Čo spôsobuje zvýšenú kyselinu močovú a ako sa prejavuje? + 7 spôsobov ako ju znížiť

Čo spôsobuje zvýšenú kyselinu močovú a ako sa prejavuje? + 7 spôsobov ako ju znížiť

Zvýšená hladina kyseliny močovej spôsobuje mnohé ochorenia ako napríklad dnu, cukrovku či kardiovaskulárne choroby. Zistite, ako môžete jej hladinu účinne znížiť aj to, ako tomu predchádzať.


Čo je kyselina močová a čo sú puríny?

Najprv by sme si mali krátko vysvetliť, čo sú to puríny. Puríny sú dusíkaté zlúčeniny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našich jedálničkoch. Pri ich trávení telo vyrába kyselinu močovú, ktorá je konečným produktom metabolizmu purínov.


Aké má kyselina močová vlastnosti? Ako sa v tele chová za normálnych okolností? Je niečím prospešná?

Kyselina močová má taktiež antioxidačné účinky a ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi. Telo nadbytočnú kyselinu močovú z tela filtruje cez obličky (zo 75 %), tráviacu sústavu a kožu. Problém nastáva vtedy, keď telo nezvláda odvádzať nadbytok kyseliny a začne si ju ukladať.

V takom prípade môže dôjsť k rozvoju zdravotných ťažkostí, z ktorých najznámejšie je dna, ale tiež sa objavuje aj u brušnej obezity, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cukrov a tukov v krvi a tiež zvyšuje riziko kardiovaskulárnych a obličkových ochorení.

Celkovo ju v zdravom tele nájdeme okolo 1 g.


Kyselina močová v krvi vs. kyselina močová v moči

Kyselina močová sa vyskytuje v krvi, moči, ale aj v mledzive (prvé mlieko, tzv. kolostrum), v sekréte dýchacích ciest a v kĺbovej tekutine.

V prípade zisťovania hladiny kyseliny močovej v tele sa vychádza z dvoch údajov – meria sa hladina kyseliny v krvi a v moči. Aký je medzi týmito hodnotami rozdiel?

Norma hladiny kyseliny močovej v krvi sa mierne líši u mužov a u žien. U mužov je normou hodnota 210-450 µmol/l, u žien 140-360 µmol/l.

Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi, tzv. hyperurikémia vedie k zvýšenému riziku rozvoja vyššie spomínaných ochorení, ako sú dna, vysoký krvný tlak, obezita, vysoká hladina cukrov a tukov a zvyšuje aj riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Do moču sa z bežnej stravy dostane okolo 0,8 g kyseliny močovej za deň (5 µmol/deň), pri bezpurínovej diéte by hodnota mala byť nižšia, okolo 0,6 g (3,6 µmol/deň). Zvýšená hodnota kyseliny v moči je riziková pre močové cesty a obličkový parenchým. Vzhľadom na to, že je kyselina močová zle rozpustná, vedie jej nadbytok k vzniku močových kameňov, ktoré môžu veľmi potrápiť. 


Čo spôsobuje zvýšenú kyselinu močovú v krvi a v moči?

Zvýšenú hladinu kyseliny močovej môžu spôsobovať genetické predpoklady (z 10 %) alebo zlá životospráva (z 90 %). Ak ste muž, máte vyššiu pravdepodobnosť, že sa s týmto problémom stretnete.

Vysoká hladina kyseliny močovej (tzv. hyperurikémia) vedie časom k ukladaniu jej kryštálov v kĺboch, obličkách, šľachách a mäkkých tkanivách.

Ukladanie kryštálov kyseliny močovej, najmä v kĺboch, môže zapríčiňovať:

  • nevhodný jedálniček plný nadbytočného príjmu purínov (živočíšne potraviny, alkohol, strukoviny, kakao a ďalšie),
  • nadmerná tvorba kyseliny močovej napríklad pri zhubných ochoreniach,
  • genetická porucha metabolizmu purínov,
  • užívanie niektorých liekov (lieky na odvodnenie),
  • sekundárny prejav iných ochorení (obličky, pečeň, štítna žľaza).

Vysoká hladina kyseliny močovej môže signalizovať dnu, sprevádzať obezitu, vysoký krvný tlak, diabetes a zvyšovať riziko ochorenia srdca, ciev a obličiek. Nízka hladina je tiež problematická a súvisí napríklad s ochorením pečene alebo s nedostatočným príjmom bielkovín zo stravy.

Pozor, zvýšená hodnota kyseliny močovej sa môže objaviť aj u detí. Najpravdepodobnejšou príčinou je v takom prípade genetický predpoklad, ale rolu môže zohrať aj nevhodné stravovanie, obezita alebo iné metabolické ochorenie. 

U detí sa odporúča podstúpiť špeciálne metabolické, enzymatické a genetické vyšetrenie, aby sa zistilo, čo presne zvyšovanie kyseliny močovej spôsobuje a podľa toho sa nasadila liečba. Nedostatočná alebo chybná liečba by mohla viesť k závažnejším problémom ako napr. ochorenie obličiek. U detí je striktná protipurínová diéta (diéta pri zvýšenej kyseline močovej) základom.


Aké sú príznaky zvýšenej hladiny kyseliny močovej?

Niektorí ľudia nemajú žiadne príznaky aj napriek vysokej hodnote kyseliny močovej v krvi. U väčšiny pacientov sú však príznaky prítomné a vyskytujú sa prevažne v noci a ide o intenzívne bolesti kĺbov, začervenanie, opuchy, obmedzenú pohyblivosť, hrbolčeky pod kožou (tzv. tofy = miesta, kde sa ukladá kyselina močová), ale môže sa dostaviť aj horúčka, bolesť chrbta, malátnosť, zimnica.

Rizikové faktory pre zvyšovanie kyseliny močovej:

  • zlá životospráva s vysokým príjmom bielkovín a fruktózy,
  • obezita,
  • diabetes,
  • vysoký krvný tlak,
  • stres,
  • únava,
  • onkologická liečba,
  • užívanie niektorých liekov, napr. diuretík,
  • ochorenie obličiek,
  • vysoká hladina cholesterolu,
  • vyšší vek,
  • mužské pohlavie.


Ako sa diagnostikuje zvýšená kyselina močová?

Zvýšená kyselina močová sa diagnostikuje na základe vyšetrenia krvi a moču. Túto zvýšenú hladinu zachytí bežná preventívna prehliadka u praktického lekára, nie sú potrebné špeciálne vyšetrenia. Ak sa však nepodarí odhaliť pôvod zvýšenej hodnoty kyseliny močovej v tele, naskytá sa aj možnosť komplexnejšieho metabolického a enzýmtaického vyšetrenia, ktoré vykonávajú špecializované kliniky pre metabolické poruchy.

Ako sme už písali vyššie, niekedy môže byť zvýšená hladina kyseliny močovej bezpríznaková. V takom prípade je preventívna prehliadka jedinou možnosťou, ako ju diagnostikovať. Pokiaľ vás však trápi bolestivosť kĺbov a iné problémy, ktoré môžu signalizovať problém s nadbytkom kyseliny močovej v tele, je na mieste včasná diagnóza. Úpravou životosprávy v ranných fázach je možné eliminovať neskoršie nepríjemné zdravotné obmedzenia.

V prípade nepodchytenia problémov v začiatkoch nás následne môže liečba zaniesť aj k ďalším špecialistom, ako sú napr. ortopéd (pri deformitách kĺbov, bolestiach), nefrológ, urológ, obezitológ, kardiológ a ďalšie.

Diagnostika na základe vyšetrenia moču prebieha podľa potrieb lekára rôznymi spôsobmi, môže sa napríklad merať koncentrácia kyseliny močovej v rannej vzorke alebo množstvo kyseliny močovej vylúčené za 24 hodín zo vzorky z celodenného zberu a iné.


7 tipov, ako prirodzene znížiť vysokú hladinu kyseliny močovej

Zásadným bodom na zlepšenie zdravotného stavu a zníženie hladiny kyseliny močovej je úprava životného štýlu.

  1. Dodržujte dostatočný pitný režim, kedy čistú vodu môžete doplniť o bylinné čaje (zlatobyľ, žihľava, praslička), zeleninové šťavy (zeler, petržlen, ligurček) a alkalické minerálne vody (Bílinská kyselka, Magnesia a iné).
  2. Upravte jedálniček:
    • Obmedzte príjem živočíšnych bielkovín, najmä tučných a vyprážaných pokrmov. Nevhodné sú aj silné mäsové vývary, morské plody, vnútornosti.
    • Živočíšne tuky nahraďte kvalitnými rastlinnými a rybími tukmi a olejmi.
    • Obmedzte pikantné, slané potraviny, dávajte prednosť celistvej, čerstvej strave, polotovary vynechajte úplne.
    • Vyhýbajte sa umelo pridanej fruktóze, najmä fruktózovému sirupu.
    • Navýšte príjem zeleniny a ovocia, ideálne v čerstvom stave. Konzumujte najmä listovú zeleninu a z ovocia čerešne, višne, jahody a čučoriedky.
  3. Prestaňte fajčiť a piť alkohol alebo to postupne znižujte na minimum.
  4. Znížte telesnú hmotnosť, snažte sa dostať na normálnu váhu.
  5. Doprajte si pravidelný pohyb a trávte čas na čerstvom vzduchu.
  6. Siahnite po bylinkách. Z tých najvhodnejších odporúčame žihľavu, brezu a koreň z púpavy. Výborná je káva pripravená z praženého koreňa.
  7. Upravte svoj črevný mikrobióm. Dodajte do jedálnička pravidelné dávky fermentovaných potravín (pri tomto type ochorenia odporúčame pickles alebo kvalitné probiotiká), dostatok vlákniny a čo najčerstvejšiu, kvalitnú a celistvú stravu.

Úpravu životného štýlu môže sprevádzať aj liečba medikamentmi podľa závažnosti ochorenia. Najmä obdobie s akútnymi problémami je vhodné tlmiť liekmi.

Túto liečbu môžete podporiť aj kvalitnými výživovými doplnkami, ktoré môžu pomôcť s doplnením chýbajúcich živín, ako sú napríklad protizápalové doplnky alebo komplexná výživa kĺbov Vegetology Bone Care, Organika Goutrin Pro, Veganicity Joint Essentials, Kurkumín Extra, Kyselina hyalurónová či Cytoplan Vegan Collagen.


Ako predchádzať zvýšenej hladine kyseliny močovej?

Pokiaľ ste čítali pozorne, bude pre vás čítanie nasledujúcich riadkov skôr opakovaním. Prevenciou zvýšenej hladiny kyseliny močovej je:

  • zdravá životospráva, ktorá zahŕňa zníženie príjmu živočíšnych potravín, najmä tukov, konzumáciu celistvej, pestrej a vyváženej stravy a v prípade, že máte genetické predpoklady pre vznik dny, je dobré aj obmedziť potraviny s vysokým pomerom purínov (káva, alkohol, ale aj čokoláda, pivné kvasnice, sušené huby, vnútornosti, morské plody a ďalšie),
  • navýšenie príjmu vitamínu C (zelenina ku každému jedlu, dostatok čerstvého ovocia, výborné sú napr. čerešne, višne, jahody a čučoriedky),
  • zdravý črevný mikrobióm, k čomu pomôžete stravou bohatou na vlákninu, fermentovanými potravinami a dostatočným množstvom zeleniny a ovocia alebo si môžete pomôcť kvalitnými probiotikami, napr. BioCare Bioacidophilus Forte,
  • úprava váhy, ideálne sa držať v normálnych hodnotách (môže nám pomôcť hodnota BMI, ktorú by sme mali držať v rozpätí 20 – 25 a vypočítame ju tak, že našu váhu v kilogramoch vydelíme výškou v metroch na druhú),
  • pravidelný pohyb,
  • dostatočný pitný režim (ideálne je piť čistú vodu alebo bylinné čaje),
  • nezabúdajte ani na psychohygienu, pretože nadbytok stresu zhoršuje akékoľvek ochorenie.

Aj napriek tomu, že vám v testoch vyšla zvýšená hladina kyseliny močovej, nemusí to hneď znamenať, že trpíte dnou alebo ochoriete inou chorobou. Dna sa dá vylúčiť vyšetrením kĺbovej tekutiny alebo CT, ultrazvukom či RTG snímkom. Vždy je nutná spolupráca s lekárom a snaha o čo najzdravší životný štýl, ktorý sme popísali vyššie.


Záver

Zvýšená hladina kyseliny močovej je pomerne častý problém západného sveta, za ktorý si poväčšine môžeme sami nezdravým životným štýlom. Je takým varovným signálom, aby sme so sebou niečo rýchlo začali robiť a zavčas podchytili horšie zdravotné komplikácie.

Nebojte sa zmien a pustite sa do úpravy svojho životného štýlu ešte dnes. Vždy je lepšie problémom predchádzať, než ich následne riešiť a pátrať po príčinách.


Autorka článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje: 

  1. https://www.adityabirlacapital.com/healthinsurance/active-together/2023/06/09/how-to-reduce-uric-acid/
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17808-hyperuricemia-high-uric-acid-level
  3. https://www.healthline.com/health/how-to-reduce-uric-acid#drink-coffee
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325317#10.-Balance-insulin
  5. https://pharmeasy.in/blog/home-remedies-for-uric-acid-by-dr-siddharth-gupta/
  6. https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/health-news/uric-acid-treatment-at-home-high-uric-acid-home-remedies-8-effective-ways-to-treat-and-reduce-high-uric-acid-in-your-body/articleshow/80154868.cms
  7. https://medlineplus.gov/ency/article/003476.htm