizačných chorôb.


3. Prevencia osteoporózy

Vďaka tomu, že kremík podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie našich kostí, môže jeho nedostatok podporovať rozvoj osteoporózy a mať vplyv aj na lámavosť kostí. Vzhľadom na to, že osteoporóza postihuje častejšie ženy ako mužov a jej nárast sa zvyšuje po menopauze, zvážte skvalitnenie výživy včas. Výbornou voľbou môže byť tento minerálový komplex od Evolution.


4. Podpora imunitného systému

Zdravý imunitný systém sa tiež nezaobíde bez dostatočného množstva kremíka v krvi. Kremík podporuje činnosť imunitných buniek, makrofágov, a tiež napomáha s navyšovaním lymfocytov v prípade, keď v tele prepukne boj s vírusom či baktériou. Pre celkovú podporu imunity odporúčame kremík kombinovať s vitamínom C a D.


5. Zmierňovanie prejavov starnutia

Vplyv na produkciu kolagénu a elasticitu ciev, kože, zdravia vlasov, nechtov a kostí v kombinácii s prevenciou kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych ochorení môže prispievať k zvyšovaniu kvality života, a tým je kremík právom považovaný za dôležitý prvok ovplyvňujúci fyziologický vek nášho tela. Nedostatočný príjem sa môže prejaviť skorším výskytom vrások, predčasným starnutím kože aj rýchlejším nástupom civilizačných ochorení.


Odporúčaná denná dávka kremíka

Aj napriek tomu, že neexistuje oficiálne odporúčané množstvo kremíka, ktoré by sme mali denne prijímať, najčastejšie sa stretneme s údajom 20–40 mg denne pre dospelú populáciu. Toto množstvo môžete dosiahnuť príjmom z bežnej stravy.

Športovci, seniori a osoby so zdravotnými problémami však môžu mať s príjmom dostatku kremíka problém, a preto by jeho príjem mal byť vyšší, buď pomocou navýšenia príjmu potravín bohatých na kremík alebo pomocou kvalitných výživových doplnkov.

Prijímať kremík pomocou stravy je bezpečné pre všetky vekové kategórie. Užívaniu výživových doplnkov bohatých na kremík by sa mali vyvarovať deti, tehotné a dojčiace ženy, pretože neexistuje dostatok štúdií, ktoré by potvrdili nezávadnosť užívania.

Predávkovať sa kremíkom stravou je takmer nemožné. Môže k nemu dôjsť iba v prípade, že budete užívať nadmernú dávku pomocou výživových doplnkov. Ako bezpečná jednorazová dávka kremíka sa uvádza množstvo 12 mg na 1 kg telesnej hmotnosti. U 50 kilovej ženy sa teda jedná o hodnotu 600 mg, u 75 kilového muža o 900 mg.


Kremík v potravinách

Kremík nájdeme predovšetkým v rastlinných potravinách. Medzi najlepšie zdroje kremíka sa radia byliny ako je praslička roľná, žihľava dvojdomá či podbeľ lekársky. Ďalej ho hľadajte v potravinách bohatých na vlákninu,ako sú celozrnné obilniny, ovsené vločky, zelenina (červená repa, cibuľa, zemiaky, mrkva, reďkovky) či ovocie (sušené ovocie, banán, čerešne, višne), orechy, fazuľa a minerálne vody. Zo živočíšnych zdrojov spomenieme mäso ako zdroj kremíka.

Potravina

Obsah kremíka v 100 g

ovsené vločky

18,8 mg

sušené datle

16,6 mg

pšeničné otruby

10 mg

hrozienka

8,25 mg

banán

5,44 mg

fazuľa

5,5 mg

tmavý chlieb

4,7 mg

zelené fazuľky

4,5 mg

Zdroj: MDPi


Výživové doplnky a kremík

Výživové doplnky s kremíkom sú vhodné predovšetkým pre športovcov, seniorov a ľudí so zdravotnými obmedzeniami, ktoré im neumožňujú plnohodnotnú stravu, a tým pádom nemôžu prijímať dostatočné množstvo kremíka potravinami.

Zvážte užívanie kremíka výživovými doplnkami aj vtedy, ak máte problémy s trávením celozrnných potravín alebo trpíte rozsiahlejšou potravinovou alergiou.

S kremíkom vo výživových doplnkoch sa najčastejšie stretnete v minerálových komplexoch na podporu zdravia vlasov, nechtov a kože alebo jednodruhovo v podobe dnes veľmi populárnej kremeliny.

Môžete vyberať z tabliet, kapsúl, prášku či tekutých foriem (minerálne vody). V doplnkoch sa kremík najčastejšie vyskytuje v podobe oxidu kremičitého, ktorý sa získava buď z bambusu alebo z prasličky roľnej. Kvalitatívne ide o veľmi podobné produkty, vyberajte preto skôr podľa toho, čo vám najviac vyhovuje.

Z našej ponuky môžeme odporučiť:

EVOLUTION Prírodný minerálny komplex v prášku, 150 g

EVOLUTION Prírodný minerálny komplex v prášku, 150 g

 • Obsahuje oxid kremičitý z bambusového extraktu a kremeliny,
 • denná dávka = 37,5 mg kremíka,
 • ďalej obsahuje ďalších 11 zásaditých minerálov a horčík v 7 rôznych formách,
 • prášková forma, ideálna do kaší, smoothie, na rozmiešanie vo vode,
 • balenie vystačí na 30 dní.

CytoProtect - vitamíny a minerály na vlasy, nechty, pleť. Výživný komplex, 60 kapsúl

CytoProtect - vitamíny a minerály na vlasy, nechty, pleť. Výživný komplex, 60 kapsúl

 • Obsahuje oxid kremičitý z prasličky roľnej,
 • denná dávka = 1,4 mg kremíka,
 • ďalej obsahuje 16 látok na podporu zdravého zovňajšku, ktoré pôsobia synergicky,
 • vo forme tabliet,
 • balenie vystačí na 60 dní.

Naturtreu Komplex pre krásne vlasy, nechty a pokožku, 120 kapsúl

Naturtreu Komplex pre krásne vlasy, nechty a pokožku, 120 kapsúl

 • Obsahuje oxid kremičitý z bambusového extraktu,
 • denná dávka = 450 mg kremíka,
 • ďalej v zmesi nájdete 11 ďalších esenciálnych vitamínov a minerálov na podporu kvality a zdravia vlasov, nechtov a kože,
 • silná a intenzívna kúra,
 • vo forme tabliet,
 • balenie vystačí na 60 dní.

Vstrebateľnosť kremíka zo stravy sa uvádzaná okolo 50 %, z výživových doplnkov to je od 1 do 70 % v závislosti na tom, či sa jedná o organickú alebo anorganickú formu. Organická forma má vstrebateľnosť vysokú, zatiaľ čo anorganická veľmi nízku.


Nežiaduce účinky kremíka

Nadbytočná konzumácia kremíka formou výživových doplnkov môže viesť k vzniku obličkových kameňov a žalúdočných ťažkostí.

Nemusíte sa však obávať, nadbytočné množstvo je takmer nemožné dosiahnuť, ak sa budete riadiť odporúčaným dávkovaním a dobou užívania. Potravinami sa kremíkom nepredávkujete.


Záver

Aj napriek tomu, že sa o kremíku nehovorí toľko ako o iných mineráloch, jeho vplyv na naše zdravie je nepopierateľný. Dá sa ľahko doplniť stravou, ale s vekom sa znižuje schopnosť tela ho využiť. Nebojme sa dopriať si nárazovo kremíkovú kúru v momentoch, keď máme oslabené vlasy, štiepia sa nechty, začínajú sa robiť vrásky alebo prechádzame psychicky a fyzicky náročným obdobím.


Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4938278/
 2. https://www.healthline.com/health/silica-for-hair
 3. https://www.healthline.com/health/osteoporosis
 4. https://www.healthline.com/health/atherosclerosis
 5. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1096/silicon
 6. https://www.medicinenet.com/silicon/article.htm
 7. https://www.waferworld.com/post/what-are-the-effects-of-silicon-on-our-health
 8. https://www.rxlist.com/silicon/generic-drug.htm
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2658806/
 10. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325122#summary
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17435952/
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10940546/
 13. https://www.wholefoodsmagazine.com/articles/12709-silicon-building-a-foundation-for-healthy-skin