Čo je anémia (chudokrvnosť)? Jej príčiny, prejavy a aké sú možnosti liečby

Čo je anémia (chudokrvnosť)? Jej príčiny, prejavy a aké sú možnosti liečby

Ak sa v poslednej dobe cítite často unavení a okolie poukazuje na bledosť vašej tváre, možno sa aj vás týka problém zvaný chudokrvnosť. Aké sú príznaky a príčiny anémie? Ako sa lieči a dá sa tento zdravotný problém vyriešiť iba stravou? Práve to sa dozviete v našom článku.


Čo je to anémia? Čo je to chudokrvnosť?

Anémia, slovensky tiež známa pod pojmom chudokrvnosť (jedná sa o synonymum), je ochorenie krvi, pri ktorom červené krvinky nedostatočne zásobujú telo kyslíkom. Spôsobuje to zníženie tvorby erytrocytov (červených krviniek), od čoho sa odvíja aj koncentrácia hemoglobínu (krvného farbiva) a hematokritu (pomer červených krviniek k plazme).

Príčin existuje mnoho, pozitívne je, že sa tento stav dá mnohokrát ovplyvniť stravou.


Príčiny anémia a ako vzniká?

V prípade, že budete mať podozrenie na anémiu, bude lekár (hematológ, špecialista na choroby krvi) pátrať po tom, či neprijímate málo železa stravou alebo naopak u vás neprebehla väčšia strata krvi v poslednej dobe.

Chudokrvnosťou tak môžu trpieť práve ľudia so zlými stravovacími návykmi, ale aj vegetariáni, vegáni, makrobiotici, ženy so silnou menštruáciou, tehotné, ženy po komplikovanom pôrode alebo ľudia s chronickou (črevnou) chorobou, kde je vstrebávanie železa tenkým črevom obmedzené.


Rizikové faktory vzniku anémie

  • strava s nedostatkom vitamínu B12 a kyseliny listovej,
  • dedičné vplyvy,
  •  vek nad 65 rokov,
  • silná menštruácia,
  •  tehotenstvo a pôrod,
  •  nadmerná konzumácia alkoholu,
  • dlhodobé užívanie niektorých liekov.


Prejavy a príznaky anémie

Pri vyšetrení krvného obrazu sa kontroluje hladina krvného farbiva (hemoglobínu), počet a tvar červených krviniek (erytrocytov), kontroluje sa taktiež aj hematokrit (podiel červených krviniek v celkovom objeme krvi).

Zdravé hodnoty hemoglobínu (HGB) sú u žien o trochu nižšie ako u mužov, 120 – 170 g/l , u mužov 130 – 180 g/l. Ak hodnoty klesnú o 10 jednotiek pod najnižšiu hladinu, začína sa liečba anémie. Za ťažkú formu anémie sa považuje stav, keď hodnota hemoglobínu klesne pod 80 g/l.

Čo sa týka počtu erytrocytov (RBC), u žien je za referenčnú hranicu považovaná hodnota 3,8 – 5,2 x 10 12 /l a u mužov 4 – 5,8 x 10 12 /l.

U hematokritu (HCT) je opäť hodnota normy vyššia u mužov ako u žien. U ženského pohlavia je normou hodnota 0,35 – 0,47 l/l a u mužov 0,4 – 0,5 l/l .

Všetky hodnoty sú normou pre dospelých a mládež od 15 rokov, u detí je rozpätie iné!


Aké sú príznaky chudokrvnosti?

Medzi hlavné príznaky chudokrvnosti patria:

  • únava, vyčerpanosť,
  • slabosť,
  • pokles telesnej kondície,
  • bledá koža, sliznica, spojivky,
  • zadýchavanie sa po namáhavej činnosti,
  • nepravidelný srdcový rytmus,
  • poruchy koncentrácie,
  • studené končatiny,
  • zhoršená kvalita nechtov, vlasov.

Nevýhodou anémie je to, že jej nástup môže byť postupný, a tak nemusíme ani pokles výkonnosti zaznamenať. V momente, keď nám potom už búši srdce ako o pretek a tvár chytá žltú farbu, býva na ambulantnú liečbu často neskoro.

Preto prosím neberte opakovanú únavu na ľahkú váhu. Ak sa pravidelne cítite počas dňa unavení, zle sa sústredíte, máte studené končatiny, skúste klásť väčší dôraz na odpočinok, doplnenie vitamínu B12 a kyseliny listovej v kombinácii so stravou bohatou na železo. Ak by nedošlo počas 2 – 3 týždňov k výraznejšiemu zlepšeniu, radšej si zájdite k doktorovi na kontrolné odbery.


Typy anémie

Najčastejšie sa chudokrvnosť rozdeľuje podľa príčin vzniku a známe sú tieto typy anémie:


Sideropenická anémia

  • Anémia, ktorá vzniká z nedostatku prijímaného železa. Ide o najčastejší typ anémie u detí. Telo má nedostatok aj zásobného železa.
  • Často je sprievodným ochorením pri nadmerných krvných stratách, chronickom krvácaní, nádorových ochoreniach alebo pri ochoreniach, ktoré znižujú absorpciu železa cez črevnú stenu (celiakia, Crohnova choroba, ai.).
  • S týmto typom sa tiež stretnete aj u tehotných alebo žien po náročnom pôrode s veľkou krvnou stratou.


Megaloblastová anémia (z nedostatku vitamínu B12 alebo z nedostatku kyseliny listovej)

  • Anémia, pri ktorej je chudokrvnosť sprevádzaná veľkými nezrelými červenými krvinkami (megaloblastmi) v kostnej dreni.
  • Je najčastejšie spôsobená nedostatočným príjmom vitamínu B12 a/alebo kyseliny listovej. Rovnako môže byť príčinou tohto typu zlé vstrebávanie živín, resekcia (chirurgické odstránenie) čriev, syndróm slepej kľučky ai.


Perniciózna (zhubná) anémia

  • Jedná sa o najčastejšiu formu megaloblastovej anémie.
  • Ide o autoimunitné ochorenie, kedy si telo tvorí protilátky proti svojim vlastným bunkám a dochádza k zvýšeniu tvorby žalúdočnej kyseliny, ktorá následne znižuje vstrebateľnosť prijímaného vitamínu B12.
  • Tento typ je nebezpečný v tom, že príznaky nastupujú pozvoľna a diagnóza je potom často určená až v pokročilom štádiu.
  • Ľudia s týmto ochorením majú vyššie riziko karcinómu žalúdka.


Anémia pri chronických ochoreniach

  • Anémia chronických chorôb (niekedy ju nájdete pod pojmom ACD alebo tiež anémia zápalov) je druhou najčastejšou formou chudokrvnosti a sprevádza zhruba 25 – 30 % chronických ochorení.
  • Je zmenený metabolizmus železa a úspešná liečba je podmienená správnou diagnostikou. Na rozdiel od sideropenickej anémie nemusí dopĺňanie železa stravou stačiť.


Kosáčikovitá anémia

  • Ide o dedičný variant ochorenia, ktorý je špecifický zmenou tvaru červených krviniek.
  • Ochorenie sprevádzajú nepríjemné obehové príhody.


Hemolytická anémia

  • Typ chudokrvnosti, kedy dochádza k predčasnému rozpadu červených krviniek.
  • Príčiny sú buď geneticky dané alebo získané. Hemolytická anémia sa môže rozbehnúť napr. keď je telo dlhodobo oslabené a skolí ho vírus.
  • Je častejšia u žien.


Anémia v tehotenstve

  • Typ, ktorý obvykle s koncom tehotenstva odznie.
  • 75 – 95 % anémií v tehotenstve je tvorených nedostatkom prijímaného železa.
  • Tehotné ženy sú viac kontrolované a v prípade poklesu hladiny železa býva väčšinou dopĺňané. Nízka hladina železa by pri komplikovanejšom pôrode mohla byť veľmi problematická, preto sa tomu lekári snažia predchádzať preventívne.


Liečba anémie

Pri liečbe anémie zohráva podstatnú úlohu jej príčina. Samotné zvýšenie príjmu železa, vitamínu B12 a kyseliny listovej nemusí byť dostačujúce.

Ľahšie formy anémie sa liečia ambulantne, u ťažších foriem a vzácnych typov je však nutná hospitalizácia. Človek s ťažkou formou chudokrvnosti môže potrebovať aj krvné transfúzie či transplantáciu kostnej drene (aplastická anémia).


Ako doplniť železo

Pokiaľ potrebujete doplniť železo, máte dve možnosti – buď výživovými doplnkami stravy alebo pomocou vyváženej stravy.


Výživové doplnky stravy

U doplnkov stravy je dobré na úvod spomenúť, že nie je vhodné dopĺňať železo preventívne. Doplňujte železo len vtedy, ak viete, že vaša strava je nedostatočná na jeho príjem alebo máte preukázateľný pokles železa v krvi.

Rovnako tak, ako je nebezpečný nedostatok železa je totiž nebezpečný aj nadbytok železa. A zatiaľ čo pomocou stravy sa predávkovať železom je takmer nemožné, v prípade nesprávneho dávkovania doplnkami stravy sa predávkovať môžete pomerne rýchlo.

Medzi príznaky nadbytku železa patrí nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, kovová chuť na jazyku, hnačka.

Pri anémií odporúčame vyberať prípravky, ktoré obsahujú železo v organickej forme, ktorá je dobre vstrebateľná. Ako najlepšia forma sa nám javí bisglycinát. U nás v e-shope nájdete železo vo vysoko vstrebateľných formách ako je chelátová, či liposomálna forma. Vyznačujú sa až 95 % vstrebateľnosťou.

Ďalej je dôležité myslieť na to, že vstrebateľnosť sa zvýši konzumáciou železa spoločne s vitamínom C. V praxi to znamená toľko, že si buď vyberiete priamo doplnok s touto kombináciou alebo železo zapijete napr. pomarančovým džúsom.

Pozor! Železo sa odporúča užívať na lačný žalúdok, ale citlivým jedincom tento variant môže spôsobovať nevoľnosť. V takom prípade si železo dajte zhruba pol hodiny po malej desiate.

U anémie tiež nezabúdajte na vitamín B12, ktorý je najmä u vegánov a vegetariánov nevyhnutné dopĺňať pomocou výživových doplnkov. Akú formu vitamínu B12 zvoliť si môžete prečítať v našom staršom článku TU.

Kyselinou listovou sme sa tiež zaoberali v samostatnom článku TU, preto tu len stručne odporúčame jej použitie všetkým, ktorí riešia anémiu. Ale v prípade, keď sa liečite na anémiu je potrebné mať na pamäti, že vtedy je dávkovanie často vyššie, než je odporúčaná denná dávka a podlieha lekárskemu odporúčaniu. Aj v tomto prípade však apelujeme na kvalitné doplnky s vysokou vstrebateľnosťou, ideálne vo forme L-metylfolátu.

Ako komplexný doplnok odporúčame produkt Naturtreu Krvná sila – komplex železa, medi, vitamínu C a feniklu pre normálnu tvorbu hemoglobínu a červených krviniek.


Strava – problematika rastlinnej stravy a železa

Vstrebateľnosť železa prijatého z rastlinných zdrojov je nižšia ako pri hémovom (živočíšnom) železe. Tento fakt zlepšíte, ako už viete, kombináciou železa s vitamínom C.

Aby ste na rastlinnej strave prijímali dostatok železa je nevyhnutné kombinovať potraviny bohaté na železo (semienka, strukoviny – najmä tmavé druhy, celozrnné obilniny, kakao, červená repa, tmavozelená listová zelenina, morské riasy ai.).

Nestačí spoliehať sa na jeden či dva zdroje v jednom jedle. Naozaj ideálne zaraďujte zdroje železa do všetkých jedál dňa.

Je dobré mať na pamäti aj to, že vstrebávanie železa zhoršuje vláknina a kofeín.

Náš tip: Skvelým zdrojom železa je napr. nátierka z červenej šošovice, slnečnicových semienok a sušených paradajok; šťava z červenej repy, jablka a špenátu alebo kaša z quinoi, tekvicových semienok, sušených sliviek a kakaa.

U kyseliny listovej prijatej stravou je dobré nezabúdať na jej vysoké straty pri tepelnej úprave, kedy sa ako najlepšie rastlinné zdroje javia tmavozelená listová zelenina, naklíčené strukoviny či fermentované obilniny.

V prípade vitamínu B12 sa vedecká komunita stavia k názoru, že rastlinnou stravou nemožno pokryť potrebu tohto vitamínu. Aj keď sa objavujú tipy na rastlinné zdroje s obsahom B12, tak musíme zdôrazniť, že ide o jeho neaktívne formy a ich vstrebateľnosť je veľmi diskutabilná. Doplnenie je tak závislé na výživových doplnkoch a potravinách obohatených týmto vitamínom.


Záver

Anémia je pomerne závažné ochorenie, ktorému je lepšie predchádzať vyváženou stravou a dostatkom vitamínu B12, železa a kyseliny listovej. Vaše telo uvíta, keď sa pravidelnou súčasťou vašich jedálnikov stane červená repa, strukoviny, hlávkový šalát a iné druhy tmavozelenej listovej zeleniny a celozrnné potraviny. Pri rastlinnej strave nezabúdajte na pravidelnú suplementáciu vitamínu B12!


Autor článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje