Choroby a poruchy pečene: ako sa prejavujú jej problémy?

Choroby a poruchy pečene: ako sa prejavujú jej problémy?

Pečeň má v ľudskom tele dôležitú funkciu pri metabolických procesoch, ukladaní energie a detoxikácii organizmu od škodlivín. Bohužiaľ, jej zdravie mnohí zanedbávajú. Hoci niektoré ochorenia pečene môžu byť dedičné, častejšie za problémy pečene môže zlá životospráva. Dozviete sa, aké sú najčastejšie choroby pečene, ako sa ochorenie pečene prejavuje a čo robiť, aby ste sa problémom s pečeňou vyhli alebo včas zastavili ich rozvoj.

Ľudia si často spájajú ochorenie pečene s nadmernou konzumáciou alkoholu. Aj keď je to jedna z možných príčin, zďaleka nie je jediná. Existujú mnohé ďalšie príčiny vzniku chorôb pečene.


Prečo vznikajú ochorenia a problémy s pečeňou

Rizikovými faktormi pri ochoreniach pečene môžu byť ľahko šíriteľné vírusy hepatitídy, zlá životospráva spojená s častým užívaním alkoholu, ako aj genetika či autoimunitné ochorenia. Konkrétne faktory, ktoré zvyšujú riziko, že sa u daného človeka vyvinie ochorenie pečene, sú:

  • dlhodobé nadmerné užívanie alkoholu – americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb ho definuje ako viac než 8 alkoholických nápojov týždenne u žien a viac než 15 nápojov týždenne u mužov (podľa tohto výpočtu sa jeden alkoholický nápoj ráta ako približne 3 dcl piva, 2 dcl silnejšieho piva typu Guinness, 1,5 dcl vína a 0,4 dcl tvrdého alkoholu),
  • obezita,
  • cukrovka,
  • vysoký cholesterol,
  • rodinná anamnéza s ochoreniami pečene,
  • nadmerné užívanie liekov alebo výživových doplnkov,
  • ak človek prichádza často do styku s krvou a inými telesnými tekutinami (lekár, zdravotník, hasič...) a nie je dostatočne chránený ochrannými pomôckami,
  • časté vystavovanie sa toxínom či pesticídom,
  • výmena injekčných striekačiek u drogovo závislých,
  • nechránený pohlavný styk,
  • prostredie s nízkou úrovňou hygieny.

Akútne ochorenie pečene vedúce až k jej zlyhaniu môže spôsobiť aj predávkovanie liekmi alebo otrava jedlom (napríklad hubami).


Aké môže mať ochorenie pečene príznaky?

Ochorenia pečene málokedy prichádzajú náhle, častejšie je ich nábeh postupný a pacient nemusí spočiatku vnímať príznaky ani bolesť pečene. Postupom času sa môžu vyskytnúť takéto prejavy ochorenia:

  • žltý odtieň pokožky alebo očných bielok,
  • bledá alebo čierna stolica, krv v stolici,
  • tmavý moč,
  • pretrvávajúca únava,
  • bolesti brucha,
  • opuchy nôh alebo brucha,
  • ľahká tvorba podliatin,
  • nevoľnosť,
  • nechutenstvo,
  • vracanie.


Najčastejšie problémy a choroby pečene

Podľa príčiny vzniku sa najčastejšie ochorenia pečene delia na geneticky podmienené, vírusové, následkom stukovatenia pečene, autoimunitné a ďalšie. Toto sú najfrekventovanejšie choroby pečene:

  • Hepatitídy
  • Stukovatenie pečene
  • Cirhóza pečene
  • Autoimunitné ochorenia pečene
  • Genetické ochorenia pečene
  • Nádorové ochorenia pečene


Infekčné ochorenia pečene

Do tejto skupiny patria hepatitídy. Hepatitída, ľudovo povedané žltačka, je vírusové ochorenie pečene. Vírus žltačky je vysoko nákazlivý a vyvoláva zápal pečene. Riziko pre neočkovaných ľudí vzniká najmä pri nechránenom prenose telesných tekutín a v prostredí s nízkou úrovňou hygieny, kde sa vírusu dobre darí.

Existuje viacero typov hepatitídy:

  • Hepatitída typu A sa šíri kontaminovanými potravinami a neprechádza do chronickej formy.
  • Hepatitída typu B sa šíri prostredníctvom telesných tekutín – krvi, alebo ejakulátu, môže prejsť do chronickej formy.
  • Hepatitída typu C sa šíri kontaktom s krvou nakazeného, môže prerásť do chronickej formy a jej zákernosť spočíva v tom, že ju nemusia sprevádzať žiadne prejavy, pričom hrozí trvalé poškodenie pečene.
  • Hepatitída typu D sa vyvíja z formy B a patrí medzi závažné formy.
  • Hepatitída typu E sa prenáša kontaminovanou vodou a nevyskytujú sa pri nej trvalé následky.

Príznakmi hepatitídy sú únava, žltý odtieň pokožky a očných bielkov, tmavý moč, nevoľnosť a nechutentsvo, hnačka, šedý odtieň stolice, bolesť brucha a vracanie, horúčka a bolesti kĺbov.

Liečba žltačky trvá zväčša niekoľko týždňov a pacient potrebuje pokoj na lôžku, diétnu stravu bez obsahu tukov, žiaden alkohol, a taktiež potrebuje dopĺňať vitamíny a minerály. Proti prvým dvom typom žltačky sa môžete nechať zaočkovať.


Stukovatenie pečene

Diagnóza, ktorej odborný názov znie steatóza pečene, vzniká postupným hromadením tukov v pečeni. Známe sú dva typy, ktoré sa môžu objaviť aj súbežne.

Alkoholová steatóza pečene – je spôsobená nadmernou konzumáciou alkoholu.

Nealkoholová steatóza pečene – môžu ju spôsobiť iné rizikové faktory, napríklad zlá strava s vysokým obsahom monosacharidov, teda jednoduchých cukrov, alebo vystavenie toxínom.

Toto ochorenie je zákerné aj preto, že často nemusíte spozorovať príznaky. Objaviť sa môže únava, nešpecifická bolesť brucha, strata hmotnosti, prípadne žltnutie kože a bielkov. Ak stukovatenie pečene neriešite, môže postupne prerásť do cirhózy.


Cirhóza pečene

Ide o chronické ochorenie pečene, ktoré sa už nedá zvrátiť, no dá sa udržiavať pod kontrolou. Hoci pečeň má schopnosť samoobnovy, po poškodení a následnej regenerácii sa tvoria jazvy. Čím viac je pečeň zjazvená, tým horšie plní svoju funkciu. Cirhóza pečene môže napokon viesť až k smrti.

Cirhóza pečene nenastane zo dňa na deň. Predchádzajú jej iné poškodenia pečene. Jednotlivé štádiá vedúce až k zlyhaniu pečene sú:

  1. Prvým stupňom je zápal pečene, spôsobený napríklad hepatitídou alebo iným ochorením.
  2. Postupná tvorba jazvového tkaniva a znižovanie prietoku krvi v pečeni sa nazýva fibróza a je druhým stupňom poškodenia pečene. Fibróza ešte nie je nezvratný stav a poškodenie pečene sa v tomto momente dá zastaviť tak, aby sa pečeň stihla zregenerovať a opäť fungovať ako má.
  3. Za tretí stupeň, teda cirhózu pečene, považujú lekári stav, kedy už je zjazvenie pečene rozsiahle a bunky sa nedokážu regenerovať. Cirhózu však možno stále zastaviť. 
  4. Keď dosiahne cirhóza pečene posledné štádium, dochádza k zlyhaniu pečene a nastáva život ohrozujúci stav.

V skorších štádiách môže mať cirhóza príznaky ako únava, svrbenie pokožky, nechutenstvo, strata váhy, nevoľnosť a vracanie, bolesť v pravej hornej oblasti brucha, svalové kŕče a slabosť. Postupom času pri zhoršovaní cirhózy sa môže prejaviť zmätenosť, strata pamäti, ľahká tvorba modrín, žltnutie kože, opuchy nôh, ale aj vnútorné krvácanie v dôsledku prasknutia rozšírených žíl (varixov) v pažeráku, žalúdku alebo črevách.


Autoimunitné ochorenia pečene

Pri autoimunitnom ochorení pečene imunitný systém človeka omylom napáda vlastné bunky pečene. Medzi takéto ochorenia patrí:

  • Autoimunitná hepatitída. Pri tejto diagnóze imunitný systém napáda pečeň, čo spôsobí jej zápal. Bez liečby môže viesť k cirhóze a zlyhaniu pečene. Príznaky sú podobné ako pri vírusovej hepatitíde, objaviť sa môžu aj kožné ochorenia ako je akné, psoriáza či vitiligo.
  • Primárna biliárna cirhóza. Poškodenie žlčovodov v pečeni spôsobuje nahromadenie žlče. Aj pri tomto ochorení bez liečby dochádza k cirhóze a zlyhaniu pečene. Príznaky sa stupňujú tým, ako ochorenie postupuje: okrem všeobecných príznakov je typický výskyt suchosti v očiach a v ústach, neskôr tvorba tukových usadenín, ktoré sa prejavujú ako žlté hrbolčeky na koži (xantómy)
  • Primárna sklerotizujúca cholangitída. Tento zápalový stav spôsobuje postupné poškodenie žlčových ciest. Nakoniec sa zablokujú, čo spôsobí nahromadenie žlče v pečeni. Následkom môže byť cirhóza a zlyhanie pečene. Príznaky sú podobné ako pri ostatných ochoreniach, ale keďže sprievodnou komplikáciou môže byť infekcia žlčových ciest, môže sa pridať aj horúčka, zimnica, neskôr prichádzajú príznaky cirhózy vrátane zmätenosti či praskania varixov.


Genetické ochorenia pečene

Niektoré poruchy pečene môžu byť dedičné. Napríklad hemochromatóza spôsobuje, že telo človeka ukladá viac železa, ako potrebuje a postupne môže dôjsť až k poškodeniu pečene. Prejavuje sa podobnými príznakmi, ako ostatné ochorenia, človek môže pozorovať aj ťažkosti v sexuálnej oblasti či tmavnutie pokožky až do sivého či bronzového odtieňa.

Wilsonova choroba spôsobuje, že pečeň absorbuje meď namiesto toho, aby ju uvoľnila do žlčových ciest. Keď je medi v pečeni už priveľa, dostáva sa do krvného obehu a môže poškodiť aj ďalšie orgány, napríklad mozog. 

Okrem všeobecných príznakov ochorení pečene sa u ľudí s Wilsonovou chorobou môžu vyskytnúť neurologické príznaky hromadenia medi v tele, ako problémy s rečou, prehĺtaním alebo fyzickou koordináciou, stuhnuté svalstvo. Objavujú sa aj psychické problémy, ako je úzkosť, depresia. Mnoho ľudí s touto chorobou má takzvané Kayser-Fleischerove krúžky okolo rohoviek v očiach, sfarbené do zelenkastej, hnedej alebo zlatej farby.

Zdravá pečeň by mala produkovať dostatok proteínu alfa-1 antitrypsínu, ktorý pomáha predchádzať rozkladu enzýmov v tele. Ak sa tak nedeje, následkom nedostatku alfa-1 antitrypsínu môže nastať nielen ochorenie pečene, ale aj pľúc. Príznaky pľúcneho ochorenia sa môžu prejaviť v podobe kašľa, tvorby hlienu, chrčania, ale aj chronickej bronchitídy či astmy.


Nádorové ochorenia pečene

Nádor sa väčšinou vytvorí priamo v pečeni, najčastejším typom je hepatocelulárny karcinóm. Rakovina pečene môže vzniknúť aj šírením iného nádoru metastázami do pečene. Jej príznaky môžu byť rozmanité a závisia od typu, ale objavujú sa žiaľ až v pokročilejších štádiách. Môžu mať podobu žltačky, opuchu brucha, či krvácania do brušnej dutiny. 


Ako riešiť problémy s pečeňou

Rôzne choroby a problémy s pečeňou môžu mať rozličné riešenia. Lekár obvykle diagnostikuje konkrétny problém a predpisuje podporné lieky alebo výživové doplnky na pečeň. Väčšinou tiež nariadi diétu podľa konkrétneho problému.


Prevencia problémov s pečeňou a ako sa o ňu starať

Ak ide o infekčné skupiny chorôb pečene, ako je hepatitída, najlepšou prevenciou je očkovanie, dodržiavanie hygienických návykov a vyhýbanie sa rizikovému správaniu. Aj keď niektorým, najmä genetickým ochoreniam pečene sa nedá celkom zabrániť, telu rozhodne prospeje prevencia v podobe čo najzdravšej životosprávy.

Jej súčasťou je:

  • konzumácia pestrej a vyváženej stravy – veľa zeleniny, ovocia, vlákniny, zdravých bielkovín a tukov, obmedzenie príjmu rafinovaných cukrov,
  • dostatok spánku,
  • pravidelný pohyb,
  • dostatočný pitný režim,
  • obmedzenie alkoholu, fajčenia a užívania liekov či návykových látok,
  • udržiavanie primeranej váhy,
  • pravidelné preventívne prehliadky u lekára,
  • ochranné prostriedky pri vystavení sa chemikáliám,
  • a tiež dodržiavanie správnej hygieny a bezpečného sexu.

O užívaní výživových doplnkov na podporu pečene sa môžete poradiť s lekárom. V doplnkoch sa často používajú aminokyseliny cholín, L-metionín, N-acetylcysteín, alebo esenciálne fosfolipidy a lecitín

Spomedzi byliniek na pečeň má skvelé vlastnosti pestrec mariánsky (Silybum marianum), ktorý obsahuje skupinu bioflavonoidov zvanú silymarín. Táto zložka môže mať pozitívny vplyv na podporu zdravia a normálnej funkcie pečene, ale má aj sľubné klinické štúdieúčinnosti pri chronických ochoreniach pečene. Ďalšou obľúbenou botanickou zložkou je výťažok z artičoky, ktorý podľa štúdií môže mať tiež priaznivý vplyv na pečeň a hladinu cholesterolu.

V našej ponuke nájdete Naturtreu Ostropestrec komplex pre pečeň, ktorý obsahuje okrem výťažkov z ostropestreca mariánskeho aj výťažok z púpavy a artičoky, doplnený o cholín. Jednozložkový prípravok iba s pestrecom mariánskym je Viridian Milk thistle. Až 25 účinných látok vrátane výťažku z artičoky obsahuje produkt značky Veganicity – Liver Kind. V kapsuliach sú vitamíny, minerály, ako aj účinné aminokyseliny cholín, L-metionín, N-acetylcysteín.


Záver

Pečeň si zaslúži našu starostlivosť. Je to orgán, bez ktorého by sme nevedeli existovať, stará sa totiž najmä o detoxikáciu tela. Pri dlhodobom zanedbávaní starostlivosti môžu prísť choroby pečene ako je cirhóza, zápal pečene či dokonca jej zlyhanie. Existujú však aj mnohé geneticky podmienené a autoimunitné ochorenia pečene.

Základom prevencie ochorení pečene je zdravý životný štýl. Pestrá strava, pohyb, obmedzenie škodlivín a alkoholu, ako aj pravidelné prehliadky u lekára pomôžu mať zdravie pečene pod kontrolou. Nápomocné môžu byť aj výživové doplnky. Ak však už máte niektoré zo spomenutých chorôb pečene, odporúčame sa o ich užívaní vždy poradiť s lekárom.


Redakcia Vegmart

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/liver-diseases
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17179-liver-disease
  3. https://www.niddk.nih.gov/health-information/liver-disease
  4. https://www.cdc.gov/alcohol/faqs.htm
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548733/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8264448/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10629746/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9027949/
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3098397/
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6155865/
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26310198/