Bolesti hlavy a migréna v tehotenstve: príčiny + rady, ktoré vám uľavia

Bolesti hlavy a migréna v tehotenstve: príčiny + rady, ktoré vám uľavia

Tešíte sa na dieťatko, no pocity šťastia vám znepríjemňujú neustále sa opakujúce bolesti hlavy? Nemusíte sa obávať. Počas tehotenstva ide o pomerne bežný jav. Našťastie, dá sa nad nimi zvíťaziť. Ako? Prinášame niekoľko tipov, vďaka ktorým môžete bolesti hlavy počas tehotenstva eliminovať. 


Nie je bolesť hlavy ako bolesť hlavy

Bolesti hlavy sú v tehotenstve pomerne bežné. Podľa štúdií nimi v období tehotenstva a šestonedelia trpí celkovo 39 % žien. V tehotenstve sa väčšinou vyskytujú primárne bolesti hlavy, teda také, ktoré vznikajú v dôsledku fyziologických zmien. Zahŕňajú miernejšie a intenzívnejšie bolesti hlavy, tzv. tenzné a klastrové. Ďalším nepríjemným príznakom môže byť migréna. Aký je medzi nimi rozdiel?


Tenzná bolesť hlavy

Tenzná bolesť hlavy je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najčastejšou príčinou bolestí hlavy v tehotenstve. Štúdia z roku 2017 uvádza, že 26 % všetkých bolestí hlavy, ktoré boli popisované v tehotenstve sa ako príčina uvádzala práve tenzná bolesť hlavy. Vyznačuje sa tupou bolesťou hlavy, ktorá môže byť spojená s pocitmi tlaku a napätia. Podľa frekvencie výskytu sa rozdeľuje na epizodickú tenznú bolesť hlavy, ktorá sa vyskytuje menej ako 15 dní do mesiaca a chronickú tenznú bolesť hlavy, ktorá je prítomná viac ako 15 dní za mesiac. Vo všeobecnosti však netrvá dlho a zväčša odznie do približne 30 minút.


Klastrové bolesti hlavy

Takéto bolesti hlavy sú zriedkavejšie a vyskytujú sa len u 0,3 % tehotných žien. Ide o sériu relatívne krátkych ale veľmi intenzívnych bolestí hlavy, trvajúcich od 15 minút do 3 hodín, pričom sa denne môže vyskytnúť 2-8 klastrových bolestí hlavy. Môžu byť spojené s meniacimi sa ročnými obdobiami, u niektorých ľudí sa vyskytujú na jar alebo na jeseň. 


Migréna

Migréna je v tehotenstve častým problémom. Podľa štúdie postihuje približne 15-20 % tehotných žien, pričom môže pretrvávať aj po pôrode. Charakterizuje ju pulzujúca bolesť hlavy, vyskytujúca sa zvyčajne na jednej strane. Symptómy zahŕňajú intenzívne a opakované bolesti hlavy, ktoré môžu trvať od 4 do 72 hodín. Vo väčšine prípadov sa spájajú aj s inými príznakmi, ako je napríklad nevoľnosť a citlivosť na svetlo alebo hluk. 


Príčiny bolestí hlavy v tehotenstve 

Bolesti hlavy v tehotenstve sú bežným problémom, pričom ich spúšťačom môže byť viacero faktorov. V prvom trimestri môžu bolesti hlavy spôsobovať hlavne kolísajúce hladiny hormónov. Spôsobiť ich ďalej môže stres, zlá kvalita spánku, nedostatok tekutín či zvýšený krvný tlak.


Hormonálne zmeny

Hormóny počas tehotenstva ovládajú celé ženské telo. Zmena, resp. zvýšenie hladín hormónov, konkrétne estrogénu a progesterónu môže byť jednou z príčin bolestí hlavy. K zmene dochádza aj v krvnom obehu, v dôsledku hormonálnych zmien sa zvyšuje objem krvi čo môže tiež spôsobiť nepríjemné bolesti hlavy.


Dehydratácia

Nedostatočný pitný režim je bežnou príčinou bolesti hlavy nielen v tehotenstve, ale aj všeobecne. Ak ste však v očakávaní, pitný režim by ste jednoznačne mali dodržiavať, okrem iného aj v prípade, ak sa chcete vyhnúť bolesti hlavy spôsobenej nedostatočnou hydratáciou. Denne by ste mali vypiť aspoň 8 pohárov vody.


Zlá kvalita spánku

Spánok má pri regenerácii organizmu nezastupiteľnú úlohu a zvlášť v tehotenstve, kedy je telo vystavené záťaži a je potrebné dopriať si dostatočný odpočinok. Práve nedostatok kvalitného spánku môže viesť k bolestiam hlavy, preto je dôležité každú noc spať 7 – 9 hodín. Kvalitu spánku ovplyvňuje aj teplota miestnosti, ktorá by sa mala pohybovať medzi 15 – 19 °C. Dôležité je zabezpečiť dostatočné zatemnenie miestnosti, pretože v tme mozog produkuje hormón melatonín, ktorý navodzuje pocit ospalosti a relaxácie.


Stres

Stres je spúšťačom mnohých nepríjemných príznakov, bolesť hlavy nevynímajúc. V tehotenstve sa k nemu môžu pridať úzkosti či strach, čo môže nepríjemnú bolesť len zosilniť. 

Rastúci počet výskumov ukazuje, že prenatálny stres môže negatívne ovplyvniť zdravie a vývoj dieťaťa a spôsobiť trvalé následky na behaviorálne, fyziologické a imunologické funkcie dieťaťa.

Stres teda nie je prospešný ani pre matku a ani pre dieťa. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť, ako s ním bojovať. Účinnými nástrojmi môžu byť rôzne relaxačné metódy, ako napríklad hlboké a pokojné dýchanie alebo prenatálna jóga. 


Nízka hladina cukru v krvi

Neobvyklé kombinácie rôznych chutí nie sú v tehotenstve ničím neobvyklým, no je potrebné dbať na pestrú a vyváženú stravu. Konzumácia nezdravých jedál a jedál s nízkou nutričnou hodnotou má za následok zníženie hladiny cukru v krvi, čo môže spôsobiť bolesti hlavy. 


Absencia kofeínu

Príjem kofeínu sa počas tehotenstva neodporúča. Má negatívny vplyv na vyvíjajúci sa plod a môže spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť. Ak ste pred otehotnením prijímali viac kofeínu a teraz ste ho obmedzili, bolesť hlavy môže byť jeden z abstinenčných príznakov. 


Rinitída

Počas tehotenstva sa môže vyskytnúť aj rinitída (nádcha), ktorá sa prejavuje opuchom dutín a pocitom upchatého nosa. Podľa odborníkov postihuje až 20 % tehotných žien, pričom môže pretrvávať niekoľko týždňov. 


Vysoký krvný tlak

S vysokým krvným tlakom čoraz častejšie bojujú aj tehotné ženy. Štúdia uvádza, že vysoký krvný tlak sa vyskytuje u 6 – 8 % tehotných žien vo veku 20 – 44 rokov, pričom je zvýšený najmä v druhom a treťom trimestri a môže byť ďalšou z príčin bolesti hlavy. Vysoký krvný tlak však v žiadnom prípade netreba podceňovať, pretože môže viesť k vážnej komplikácii a vzniku preeklampsie (vysokého krvného tlaku v tehotenstve).


Čo pomôže na bolesti hlavy v tehotenstve?

Zamerajte sa na správnu životosprávu, ktorá by mala zahŕňať dostatočný pitný režim a zdravú a vyváženú stravu. Do jedálnička zaraďte čerstvé ovocie a zeleninu, celozrnné potraviny a strukoviny. Dbať by ste mali aj na príjem zdravých tukov, teda potravín, ktoré obsahujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. K tým patria napríklad avokádo, semienka, či olivový olej. 

Naopak, v tehotenstve by ste sa mali vyhýbať konzumácii spracovaných potravín, polotovarov či jedál s vysokým obsahom rafinovaného cukru. Zdravá a vyvážená strava je prospešná pre matku aj dieťa a môže pomôcť zmierniť príznaky bolesti hlavy. 


Vitamíny a minerály

Zdravá strava je dôležitá a dbať by ste na ňu mali zvlášť počas tehotenstva. V tomto období je potreba niektorých vitamínov zvýšená, preto sa odporúča doplniť ich výživovými doplnkami. Navyše, viaceré štúdie naznačujú, že zvýšený príjem niektorých vitamínov a minerálov počas tehotenstva dokáže znížiť riziko výskytu bolesti hlavy. 


Horčík

Okrem toho, že magnézium je pre nás dôležitý minerál, môže pomôcť aj pri bolestiach hlavy. Štúdia na vzorke 203 ľudí v rokoch 2015 – 2020 skúmala účinnosť horčíka pri bolestiach hlavy počas 16. týždňa tehotenstva. Výsledky ukázali, že 59 % budúcich mamičiek zaznamenalo zlepšenie vďaka príjmu oxidu horečnatého. Išlo hlavne o zníženie frekvencie a trvania bolesti hlavy a migrény. Aj keď sa veľa ľudí vyhýba magnéziu vo forme oxidu horečnatého, výskum naznačuje, že môže predstavovať účinnú preventívnu liečbu bolesti hlavy a migrény v tehotenstve. Táto forma magnézia môže v niektorých prípadoch spôsobiť podráždenie žalúdka alebo čriev, preto by ste ho mali užívať s jedlom alebo po jedle. 


Vitamín B2

Vitamín B2, nazývaný aj riboflavín, napomáha k správnemu fungovaniu nervového systému. V štúdii spomínanej vyššie skúmali aj kombináciu horčíka s vitamínom B2 a až 94 % opýtaných spozorovalo zlepšenie príznakov bolesti hlavy. 


Vitamín D

O účinkoch déčka sa dá toho veľa napísať. Ale vedeli ste, že nový výskum poukazuje aj na jeho pozitívny vplyv na zmiernenie tenzných bolestí hlavy a migrény? Séria 18 štúdií preukázala zlepšenie príznakov bolesti hlavy u ľudí, ktorí mali vyšší príjem vitamínu D.


Liečba bolesti hlavy

Pri pretrvávajúcich bolestiach hlavy v tehotenstve je možné uľaviť aj liečivom. Ide o látku acetaminofén, ktorý je u nás známy ako liečivo paracetamol. Má analgetické a antipyretické účinky a v tehotenstve je bezpečný na liečbu príležitostných bolestí hlavy. Pred užívaním tohto liečiva sa poraďte so svojim poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. 

Z dostupných liečiv sa používajú aj nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) s analgetickými účinkami, medzi ktoré patrí aspirín, ibuprofén alebo naproxén. Počas tehotenstva ich nikdy neužívajte skôr ako sa poradíte so svojim ošetrujúcim lekárom. 


Migréna v tehotenstve 

Migréna patrí do skupiny cievnych bolestí hlavy, ktoré sa prejavujú abnormálnou funkciou krvných ciev alebo celého cievneho systému mozgu. Medzi príznaky patrí silná a intenzívna bolesť čela, spánkov a okolia očí, spojená s pocitom napätia a tlaku. K zhoršeniu bolesti môže dôjsť za prítomnosti svetla alebo hluku.

Migréna sa môže objaviť aj počas tehotenstva a najmä v prípade, ak ste ňou trpeli aj pred otehotnením. Podľa štúdie sa vyskytuje až u 80 % žien a u viac ako jednej polovice sa vyskytne až v posledných mesiacoch tehotenstva. Aj keď je migréna pre budúce mamičky nepríjemná, neovplyvňuje vyvíjajúce sa dieťa. 


Príčiny migrény v tehotenstve


Spúšťačmi migrény v tehotenstve môžu byť rôzne faktory. Medzi najčastejšie patrí zlá životospráva a stres.


Stres

Stres nie je prospešný pre žiadny organizmus a v tehotenstve obzvlášť. Znižovať hladinu stresového hormónu kortizolu je vhodné napríklad meditáciou, správnou technikou dýchania alebo prenatálnou jógou. 


Nezdravé jedlá


Ide predovšetkým o spracované potraviny, patrí sem čokoláda, zrejúce syry a všeobecne potraviny s obsahom glutamanu sodného – aditívum pridávané do mnohých potravín na vylepšenie chuti. Jeho zvýšený príjem v strave môže mať negatívny vplyv na zdravie a prispieť k rozvoju bolesti hlavy. 


Citlivosť na svetlo

Medzi spúšťače migrény patrí aj svetlo. Môže ísť o slnečné žiarenie a fluorescenčné lúče. Pri citlivosti na svetlo je vhodné vyhýbať sa priamemu slnku aj intenzívnemu umelému osvetleniu.


Citlivosť na pachy

Čuch je v tehotenstve veľmi citlivý a v niektorých prípadoch môže u budúcich mamičiek vyvolať migrénu. Je vhodné zamedziť vystaveniu sa silným a intenzívnym pachom a vôňam, ako napríklad chemickým látkam vo farbách či parfumoch.


Čo pomáha na migrénu v tehotenstve?

Migréna sa u žien vyskytuje trikrát častejšie ako u mužov. Predpokladá sa, že kolísanie hladiny hormónu estrogénu môže prispievať k rozvoju migrény, preto sa vyskytuje aj počas tehotenstva. Čo pomôže?

V prvom rade sa treba zamerať na zdravú a vyváženú stravu a dostatočný pitný režim, podobne ako pri bolestiach hlavy. Je tiež dôležité zvýšiť príjem vitamínov a minerálov, ktoré majú vplyv na zmiernenie príznakov migrény. 


Horčík

V rámci stravy by ste mali zvýšiť hlavne príjem horčíka a vitamínu B2. Horčík vo všeobecnosti podporuje nervové funkcie a odborníci ho odporúčajú pre zmiernenie príznakov migrény. 


Vitamín B2

Podobne ako pri bolestiach hlavy, aj v tomto prípade môže pomôcť vitamín B2. Štúdia vykonaná na vzorke 23 ľudí pozorovala vplyv podávania vitamínu B2 počas 6 mesiacov. Ukázalo sa, že výskyt migrény bol až o 50 % nižší a znížila sa aj jej frekvencia. 

Súčasne sa môžete snažiť o zmiernenie príznakov migrény. Eliminujte svetlo a nájdite tmavú izbu, kde si môžete odpočinúť. Pomôcť môžu aj studené obklady, pretože chlad spôsobuje stiahnutie ciev, čo vedie k zmierneniu bolesti. Dobrou voľbou je aj relaxácia alebo nenáročné cvičenie. Zamerajte sa na uvoľnenie svalov okolo chrbta, hlavy a krku. Uvoľnenie tlaku by vám mohlo uľaviť od bolesti. V každom prípade však akúkoľvek fyzickú aktivitu konzultujte s lekárom, aby ste neprivodili komplikácie sebe ani bábätku.


Liečba migrény počas tehotenstva

Ak však na zmiernenie migrény nezaberajú ani preventívne opatrenia, je nutné siahnuť po medikamentóznej liečbe. Na liečbu migrény je v tehotenstve bezpečné užívať paracetamol, len po konzultácií s lekárom. Analgetické účinky paracetamolu pomôžu zmierniť bolesti hlavy, no z dlhodobého hľadiska sa počas tehotenstva neodporúča jeho pravidelné užívanie. 


Záver

Bolesti hlavy v tehotenstve sú pomerne bežným javom, avšak dá sa nad nimi vyhrať. Najúčinnejšími zbraňami sú z dlhodobého hľadiska zdravá a nutrične vyvážená strava a pitný režim. Zmierniť príznaky bolesti hlavy a migrény môžete aj prostredníctvom vitamínov a minerálov, ktoré je vhodné doplniť prostredníctvom výživových doplnkov. Vyberajte si len kvalitné produkty s prírodným zložením a bolestiam hlavy v tehotenstve nedajte žiadnu šancu.


Redakcia Vegmart


Zdroje: 

  1. https://www.webmd.com/migraines-headaches/tension-headaches
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/headache-during-pregnancy#symptoms
  3. https://www.news-medical.net/news/20230513/Maternal-cortisol-levels-during-pregnancy-linked-to-language-development-in-children-over-time.aspx
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7035149/
  5. https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/foods-to-avoid/
  6. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/headaches-and-pregnancy/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26241418/
  8. https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraine-vs-other-headaches
  9. https://www.thebump.com/a/nasal-congestion-during-pregnancy
  10. https://www.chop.edu/conditions-diseases/migraine-headaches-during-pregnancy
  11. https://www.ajog.org/article/S0002-9378(21)02333-4/fulltext
  12. https://migraineworldsummit.com/migraine-questions/lifestyle-supplements-safe-pregnancy/
  13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7019347/
  14. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/headaches-during-pregnancy/faq-20058265
  15. https://utswmed.org/medblog/acetaminophen-pregnancy-safety/
  16. https://www.chop.edu/conditions-diseases/migraine-headaches-during-pregnancy
  17. https://www.medicalnewstoday.com/articles/migraine-vitamins
  18. https://www.healthline.com/health/pregnancy/headache-during-pregnancy
  19. https://pharmeasy.in/blog/headaches-during-pregnancy-causes-remedies-and-when-to-seek-help/
  20. https://www.verywellhealth.com/natural-remedies-for-headaches-in-pregnancy-1719656
  21. https://utswmed.org/medblog/headache-migraine-pregnancy/
  22. https://www.healthline.com/health/pregnancy/migraine-pregnancy#causes
  23. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=p02476
  24. https://americanheadachesociety.org/news/treating-migraine-during-pregnancy/
  25. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/migraines-during-pregnancy-2/
  26. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324890#headache
  27. https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraines-headaches-migraines
  28. https://www.healthline.com/health/pregnancy/migraine-pregnancy
  29. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/staying-healthy-during-pregnancy/headaches-in-early-pregnancy
  30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5648730/
  31. https://www.healthline.com/health/migraine/migraine-vs-headache#headaches
  32. https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraine-headaches-and-pregnancy
  33. https://www.healthline.com/health/pregnancy/msg-pregnancy#reasons-to-avoid
  34. https://www.healthline.com/health/pain-relief/otc-anti-inflammatories#types
  35. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37449529/
  36. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30798472/
  37. https://www.news-medical.net/news/20240222/The-correlation-between-adopting-unhealthy-dietary-habits-and-migraine-severity.aspx
  38. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10147488/
  39. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33779525/
  40. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201