Zistite, či ste tehotná: aké sú prvé príznaky tehotenstva?

Zistite, či ste tehotná: aké sú prvé príznaky tehotenstva?

Sú ženy, ktoré by si ani nevšimli, že sú tehotné, iné majú množstvo príznakov už krátko po počatí. Ak však žena túži po bábätku, väčšinou prejavy svojho tela veľmi pozorne sleduje. Je všeobecne známe, že tehotenstvo sa spája najmä s nevoľnosťou, ale kedy sa tento príznak tehotenstva objaví po prvý raz? Existujú tiež mnohé ďalšie príznaky tehotenstva, o ktorých ste možno ani netušili. Pozrime sa na ne bližšie.

Prejavy svojho tela by si mala žena všímať aj v záujme toho, aby mala dobrý priebeh tehotenstva a bábätko bolo zdravé.


Aké sú príznaky tehotenstva v 1. týždni po oplodnení?

Niektoré prvé príznaky tehotenstva môžu prísť skôr, než tehotenstvo zaznamená test. Ženy si ich dokonca môžu ľahko zameniť za prejavy predmenštruačného syndrómu, takže sa objavia ešte pred termínom nasledujúcej menštruácie. Toto sú niektoré najčastejšie skoré príznaky tehotenstva, ktoré sa môžu vyskytovať už v prvý týždeň od otehotnenia.


Únava

Vysoké percento žien pociťuje v prvých týždňoch doslova šialenú únavu. Ich telo totiž produkuje viac hormónu progesterónu, a tiež výrazne zvyšuje tvorbu krvi. Únava môže prísť náhle a veľmi skoro, už týždeň po počatí.


Nevoľnosť a vracanie

Často býva označovaná aj ako „ranná nevoľnosť“, ale v skutočnosti ju žena môže zažiť kedykoľvek počas dňa. Nevoľnosť sprevádza pocit žalúdka na vode či nutkanie na vracanie. Mnohé ženy majú v tomto čase problém udržať v žalúdku akékoľvek jedlo. Nevoľnosť je dôsledkom vysokej hladiny ľudského choriogonadotropínu (hCG), čo je hormón vyskytujúci sa v ženskom tele iba v období tehotenstva. Práve jeho hladina sa podpisuje pod výsledok tehotenského testu.


Zmena chuti a čuchu

Tehotenské chute sú povestné. Jedlo, ktoré vám kedysi chutilo, teraz nedokážete vystáť a naopak, chutí vám to, čo ste nikdy predtým nejedávali. Môžete mať tiež chuť na zvláštne kombinácie jedál. Rovnako môžete mať chuť do jedla výrazne vyššiu než predtým.


Citlivé prsia

Včasné hormonálne zmeny v tele tehotnej ženy spôsobujú okrem iného aj napätie v prsníkoch, citlivé a boľavé prsia, pocit ťažoby v prsiach. Oproti bolesti pŕs pred menštruáciou sú tieto prejavy výraznejšie, môžete spozorovať aj zväčšenie a stmavnutie bradaviek.


Častejšie nutkanie na močenie

Príznak, ktorý bude ženu sprevádzať po celé tehotenstvo. V prvých dňoch tehotenstva a nasledujúcich týždňoch to je ďalší prejav hormónu hCG, ktorý zvyšuje prietok krvi do panvovej oblasti a obličiek. V tele cirkuluje viac tekutín a zvyšuje sa tvorba moču. Takže tehotná žena musí chodiť častejšie na toaletu.


Bolesť v podbrušku a krížoch

V prvých dňoch, ešte pred termínom menštruácie, sa tiež ako príznak tehotenstva môžu vyskytnúť podobné bolesti v oblasti panvy a krížov, ako pri menštruácii. 


Zmeny nálad

Hormonálne zmeny majú na svedomí aj zvýšenú precitlivelosť a emocionálne prejavy. Plačlivosť, úzkostné stavy a psychická nerovnováha sú v prvých týždňoch tehotenstva bežné. Zhoršujú sa však vtedy, keď je žena pod stresom, preto je zo strany partnera a rodiny vhodné brať na ňu ohľad a ponúknuť pomoc.


Slabé krvácanie

Až štvrtina žien podľa jednej štúdie pozoruje jemné krvácanie, s krvou svetlejšej farby než pri menštruácii. Spôsobuje ho uhniezďovanie oplodneného vajíčka v maternici. Pozor si treba dať, ak sa jeho intenzita zvýši.


Aké sú príznaky tehotenstva v 2. týždni po oplodnení

V období približne dva týždne po oplodnení sa už pomaličky blíži termín nasledujúcej menštruácie. Najtypickejší príznak v tomto období je teda meškajúca menštruácia. V tomto období sa však pridáva ďalší dôležitý príznak, a to je nevoľnosť. Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie z už spomínaných, najmä únava, citlivé prsia, krvácanie z uhniezďovania vajíčka a iné.

K oplodneniu vajíčka môže u ženy dôjsť najmä uprostred cyklu počas plodných dní, ale aj v ostatných dňoch medzi dvomi menštruáciami. Dva týždne po oplodnení zvyknú ženy nazývať aj druhý týždeň tehotenstva, správne však lekári tehotenstvo rátajú od poslednej menštruácie. Takže pri vynechaní menštruácie už môžete byť asi dva týždne od oplodnenia, ale oficiálne sa to ráta ako štvrtý týždeň tehotenstva.


Príznaky tehotenstva a menštruácia

V závislosti od termínu oplodnenia sa teda môžu vyskytnúť vyššie spomenuté prejavy tehotenstva ešte pred menštruáciou. Potom nasleduje práve omeškanie menštruácie, ktoré patrí medzi hlavné príznaky tehotenstva. 

Pozor: ani to ešte nemusí znamenať, že je žena skutočne tehotná. Oneskorenie menštruácie zažíva odhadom okolo 14 – 25 % žien v plodnom veku. Môže byť následkom stresu, syndrómu polycystických vaječníkov, podvýživy alebo naopak obezity, či chronických ochorení.


Príznaky v ďalších fázach tehotenstva

Postupne môžu príznaky silnieť a pribúdať, iné naopak ustupovať. Pre 4. a 5. týždeň tehotenstva, presnejšie povedané, mesiac a viac od oplodnenia, môže byť typická čoraz väčšia nevoľnosť. Tá je bežná až do konca prvého trimestra, potom väčšinou ustáva.

U tehotných žien sa postupne môže vyskytovať aj zápcha, pretože progesterón okrem iného spomaľuje trávenie. Vtedy pomáha zmena stravy so zvýšením podielu vlákniny.

Pokračovať môžu aj iné príznaky. Napríklad spomenuté krvácanie z uhniezďovania sa môže vyskytnúť hocikedy až do konca prvého trimestra. Časté nutkanie na močenie sa môže ešte viac zintenzívniť. Neskôr, ako plod rastie, vzniká aj tlak na močový mechúr. Aj zmeny chutí, únava a citlivé prsia môžu byť pokračujúcimi príznakmi v nasledujúcich týždňoch.


Môžu sa vyskytnúť aj nezvyčajné príznaky tehotenstva?

Okrem vyššie spomenutých symptómov môžete pociťovať aj menej bežné znaky, napríklad: 

 • bolesti a krútenie hlavy spôsobené hormonálnymi zmenami, 
 • upchatý nos následkom prekrvenia slizníc vrátane tej nosnej,
 • železnú chuť v ústach spôsobenú hormonálnymi zmenami a tiež následkom častých nevoľností a vracania.


Na tieto príznaky tehotenstva pozor

Môžete zaznamenávať aj príznaky, ktoré už nie sú v poriadku. Spozornieť by ste mali, ak sa vám deje toto:

 • pretrvávajúce alebo silné krvácanie,
 • pretrvávajúce bolesti v oblasti brucha,
 • pretrvávajúca bolesť hlavy,
 • pretrvávajúce vracanie,
 • opakujúce sa kŕče, podobné tým menštruačným,
 • hnačka,
 • vysoká teplota,
 • opuch tváre, rúk alebo nôh,
 • strata zraku alebo rozmazané videnie,
 • svrbenie pokožky.

V týchto prípadoch radšej nečakajte, kontaktujte svojho lekára a poraďte sa s ním.


Kedy s určitosťou zistíte, že ste tehotná

Každá žena je iná a aj každé tehotenstvo môže byť iné. Nespoliehajte sa preto len na pozorovanie príznakov. Ak vaša menštruácia mešká, nie je na čo čakať a môžete si spraviť tehotenský test. Tých je na trhu neúrekom a dôležité je vždy postupovať podľa pokynov výrobcu.

Ak sa vám na teste zobrazili dve čiarky, je vysoko pravdepodobné, že ste tehotná, pretože testy pomerne spoľahlivo zachytávajú zvýšenie hladiny hormónu hCG. Napriek tomu môžu hlásiť aj falošný výsledok, preto je lepšie ísť k svojmu gynekológovi. Krvný test, v neskoršom štádiu aj ultrazvuk, spoľahlivo potvrdia či vylúčia tehotenstvo.

Je výsledok od lekára pozitívny? Blahoželáme! Čakajú vás pravidelné prehliadky, počas ktorých vám budú brať krv a kontrolovať vývoj bábätka. Lekár vám môže odporučiť vitamíny pre tehotné podľa výsledkov hladín mikroživín vo vašom tele. V tehotenstve potrebujete omnoho vyšší príjem vitamínov a minerálov, ktoré si telo niekedy nevie zabezpečiť len zo stravy.

Z našej ponuky si môžete vybrať výživové doplnky s kombináciou najdôležitejších vitamínov pre tehotné ženy, napríklad Cytoplan Pregna-Plan Multivitamín pre tehotné a dojčiace matky s obsahom 24 účinných látok. Už niekoľko mesiacov pred plánovaným otehotnením odporúčajú lekári nasadiť kyselinu listovú, ideálne s bioaktívnou formou folátu. Vitamín B12 (kobalamín) a železo v tehotenstve by si mali ustrážiť predovšetkým tie mamičky, ktoré sa stravujú vegánsky. O ďalších veľmi dôležitých vitamínoch a mineráloch si môžete prečítať v našom článku Vitamíny v tehotenstve.


Záver

Prvé príznaky tehotenstva môžu niektoré ženy pozorovať už v prvý týždeň po tom, čo došlo k oplodneniu. Spočiatku sa môžu podobať na príznaky blížiacej sa menštruácie, no s výraznejšími prejavmi. Prvé príznaky tehotenstva sú zvyčajne vynechaná menštruácia, bolesť v podbrušku, slabé krvácanie a postupne aj nevoľnosť. Keď vám lekár z krvného testu potvrdí, že ste tehotná, nezabudnite sa poradiť aj o rozvrhu užívania výživových doplnkov s vitamínmi a minerálmi.


Redakcia Vegmart

Zdroje:

 1. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/pregnancy-signs-and-symptoms
 2. https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pregnancy/conditioninfo/signs
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8663733/
 4. https://www.nichd.nih.gov/health/topics/menstruation/conditioninfo/affected
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19514696/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3418980/