Ako vybrať najlepšie MSM (metylsulfonylmetán) + recenzie na kvalitné produkty

Ako vybrať najlepšie MSM (metylsulfonylmetán) + recenzie na kvalitné produkty

Metylsulfonylmetán (MSM) je zlúčenina obsahujúca síru, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele, ale aj v niektorých zelených rastlinách a zvieratách. MSM je možné tiež vyrobiť v laboratóriu.

Síra je nevyhnutná pre správne fungovanie detoxikačnýchprocesov a napríklad tripeptid glutatión (ktorý pôsobí v tele ako silný antioxidant) sa nemôže bez prítomnosti síry vôbec vytvárať. V súčasnej chvíli však neexistujú žiadne odporúčané denné dávky pre MSM alebo síru a nedostatok síry nie je u ľudí príliš často kontrolovaný ani cielene zisťovaný.

Ľudia bežne používajú MSM pri ťažkostiach s osteoartrózou. Používa sa tiež na bolesti, opuchy, podporu zdravej kože, sennú nádchu a mnoho ďalších ťažkostí. Hoci jeho skutočné prínosy v týchto oblastiach zatiaľ nie sú dostatočne preskúmané, jedná sa o látku nášmu telu známu a pri bežne užívaných dávkach sú vedľajšie účinky pozorovné len zriedka.

Chcete si prečítať viac o tom, čo je to MSM a aké má účinky na ľudské telo? Prečítajte si náš článok TU!


Ako si vybrať najlepšie MSM?

Na trhu sú najbežnejšie k dostaniu 2 formy MSM. Patria medzi ne kapsule alebo tablety a prášková forma. Poďme sa spoločne pozrieť na výhody a nevýhody týchto najbežnejších foriem.


MSM v prášku

Metylsulfonylmetán v práškovej forme je najbežnejším typom tohto doplnku. Prášková forma MSM je väčšinou jednozložková (obsahuje iba čisté MSM) a má tak menej prísad, ktoré by mohli síru sprevádzať či kontaminovať.

Niektorým ľuďom nemusí MSM vo forme prášku vyhovovať, pretože má horkú chuť, ale na druhej strane je to najlepší spôsob, ako doplnok užívať v jeho najčistejšej forme bez nutnosti rozpúšťania tabliet či kapsúl v žalúdku.

MSM prášok sa väčšinou užíva tak, že sa dávka zmieša s vodou a zmes sa vypije. Vzhľadom na to, že MSM je efektívne kombinovať s vitamínom C, môžete na zmiernenie horkej chuti pridať do vody trochu citrónovej šťavy či pomarančového džúsu.


MSM v tabletách a kapsuliach

Ďalšou obľúbenou formou MSM sú kapsule či tablety. Ich užívanie je jednoduchšie a pohodlnejšie. MSM sa takto veľmi jednoducho dávkuje, pretože kapsule či tablety majú jasne daný obsah. Ďalšou výhodou je aj fakt, že táto forma nemá horkú chuť, ktorá môže byť pre niektorých ľudí prekážkou v užívaní.

U tabliet a kapsúl môže byť náročnejšie nájsť kvalitný produkt, pretože mnoho produktov vo forme kapsúl či tabliet obsahuje zbytočné prísady, plnivá a niekedy aj syntetické vitamíny, ktoré môžu znižovať obsiahnuté množstvo MSM či znižovať jeho zdravotné výhody.


Ako sa MSM vyrába 

Na výrobu MSM sa používajú dve metódy. Obe zahŕňajú chemickú syntézu z prvku síry. MSM nie je komerčne dostupné ako extrakt z rastlín alebo iných prírodných zdrojov.

  1. Prvá metóda začína reakciou zahŕňajúcou síru a metán, ktorá je energeticky úsporná.
  2. Druhá metóda zahŕňa reakciu vedľajších ropných produktov s odpadom z papierne, čo si vyžaduje veľké množstvo energie.

V súčasnej dobe sa MSM vyrába prvou metódou popísanou vyššie. Je považovaná za ekologicky udržateľnejšiu než druhá metóda, ktorá je obvykle energeticky oveľa náročnejšia.


MSM v kombinácii s inými látkami

Na dosiahnutie lepších účinkov či väčšej efektivity sa MSM často kombinuje s ďalšími látkami, medzi ktoré patrí napríklad vitamín C, glukozamín a chondroitín/fytodroitín.


MSM a glukozamín

Glukozamín je amínový cukor, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v zdraví rôznych oblastí v tele, ako sú synoviálne tekutiny, šľachy, väzy, koža, kosti, srdcové chlopne a krvné cievy, ale aj tráviaci, močový a respiračný systém. Kombinácia MSM s glukozamínom tak zvyšuje pozitívne účinky v týchto oblastiach.


MSM a vitamín C

Výzkumy naznačujú, že MSM pôsobí účinnejšie, keď sa užíva s vitamínom C. Prítomnosť vitamínu C pravdepodobne zlepšuje absorpciu MSM a zvyšuje jeho účinky. MSM má protizápalové vlastnosti a vitamín C pomáha znižovať účinky voľných radikálov a oxidačného stresu.


MSM a chondroitín/fytodroitín

Doplnky stravy, ktoré podporujú zdravie kĺbov, často kombinujú MSM s glukozamínom, ale aj s chondroitínom alebo fytodroitínom (rastlinnou alternatívou chondroitínu). Tieto kombinácie sa tiež užívajú na úľavu od bolesti spojenej s osteoartrózou a majú protizápalové účinky.


MSM a kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová s MSM predstavuje účinnú kombináciu dvoch látok, ktorá podporuje zdravie kĺbov a predchádza predčasnému starnutiu. Obe tieto látky prispievajú k udržaniu zdravia spojivového tkaniva a ďalších telesných štruktúr. Ako kyselina hyalurónová, tak aj MSM sú prirodzene prítomné v ľudskom tele, ale vplyvom starnutia či nevhodnej stravy dochádza časom k ich nedostatku.


Porovnanie produktov s obsahom MSM – recenzie

Poďme sa pozrieť na recenzie najlepších produktov s MSM, ktoré vám môžeme ponúknuť na našom e-shope:

Veganicity Glucosamine HCL + MSM, 30 vegan tabliet

Veganicity Glucosamine HCL + MSM, 30 vegan tabliet

Tento produkt v sebe kombinuje MSM a glukozamín, čo je amínový cukor, ktorý sa v tele produkuje z glukózy a glutamínu a má rozhodujúcu úlohu v zdraví synoviálnych tekutín, šliach, väziva, kože, kostí, srdcových chlopní a krvných ciev a zasahuje aj do ďalších oblastí.

Každá tableta tohto doplnku obsahuje 500 mg MSM a 500 mg glukozamínu. Výhodou tohto produktu môže byť menšie množstvo tabliet a nižšia celková cena, vďaka čomu si môžete tento doplnok ľahkovyskúšať a následne sa rozhodnúť, či budete v užívaní MSM po tejto skúsenosti naďalej pokračovať.

Naturtreu Sila vulkánu - MSM & Vitamín C, 240 tabliet

Naturtreu Sila vulkánu - MSM & Vitamín C, 240 tabliet

Že je síra životne dôležitý minerál a zároveň tretí najčastejší element v našom tele si uvedomuje aj nemecký výrobca kvalitných doplnkov stravy Naturtreu. Síra je prítomná skoro všade, hlavne ale v kostiach, svaloch a koži.

MSM je v tomto produkte v kombinácii s prírodným vitamínom C z čerešne acerola. Vitamín C je nápomocný pri vstrebávaní MSM a využiteľnosť MSM sa tak výrazne zvyšuje.

Výrobca Naturtreu odporúča tento doplnok kombinovať ešte s doplnkom stravy Ohnivá stráž. Kombinácia kurkumy, kadidla, zázvoru, škorice a čierneho korenia ponúka synergické efekty s MSM a vitamínom C.

Tento produkt obsahuje veľké množstvo tabliet s vysokým obsahom MSM. 1 tableta tohto doplnku obsahuje 1000 mg MSM a 24 mg extraktu z čerešne acerola.

Kompava MSM (metylsulfonylmetán) 500 mg, 120 kapsúl

Kompava MSM (metylsulfonylmetán) 500 mg, 120 kapsúl

Ak hľadáte prírodný produkt, ktorý dokáže zlepšiť stav vašej pokožky, vlasov, nechtov, zachovať hybnosť kĺbov, posilniť imunitu, zmierniť alergie a prejavy starnutia, potom MSM od značky Kompava určite stojí za vašu pozornosť.

Jedná sa o cenovo dostupný doplnok stravy vo výhodnom balení v tej najlepšej kvalite OptiMSM™. A prečo volí Kompava práve OptiMSM™? Značka OptiMSM™ si získala povesť najčistejšieho, najbezpečnejšieho a najkonzistentnejšieho MSM na svete. Zaručuje 99,99 % čistotu. Výrobok je navyše netoxický, nealergický a maximálne vstrebateľný a využiteľný organizmom.

Užívanie aj dávkovanie kapsúl je tu veľmi jednodnoduché, pretože 1 kapsula obsahuje 500 mg MSM.

ProFuel MSM a prírodný vitamín C na kĺby, 365 tabliet

ProFuel MSM a prírodný vitamín C na kĺby, 365 tabliet

Firma ProFuel prináša unikátnu kombináciu vysoko čistého metylsulfonylmetánu a prírodného vitamínu C z extraktov zo šípok na podporu zdravia kĺbov. Ako už bolo uvedené vyššie, vitamín C pravdepodobne zlepšuje absorpciu MSM a teda aj jeho účinnosť. Tento doplnok stravy je určený nielen pre výživu kĺbov, ale aj šliach, väzov a celkovú regeneráciu pohybového aparátu.

Výhodou tohto produktu je veľké množstvo tabliet v balení aj priaznivá cena vzhľadom na vysoký obsah MSM. V 1 tablete je obsiahnuté hneď 1000 mg MSM, čo môže byť výhodné vo chvíli, keď chceme užívať vyššie dávky (nemusíme prehĺtať mnoho tabliet), ale ak chceme užívať napríklad viac menších dávok, môže byť tento produkt menej praktický.

Veganicity Joint Essentials - komplexná kĺbová výživa, 60 vegan tabliet

Veganicity Joint Essentials - komplexná kĺbová výživa, 60 vegan tabliet

Koktail živín namiešaný priamo na mieru pre zdravé kĺby. Tak by sa dal popísať komplex Joint Essentials od Veganicity. Poskytuje skvelú kombináciu živín na udržanie hybnosti kĺbov a pružnosti šliach. Komplex obsahuje glukosamín a Phytodroitin™ (dlho očakávanú rastlinnú alternatívu k chondroitínu, na ktorú sú v týchto tabletách dobré recenzie) ako aj MSM, kyselinu hyalurónovú a vitamín K2.

V jednej tablete tak nájdete glukozamín hydrochlorid - 250 mg, Phytodroitin ™ - 200 mg, MSM - 100 mg, vitamín C - 40 mg, kyselinu hyalurónovú - 20 mg, vitamín D3 - 5 ug a vitamín K2 20μg.

Hoci nejde o doplnok s primárnym obsahom MSM, obsahuje naozaj komplexné spektrum látok pre maximalizáciu zdravia kĺbov, ktoré nemá obdobu.


Ak hľadáte ďalšie alternatívy k MSM , či už na užívanie spoločne alebo namiesto MSM, môžete na podporu zdravia kĺbov a pohybového aparátu i pokožky vyskúšať aj tieto produkty:

Vegetology Bone Care - Vitamíny na kĺby a kosti, 60 tabliet

Vegetology Bone Care - Vitamíny na kĺby a kosti, 60 tabliet

Výživový doplnok, ktorý bol špeciálne vyvinutý odborníkmi z firmy Vegetology a kombinuje v sebe niekoľko látok, ktoré podporujú zdravie kostí a kĺbov vrátane glukozamínu, Phytodroitínu™, vápnika a ďalších látok.

Cytoplan Vegan Collagen, 120 kapsúl

Cytoplan Vegan Collagen, 120 kapsúl

Cytoplan Vegan Collagen je špeciálny komplex látok, ktorý podporuje normálny stav pokožky a napomáha k normálnemu fungovaniu kĺbov a väziva. S týmto produktom s obsahom MSM majú zákazníci dobré skúsenosti aj na vlasy a nechty. Tento produkt je čisto rastlinného pôvodu a je tak vhodnou alternatívou pre vegánov či vegetariánov.


Dávkovanie MSM

Aktuálne neexistujú oficiálne odporúčané denné dávky pre síru ani MSM a nebola stanovená žiadna horná alebo toxická hranica. Bežne sa však MSM užíva v množstve medzi 1 000 mg až 6 000 mg denne, rozdelených do niekoľkých denných dávok po dobu aspoň 3-4 mesiacov. Vždy je vhodné konzultovať užívanie s lekárom, obzvlášť v prípade, keď užívate nejaké lieky.


Porovnanie na záver

Možno vám pri čítaní článku napadla nasledujúca otázka do diskusie na tému MSM: Nebude jednoduchšie sa zamerať na dostatok síry v strave, namiesto jej suplementácie? 

1000 mg síry (čo zodpovedá obsahu MSM v niektorých tabletách) môžeme okrem výživových doplnkov získať napríklad zhruba z 250 g orieškov.


Pri užívaní napríklad 4 000 mg MSM denne by sme tak museli zjesť každý deň až 1 kg orechov, čo by so sebou okrem síry nieslo aj naozaj veľkú kalorickú hodnotu.


Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyňa v oblasti rastlinnej stravy

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372953/
  2. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/522.html
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22525653/
  4. https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/sulfur
  5. https://en.wikipedia.org/wiki/Methylsulfonylmethane