Detská cukrovka je chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje u 11,61 % detí na celom svete. Kedy by ste mali spozornieť a aké príznaky si všímať? Je možné ju vyliečiť alebo jej nejako predchádzať? Dozviete sa v článku.
Aký typ cukrovky sa vyskytuje v detstve?
Odborne sa nazýva diabetes mellitus a poznáme dva typy:
Cukrovka 1. typu
Odhaduje sa, že ňou celosvetovo trpí až 652 tisíc detí vo veku od 0 do 14 rokov. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom organizmus napáda a ničí beta bunky pankreasu (podžalúdkovej žľazy) produkujúce inzulín. Tento hormón umožňuje krvnému cukru, resp. glukóze, dostať sa do buniek a premeniť sa na energiu. Nedostatok inzulínu spôsobí, že glukóza sa nemôže dostať do buniek, ale hromadí sa v krvnom obehu, čo vedie k zvýšenej hladine cukru v krvi.
Cukrovka 2. typu
Tento typ je v detstve zriedkavejší a podľa štatistík v roku 2021 pribudlo približne 41 600 prípadov. Jedná sa o chronické ochorenie, pri ktorom telo nedokáže správne využívať inzulín, čo vedie k inzulínovej rezistencii a zvýšenej hladine glukózy v krvi. Na rozdiel od diabetu 1. typu, kde sa inzulín neprodukuje, v tomto prípade pankreas inzulín tvorí, ale telo naň nereaguje efektívne.
Príznaky, ktoré by ste si mali všímať
Pri cukrovke 1. typu sa príznaky nielen u detí zvyčajne vyvíjajú rýchlo a môžu zahŕňať:
- nadmerný smäd,
- časté močenie (prípadné nočné pomočovanie),
- hlad,
- únavu,
- chudnutie,
- podráždenosť,
- zmeny v správaní,
- dych s ovocnou vôňou.
Diabetes mellitus 2. typu sa rozvíja postupne a k jeho symptómom patria:
- nadmerný smäd,
- časté močenie,
- zvýšený apetít,
- únava,
- rozmazané videnie,
- tmavé sfarbenie kože v oblasti krku, podpazušia alebo slabín,
- chudnutie,
- časté infekcie.
Ktoré hodnoty sú v norme?
V tabuľke nižšie nájdete prehľad o tom, ako sa líšia hladiny glukózy v krvi u detí podľa veku. Porovnávajú sa normálne hodnoty cukru v krvi nalačno, s hodnotami pred jedlom a pred spaním u detí s diabetom 1. typu.
Vek | Normálna hladina glukózy (nalačno) | Hladina glukózy pri diabete 1. typu (pred jedlom) | Hladina glukózy pri diabete 1. typu (pred spaním) |
---|---|---|---|
deti do 6 rokov | 70 – 100 mg/dl | 100 – 180 mg/dl | 110 – 200 mg/dl |
deti 6 – 12 rokov | 70 – 100 mg/dl | 90 – 180 mg/dl | 100 – 180 mg/dl |
deti 13 – 19 rokov | 70 – 100 mg/dl | 90 – 130 mg/dl | 90 – 150 mg/dl |
Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000086.htm
Uvedené hodnoty môžu môžu signalizovať cukrovku 2. typu u detí, avšak líšia sa v závislosti od veku a ďalších faktorov:
- nalačno – nad 126 mg/dl (7,0 mmol/l),
- 2 hodiny po jedle – nad 200 mg/dl (11,1 mmol/l).
Príčiny vzniku detskej cukrovky
Prečo vzniká diabetes mellitus 1. typu nie je zatiaľ jasné, avšak predpokladá sa, že k jeho rozvoju môžu prispieť:
- genetická predispozícia,
- vírusové infekcie,
- environmentálne faktory.
Genetická predispozícia
Genetika hrá kľúčovú úlohu pri rozvoji cukrovky 1. typu, pretože existujú určité genetické faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku tohto ochorenia. Sú za tým najmä HLA (ľudské leukocytové antigény), ktoré sú potrebné pri obranyschopnosti. Môžu teda ovplyvniť pravdepodobnosť autoimunitnej reakcie, ktorá vedie k zničeniu beta buniek v pankrease.
Dieťa ju môže zdediť:
- ak je ochorenie diagnostikované u otca, pravdepodobnosť je 1 ku 17.
- ak je ochorenie diagnostikované u matky a dieťa bolo narodené pred 25. rokom, riziko je 1 ku 25, po dovŕšení 25. roku riziko klesá na 1 ku 100, čo je bežný výskyt.
- v prípade, že ochorenie majú obaja rodičia, riziko je 1 ku 10 až 1 ku 4.
Vírusové infekcie
Ďalším spúšťačom môžu byť vírusy. V niektorých prípadoch môžu protilátky prestať ničiť baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú infekcie a začať útočiť na vlastné tkanivá. To môže spôsobiť zápal v pankrease, čím sa poškodia beta bunky produkujúce inzulín. Objasnenie tohto mechanizmu je však stále predmetom štúdií.
Environmentálne faktory
Predpokladá sa, že jeden z faktorov môže súvisieť s chladným počasím. Diabetes 1. typu sa vyvíja častejšie v zime ako v lete a je bežnejší u ľudí žijúcich na miestach s chladným podnebím.
Cukrovku 2. typu môžu spôsobiť:
- nadváha alebo obezita,
- rodinná anamnéza,
- nedostatočná fyzická aktivita.
Nadváha alebo obezita
Nadmerná telesná hmotnosť, najmä v oblasti brucha, je hlavným rizikovým faktorom, pretože zvyšuje inzulínovú rezistenciu. To znamená, že telo nedokáže efektívne využívať inzulín. Výskum, ktorý zahŕňal 30 štúdií a celkovo 4688 detí a dospievajúcich zistil, že obezita sa v čase diagnostiky diabetes mellitus 2. typu vyskytovala u 77 % účastníkov. Môže byť jednou z príčin, ktoré vyvolávajú toto ochorenie.
Rodinná anamnéza
Deti s rodinnou anamnézou cukrovky 2. typu majú vyššie riziko vzniku ochorenia. Štúdia preukázala, že 59,6 % dospievajúcich malo rodiča s týmto ochorením a v 89 % prípadoch starého rodiča, ktorému bolo ochorenie diagnostikované.
Nedostatočná fyzická aktivita
Pravidelná fyzická aktivita pomáha zlepšiť citlivosť na inzulín a podporuje zdravú reguláciu hladiny cukru v krvi. Nedostatok pohybu naopak zhoršuje schopnosť tela efektívne využívať glukózu, čo vedie k jej hromadeniu v krvi a vzniku cukrovky.
Aké deti majú vyššie riziko vzniku cukrovky?
Medzi rizikové faktory patria:
Gestačný diabetes u matky
Tehotenská cukrovka ovplyvňuje vývoj plodu tým, že zvyšuje hladinu cukru v krvi matky, čo vedie k nadmernej produkcii inzulínu u plodu. To môže spôsobiť nadmerný rast plodu (makrozómiu) a narušiť metabolické procesy. V neskoršom veku dieťaťa sa tak zvyšuje riziko obezity a inzulínovej rezistencie a aj pravdepodobnosť rozvoja diabetu 2. typu.
Nízka pôrodná hmotnosť
NIektoré štúdie tvrdia, že môže byť dôsledkom nepriaznivých podmienok počas vnútromaternicového vývoja, ktoré vedú k adaptáciám v metabolizme plodu. To môže spôsobiť zníženú citlivosť na inzulín a dlhodobé následky, vrátane vyššieho rizika inzulínovej rezistencie a cukrovky 2. typu v dospelosti.
Zlé stravovacie návyky
Spracované potraviny a jedlá s vysokým obsahom rafinovaných cukrov a soli sú hlavnou príčinou vzniku obezity u detí. Štúdie ukázali, že nadmerná konzumácia cukru môže tiež viesť k vyššiemu riziku vzniku inzulínovej rezistencie, ktorá je predzvesťou ochorenia.
Etnická príslušnosť
Vedci tvrdia, že etnické skupiny ako Afroameričania, Ázijci, Hispánci a Indiáni sú vo všeobecnosti vystavené vyššiemu riziku vzniku diabetu 2. typu kvôli genetickým, environmentálnym a socioekonomickým faktorom.
V akom veku sa objavuje?
Cukrovka 1. typu sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku. Podľa výskumov je diagnostikovaná okolo 4 – 6. roku dieťaťa alebo v puberte medzi 10 a 14. rokom. V rannom detstve sa imunitný systém intenzívne vyvíja. Je možné, že začne nesprávne napádať beta bunky pankreasu, čo vedie k rozvoju ochorenia. Puberta je obdobím hormonálnych zmien, vrátane prechodu do puberty, ktoré môžu ovplyvniť funkciu imunitného systému a prispieť k autoimunitným procesom. Odhaduje sa, že v 85 % je zistená pred dovŕšením 20 rokov.
Diabetes 2. typu sa objavuje v puberte medzi 15. – 19. rokom života alebo neskôr v dospelosti. Je často spojená s inzulínovou rezistenciou, ktorá sa zvyčajne vyvíja postupne. U detí môže trvať nejaký čas, kým sa inzulínová rezistencia a s ňou spojené metabolické problémy stanú dostatočne výrazné na to, aby sa prejavili. Ďalšie rizikové faktory, ako sú obezita, nezdravá strava a nedostatok fyzickej aktivity sa takisto vyvíjajú s pribúdajúcim vekom.
Cukrovka u bábätiek
Neonatálny diabetes mellitus je zriedkavá forma, ktorá sa vyskytuje počas prvých 6 mesiacov života. Príčinou je neschopnosť organizmu produkovať dostatok inzulínu, čo zvyšuje hladinu glukózy v krvi. Často sa zamieňa s cukrovkou 1. typu, tá sa však vyskytuje u detí starších ako 6 mesiacov.
U bábätiek ide v polovici prípadov o celoživotné ochorenie a nazýva sa permanentný novorodenecký diabetes mellitus. Vyskytuje sa u 1 z 260 000 detí. U druhej polovice tento stav zmizne v priebehu prvých dvanástich týždňov života, neskôr sa však môže znova objaviť, vtedy ide o prechodnú formu tohto ochorenia. Niektoré prípady novorodeneckej cukrovky môžu byť dočasné a môžu sa upraviť sami, zatiaľ čo iné môžu vyžadovať celoživotnú liečbu a sledovanie. Je dôležité pravidelne kontrolovať stav s lekárom, ktorý môže prispôsobiť liečbu podľa aktuálnych potrieb dieťaťa.
Diagnostika
Zisťuje sa pomocou krvných testov, ktoré merajú hladiny glukózy v krvi:
Náhodný test hladiny cukru v krvi
Ide o základné vyšetrenie, ktoré zahŕňa odber krvi v náhodnom čase. Ak je glykémia vyššia ako 11,1 mmol/l alebo 200 mg/dl, naznačuje to diabetes.
Test hladiny cukru v krvi nalačno
Vykonáva sa po aspoň ôsmich hodinách bez jedla. Ak je hodnota vyššia ako 7,0 mmol/l alebo 126 mg/dl, naznačuje to cukrovku 1. typu.
Test glykovaného hemoglobínu
Používa sa na sledovanie priemernej hladiny cukru v krvi dieťaťa za posledné tri mesiace. Hladina vyššia ako 6,5 % glykovaného hemoglobínu v dvoch rôznych testoch, poukazuje na rozvoj ochorenia.
Test z moču
Slúži na kontrolu ketónov a glukózy. Ketóny sú organické zlúčeniny, ktoré sa tvoria ako vedľajší produkt spaľovania energie z tukov, ak nie je v tele nedostatok inzulínu. Prítomnosť týchto dvoch parametrov v moči naznačuje ochorenie. Ak na dieťati pozorujete niektoré príznaky a máte obavy, tento test môžete vykonať aj samotestom, ktorý kúpite v lekárni.
Na diagnostiku diabetu 2. typu u detí sa používa náhodný test hladiny glykémie, test hladiny cukru v krvi nalačno aj test glykovaného hemoglobínu. Priebeh testov aj interpretácia výsledkov sú rovnaké. Pri teste z moču sa však vykonáva ďalšie vyšetrenie.
Orálny glukózový tolerančný test
Realizuje sa nalačno a princípom je meranie koncentrácie glukózy v krvi po vypití sladkého nápoja. Počas nasledujúcich dvoch hodín sa pravidelne testuje hladina cukru v krvi a ak je vyššia ako 200 mg/dl (11,1 mmol/l) znamená to diabetes 2. typu.
Vplyv cukrovky na zdravie dieťaťa
Toto ochorenie si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, monitorovanie glykémie a úpravu stravy, čo môže ovplyvniť každodenné aktivity dieťaťa. Takisto môže viesť k rôznym komplikáciám:
Ochorenie očí
Diabetická retinopatia nastáva, keď dôjde k poškodeniu sietnice – tenkej vrstvy tkaniva v zadnej časti oka, ktorá obsahuje svetlocitlivé bunky umožňujúce videnie. K jej poškodeniu dochádza v dôsledku zvýšeného množstva cukru v krvi, ktorý prostredníctvom následných zmien na stenách ciev a krvného toku, upcháva a poškodzuje jemné cievy sietnice. Vyskytnúť sa môže aj rozmazané videnie, ale aj vážne ochorenie očí. Pravidelná kontrola pomôže minimalizovať prípadné škody.
Pri diabete 1. typu sa vyšetrenie očí odporúča od 11. roku, v prípade skoršej diagnostiky po 2 až 5 rokoch. Priebežný skríning by sa mal vykonávať každé 1 – 2 roky, v závislosti od výsledkov. Pri cukrovke 2. typu je nutné začať vyšetrenie pri diagnóze a na priebežné kontroly chodiť každé 1 až 2 roky.
Ochorenie obličiek
Obličky sú dôležitým orgánom, ktorý filtruje krv a nepotrebné látky, vrátane toxínov. Diabetická nefropatia je ochorenie obličiek spôsobené dlhodobým diabetes mellitus, ktoré postihuje obličkové cievy a ich schopnosť filtrovať odpadové látky z krvi. Vzniká, keď vysoké hladiny cukru v krvi poškodzujú malé cievy v obličkách, čo vedie k zápalu a zmenám v obličkových tkanivách. Tento postupný proces môže viesť k zníženiu funkcie obličiek a ak sa nelieči, tak aj k obličkovému zlyhaniu. Intenzita sledovania stavu by mala byť podobná ako pri retinopatii, avšak priebežný skríning by sa mal pri oboch typoch cukrovky vykonávať každý rok.
Neurologické problémy
U detí môžu byť neurologické problémy spojené s ochoreniami ako sú poškodenie nervov, problémy s učením a kognitívnym vývojom. Existuje tiež zvýšené riziko neuropatie (poškodenie nervov súvisiace s diabetom).
Cievne ochorenia
Ide o ochorenie krvných ciev a jeho riziko je vyššie u detí s cukrovkou diagnostikovanou v rannom veku.
Vysoká hladina cholesterolu
Cholesterol je tuková látka, ktorá sa prirodzene nachádza v krvi a bunkách. V detstve môže môže byť zvýšený v dôsledku porúch lipidového (tukového) profilu, ktoré sú často spojené s inzulínovou rezistenciou a obezitou.
Súčasné odporúčania pre vyšetrenie cholesterolu:
Pri diabete 1. typu by sa u všetkých detí vo veku od 11 rokov mal prvý skríning vykonať ihneď. Priebežné kontroly závisia od výsledkov. Ak je prvé vyšetrenie v norme, kontroluje sa každé 3 roky.
Pri druhom type by sa monitorovanie malo začať pri diagnóze a priebežne sledovať každý rok. Skríningové krvné testy by sa u detí mali robiť každých 2 až 5 rokov.
Ochorenie ústnej dutiny
Deti s týmto ochorením sú vystavené zvýšenému riziku ochorenia ďasien, zubného kazu a infekcií. Za to je zodpovedná vysoká hladina glukózy, ktorá môže spôsobiť vznik týchto problémov. Dôležité je dodržiavanie ústnej hygieny a pravidelné stomatologické prehliadky.
Liečba cukrovky u detí
Najčastejšie je ordinovaná inzulínová terapia. Pre reguláciu glykémie sa deťom s ochorením 1. typu musí podávať inzulín. Existuje niekoľko spôsobov, napríklad injekčne, inzulínovým perom alebo pumpou. Odporúčanú dávku vždy predpíše lekár.
Pri diabetes mellitus 2. typu je primárnou liečbou podávanie lieku metformínu. Používa sa na zníženie produkcie glukózy a aktiváciu jej absorpcie (vstrebávanie) do tkanív. Tento liek je schválený Správou potravín a liečiv (FDA) na použitie u detí vo veku viac ako 10 rokov. V mladšom veku je jeho podávanie kontraindikované a nebezpečné. Aj v tomto prípade je ďalšou možnosťou liečba inzulínom. Spôsob a dávku jeho podania je nutné konzultovať s pediatrom alebo diabetológom.
Čo môže pomôcť lepšie zvládnuť cukrovku u detí?
- Úprava stravy – pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť na inzulín.
- Pohyb – podporuje udržiavanie zdravej hmotnosti a znižuje riziko obezity.
- Sledovanie glykémie –- umožňuje presnejšie prispôsobenie liečby a stravy na udržanie stabilných hladín cukru v krvi.
- Lekárske kontroly – zabezpečujú monitorovanie zdravotného stavu a nasadenie správnej liečby.
- Výživové doplnky. Ich dávkovanie a vhodná denná dávka by mala byť vopred diskutovaná s lekárom.
Vitamín D
Nedostatok vitamínu D môže zhoršiť metabolizmus a zvyšovať riziko inzulínovej rezistencie či autoimunitných reakcií, ktoré sú spojené s cukrovkou. Výskum analyzoval 115 detí vo veku 1 – 19 rokov, ktoré trpeli nedostatkom vitamínu D. Počas troch mesiacov perorálne užívali vitamín D, pričom pred a po suplementácii sa merali štyri parametre: koncentrácia glykovaného hemoglobínu, hladiny glukózy v krvi nalačno, dávky inzulínu a obsah déčka.
Výsledky preukázali, že u 67,7 % pacientov došlo k zníženiu hladiny glykovaného hemoglobínu o 6 %. Došlo však k významnému zníženiu hladiny glukózy v krvi o 21 % a obsah vitamínu D sa trojnásobne zvýšil. Po ukončení suplementácie sa u 25,8 % detí zmenilo dávkovanie inzulínu, celkovo sa však nepostrehli významné rozdiely v jeho potrebe. To môže naznačovať, že účinky suplementácie déčkom trvalo neovplyvnili potreby inzulínu.
Horčík
Štúdia z roku 2017 sa zamerala na hodnotenie hladiny magnézia u detí s diabetom 1. typu a jeho efekt na glykemickú kontrolu a lipidové parametre. Analyzovalo sa 71 detí (32 chlapcov a 39 dievčat), vo veku 9 – 13 rokov, ktoré mali nedostatočný príjem horčíka. Počas troch mesiacov im bolo podávaných 300 mg oxidu horečnatého.
Ukázalo sa, že suplementácia magnéziom pomohla u detí znížiť hladinu glykovaného hemoglobínu o 22 %. Tiež došlo k zníženiu sérových triglyceridov a LDL (zlého) cholesterolu, čo pomáha znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení. Dopĺňanie horčíka výživovými doplnkami môže tak zlepšiť glykemickú kontrolu a lipidový profil u detí s cukrovkou 1. typu. Na potvrdenie týchto účinkov sú však potrebné ďalšie výskumy.
Na čo sa ako rodič pripraviť?
Ako rodič dieťaťa s cukrovkou sa musíte pripraviť na neustálu starostlivosť a zmeny v každodennom živote, vrátane prispôsobenia sa novým rutinám. Dôležité je tiež brať do úvahy emocionálne aspekty, ktoré toto ochorenie u detí vyvoláva. Čo vás pri diagnóze detského diabetu čaká?
- Monitorovanie hladiny glukózy v krvi – prostredníctvom glukomera, ktorý zakúpite v lekárni,
- podávanie inzulínu – v predpísaných dávkach,
- zmena stravovacích návykov – zamerajte sa na vyváženú stravu s nízkym obsahom sacharidov,
- pravidelné kontroly u pediatrov a diabetológov.
Obdobie bezprostredne po diagnostikovaní cukrovky môže byť náročné. Kolísajúce hladiny glukózy v krvi sa môžu prejaviť aj na emocionálnej stránke dieťaťa. Preto treba počítať aj s týmito stavmi:
- Úzkosť – obavy z pravidelných meraní hladiny cukru a podávania inzulínu môžu u detí spôsobiť úzkosť a stres.
- Frustrácia – sledovanie diéty a obmedzení môže byť pre dieťa frustrujúce.
- Izolácia – dieťa sa môže cítiť odlišné od svojich rovesníkov a izolované kvôli špeciálnym potrebám.
- Depresia – dlhodobý stres a frustrácia môžu prispieť k rozvoju negatívnych emócií.
- Nízke sebavedomie – neustále monitorovanie a liečba môžu ovplyvniť sebavedomie.
Emocionálna podpora je rovnako dôležitá a dieťaťu pomáha vyrovnať sa so zmenami spojenými s ochorením. To prispieva k jeho celkovému duševnému zdraviu a pohode.
Strava pri detskej cukrovke
Je dôležité dbať na to, aby dieťa malo vyváženú stravu s kontrolovaným obsahom sacharidov pre udržanie stabilnej hladiny cukru v krvi.
Potraviny, ktoré by malo dieťa obmedziť:
- výrobky z rafinovanej múky (biely chlieb, pečivo) – majú vysoký obsah cukrov, čo spôsobuje nárast glykémie,
- potraviny s vysokým glykemickým indexom (necelozrnné cestoviny z pšeničnej múky) – zvyšujú hladinu glukózy v krvi,
- zemiaky,
- tekvica,
- ananás,
- melón,
- sušienky,
- cukríky,
- koláče,
- raňajkové cereálie – majú vysoký obsah pridaných cukrov,
- spracované a mastné jedlá (pizza, chipsy, hranolky),
- konzervované polievky,
- vyprážané jedlá,
- sladené nápoje,
- smoothies,
- energetické nápoje,
- limonády s pridaným cukrom.
Odporúčané potraviny:
- fazuľa,
- šošovica,
- ryby,
- tofu,
- bobuľové ovocie (maliny, černice, čučoriedky),
- citrusové plody,
- celozrnné potraviny (pečivo, ryža, cestoviny),
- paprika,
- cuketa,
- špenát,
- karfiol,
- kel,
- alternatívy cukru (stévia, xylitol),
- avokádo,
- orechy,
- olivový olej,
- nízkotučné mliečne výrobky,
- nesladené mlieko,
- rastlinné mliečne produkty (napr. mandľové mlieko),
- nesladený čaj.
Pozor na veľa alebo málo cukru v krvi
Pravidelné meranie glykémie je pri detskej cukrovke kľúčové na udržanie optimálnej hladiny glukózy v krvi a zníženie rizika týchto komplikácií:
Hypoglykémia
Ak má dieťa príliš veľa inzulínu, jeho hladina cukru v krvi sa môže príliš znížiť. Medzi jej prejavy patrí chvenie, zrýchlený tep, nevoľnosť, únava, slabosť a v závažných prípadoch aj strata vedomia.
Hyperglykémia
Ak má dieťa málo inzulínu, glukóza sa hromadí v krvnom obehu a glykémia sa zvyšuje. K hlavným príznakom patrí strata hmotnosti, časté močenie, smäd a chuť do jedla.
Viac o týchto stavoch sa dočítate v našom ďalšom článku.
Dá sa detská cukrovka vyliečiť?
Toto ochorenie nie je možné vyliečiť, ale dá sa s ním plnohodnotne žiť. Pri cukrovke 1. typu sa vyžaduje pravidelné podávanie inzulínu, monitorovanie hladiny cukru v krvi a sledovanie glykemického indexu potravín. Diabetes 2. typu sa u detí rieši úpravou stravy, zvýšením fyzickej aktivity a ak je to potrebné, tak aj inzulínom alebo inými liekmi, ktoré regulujú hladinu cukru v krvi.
Tipy, ako jej predchádzať
Pri prvom type sa jej predísť nedá, pretože ide o autoimunitné ochorenie a nie je možné ju ovplyvniť zmenami životného štýlu. Správnymi opatreniami však môžete ovplyvniť rozvoj diabetu 2. typu u detí:
Dbajte na pravidelný pohyb
Fyzická aktivita znižuje citlivosť na inzulín a pomáha udržiavať zdravú hmotnosť. Zahrajte si tímové športy ako futbal alebo volejbal. Alternatívami môže byť behanie, skákanie cez švihadlo a jazda na bicykli.
Kontrolujte veľkosti porcií
Nenechajte deti prejedať sa. To vedie k rastu hmotnosti a pri nedostatočnej kontrole časom aj k obezite, ktorá je rizikovým faktorom vzniku cukrovky. Servírujte radšej menšie porcie.
Čítajte etikety
Pri nakupovaní potravín si nájdite čas na prečítanie výživových údajov na potravinách. Vyberajte tie s menším množstvom pridaného cukru a väčším obsahom vlákniny.
Nekupujte nezdravé potraviny
Z jedálnička detí vyraďte všetky spracované a mastné potraviny, polotovary a potraviny s obsahom rafinovaného cukru a soli. Namiesto toho im ponúknite alternatívy s nízkym obsahom sacharidov.
Obmedzte sladené nápoje
Rôzne perlivé a sladené vody obsahujú veľa kalórií, ale nemajú žiadnu nutričnú hodnotu. Majú tiež vysoký obsah pridaných cukrov a konzervantov, čo detskému zdraviu určite neprospieva. Je potrebné dávať si pozor aj na konzumáciu džúsov, pretože aj napriek obsahu prospešných látok, ako sú vitamíny a minerály, často obsahujú vysoké množstvo cukru, čo môže nepriaznivo ovplyvniť hladinu glukózy v krvi.
Skráťte čas pri obrazovke
Obmedzte čas, ktorý vaše dieťa trávi hraním videohier a pozeraním televízie. Prispieva to k nedostatku fyzickej aktivity a zvýšenému riziku obezity, čo sú faktory, ktoré podporujú rozvoj diabetu 2. typu. Odporúča sa to obmedziť na dve hodiny denne a ideálne aj menej.
Buďte príkladom
Je dôležité, aby deti videli rodičov, ktorí vedú aktívny životný štýl a dodržiavajú zdravú stravu. Motivuje ich to k osvojeniu si podobných návykov, čím sa zníži riziko vzniku ochorenia.
Záver
Cukrovka u detí je síce náročná a vyžaduje si dôslednú kontrolu, ale s dôslednou liečbou sa dá zvládnuť. Dôležité je pravidelné monitorovanie hladiny cukru v krvi, vyvážená strava a zdravý životný štýl, ktoré pomáhajú udržiavať glykémiu pod kontrolou. So správnou starostlivosťou a emocionálnou podporou od rodičov, môžu deti s cukrovkou žiť plnohodnotný a aktívny život.
Autor: Mgr. Petronela Misárová – biologička
Zdroje:
- https://www.nature.com/articles/s41598-024-57205-9
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4038357/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582729/
- https://diabetes.org/living-with-diabetes/life-stages/gestational-diabetes/how-will-this-impact-my-baby
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5740598/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10420931/
- https://assets.cureus.com/uploads/review_article/pdf/114083/20221218-26226-1a8oppy.pdf
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211335524001037
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/284974#diabetes-in-children
- https://www.msdmanuals.com/professional/pediatrics/endocrine-disorders-in-children/diabetes-mellitus-in-children-and-adolescents
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3045099/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5805861/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11099374/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9013975/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441918/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4812517/
- https://www.kidshealth.org.nz/possible-complications-children-diabetes
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/284974#prevention
- https://www.brownandtoland.com/blog/living-with-diabetes-as-a-child-a-guide-for-parents/
- https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/chronic/Pages/Diabetes.aspx
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/diabetes-issues-for-children-and-teenagers#bhc-content
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes-in-children/diagnosis-treatment/drc-20355324
- https://londondiabetes.com/type-1/children/diagnosing-type-1-diabetes-in-children/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5369924/
- https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/20503121241242931
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK597412/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/284974
- https://www.makingdiabeteseasier.com/uk/managing-diabetes/blood-sugar-levels-children
- https://www.health.com/normal-blood-sugar-7559012
- https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/your-child-and-diabetes/testing-blood-glucose
- https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/chronic/Pages/Diabetes-Mellitus-Type-1-Diabetes.aspx
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33651561/
- https://www.statista.com/statistics/241818/key-facts-on-children-and-type-1-diabetes-worldwide/
- https://www.nhs.uk/conditions/type-1-diabetes/about-type-1-diabetes/type-1-diabetes-in-children/
- https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2806781
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-1-diabetes-in-children/symptoms-causes/syc-20355306
- https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/your-child-and-diabetes
- https://www.nationwidechildrens.org/family-resources-education/health-wellness-and-safety-resources/resources-for-parents-and-kids/managing-your-diabetes/chapter-three-monitoring-blood-glucose
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-1-diabetes-in-children/diagnosis-treatment/drc-20355312
- https://www.webmd.com/diabetes/normal-blood-sugar-levels-chart-young-kids-infants-toddlers
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555976/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36507649/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK597411/
- https://www.webmd.com/diabetes/diabetes-type-1-genetics
- https://www.cdc.gov/diabetes/about/about-type-1-diabetes.html
- https://diabetes.org/about-diabetes/genetics-diabetes
- https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/can-children-develop-type-2-diabetes
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity
- https://www.cdc.gov/diabetes/prevention-type-2/type-2-diabetes-in-kids.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8374087/
- https://diabetes.org/about-diabetes/genetics-diabetes
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK597411/
- https://gluroo.com/blog/nutrition/8-foods-type-1-diabetes-should-avoid/
- https://kidshealth.org/en/parents/treating-type1.html