Aké vitamíny sú dôležité v tehotenstve a mali by ste ich užívať?

Aké vitamíny sú dôležité v tehotenstve a mali by ste ich užívať?

Počas obdobia tehotenstva stúpajú nároky tela ženy na príjem vitamínov a minerálov. Potrebuje totiž výživu naviac – nielen pre seba, ale aj pre bábätko. Niektoré vitamíny v tehotenstve sú kriticky dôležité pre správny vývoj plodu a v dôsledku ich nedostatku môžu vzniknúť komplikácie zdravotného stavu počas tehotenstva, a to tak u mamičky, ako aj dieťaťa.

Preto je pre každú budúcu mamu dôležité vedieť, aké vitamíny brať v tehotenstve počas jeho jednotlivých fáz, aby tak zabezpečila zdravie svojho bábätka aj seba. Zorientovať sa v množstve a typoch vitamínov a minerálov, súhrnne nazývaných mikroživiny, môže byť pre maminy zložité. Preto vznikol tento článok, v ktorom vám povieme, ktoré sú tie najdôležitejšie vitamíny v tehotenstve. Okrem toho sa dozviete, aká je ich úloha v organizme tehotnej ženy, kedy začať užívať vitamíny v tehotenstve a ktoré si vybrať.

Samozrejme, každá žena by sa mala o užívaní nielen vitamínov, ale aj akýchkoľvek iných zložiek poradiť primárne so svojím gynekológom. Pravidelné prehliadky a rozbor krvi počas tehotenstva by mali jasne preukázať hladiny živín a prípadne aj potrebu ich dopĺňania.


Ktoré vitamíny v tehotenstve sú najdôležitejšie

  • Kyselina listová (vitamín B9 – folát)
  • Kobalamín (vitamín B12)
  • Vitamín D
  • Železo
  • Horčík
  • Jód
  • Omega-3
  • Probiotiká

Najpodstatnejšie mikroživiny v tehotenstve sú kyselina listová, vitamín B12 – kyanokobalamín, železo či vitamín D. Naopak, sú aj vitamíny, ktorým je lepšie sa počas tehotenstva vyhnúť: vitamín A kvôli riziku vrodených vývojových vád u embrya, alebo vitamín E, ktorého vyššie množstvo môže spôsobiť bolesti v podbruší a predčasné prasknutie plodového obalu. 


Kyselina listová – folát

Aj keď sa označenia „kyselina listová“ a „folát“ používajú ako synonymá, nie je to to isté. Folát je vitamín B9, ktorý má kľúčovú rolu pri syntéze DNA, raste a vývoji embrya a tvorbe červených krviniek. Európska únia povoľuje vo výživových doplnkoch 3 formy folátu: Kyselina listová je syntetickou formou folátu. Okrem nej existujú ešte 2 ďalšie formy, ktoré sú zdrojom pre telo prirodzenejšej (bioaktívnej) formy folátu, a to L-metylfolát vápenatý a glukozamínová soľ kyseliny (6S)-5-metyltetrahydrolistovej. 

V ponuke výživových doplnkov sa kyselina listová pre tehotné môže vyskytovať pod všetkými uvedenými názvami. Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu u tehotných žien je asi 600 – 1000 mikrogramov pre zníženie rizika defektov neurálnej trubice a vrodených abnormalít, ako je rázštep podnebia, alebo srdcové vady.

Folát sa podieľa aj na správnom raste zárodočných tkanív, tvorbe aminokyselín a na mnohých látkových premenách. Týchto päť randomizovaných štúdií s účasťou 6105 žien je ukážkou, aký význam má kyselina listová v tehotenstve. U žien bolo každodenné dopĺňanie kyseliny listovej spojené so zníženým rizikom defektov neurálnej trubice. Neboli pritom zaznamenané žiadne negatívne vedľajšie účinky.


Vitamín B12

Kobalamín, ako sa tento vitamín skupiny B nazýva, je veľmi dôležitý počas obdobia tehotenstva, pretože sa podieľa na tvorbe DNA, červených krviniek a správnom fungovaní nervového systému. Pre mamičky, ktoré uprednostňujú vegánsku stravu, môže byť nevyhnutné užívať vitamín B12 vo forme výživových doplnkov. 

Denný príjem vitamínu u tehotných žien by mal byť asi 4,5 mikrogramov za predpokladu, že jedia mäso a mliečne produkty. U vegánskych mamičiek stúpa dávkovanie formou výživových doplnkov až na 50 mikrogramov denne.


Železo

Aj železo je v tehotenstve dôležité kvôli tomu, že sa výraznou mierou podieľa na krvotvorbe. Keďže počas tehotenstva narastá objem krvi v tele ženy až o 45 %, zvyšujú sa aj nároky organizmu na tento minerál. Železo sa podieľa na transporte kyslíka a ovplyvňuje správny rast a vývoj dieťaťa či placenty. 

Ak má žena nedostatok tohto minerálu, môže to dospieť až k anémii. Železo pre tehotné vo forme výživových doplnkov je riešením. Ideálne je nasadiť si ho tiež po porade s lekárom. Denná dávka pre tehotné je asi 18 mg, ale od 12. týždňa môže stúpnuť až na 30 mg. Lekár môže určiť i vyššie dávkovanie, ak je na to dôvod.


Vitamín D

Vitamín D podporuje normálnu funkciu imunitného systému a vstrebávanie vápnika a fosforu, čím prispieva k udržaniu zdravých kostí a zubov. Má tiež úlohu pri bunkovom delení, raste kostí a svalov u embrya a pre správny vývin nervov. Lekári odporúčajú vitamín D pre tehotné v dennej dávke asi 15 mcg (600 IU) až 100 mcg (4000 IU). Váš gynekológ vám môže poradiť najlepší vitamín D z hľadiska formy pre pohodlné užívanie a maximálny účinok.


Horčík

Magnézium v tehotenstve prispieva k normálnemu priebehu tehotenstva, k správnemu deleniu buniek počas rastu maternice a plodu, ako aj k udržaniu nervovej rovnováhy a stabilného krvného tlaku. Niektoré štúdie naznačujú, že môže znížiť riziko vzniku preeklampsie (ochorenia ciev placenty po 20. týždni tehotenstva). Magnézium pre tehotné v dávke okolo 400 mg denne je považované za dostatočné a bezpečné množstvo.


Jód

Počas tehotenstva potrebuje telo ženy aj zvýšený príjem jódu, ktorý sa podieľa na vývoji mozgu plodu a na správnom množstve hormónov štítnej žľazy. Dôležitý je nielen jód pre tehotné, ale tiež pre dojčiace ženy, pretože prostredníctvom materského mlieka sa podieľa na správnom vývoji centrálneho nervového systému u bábätka. 

Kontrolované štúdie realizované v oblastiach s nedostatočným príjmom jódu v strave preukázali, že dopĺňanie jódu formou výživových doplnkov pred alebo počas skorého tehotenstva eliminuje výskyt mentálnych porúch u detí, zvyšuje pôrodnú hmotnosť, znižuje mieru perinatálnej a dojčenskej úmrtnosti a vo všeobecnosti zvyšuje vývojové skóre u malých detí o 10 – 20 %. Tehotné ženy by mali užívať denne asi 200 až 250 mikrogramov jódu vo forme výživového doplnku, dojčiace ženy až okolo 290 mikrogramov.


Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3, konkrétne najmä kyselina dokosahexaénová (DHA) a kyselina eikosapentaénová (EPA), môžu mať vplyv na vývoj očí a mozgu dieťaťa. Nachádzajú sa v rybách aj rastlinných olejoch. V prípade ich nedostatku môžu začať mamičky užívať omega-3 pre tehotné vo forme výživových doplnkov. 


Probiotiká

Užívaním probiotík si môžete pomôcť k udržaniu dobrého trávenia, čo je počas tehotenstva benefit. Štúdie navyše potvrdili bezpečnosť ich užívania počas tehotenstva. Je však vhodné preskúmať probiotiká vhodné pre tehotné a nájsť si pre seba ten správny mix. 


Ďalšie mikroživiny, ktoré sú dôležité v tehotenstve

Zinok v tehotenstve má tiež množstvo úloh – podieľa sa na raste a delení buniek, či tvorbe DNA. Dôležité je tiež ustriehnuť si hladinu vitamínu C a vápnika. Ak sa preukáže nedostatok niektorého z týchto vitamínov a minerálov, lekár môže odporučiť dopĺňanie formou výživových doplnkov.

Ako je to s bylinnými produktami? Mnohé z nich ukrývajú veľa prospešných živín, ale pre matku a dieťa nemusia byť dobrou voľbou. Mamičky sa napríklad často pýtajú, či je vhodné užívať moringu počas tehotenstva, keďže ide o mimoriadne výživnú rastlinu plnú vitamínov a minerálov. Viac túto tému rozoberáme v článku Moringa v tehotenstve, kde nájdete odpoveď na spomínanú otázku.

Bylinné doplnky však väčšinou nemajú za sebou dostatočné množstvo štúdií. O ich užívaní sa preto radšej poraďte so svojím lekárom.


Ako si vitamíny v tehotenstve doplniť?

Zdrojom všetkých dôležitých vitamínov pre tehotné je samozrejme strava, ale tiež kvalitné výživové doplnky.


Vyvážená strava

Pestrý jedálniček by mal byť hlavným zdrojom vitamínov a minerálov pre budúce matky. Toto sú niektoré z potravín, ktoré by si mala budúca mamička určite dopriať každý deň:

  • Listová zelenina: obsahuje vitamín B9 (folát) a ďalšie dôležité vitamíny.
  • Ovocie: poskytuje vitamín C a iné antioxidanty.
  • Celozrnné produkty: sú zdrojom vlákniny, vitamínov skupiny B a minerálov.
  • Orechy a semená: poskytujú zdravé tuky, vitamíny a minerály.
  • Zdroje železa a bielkovín: okrem živočíšnych produktov sú skvelou voľbou strukoviny, ako je šošovica, cícer, hrach a sója a tiež potraviny bohaté na železo a bielkoviny, ako je tofu, tempeh či seitan.
  • Mliečne výrobky alebo ich alternatívy: poskytujú vápnik a vitamín D pre zdravý vývoj kostí plodu.
  • Potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, ako je ľanový olej, konopný olej alebo chia semienka: podporujú vývoj mozgu a zraku plodu.


Prečo sú dôležité vitamíny v tehotenstve vo forme výživových doplnkov

Pre niektoré ženy môže byť náročné získať dostatok živín len zo samotnej stravy, čo sa obyčajne rýchlo prejaví počas pravidelných krvných testov. Rizikovými faktormi sú napríklad nedostatok živín následkom nevoľností najmä v prvom trimestri, stravovacie obmedzenia alebo viacnásobné tehotenstvo.

Ak teda strava nestačí na pokrytie výživových nárokov organizmu, na rad prichádzajú výživové doplnky. Tie by však mala žena užívať len po porade s lekárom. 

Rovnako dôležité je venovať pozornosť výberu výživových doplnkov. Nie všetky sú totiž vhodné pre tehotné ženy, najmä ak ide o kombinované produkty s viacerými zložkami. Najlepšie vitamíny pre tehotné bývajú na prírodnej báze, bez obsahu zbytočných aditív, ktoré by mohli byť komplikáciou pri citlivom trávení u mamičiek. Ideálne sú výživové doplnky s výrazným označením ako vitamíny pre tehotné, s bioaktívnou formou jednotlivých zložiek pre maximálny účinok.

Napríklad metyltetrahydrofolát ako bioaktívna alternatíva tekutej kyseliny listovej je vysoko účinná a stabilná forma folátu, ktorú už telo nemusí štiepiť ako bežnú syntetickú kyselinu listovú a priamo ju využíva. V ponuke nášho e-shopu nájdete okrem jednozložkových výživových doplnkov aj komplex vitamínov a minerálov Cytaplan Pregna-Plan Multivitamín pre tehotné a dojčiace matky. Obsahuje bioaktívnu alternatívu kyseliny listovej v podobe L-metylfolátu vápenatého a má vysoký obsah vitamínu D a vápnika z kalcifikovaných morských rias. Tie najdôležitejšie mikroživiny tak máte v jednom a nemusíte užívať viacero tabliet.


Aké vitamíny na začiatku tehotenstva?

Najcitlivejším obdobím vývoja embrya sú prvé týždne, preto je dobré vedieť, aké vitamíny v tehotenstve vyžaduje prvý trimester. Samozrejme, tu hrá najdôležitejšiu rolu jednoznačne kyselina listová –folát. Tú by mali ženy užívať nielen v prvom trimestri, ale už aj počas obdobia plánovania bábätka. A to pokojne aj rok pred plánovaným otehotnením.

Rovnako je dobré dbať na dostatočný príjem železa a vitamínu B12, kvôli zvýšenému riziku vzniku anémie.


Vitamíny v tehotenstve – druhý trimester a záver tehotenstva

Ak máte nedostatok vitamínov a minerálov, v druhom trimestri môžete užívať podľa potreby ďalšie spomenuté mikroživiny – vitamín D, vitamín C, zinok, probiotiká a omega-3. V druhom trimestri stúpa aj odporúčaná denná dávka železa. V treťom trimestri zvyknú lekári kontrolovať hladinu horčíka kvôli rizikám preeklampsie alebo predčasného pôrodu. Vtedy môže lekár odporučiť vyššie dávky magnézia.


Záver

Aj keď mnohým tehotným ženám stačí konzumácia pestrej a vyváženej stravy na doplnenie všetkých potrebných vitamínov a minerálov, ich hladinu by im mali lekári pravidelne kontrolovať. V prípade, že strava už nestačí, oplatí sa siahnuť po výživových doplnkoch. Napríklad kyselinu listovú odporúčajú lekári užívať už niekoľko mesiacov pred tehotenstvom.

Počas tehotenstva je dôležité si ustriehnuť aj hladinu kobalamínu – vitamínu B12, vitamínu D, železa, horčíka či zinku, dôležité sú tiež omega-3 a probiotiká pre lepšie trávenie. Ak hľadáte najlepšie vitamíny pre tehotné, vyberajte si ideálne bioaktívne a vysoko účinné formy, ktoré sú špeciálne vyrobené pre tehotné a dojčiace ženy.


Redakcia Vegmart
Zdroje:

  1. Effects and safety of periconceptional folate supplementation for preventing birth defects. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20927767/
  2. Pre-eclampsia: pathogenesis, novel diagnostics and therapies. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6472952/
  3. The Importance of Adequate Iodine during Pregnancy and Infancy. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27198746/
  4. Are probiotics safe for use during pregnancy and lactation? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3056676/
  5. Physiological changes in pregnancy. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4928162/
  6. Maternal folic acid supplement use/dietary folate intake from preconception to early pregnancy and neurodevelopment in 2-year-old offspring: the Japan Environment and Children's Study. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35115066/
  7. Effect of Magnesium Supplement on Pregnancy Outcomes: A Randomized Control Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5590399/
  8. Supplements During Pregnancy: What’s Safe and What’s Not. https://www.healthline.com/nutrition/supplements-during-pregnancy