Ktorá maca je najlepšia a ako si vybrať? + Recenzie

Ktorá maca je najlepšia a ako si vybrať? + Recenzie

Maca peruánska patrí k dobre známym superpotravinám na svete. Jej účinky poznali už ľudia za čias starých Inkov pred 6000 rokmi. Pestuje sa vo vysokohorských podmienkach v Peru a Bolívii, v oblasti Južnej Ameriky a jej peruánskych Ánd. Maca je rastlina, ktorá toho znesie veľa a do jej koreňa sa dostáva obrovské množstvo účinných látok z pôdy, pre ktoré je tak známa a vyhľadávaná. V oblasti kde rastie sa využíva v kuchyni tak často, ako my používame zemiaky a červenú repu. Sušením sa z nej stáva prášok, ktorý nestráca na svojej kvalite, vydrží dlho a môžu si ho dopriať ľudia po celom svete.

Jej hlavné účinky, pre ktoré ju využije dospelý človek v každom veku, je schopnosť pôsobiť ako adaptogén, čo zabezpečí zvýšenie obranyschopnosti tela voči stresovým situáciám a lepšiu adaptáciu novému prostrediu. Prevažne sa používa na podporu imunity, ale muži ju preferujú hlavne na podporu libida a ako afrodiziakum. Predsa jedno z jej pomenovaní je aj „peruánska viagra“. Maca je vhodná pre mužov aj ženy, ktorí chcú podporiť svoju plodnosť, a pomôcť si tak na ceste za vytúženým bábätkom. Ženy v prechode počas menopauzy, ale aj pri PMS ocenia účinok macy na zlepšenie nálady a hormonálnu rovnováhu. Športovci ju vyhľadávajú pre jej pozitívny vplyv na rast svalov a zvýšenie energie. Má priaznivý vplyv na pleť, pokožku, ale aj pamäť a sústredenie sa. 

Chcete si prečítať viac o tom, čo je maca peruánska a akých 9 účinkov má na vaše zdravie? Prečítajte si TU v článku!


Na čo si dať pozor pri výbere a ktorá maca je najlepšia pre vás

V tejto časti sa pozrieme na to, ako si vybrať správnu macu, vhodnú pre vaše potreby. Dočítate sa, aké rozdiely sú medzi jednotlivými druhmi samotnej macy, ako docieliť dlhú trvanlivosť produktov, ako si vybrať medzi formami doplnkov s obsahom macy a ako spoznať kvalitný zdroj macy. 


3 druhy macy peruánskej (čierna, červená, žltá)

Existujú tri druhy farby koreňa macy peruánskej – čierna, žltá a červená maca. Od farby záleží intenzita účinku, chute a vhodnosť použitia

Neutrálna s najjemnejšou chuťou do orieškovo-karamelova je žltá maca. Najčastejšie sa používa do výživových doplnkov. Je vhodná pre ženy aj mužov ako prírodné afrodiziakum a na zvýšenie energie, vitality, plodnosti, pre hormonálnu rovnováhu a podporu psychiky.

Červená maca je najvzácnejšia, vyznačuje sa jemnou nasládlou príchuťou. Najviac je odporúčaná pre ženy na posilnenie kostí vďaka vysokému obsahu vápnika, ale aj pre pozitívny vplyv na plodnosť, libido a reguláciu stresu. Okrem iného, má spomedzi týchto 3 druhov najvyšší aminokyselinový profil a vysoký obsah antioxidantov.

Najsilnejšia forma maca s antioxidačnými účinkami je rozhodne čierna maca. Má horko-sladkú chuť, pripomínajúcu pražené sójové bôby. Ideálna je najmä pre mužov na libido, potenciu a plodnosť. Pomáha znížiť vyčerpanie, posilniť imunitu a psychickú odolnosť.


Formy výživových doplnkov s macou peruánskou

Výživové doplnky s obsahom macy peruánskej nájdete prevažne vo forme kapsúl alebo prášku. Ďalšou alternatívou sú tinktúry, extrakty, tabletky, ale aj chipsy a čaje.

Macu je najlepšie skladovať na chladnom a suchom mieste, mimo priameho slnečného žiarenia a vlhkosti. Je možné skladovať ju aj v chladničke, pokiaľ je nádoba produktu úplne utesnená. Správne skladovanie zvýši trvanlivosť, a tak sa zachovajú všetky látky obsiahnuté v čarovnom prášku maca.


Prášok

Prášok zo sušeného koreňa macy peruánskej nájdete v množstve výrobkov. Môže byť primiešaný do pokrmov aj nápojov. Čistý maca prášok bez aditív nájdete aj vo forme kapsúl pre pohodlnejšie a rýchlejšie užívanie macy. Ak kapsule maca obsahujú 100 % čistý, čerstvý prášok maca bez aditív, mali by byť rovnako účinné ako samotný prášok.


Želatinizovaná forma maca prášku

Maca sa tepelnou úpravou zbaví škrobu, ktorý je v rastline v zastúpení až ⅓. V takejto forme je maca prášok ľahšie stráviteľný aj rozpustný. Nezaťažuje tráviaci systém, čo ocenia aj alergici na škrob. Bežne želatinizovaná forma maca prášku vydrží bez zmeny až 3 roky.


Kapsuly 

Kapsuly sú ľahko stráviteľná a rýchla forma užitia maca prášku v pohodlnej forme najmä pri pravidelnom užívaní. Stačí iba zapiť pohárom vody. Okrem obalu kapsuly väčšina produktov neobsahuje žiadne ďalšie zbytočné aditíva. Často nájdete maca prášok v kapsulách aj spolu s ďalšími prospešnými látkami, napr. pre plodnosť. Výhoda kapsúl je pohodlné a presné dávkovanie kdekoľvek ste, dokonca aj pri rannom zhone. Pokiaľ si chcete dopriať aj jej príjemnú nasládlu chuť, a zároveň naplno využiť jej potenciál každodennou suplementáciou, vyskúšajte oba typy (prášok aj kapsuly) a obmieňajte ich podľa nálady a časového hľadiska. Na druhej strane sú kapsuly macy drahšie ako zodpovedajúci prášok a trvá trochu dlhšie, kým sa v tráviacom trakte plne vstrebú.


Čaj

Na prípravu čaju je možné použiť koreň macy na bylinný odvar, ale aj sušenú rastlinu. Stačí zaliať horúcou vodou, chvíľku počkať a máte hotový maca čaj s blahodárnymi účinkami. Môžete dochutiť cukrom alebo iným sladidlom. Čaj s macou sa často nachádza aj v kombinácii s matchou a moringou. Užívajte jeden čaj denne.


Tablety

Maca peruánska v podobe tabliet je menej častá v porovnaní s kapsulami. Dôvodom je pridávanie množstva zložiek navyše v porovnaní s kapsulami, kde okrem rastlinnej kapsuly málokedy nájdete ďalšie aditíva. 


Tinktúry

Bylinné tinktúry macy peruánskej sa postupne objavujú na trhu a prevažne ich nájdete v bio predajniach so zdravou výživou. Na prípravu sa koreň macy lúhuje v liehu. Odporúča sa užívať tinktúru medzi jedlami pre zvýšenie absorpcie živín. Prípadne sa môže aplikovať pod jazyk.


Extrakt

Extrakt je obľúbená forma spôsobu dodania čo najvyššej koncentrácie maca prášku do kapsúl alebo tabliet. 


Kvalitný zdroj macy – bio, raw či bez aditív?

Existuje viacero foriem macy peruánskej. Môžete sa dostať ku koreňu v surovom stave, raw prášku, želatinizovanej forme prášku a prášku s aditívami.

Pokiaľ by ste chceli odskúšať surovú formu koreňa, museli by ste vycestovať do Peru alebo Bolívie. Pre nich je maca unikátom, ktorý si chránia natoľko, že je nelegálne ho vyvážať z krajiny.

Sušená forma pochádza z usušeného a rozdrveného koreňa. Ide o raw maca prášok bez aditív. Počas sušenia sa koreň nezahrieva a ponecháva si všetky účinné látky, vrátane vitamínu C a enzýmov. Raw prášok obsahuje taktiež dostatok bielkovín, vlákniny aj sacharidov.

Druhou alternatívou prášku je jeho želatinizovaná verzia zbavená škrobu. Želatínovaná maca sa naopak pri spracovaní zahrieva. Teplo sa kombinuje s tlakom, aby sa znížil obsah škrobu v konečnom produkte, čo zase uľahčuje trávenie želatínovaného maca prášku. „Želatinizácia“ je názov procesu používaného na odstránenie škrobu. Ľudí to občas zmätie a predstavujú si pod tým želatínu.

Tinktúry s macou často obsahujú alkohol, ale je možné nájsť aj bezalkoholové tinktúry na báze glycerínu. Môžu sa teda nazývať aj ako tekuté maca extrakty. Takáto forma macy, rovnako ako aj iné výživové doplnky vo forme tinktúr, majú vyššiu vstrebateľnosť oproti práškovým formám.

Aditíva najčastejšie nájdete v produktoch s macou pri kombinácii s inými zložkami, ktoré by bez aditív mohli rýchlo degenerovať a strácať svoj účinok. Nie je to však pravidlo a je možné nájsť kombinované produkty aj bez nich. Pridanie aditív by nemalo znižovať kvalitu produktu, záleží teda na preferencii užívateľa.


Dávkovanie, konzumácia a reálny obsah látok

Bežne odporúčané dávky macy peruánskej v nekoncentrovanej forme sú 3 g na deň. Môžete sa však stretnúť s výrobkami s obsahom až 6 g maca prášku na deň. Pri vyšších dávkach je vhodné sa poradiť s lekárom. Viaceré výrobky obsahujú v kapsulách extrakty, a preto je dôležité si prepočítať reálny obsah, aby nedošlo k predávkovaniu. Vo všeobecnosti je maca neškodná, ale opatrnosť je vždy na mieste.

Konzumácia maca prášku alebo maca kapsúl je najpohodlnejšia ráno a zvýšená absorpcia látok nastane pri užívaní spolu s raňajkami. Taktiež užívanie maca prášku/kapsúl spolu s jedlom pomáha regulovať cukor v krvi, šetriť žalúdok a udržiavať energiu počas celého dňa. Ak chcete užívať macu mimo jedla, vhodné je užiť ju pred alebo po jedle, v horizonte 30 minút.


Aký je reálny obsah látok v maca prášku? 

Prepočítali sme pre vás obsah látok pre dennú odporúčanú dávku macy – 3 g na deň – a tieto hodnoty nájdete nižšie v tabuľke.

Približný rozpis účinných látok pre žltý maca prášok 

na 100 g

na 3 g

Energia

314 kcal / 1326 KJ

9,42 kcal / 39,78 KJ

Tuky

2,2 g (z toho nasýtené 0,9 g) 

0,07 g (z toho nasýtené 0,03 g) 

Sacharidy

59 g (z toho cukry 29,5 g)

1,77 g (z toho cukry 0,89 g)

Bielkoviny

10,2 g 

0,31 g

Soľ

0,005 g 

0,0002 g

Vitamín B2

390 mcg

11,70 mcg

Vitamín B6

1140 mcg 

34,20 mcg

Vitamín C

286 mg 

5,72 mg

Vápnik

2050 mg 

61,50 mg

Meď

150 mg 

4,40 mg

Železo

16,6 mg 

0,50 mg

Draslík

3,8 mg

0,11 mg

Zinok

5,9 mg

0,18 mg

Zdroj: https://www.matchaday.sk/vyzivove-doplnky-maca/prasok-250g/ 


Čistá maca vs. v kombinácii s inými látkami

Čistá maca bez obsahu ďalších látok je najlepšou voľbou do domácnosti pre muža aj ženu. Často ju nájdete za prijateľnú sumu a hlavne nemusíte riešiť pre koho je výrobok špeciálne určený. Vhodnou je napríklad aj pre športovcov, ktorí hľadajú doplnok s macou pre zvýšenie energie a športového výkonu. Čistá maca má výhodu, že sa dá ľahšie plniť do kapsúl bez zbytočných látok navyše. Pri kombinácii s inými látkami, ktoré môžu mať horšiu stabilitu, je potrebné doplniť aditíva a to nemusí vyhovovať každému.

Kombinácia s inými látkami je preferovaná pri produktoch, ktoré sú unikátne vytvorené pre potreby žien a špeciálne pre mužov. Môže dochádzať k zosilneniu účinku maca prášku, a tak sa vyťaží z tejto superpotraviny ešte viac.

Pre zdravie a plodnosť ženy sú preferované kombinácie s vitamínom B6, zinkom, šalviou, senovkou gréckou a nižšie dávky Tribulusu terrestris (Kotvičník zemný) v porovnaní s produktami pre mužov. Účinné látky navyše dopĺňajú telu ďalšie potrebné živiny pre plodnosť, energiu a hormonálnu rovnováhu a ich kombináciou sa zvyšuje účinok jednotlivých komponentov. Hlavnú úlohu však zohráva spomínaná červená odroda macy peruánskej, ktorá je preferovaná ženami pre ich potreby. Nižšie v recenziách produktov s macou peruánskou sa dozviete viac o dávkovaní a kombináciách s konkrétnymi látkami.

Podrobne sme opísali vplyvy macy peruánskej na zdravie žien v článku TU!

Špeciálne produkty s macou pre mužov, ich plodnosť a libido nájdete doplnené o Tribulus terrestris, ktorý je pre mužov a ich libido spolu s macou kľúčový pre obsah vysokého množstva prírodných saponínov. Okrem sexuality má táto kombinácia účinok na zvýšenie energie a celkového elánu do života. Ďalšími látkami sprevádzajúcimi maca prášok je zinok a selén, ktoré sú známe vplyvom na kvalitu spermií, plodnosť a aj imunitu.

Športovci ocenia kombináciu macy s L-arginínom. Aminokyselina L-arginín podporuje tvorbu oxidu dusnatého v našom tele, ktorý zvyšuje prísun kyslíka a prietok krvi počas cvičenia, čím zvyšuje výkon.


Ktorá maca je najlepšia? – recenzie produktov s macou peruánskou

V našej ponuke máme viacero druhov kapsúl aj prášku s obsahom macy peruánskej. Pokiaľ chcete ako dvojica, muž a žena, brať jeden produkt, ideálne je vybrať si čistú formu macy. Ak sa chcete viac zacieliť na problém ženy alebo muža, môžete si vybrať produkt, ktorý je obohatený ďalšími účinnými látkami pre dané pohlavie. Množstvo výskumov, o ktorých sme sa zmienili v predošlých článkoch, taktiež potvrdzuje prospešné účinky a pozitívne skúsenosti s čistou macou, tak aj s kombináciami s inými látkami. 

Veríme, že si nájdete svojho favorita aj vďaka nasledujúcim recenziám maca produktov, ktoré u nás nájdete.

Organika Maca 750 mg - vysoko koncentrovaný extrakt, 180 kapsúl

Organika Maca 750 mg - vysoko koncentrovaný extrakt, 180 kapsúl

Maca od firmy Organika v mega balení. Produkt ponúka čistý prášok želatinizovanej (zbavenej škrobu) macy peruánskej vo vegánskej kapsuly pre pohodlné dávkovanie, kdekoľvek ste. Vhodná pre podporu mentálneho aj fyzického zdravia žien aj mužov. 

Výhodou tohto produktu je želatinizovaná forma maca prášku, čo je vhodné pre alergikov a ľudí s citlivosťou na škrob. Produkt obsahuje odporúčanú dennú dávku pre dospelú osobu v jednej kapsule, a preto nie je potrebné cez deň brať viac kapsúl. Výhodou pre pravidelných užívateľov je veľké balenie za prijateľnú cenu. Veľké balenie je vhodné aj pre pár, ktorý chce podporiť svoju plodnosť, sexualitu a celkové fyzické a psychické zdravie a hľadá čistú formu macy peruánskej bez ďalších účinných látok. Naopak, veľké balenie a čistá maca môže byť pre niekoho nevýhodou, ak chce macu užívať na kratšie obdobie. Pre niekoho nevýhodou môže byť aj zloženie s aditívami, ktorými sú hnedá ryžová múka a stearan horečnatý.

Balenie obsahuje 180 kapsúl, čo pri odporúčanej dávke 1 kapsula denne vystačí na 6 mesiacov užívania. Každá kapsula obsahuje 750 mg extrakt z koreňa maca v pomere 4:1 (Lepidium meyenii), čo predstavuje ekvivalent k 3000 mg sušeného prášku z koreňa maca. 

Naturtreu Ženská energia - Maca komplex pre ženy, 120 kapsúl

Naturtreu Ženská energia - Maca komplex pre ženy, 120 kapsúl

Komplex od Naturtreušpeciálne vytvorený pre ženy. Obsah červenej macy, vitamínu B6, zinku a Tribulusu terrestris pomáha znovu nadobudnúť ženskú silu, vitalitu, hormonálnu rovnováhu a zlepšiť libido. Táto kombinácia pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu vďaka vitamínu B6 a zinku. Maca červená, ktorá má u žien lepšie výsledky ako ostatné druhy macy, spolu s tribulusom zas podporí libido, sexuálne funkcie a prinavráti ženskú energiu. Pôsobí tiež proti únave a ocenia to aj ženy pri prvých príznakoch menopauzy.

Balenie obsahuje 120 kapsúl. Pohodlné dávkovanie komplexu v 2 kapsulách denne spolu s jedlom pre dospelú osobu, ktoré stačí zapiť dostatočným množstvom tekutiny. Balenie vydrží 2 mesiace. Každá kapsula obsahuje 76,9 % extrakt z červenej macy v pomere 10:1 (Lepidium meyenii) v množstve 200 mg, čo zodpovedá ekvivalentu 2000 mg červenej macy peruánskej. 

Výhodou je vysoká denná dávka 400 mg macy v koncentrovanej forme zodpovedajúca až 4 g prášku macy. Čisté zloženie bez aditív. Špeciálne zloženie pre zdravie žien. Nevýhodou je vyššia cena, ktorá zodpovedá zloženiu účinných látok.

Naturtreu koncentrovaný Maca komplex pre aktívnych mužov, 90 kapsúl

Naturtreu koncentrovaný Maca komplex pre aktívnych mužov, 90 kapsúl

Komplex s vysoko koncentrovanou macou 20:1 pre mužov a ich sexualitu od Naturtreu. Prevratný produkt reaguje na najnovšie vedecké poznatky a štúdie. Ponúka viacero účinných látok v najvyšších koncentráciách. Maca je ďalej podporená extraktom z cordycepsu 10:1, tribulusu 20:1, senovky, ženšenu, šafránu, zinku, selénu, a to všetko doplnené o L-Histidín a L-Citrulín. Tieto látky pomáhajú zvýšiť plodnosť, kvalitu spermií, imunitu, vytrvalosť a vitalitu.

Balenie obsahuje 90 kapsúl určených pre dospelú osobu. Dávkovanie komplexu je odporúčané 1 až 3 kapsulami denne pre mužov. Balenie vydrží 1 – 3 mesiace. Každá kapsula obsahuje 50 mg extraktu z koreňa maca v pomere 20:1, získaného z 1000 mg maca prášku. 

Výhodou je vysoká koncentrácia – 150 mg macy v koncentrovanej forme zodpovedá až 3 g prášku macy na deň. Čisté zloženie účinných látok a rastlinného obalu kapsule bez aditív. Ďalším pozitívom pre mužov je 100 % obsah doporučenej dennej dávky zinku a selénu pri dávke 3 kapsúl, ktoré sú potrebné pre plodnosť. Nevýhodou môže byť vyššia cena, ktorá je však relevantná k vysoko koncentrovanej forme macy peruánskej a ďalších látok.

Viridian Maca peruánska BIO extrakt 400mg, 60 kapsúl

Viridian Maca peruánska BIO extrakt 400mg, 60 kapsúl

Produkt s čistou macou z dielne Viridian v najvyššej BIO kvalite na dodanie energie a vitality. Maca pomáha uľaviť od únavy a vyčerpania a dodáva vášmu životu novú energiu. Extrakt z koreňa macy peruánskej (Lepidium meyenii) v bio kvalite v množstve 400 mg (ekvivalent k množstvu 1600 mg sušeného koreňa), na 1 vegetariánsku kapsulu (hydroxypropylmetyl celulóza). 

Balenie obsahuje 60 kapsúl a odporúčaná denná dávka je 1 – 2 kapsule 2x denne s jedlom alebo podľa odporúčania lekára pre dospelú osobu. Pri užívaní 4 kapsúl denne je možné prijať 1600 mg extraktu macy peruánskej, čo zodpovedá ekvivalentu 6,4 g macy peruánskej.

Medzi hlavnú výhodu patrí veľmi čisté zloženie, ktoré obsahuje iba čistý prášok maca v bio kvalite a rastlinný obal kapsule bez zbytočných aditív. Nevýhodou je vysoká cena a malé balenie. Balenie vydrží iba 15 dní pri užívaní maximálnej dennej odporúčanej dávky. Preto je produkt vhodný najmä na intenzívnu a krátkodobú kúru.

GreenFood Nutrition TribuMaca, komplex tribulus + maca, 90 vegan kapsúl

GreenFood Nutrition TribuMaca, komplex tribulus + maca, 90 vegan kapsúl

Unikátna kombinácia macy peruánskej a tribulusu od GreenFood Nutrition obohatená o piepor (piper/čierne korenie) bez aditív iba v rastlinnej kapsule. Podporí energiu, vitalitu, duševnú pohodu, pomôže pri hormonálnej nerovnováhe, prvých príznakoch menopauzy či pri zvýšení libida. Vďaka unikátnej kombinácii koreňa macy peruánskej a Tribulusu terrestris (kotvičník zemný) má pozitívne účinky pri udržiavaní hormonálnej rovnováhy pre mužov aj ženy. Tribulus terrestris ocenia naopak hlavne muži pre jeho vysoký obsah steroidných saponínov. Táto kombinácia je obohatená o piepor, ktorý svojimi účinkami dokáže zvyšovať účinky iných látok. 

3 kapsuly denne dodávajú telu dospelého človeka 300 mg extraktu z maca koreňa, 1350 mg extraktu tribulusu a 3 mg piperínu. Balenie obsahuje 90 vegánskych kapsúl a užíva sa 1x denne po 3 kapsuly.

Nevýhodou je nižší obsah extraktu z maca koreňa a vysoká cena balenia, ktoré pri odporúčanej dávke vydrží mesiac. Cena je vyššia kvôli vysokému obsahu tribulusu, ktorý má vplyv najmä na mužské libido a hladiny testosterónu. Bez konzultácie s lekárom sa ženám neodporúča užívať vysoké dávky Tribulusu terrestris.


Záver

Ktorá maca je tá najlepšia pre vás a ktorá má tie najlepšie účinky? Veríme, že ste si v texte našli odpoveď na túto otázku a recenzie na macu peruánsku vám rozšírili prehľad o produktoch, ktoré u nás nájdete. Tá najlepšia voľba totiž záleží od toho, ktoré účinky sú pre vás prioritné. Všetky výrobky v našej ponuke sú v najpohodlnejšej forme na užívanie, vo forme kapsúl, okrem jednej výnimky – prášku s inozitolom. Väčšina produktov je bez zbytočných aditív a v rastlinnom obale kapsuly. Medzi produktami, ktoré sme podrobnejšie rozpísali, nájdete menej aj viac koncentrované verzie maca prášku. 


Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vedecká pracovníčka v odbore chémia

Zdroje informácií:

  1. https://www.themacateam.com/
  2. https://www.almaterra.eu/herbar/maca-peruanska-cervena-cerna-a-zluta
  3. https://www.verywellhealth.com/ways-maca-may-benefit-your-health-89573
  4. https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root