Rozhovor s výživovou poradkyňou Káťou Brenkušovou o vegánskej strave pre deti a výživových doplnkoch

Rozhovor s výživovou poradkyňou Káťou Brenkušovou o vegánskej strave pre deti a výživových doplnkoch

Kateřina Brenkušová je výživová poradkyňa v oblasti rastlinnej stravy so špecializáciou na deti, kreatívna duša, nadšená hráčka spoločenských stolových hier a tiež mamička 3 malých chlapcov, ktorí sa rovnako ako celá jej rodina stravujú čisto rastlinne. Káťa je aktívnou propagátorkou rastlinnej stravy a vegánstva u detí, ktoré je v dnešnej spoločnosti stále pomerne tabu, v čom Káťa vidí svoje poslanie a dôležitosť túto tému otvárať, normalizovať a byť podporou pre rodičov, ktorí si nie sú so stravou u svojich detí istí. Na svojom Instagrame @czech.vegan.mum pravidelne prispieva informáciami o strave, receptami, nápadmi, inšpiráciami a hlavne praxou zdravého rastlinného stravovania u detí v bežnom živote.

Rozhodli sme sa Káťu trochu vyspovedať, aby ste sa tiež mohli dozvedieť niečo o rastlinnom/vegánskom stravovaní u detí, ale aj o suplementácii, či je u detí, ktoré nekonzumujú živočíšne potraviny vôbec potrebné, ako k doplnkom stravy pristupovať, ale aj to, či je lepšie voliť multivitamínové doplnky stravy pre deti alebo užívať jednotlivé vitamíny, minerály a ďalšie látky samostatne. Na záver nám Káťa odporučí niekoľko svojich obľúbených doplnkov stravy, na ktoré nedá dopustiť.


Prečo ste sa rozhodli s rodinou prejsť na rastlinnú stravu a ako to u vás prebiehalo?

To je celkom neuveriteľná historka, pretože môj manžel bol do tej doby najväčší “mäsomil” akého som kedy poznala, ak nedostal na tanier mäso tak to nebolo poriadne jedlo, údeniny, živočíšne proteíny na cvičenie, a tak podobne, takže som si nevedela predstaviť, že by niekedy v rámci tohto stravovania došlo k nejakej zmene. Ja som sa stravovala už nejakú dobu vegetariánsky, pretože som nikdy veľmi mäso nevyhľadávala, ale testovala som zhruba okolo 18 roku života zo zvedavosti aj ďalšie stravovacie spôsoby, ako živú stravu alebo rastlinnú stravu, ale z neznalosti, nezrelosti a nedostatku informácií som nevedela vyhodnotiť, čo bude pre mňa najlepšie.

Postupom času sa u manžela začali prejavovať zdravotné problémy, ako vysoký tlak a cholesterol, nadváha, pálenie záhy, zlé trávenie, takže ho to doviedlo k zamysleniu sa, že nejaká zmena v stravovaní bude asi nevyhnutná. V tom čase som náhodou objavila dokument Game Changers, v ktorom vystupoval aj Arnold Schwarzenegger (manželov idol), ktorý v dokumente hovoril o vyradení mäsa a ja som vedela, že tento film mu jednoducho musím pustiť.

Po zhliadnutí tohto dokumentu a ďalších nadväzujúcich tak prekročil svoje mäsové ego a povedal, že by to vyskúšal na týždeň alebo 2 týždne a uvidíme, ako sa bude cítiť. K úľave od zdravotných problémov došlo veľmi rýchlo, pretože zmena nastala zo dňa na deň a späť sa už nikdy ani neobzrel. Postupne sa k zdravotným dôvodom pridalo aj etické hľadisko tým, že už nebolo nad čím zatvárať oči. Touto zmenou sme prešli spolu s manželom celá rodina, vrátane detí.


Máš doma 3 malých chlapcov, ktorých vedieš k rastlinnej strave. Čo je na tom pre Teba najťažšie?

To je dobrá otázka, klamala by som, keby som tvrdila, že viesť deti k vegánskemu stravovaniu je ťažké. Pokiaľ človek niečomu naozaj verí a má na to dostatok podkladov a informácií, je už v polovici cesty.

Najťažší je asi prechod na vegánske stravovanie v priebehu života dieťaťa, pretože je potrebné zmenu s dieťaťom komunikovať, otvorene oznámiť svoje pocity, svoje rozhodnutia, svoje prečo a pomyselne vziať dieťa na tú cestu so sebou. V nadväznosti na vek dieťaťa potom môže situácia vyzerať rôzne, od prijatia až po odmietanie, ale to by bolo na dlhšiu debatu.

Samozrejme, ak sa rozhodnete stravovať rastlinne, nie je to automaticky zmena k výživnejšiemu či, ako ja nerada škatuľkujem, „zdravšiemu“ životu. Trh je už pomerne plný rastlinných alternatív, ktoré je potrebné vedieť selektovať, ale primárne je dobré sa zamerať na celistvé rastlinné potraviny, či minimálne spracované potraviny (ako je tofu, tempeh a pod.), čo však platí nielen pri celistvej rastlinnej strave, ale aj pri strave s obsahom živočíšnych produktov.

Posledným aspektom rastlinného stravovania u detí je fakt, že je len veľmi málo škôl či škôlok, v ktorých sú k dispozícii rastlinné možnosti. Je tak potrebné si stravu zaistiť po vlastnej osi, čo nám automaticky zaberie nejaký čas v kuchyni navyše každý deň. Ja osobne už to nevnímam ako nejaké "utrpenie", na tento spôsob fungovania sme si zvykli, veľa vecí mám zautomatizovaných, takže príprava jedla na ďalší deň do škôlky či v budúcnosti do školy a do práce pre manžela mi mnohokrát zaberie len 30 – 40 minút času, ak nemám uvarené dopredu na 2 dni.


Pristúpme k doplnkom stravy, čo je určite téma, ktorú v rámci konzultácií riešiš často, ak sa nemýlime. Je naozaj potrebné deťom pri pestrej strave doplnky podávať alebo je to len akýsi voliteľný benefit?

U detí, ktoré sa stravujú rastlinne, je niekoľko živín, na ktoré si treba dať v rámci skladby stravy pozor a niektoré je potrebné dopĺňať. Tu sa naskytá otázka, či nie je užívanie doplnkov stravy neprirodzené, obzvlášť u detí, pretože príroda žiadne doplnky stravy nestvorila a mali by sme tak prežiť aj bez nich.

Na toto vždy odpovedám zamyslením, do akej miery je náš súčasný moderný spôsob života prirodzený… Pokiaľ sa zamyslíme, tak väčšina nami konzumovaného jedla nepochádza priamo zo stromov, kríkov, pôdy, nepijeme vodu z potoka, rybníka či ďalších prírodných vôd, žijeme v prostredí, ktoré nie je prirodzené, ale naopak je neprirodzene sterilné, dýchame kontaminovaný vzduch a takto by som mohla pokračovať...

Na druhej strane máme veľmi vyspelú civilizáciu a s ňou aj znalosti o fungovaní tela, zdravotníctvo, vedecké poznatky a na základe nich máme informácie, ako naše zdravie optimalizovať, čo naši predkovia nemali a síce mnohokrát prežili, ale vzhľadom na neznalosť často umierali na pre nás dnes už banálne problémy či zbytočné nedostatky živín a pod.

Buďme preto radi za naše možnosti a pokiaľ máme nástroje, ktoré môžu naše zdravie optimalizovať a prispieť k lepšiemu fungovaniu nášho tela, prečo sa im teda vyhýbať? Na zápal si tiež radšej vezmeme antibiotiká (ktoré nie sú prírodné), než aby sme ležali, trpeli a čakali čo bude.


Aké živiny by si teda odporučila deťom, ktoré sa stravujú rastlinne, dopĺňať?

V prvom rade sú pre deti na rastlinnej strave dôležité vitamíny B12, D3 a minerály železo, vápnik, horčík, zinok, jód a v neposlednom rade aj omega-3 mastné kyseliny.

Vitamín B12 je nutné suplementovať na pravidelnej báze, pretože sa v rastlinnej strave nachádza minimálne a nie sme schopní získať z bežne konzumovaných rastlín jeho dostatok. Vitamín B12, ktorý nutne nemusia suplementovať ľudia, ktorí konzumujú mäso, však nepochádza z mäsa ako takého. Netvorí sa v tele zvierat, ale vytvárajú ho baktérie vo vode a pôde v prírode, odkiaľ ho získavajú aj tie zvieratá, ktoré ľudia konzumujú. Vzhľadom na to, že vo veľkochovoch, halových, klietkových a všetkých možných ďalších chovoch nemajú zvieratá prístup k rybničným, stojatým prírodným vodám a pestrej prirodzenej pôde, musia často samotné zvieratá vitamín B12 suplementovať, o čom sa ale prirodzene príliš nehovorí.

Vitamín D3 sa všeobecne odporúča užívať všetkým ľuďom, nehľadiac na spôsob stravovania, od polovice septembra do polovice apríla, kedy v našich končinách nie sú optimálne podmienky na jeho syntézu. Vitamín D3 tak predpisujú aj pediatri pri prvej návšteve novorodenca, pretože malé deti sa priamemu slnku nevystavujú, a nemajú tak ako získať vitamín D3, ktorý je dôležitý okrem iného pre vývoj a zdravý stav kostí, zubov (keďže pomáha vstrebávaniu vápnika) aj pre správnu funkciu imunitného systému.

Poslednou látkou, ktorú odporúčam v rámci konzultácií dopĺňať formou doplnku stravy sú omega-3 mastné kyseliny, ktoré síce rastlinná strava obsahuje v dostatočnej miere, ale väčšinou ich prijímame v neoptimálnom pomere, ktorý dosiahneme práve suplementáciou omega-3 mastných kyselín z rias (čo je za mňa rozhodne najlepšia a najčistejšia forma, pretože z rias získavajú omega-3 aj ryby, ktoré mnohokrát ľudia konzumujú práve kvôli spomínaným mastným kyselinám).

Ďalšími dôležitými látkami sú už spomínané minerály vápnik, železo, horčík, zinok a jód. Tieto minerály sme však schopní prijímať z rastlín v dostatočnej miere v rámci pestrej stravy, avšak spomínam ich preto, že je dobré si zistiť, ktoré potraviny tieto dôležité minerály pre správny vývoj detí obsahujú a zaraďovať ich častejšie.

Pokiaľ vás zaujíma viac informácií o nedostatku železa u detí, môžete si prečítať Kátin článok TU.


To bola naozaj vyčerpávajúca odpoveď. Sú podľa teba pre deti lepšie (vzhľadom na pestrosť) multivitamínové doplnky s minerálmi alebo by si odporučila podávať spomínané látky samostatne?

Väčšina multivitamínových doplnkov s minerálmi pre deti nemá úplne vhodné zloženie pre rastlinne sa stravujúce deti úmerne jednotlivým vekovým kategóriám. Rovnako niektoré vitamíny sú rozpustné v tukoch, niektoré vo vode, niektoré látky sa navzájom ovplyvňujú, preto ako najspoľahlivejšiu metódu vždy odporúčam, a sama volím, podanie kľúčových živín zvlášť.

V prípade podpory imunity alebo jednostrannej či obmedzenej stravy (kvôli chorobe, odmietaniu jedla všeobecne a pod.) sú však multivitamínové komplexy fajn voľbou. Vždy je však potrebné ideálne konzultovať obsah účinných látok s odborníkom na výživu či lekárom, aby ste predišli prípadnému predávkovaniu, pokiaľ ich napríklad chcete pridať k suplementácii jednotlivých látok zvlášť.

Na trhu sú však dostupné aj komplexy priamo pre vegánov alebo vegánske deti, ktoré môžu byť fajn voľbou, ale nemusia obsahovať skutočne dostatok kľúčových živín (často sa to týka práve vitamínu B12, ktorý je často v nedostatočnom zastúpení). Sama tiež využívam takéto komplexy pri cestovaní, hlavne kvôli praktickosti.


Aké doplnky stravy dávaš svojim deťom Ty?

Ja osobne dávam svojim deťom vitamíny B12, D3, omega-3 mastné kyseliny z rias, príležitostne pridám železo v spreji (napríklad do džúsu alebo smoothie) av rámci sezóny siaham po komplexe na imunitu alebo vitamínu C.

Keď cestujeme, sme na dovolenke alebo deti trávia čas u starých rodičov, volím na prechodnú dobu vitamínový komplex kvôli praktickosti nielen čo sa týka miesta v kufri, ale aj jednoduchosti podania na cestách alebo u babičky.


Aké konkrétne doplnky stravy sa ti osvedčili a si s nimi spokojná? Odporučíš našim čitateľom svoje TOP produkty?

To bude ťažká voľba, nerada by som nejaký podarený doplnok opomenula, ale najviac nadšená som rozhodne z doplnkov stravy v spreji, ktoré hojne využívame už niekoľko rokov. Konkrétne sa jedná o BetterYou Vitamín B12 300µg, Vegetology Vit D3 Vitashine a BetterYou Iron železo.

Doplnky stravy v spreji sa mi osvedčili už keď boli chlapci malí a neboli schopní prehĺtať tablety alebo odmietali kvapky a sirupy. Podanie v spreji je zábavné, doplnky majú príjemnú chuť a zo spätnej väzby rodičov, s ktorými som v kontakte, sa osvedčili aj u detí, ktorým sa veľmi ťažko podávajú akékoľvek doplnky stravy pre deti či lieky všeobecne.

Ako som už spomínala, na cestovanie sa nám osvedčil vitamínový komplex, konkrétne teda žuvací multivitamín VEG1, ktorý je vhodný už od 2 rokov. Naposledy sme ho mali na osemdňovej dovolenke a chlapci si vitamínové „cukríky“ pýtali aj sami.

Ďalším mojím obľúbeným, a za mňa teda veľmi praktickým produktom pre celú rodinu, je určite SinoPlaSan Omega 3 algae DHA+EPA olej, ktorý odporúčam aj v rámci konzultácií. Je to olej s kvapkadlom, vďaka čomu môžete dennú dávku omega-3 hravo prispôsobiť na mieru akémukoľvek členovi rodiny. Ja tento olej dávam všetkým mojim chlapcom a aj napriek tomu, že olej z rias má podobný zápach a chuť ako olej z rýb, chalanom to vôbec nevadí.

My s manželom potom dopĺňame tieto 3 produkty. Ja som sa pred nedávnom zúčastnila klinickej štúdie skutočne dôkladne skúmajúcej zdravotný stav vegánov i konvenčne sa stravujúcich ľudí a moje výsledky dopadli vo všetkých smeroch na jedničku. Verím, že za to vďačím sčasti aj týmto produktom:

Posledným doplnkom, ktorý sme si obľúbili celá rodina, sú proteíny značky PROFUEL, konkrétne 4K (4 rôzne zdroje bielkovín) s príchuťou Vanilková zmrzlina. Proteín používa často manžel v rámci overnight oats, ktoré raňajkuje takmer každý deň, pridávam ho aj do smoothie, lievancov, do sladkého pečenia, ale pre chlapcov samozrejme skôr v takej doplnkovej miere pre spestrenie, v strave o bielkoviny núdzu rozhodne nemajú.


Čo by si odkázala rodičom, ktorí zvažujú prechod na rastlinnú stravu?

Aby sa nebáli. Zo začiatku sa môže zdať, že možnosti rastlinnej stravy sú veľmi obmedzené, ale po chvíli zistíte, že začnete objavovať nový svet plný chutí, farieb, textúr a verím, že s trochou cviku sa do rastlinných jedál, ktoré sú navyše často veľmi rýchlo pripravené, zamilujete. Čo sa detí týka, je to samozrejme zodpovednosť, je pravdepodobné, že sa stretnete s množstvom otázok, pochybností a možno aj nepríjemností z radov známych, priateľov a rodiny, ale tieto pochybnosti väčšinou pramenia len z nedostatku informácií a strachu o deti. Aby ste neboli na začiatku sami, je dobré sa spojiť s ďalšími rodičmi, ktorí idú cestou rastlinnej stravy a vegánstva u detí, a vzájomne sa podporiť a inšpirovať. Inšpiráciu môžete nájsť napríklad aj na mojom instagramovom profile @czech.vegan.mum.

Pokiaľ si nie ste istí, ako zaistiť dostatok všetkých živín pre seba a svoje deti (čo bežne sa stravujúci ľudia často vôbec neriešia a nasledujú “slepo” stereotypy naučené od svojich rodičov) odporúčam si dohodnúť konzultáciu u výživového poradcu zameraného na rastlinnú stravu a svoje obavy s ňou/ním prebrať a urobiť si jasnejšiu predstavu. Správne zložená rastlinná strava nie je nič také zložité, ale je dobré si trochu rozšíriť obzory vo svete potravy a jej fungovania v tele.


Autor článku: Redakcia Vegmart