Poznanie svojho tela a menštruačného cyklu je kľúčom k zdravšiemu ja. Množstvo žien trápia bolesti, predmenštruačný syndróm (PMS), nepravidelnosť cyklu, hormonálne akné a ďalšie nepríjemné ťažkosti. Ak sa naučíte viac počúvať svoje telo, doplníte mu tie správne látky, môžete pomôcť telu zmierniť, dokonca až úplne pokoriť všetky tie nevítané príznaky menštruácie.
V tomto článku sme si pre vás pripravili informácie dôležité pre pochopenie, ako funguje menštruačný cyklus, kedy dopriať telu dostatok oddychu a kedy si naopak môžete pridať extra sériu pri cvičení.
Čo je to menštruácia?
Menštruácia, menzes, perióda či „vaše dni“, sú pravidelnou súčasťou života takmer každej ženy. Menštruácia je obdobie kedy dochádza k odstraňovaniu výstelky maternice, po tom čo nenastalo oplodnenie vajíčka. Počas menštruácie, ale aj pred jej začatím a skončením, v tele dochádza k interakcii medzi hypofýzou v mozgu, maternicou a vaječníkmi. Menštruačný cyklus sprevádza aj uvoľňovanie hormónov ako estrogén, progesterón, luteinizačný hormón a folikulostimulačný hormón.
Trvanie menštruácie
Počas života má žena plodné obdobie zhruba 40 rokov. To znamená až neuveriteľných 480 menštruácii za život. Samozrejme jedná sa o odhad a počet cyklov je nižší v prípade neskoršieho nástupu menzesu, skoršieho prechodu (klimaktéria) a obdobia tehotenstva spolu s dojčením.
U dievčat sa prvá menštruácia začína medzi vekom 11 – 15 rokov, výnimočne začína skôr, už od 9. roku alebo naopak neskôr, tesne pred vstupom do dospelosti. Prvé dva roky menštruácie môžu byť nepravidelné, v niektorých prípadoch aj bolestivejšie a intenzita krvácania môže byť silnejšia či slabšia. Pokiaľ sa do 2 rokoch neupraví a nie je pravidelná, odporúča sa návšteva detského gynekológa.
Medzi nástupom prvej menštruácie a menopauzou sa opakuje 28-dňový cyklus v trvaní 40 rokov. Prerušenie menštruačného cyklu nastáva počas tehotenstva a dojčenia, kde opätovný nástup je veľmi individuálny.
Obdobie klimaktéria, ktorého súčasťou je aj menopauza, patrí ku konečnej fáze plodného obdobia v živote ženy. Nastáva vo veku medzi 45 – 55 rokov. Výnimočne môže plodné obdobie ženy trvať až do 60. roku života. Obdobie klimaktéria, nazývaného hovorovo aj „prechod”, môže byť sprevádzané nečakanými starosťami.
Podrobnejšie o menopauze si môžete prečítať v našom ďalšom článku: Čo je to menopauza a čo pomáha proti návalom tepla v menopauze a jej iným príznakom?
Fázy menštruačného cyklu a aký pohyb zvoliť
Menštruačný cyklus je sprevádzaný 4 fázami – menštruácia, folikulárna fáza, ovulácia a luteálna fáza. Ako začiatok nového cyklus sa počíta 1. deň menštruačného krvácania. Tento fakt je dôležitý najmä pre ženy, ktoré si rátajú svoj cyklus, aby si vedeli určiť plodné obdobie a čas, kedy je možné zistiť, či nastalo otehotnenie.
Menštruačný cyklus spravidla trvá 28 dní a za normálny zdravý cyklus sa považuje rozhranie 21 – 35 dní od 1. dňa menštruácie do začiatku ďalšieho krvácania. Cyklus kratší než 21 dní a dlhší než 35 – 40 dní, by mal byť prekonzultovaný s gynekológom. Pokiaľ vaša menštruácia je pravidelná, je veľmi jednoduché si vypočítať kedy príde ďalšia menštruácia, ale aj kedy nastáva ovulácia a vaše plodné dni. Ovulácia pri pravidelnom 28. dňovom cykle nastáva 14. deň cyklu a plodné obdobie je teda medzi 7 – 14. dňom cyklu.
1. fáza – menštruácia
Menštruácia začína prvým dňom krvácania. Nastáva odstraňovanie výstelky, ktorú si maternica budovala od ukončenia predošlej menštruácie. Krvácanie trvá 4 – 7 dní a pokiaľ trvá dlhšie ako 10 dní, je potrebné navštíviť gynekológa, pretože dlhší cyklus je nebezpečný, keďže telo stráca príliš veľké množstvo krvi. Žena môže mať slabšie aj silnejšie krvácanie, niekedy aj so zhlukmi odstraňovanej výstelky. Toto obdobie je pre mnoho žien sprevádzané aj bolesťami chrbtice, kĺbov, brucha, únavou a výnimočne až vracaním.
V tejto fáze je potrebné telu dodať odpočinok, teplý vankúš na brucho a teplý čaj. Netreba sa premáhať najmä prvé 2 – 3 dni menštruácie. Cvičenie počas menštruácie by malo byť nedynamické, skôr strečingové a uvoľňujúce. Odporúča sa prechádzka na čerstvom vzduchu.
2. fáza – folikulárna fáza
Počas druhej fázy menštruačného cyklu po ukončení krvácania, si maternica opäť začína budovať výstelku, a tak telo pripravuje na možné tehotenstvo. Plodné obdobie ženy začína už počas tejto fázy, keďže maternica dokáže spermie udržiavať niekoľko dní. Preto pokiaľ neplánujete otehotnieť, je potrebné používať počas sexu ochranu v období 5 až 7 dní pred samotnou ovuláciou.
Počas folikulárnej fázy môžete cítiť veľký nárast energie, a práve to je čas na vaše obľúbené dynamické športy, kde túto energiu môžete naplno využiť a kľudne si dopriať aj tréning navyše.
3. fáza – ovulácia
Ovulácia nastáva pri pravidelnom cykle 14. deň od začiatku cyklu. Počas ovulácie sa uvoľní vajíčko z vaječníku, prechádza cez vajcovod až do maternice. Ovulácia môže byť u malého percenta žien sprevádzaná aj bolesťami a špinením, ktoré by nemalo trvať dlhšie než pár hodín až 2 dni.
Ovulácia je sprevádzaná dostatkom energie podobne, ako je to počas folikulárnej fázy cyklu.
4. fáza – luteálna fáza
Po skončení ovulácie sa začnú meniť pomery hormónov, čo môže byť sprevádzané väčšou únavou, zavodňovaním tela, zvýšenými chuťami na sladké či slané, predmenštruačným syndrómom (PMS) a bolesťami. Počas luteálnej fázy nastávajú dva prípady. Buď sa oplodnené vajíčko začne uhniezďovať a ďalšia menštruácia po 28. dni cyklu nepríde alebo po ukončení tejto fázy dôjde k ďalšiemu menštruačnému cyklu.
Luteálna fáza je obdobie, kedy treba spomaliť, dopriať telu skôr uvoľňujúce cviky, prípadne meditáciu.
Priebeh menštruácie – čo sa deje počas menštruácie v tele a aké sú sprievodné prejavy?
Priebeh menštruácie môže byť sprevádzaný nepríjemnými bolesťami, nedostatkom energie a poklesom nálady. Menia sa hladiny hormónov, a tak ženské telo môže byť viac unavené, alebo naopak mať viac energie po skončení menštruačného krvácania. Zmeny počas menštruačného cyklu vnímajú ženy najmä kvôli dvom hormónom – estrogénu a progesterónu.
Nerovnováha estrogénu a progesterónu môže byť príčinou:
- problémov s počatím,
- nepravidelnej menštruácie,
- bolestivej menštruácie,
- krvácania mimo menštruácie,
- problémov s udržiavaním hmotnosti,
- zhoršenia psychického zdravia.
Teraz si povieme, čo všetko môžete pri menštruácii čakať, ale aj ako sa s tým popasovať.
Kŕče v bruchu
Najčastejšou nepríjemnou súčasťou menštruácie sú rozhodne kŕče v bruchu, ktoré žena môže pociťovať už niekoľko dní vopred. Niektorým ženám pomáha okrem teplého obkladu aj menšia prechádzka alebo jóga, ktoré môžu pomôcť zmierniť kŕče.
Bolesť krížov a kĺbov
Prvé dni menštruácie sú najčastejšie sprevádzané bolesťami krížov, niekedy až bolesťami kĺbov. Maternica sa pred začiatkom nového cyklu menštruácie začne zväčšovať,čo môže vplývať na bolesť krížov. Ako prvú pomoc môžete skúsiť doplniť magnézium a prikladať teplé obklady na kríže.
Únava a slabosť
Na začiatku, ale aj pár dní pred menštruáciou, majú hladiny progesterónu vplyv na zvýšenú únavu a slabosť. Vhodné je dopriať si viac oddychu a ak je to možné, dať si krátky spánok aj cez deň.
Nafúknuté brucho
Menštruácia je sprevádzaná nafúknutým bruchom, kvôli zvýšenej plynatosti. Vhodné je nosiť voľnejšie oblečenie okolo spodnej časti brucha, aby sa predišlo kŕčom. Odporúča sa piť veľa tekutín, prevažne vody alebo čaju a naopak menej kofeínu.
Predmenštruačný syndróm (PMS)
Odhaduje sa, že až 3 zo 4 menštruujúcich žien zažili nejakú formu predmenštruačného syndrómu. Predmenštruačný syndróm (PMS) sa prejavuje širokou škálou príznakov vrátane výkyvov nálad, citlivých prsníkov, chuti na jedlo, únavy, podráždenosti a depresie, už 7 – 14 dní pred očakávanou menštruáciou.
Viac podrobností o PMS si môžete prečítať v článku na našom blogu!
Čo ovplyvňuje menštruáciu a čo vplýva na jej hladký priebeh?
Menštruácia je veľkou záhadou pre množstvo žien aj po rokoch menštruovania. Ako však pochopiť, čo ju ovplyvňuje a čo je kľúčové, aby ste dosiahli čo najhladší priebeh celého cyklu?
Prvým a najčastejším dôvodom ovplyvňovania dĺžky cyklu je stres. Stres dokáže menštruačný cyklus u niektorých žien predĺžiť kľudne aj na dĺžku cez 40 dní, alebo naopak skrátiť. Ďalšími faktormi sú strava, choroby, syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), hormonálna liečba – antikoncepcia a iné hormonálne lieky, ale aj poruchy štítnej žľazy.
Strava je taktiež zásadným faktorom na ovplyvnenie priebehu menštruácie a bolestí. Vhodná strava na zmiernenie príznakov je bohatá na ovocie, listovú zeleninu, tofu a dopriať si môžete aj horkú čokoládu. Základom je aj dostatočný pitný režim. Vyhýbať by ste sa mali ťažkým, sladkým a korenistým jedlám.
Choroba, užívanie liekov, hormonálna liečba či aplikácia očkovania môžu posunúť nástup menštruácie, alebo naopak skrátiť cyklus.
Pravidelnosť cyklu môže byť narušená aj syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS). PCOS je hormonálna porucha, ochorenie ovplyvňujúce fyzickú a emocionálnu pohodu, ktoré sa spája s rôznymi dlhodobými zdravotnými problémami. Medzi najčastejšie príznaky patria cysty na vaječníkoch, nepravidelná menštruácia, nadmerné ochlpenie, problém s nadváhou, anovulačné cykly, kedy nedôjde k ovulácii a páry, tak majú problém s počatím bábätka.
Podrobnejšie sa budeme téme PCOS venovať v samostatnom článku, kde sa dozviete, čo robiť pokiaľ máte PCOS, aké sú príznaky a liečba.
Problémy s menštruáciou či poruchy menštruačného cyklu
Menštruácia môže byť pre ženy problematická a bolestivá. Niekedy je ťažké pochopiť, čo je ešte v norme a čo už patrí k poruchám menštruačného cyklu. Nižšie si vymenujeme niekoľko častých problematík, ktoré trápia nejednu ženu počas menštruačného cyklu:
- slabá menštruácia – špinenie alebo nízka intenzita krvácania,
- silná menštruácia – potreba výmeny vložiek alebo tampónov každé 1-2 hodiny,
- krátka menštruácia – menej ako 4 dni,
- dlhotrvajúca menštruácia – viac ako 7 – 10 dní,
- nepravidelná menštruácia,
- strata menštruácie na dlhšie obdobie – dlhodobý stres a intenzívne cvičenie,
- veľmi bolestivá menštruácia – neznesiteľné bolesti krížov, brucha až zvracanie,
- menštruácia počas tehotenstva,
- menštruácia počas prechodu,
- krvné zrazeniny počas menštruácie,
- cysty.
Viac o poruchách menštruačného cyklu sa môžete dočítať v našom článku o Problematickej menštruácii a poruchách menštruácie.
Je možné oddialiť menštruáciu?
Chystáte sa na dovolenku, alebo vás čaká svadba či udalosť, kde by ste nerady riešili svoje dni? Existuje pár spôsobov, ako si posunúť menštruáciu.
Prírodne
Medzi prírodné formy ako posunúť menštruáciu patrí napríklad jablčný ocot a citrónová šťava. Odporúča sa napr. užívať tri polievkové lyžice jablčného octu do vody denne, aspoň týždeň pred očakávanou menštruáciou. Pri ženách s PCOS môže mať však jablčný ocot opačný efekt a užívaním si privolať menštruáciu skôr. Citrónová šťava je mnohé stáročia známa cesta na oddialenie menštruácie prírodnou cestou.
Tieto teórie, však nepotvrdzujú žiadne relevantné výskumy. Jedenie alebo pitie týchto látok neovplyvňuje priamo hormóny spojené s menštruáciou a navyše môžu mať ešte negatívny vplyv na zuby, črevá, ďasná a hrdlo.
Hormonálne
Najúčinnejšou formou, pokiaľ je to nevyhnutné, je hormonálna tabletka na oddialenie menštruácie, ktorú vám predpíše váš gynekológ. Takéto lieky vám však môžu narušiť nasledovný cyklus.
Pokiaľ užívate hormonálnu antikoncepciu, je možné po skončení 3 týždňov užívania pokračovať v braní antikoncepcie, a tak si oddialiť menštruáciu o pár dní. Takéto zmeny, však musia byť vopred prekonzultované s ošetrujúcim lekárom.
Výživové doplnky a bylinky na pohodovú menštruáciu či úpravu menštruačného cyklu
Hladký priebeh menštruácie a pravidelný menštruačný cyklus by ocenila asi každá žena. Okrem zmeny každodenných návykov je možné si upraviť menštruačný cyklus aj pomocou účinných látok. Na to vám pomôžu doplnky obsahujúce vitamíny, minerály, ale aj bylinky, ktoré pozitívne vplývajú na úpravu menštruačného cyklu, ale aj zmiernenie príznakov menštruácie.
Zinok
Zinok je minerál, ktorý patrí k najdôležitejším látkam podporujúcim plodnosť a správnu reprodukčnú funkciu. V doplnkoch ho nájdete vo viacerých chemických formách, dôležité je vyberať si vysokovstrebateľné formy zinku, ako sú napr. chelátové (bisglycinát) a citrátové formy na zabezpečenie dennej dávky potrebnej pre telo.
Horčík
Horčík (magnézium) je cenný minerál, ktorý pomáha znížiť únavy, vyčerpanie, pozitívne vplýva na fungovanie psychiky a ženám môže byť užitočný pri období PMS na zmiernenie symptómov. Klinické štúdie ukázali, že taktiež vplýva na menštruačné kŕče, tým že uvoľňuje hladké svalstvo maternice a znižuje prostaglandíny, ktoré spôsobujú menštruačné bolesti.
Železo a vitamín C
Železo je potrebné pre telo počas menštruácie, kedy dochádza ku krvným stratám a môže dlhodobo dôjsť až ku anémii, pokiaľ má telo nedostatok železa. Vitamín C pomáha zvýšiť vstrebateľnosť železa a oba, spolu so železom, pomáhajú so znížením únavy a vyčerpania.
Vitamín B6
Vitamín B6 (pyridoxín) okrem vplyvu na psychiku a nervový systém, vplýva na reguláciu hormonálnej činnosti. Je vhodný pre podporu tvorby červených krviniek a zníženie únavy.
Vitamín E
Vitamín E (alfa-tokoferol) je pre ženy určite zaujímavým doplnkom, nielen kvôli pozitívnemu vplyvu na pleť, ale najmä pre reguláciu hormonálnej činnosti. Klinické štúdie potvrdili vhodnosť vitamínu E a rovnako aj D vitamínu pri zmiernení príznakov PMS.
Inozitol
Inozitol (vitamín B8) dokáže napomáhať pri syndróme polycystických vaječníkov (PCOS), podpore ovulácie a pravidelnosti menštruačného cyklu.
Vitex jahňací (Vitex agnus castus)
Vitex jahňací, či drmek, je rastlina, ktorá vplýva na zvýšenie hladiny progesterónu. Zmierňuje problémy spojené s menštruačným cyklom. Vitex jahňací je prospešný v prípadoch po-menštruačných bolestí, neplodnosti u žien, na zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS). Nie je vhodný pri súčasnom užívaní hormonálnej liečby s obsahom progesterónu.
Pupalka dvojročná
Pupalku najčastejšie nájdete ako pupalkový olej, ale aj ako súčasť komplexov pre hormonálnu rovnováhu pre ženy. Na základe štúdií, sa preukázalo, že môže pomôcť zmierniť predmenštruačné symptómy (PMS), menštruačné bolesti, hormonálne akné, návaly tepla a obnoviť hormonálnu rovnováhu tela.
Maca peruánska
Maca sa radí ku superpotravinám, vďaka obsahu množstva účinných látok podporujúcich zvýšenie libida, plodnosti, redukujúcich stres, pozitívne vplývajúcich na problémy s PMS a PCOS.
Podrobnejšie sme sa macy a vplyve na ženské telo venovali v článku na našom blogu!
V našej ponuke nájdete viacero produktov s obsahom kombinácie účinných látok vhodných pre ženy na úpravu menštruácie a harmonický cyklus. Odporúčame napr. Naturtreu Drmek a Methylfolát komplex pro ženské orgány, 90 kapsúl s obsahom komplexu vitexu jahňacieho (drmku), železa, metylfolátu, vitamínu C a zinku pre maximálnu pomoc reprodukčným orgánom ženy počas života, alebo Naturtreu Ženská sila - Inositol & Drmek, 90 kapsúl komplex pre pohodu počas PMS a problémy s PCOS, doplnený o myo-inozitol a acetyl-L-karnitín.
Eko menštruácia – ako odľahčiť prírodu?
Starostlivosť o telo a harmonický menštruačný cyklus sú veľmi úzko späté. Hygienické menštruačné pomôcky sú prevažne syntetického pôvodu, čo nie je ideálne pre ženskú pokožku v jej najcitlivejšie dni. Táto téma je momentálne veľmi aktuálna, a množstvo žien sa stále viac rozhoduje pre ekologickejšiu variantu, nie len vzhľadom k prírode, ale aj kvôli svojmu zdraviu, keďže väčšina vložiek a tampónov je chemicky bielená a môže mať nepriaznivý vplyv pre pokožku a celkové ženské zdravie.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko dokáže žena vyprodukovať odpadu za plodné obdobie celého života menštruáciou? Priemerne má žena za život okolo 440-krát svoje dni, pri menštruácii, ktorá trvá priemerne 5 dní a žena by použila 15 vložiek alebo tampónov, by vyprodukovala 180 kusov za rok a za celý život až 6600 kusov odpadu. Pri silnej a dlhej menštruácii by kľudne mohla minúť až 20000 kusov vložiek či tampónov za plodné obdobie života.
Medzi alternatívy patrí obľúbený menštruačný kalíšok, ktorý je vhodný aj pri cestovaní a športe. Vydrží pri stredne silnej menštruácii až 12 hodín. Následne stačí vyliať obsah, umyť intímnym gélom a po skončení menštruácie prevariť kalíšok vo vode.
Tip pre používanie kalíšku: Odporúčame, najmä zo začiatku, používať spolu s látkovými vložkami pre pocit bezpečia pred pretečením.
Ak si hneď netrúfate na kalíšok, a rady by ste vyskúšali zdravšiu a ekologickejšiu variantu ku syntetickým vložkám, môžete dať šancu prateľným hygienickým vložkám, alebo biologicky rozložiteľným a kompostovateľným bavlneným jednorazovým vložkám a tampónom.
Záver
Menštruácia je dôležitou súčasťou plodného obdobia ženy a celý menštruačný cyklus je úzko spätý s každodennými návykmi. Pokiaľ prežívame stresové obdobie alebo chorobu, veľmi rýchlo to spozorujeme na zmenách načasovania a aj priebehu cyklu. Väčšina žien má bohužial skúsenosť nielen s nepravidelnosťou menštruačného cyklu, ale aj s bolesťami, PCOS, PMS a nedostatkom energie. Úžasné je, že príroda nám ponúka množstvo byliniek, vitamínov a minerálov, ktoré môžu pomôcť zjemniť neželané súčasti menštruácie a celkového cyklu.
Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vedecká pracovníčka v odbore chémia
Zdroje:
- https://www.webmd.com/teens/all-about-menstruation
- https://medlineplus.gov/menstruation.html
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10132-menstrual-cycle
- http://dx.doi.org/10.4103/2345-5756.231415
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2675496/
- https://doi.org/10.1684/mrh.2017.0419
- https://doi.org/10.1111/1471-0528.14754
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premenstrual-syndrome/symptoms-causes/syc-20376780
- https://www.healthline.com/health/womens-health/what-to-eat-during-period
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186?p=1
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/polycystic-ovary-syndrome
- https://www.pristyncare.com/blog/11-foods-that-can-actually-delay-your-periods-naturally/