Jarná únava - čo na ňu pomáha? Všetko, čo potrebujete vedieť

Jarná únava - čo na ňu pomáha? Všetko, čo potrebujete vedieť

S príchodom jarného počasia pozorujeme veľké zmeny nielen v okolitej prírode, ale aj v ľudskom organizme. Telo sa musí prispôsobiť viacerým zmenám prostredia a životosprávy. Mladý organizmus sa dokáže adaptovať na nové podmienky lepšie než ľudia v strednom veku a seniori. S príchodom jari sa tak u mnohých z nás môže prejavovať tzv. jarná únava. Okrem už spomínaných osôb v strednom veku a seniorov ju často pociťujú aj citlivé osoby, meteosenzitívni ľudia, či osoby s nízkym tlakom a inými zdravotnými problémami.

Prečo jarná únava vzniká, aký je rozdiel medzi jarnou únavou a depresiou, aké sú príznaky a prejavy jarnej únavy, ako dlho môže trvať, ale aj ako jarnú únavu zmierniť, to všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.


Jarná únava a depresia - aké sú rozdiely?

Únava nemusí vždy predikovať zdravotné problémy. Môže byť len reakciou na zmeny vonkajšieho prostredia, ktoré súvisia práve s príchodom jari. Ak sme unavení, neznamená to hneď, že sme chorí. Je preto dôležité, aby sme vedeli rozdiely medzi jarnou únavou a depresiou rozlíšiť. 

Depresia v súčasnej dobe zasiahne do života 1 zo 4 ľudí. Prejavy depresie sú nasledovné:

  • pocity smútku, 
  • pocit beznádeje, 
  • celková únava, 
  • nechuť vykonávať bežné činnosti,
  • znížené sebahodnotenie,
  • pokles sebavedomia, 
  • poruchy spánku,
  • rôzne bolesti a pod.

Smútok, ktorý pociťujeme po nepríjemných zážitkoch nie je depresiou a býva dočasným stavom. Depresia na rozdiel od bežného smútku predstavuje chorobný stav, ktorý sa môže prejaviť aj bez dôvodu, alebo ako vyústenie dlhotrvajúceho smútku. Depresia je vážny stav, ide o ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú liečbu. 

Sezónna afektívna porucha je typ opakujúcej sa depresie so sezónnym charakterom. Podľa Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders DSM-5 kritériá pre depresiu so sezónnym charakterom zahŕňajú depresiu, ktorá začína a končí počas konkrétnej sezóny každý rok, napríklad na jar, najmenej dva roky po sebe.



Jarná únava sa spája s konkrétnym obdobím v roku. Ako sme už vyššie spomenuli, jarná únava súvisí so zmenou počasia, vonkajších vplyvov prostredia a zmenou životosprávy. Ak ku zmene počasia dochádza postupne, ľudský organizmus sa dokáže na zmeny adaptovať rýchlejšie. Mnoho ľudí však pri príchode jari, pri prvých slnečných dňoch a oteplení pociťuje fyzickú aj psychickú únavu. 

Prejavy jarnej únavy môžu byť nasledovné:

  • fyzická únava,
  • psychická únava,
  • bolesti hlavy,
  • ospalosť,
  • podráždenosť,
  • celková apatia. 

Spoločným prejavom depresie a jarnej únavy je teda hlavne celková únava, ktorá by v prípade jarnej únavy, po adaptácii organizmu na zmeny počasia a zmeny v dennom režime, mala časom úplne ustúpiť. Ak však pozorujete popri únave aj iné z prejavov, ktoré sme popísali pri prejavoch depresie, je vhodné kontaktovať lekára


Prečo vzniká jarná únava?

Hovoríte si , že jarné slnko prináša novú energiu po zime, po chladných a krátkych dňoch? No opak je pravdou a práve s príchodom teplých a slnečných dní sa zrazu často cítime unavení. Prečo je to tak?

V zime sme trávili menej času na čerstvom vzduchu, aj naše pohybové aktivity boli limitované počasím. Na jar sa dni predlžujú, my trávime viac času mimo domu, zvyšuje sa naša aktivita, a to ako fyzická, tak aj psychická. Biorytmy v organizme dostávajú na jar naozaj zabrať a naše telo sa potrebuje všetkým týmto zmenám prispôsobiť.


Viac svetla znamená menej melatonínu

S predlžujúcimi sa dňami sa znižuje prirodzená tvorba melatonínu, ktorý má vplyv na náš spánkový režim. Spíme o niečo menej ako v zime, čo sa následne môže podpísať aj na poklese energie. 


Vitamín D a jarná únava

Pokiaľ máme dostatok vitamínu D po jeho zimnej suplementácii, so slnečnými dňami môžeme pociťovať šťastie, trávime viac času na čerstvom vzduchu, míňame viac energie na rôzne aktivity. Takáto náhla zmena pre organizmus môže následne spôsobiť práve jarnú únavu. 

Zvýšenie hladiny serotonínu

So zvyšujúcim sa serotonínom (hormónom šťastia) sa zvyšuje aj naša energia, túžba po rozvoji nových aktivít. S tým však často súvisí aj prehlbovanie nepokoja zo zmeny režimu po zimnom období. 


Nedostatok vitamínov a minerálov a jarná únava

Počas zimy nedokážeme na našom území prijímať dostatok vitamínu D zo slnečných lúčov, preto je potrebné ho dopĺňať vo forme výživových doplnkov. Rovnako v zimnom období nemusí byť naša strava vyvážená natoľko, aby sme prijímali dostatok vitamínov, napríklad z ovocia a zeleniny. Na jar sa nedostatok vitamínov a minerálov môže prejaviť aj vo forme jarnej únavy. Za únavou tak môže byť nedostatok vitamínu C, vitamínu B, horčíka, či zinku. Aj nedostatok magnézia môže spôsobovať zvýšenú únavu, vyčerpanie a slabosť.


Jarná únava ako dôsledok sezónnej alergie

S príchodom jari prichádza aj obdobie sezónnych alergií. Bez vhodnej liečby môže alergik trpieť častými zápalmi alergického i nealergického pôvodu. Aj alergia s miernymi príznakmi poškodzuje naše zdravie. Príznaky alergie môžu mať na organizmus vplyv v podobe únavy, keď organizmus a imunitný systém reagujú na alergén v tele. Príznaky alergie je možné zmierňovať rôznymi spôsobmi, napríklad aj užívaním kvercetínu.


Jarná únava a jej prejavy

  • Fyzická únava sa prejavuje nedostatkom fyzických síl a celkovou slabosťou.
  • Psychická únava sa prejavuje najmä nedostatkom elánu, energie na bežné denné rutinné aktivity, problémami so zaspávaním a so vstávaním.
  • Bolesti hlavy, ktoré môžu trvať aj niekoľko dní a únavu tak môžu prehlbovať ešte viac.
  • Ospalosť môže byť spôsobená znížením tvorby melatonínu, ale aj zvyšovaním fyzickej aktivity počas slnečných dní. 
  • Podráždenosť je typická pre unavených ľudí, ktorí na bežné podnety môžu reagovať neprimeraným spôsobom.
  • Celková apatia sa môže prejavovať nezáujmom o bežné aktivity, ale aj smútkom.
  • Unavený organizmus je náchylnejší na rôzne ochorenia a alergie, výnimkou nie sú ani problémy s trávením. 


Ako dlho trvá jarná únava?

Jarná únava by mala mať krátkodobý charakter a jej príznaky by mali ustúpiť do 1 až 3 týždňov. Prejavy jarnej únavy by mali odznieť po adaptácii organizmu na vonkajšie zmeny. Ak únava pretrváva dlhšie, môže byť prejavom vážnejšieho ochorenia. V takom prípade je určite rozumné vyhľadať lekára. 


10 tipov ako na jarnú únavu

Jarná únava nemusí byť pre nás problémom, ak sa na ňu pripravíme a zameriame sa na prevenciu. Čo pomáha pri jarnej únave? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu tešiť sa z jari bez nepríjemných príznakov:


1. Zabezpečte si dostatočný pitný režim

Človek denne v priemere vylúči asi 2,5 litra vody močom, stolicou, dýchaním aj kožou. Asi tretina litra vody denne sa vytvorí v tele metabolickou činnosťou. Vody viazanej v potrave prijmeme asi 900 ml, teda približne 1,5 litra by sme mali vypiť vo forme tekutín. Odporúčaná je čistá voda, nesladené nápoje a nesladené čaje.


2. Strava bohatá na ovocie a zeleninu 

Ovocie a zelenina sú významným zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré potrebujeme pre fyzické a psychické zdravie. Najviac vitamínu C obsahujú potraviny ako paprika, kiwi, surová brokolica, pomaranč, jahody, špenát, paradajky, uhorky a iné. Vitamín C je možné dopĺňať aj v podobe výživových doplnkov


3. Upravte si spánkový režim

Vstávajte skôr a doprajte si viac času pre seba pred odchodom do práce, či školy. Vytvorenie ranného rituálu bez zhonu vám môže pomôcť nabrať dostatok energie na celý deň, a to nielen v jarnom období, ale počas celého roka. Večer si choďte ľahnúť skôr, vyhnite sa žiareniu z počítača, televízie a displeja mobilného telefónu. Predlžujúce sa dni už aj tak znižujú tvorbu melatonínu v organizme. Aj melatonín je možné dopĺňať vo forme výživových doplnkov


4. Otužovanie 

Otužovanie patrí medzi overené spôsoby posilňovania imunitného systému. Ranná svieža sprcha vás dokáže naštartovať a dodá vám energiu, ktorá pomôže potlačiť príznaky jarnej únavy. Ak ste sa rozhodli začať s otužovaním, základom je domáce otužovanie. V prípade začiatočníkov spočíva otužovanie v sprchovaní studenou vodou, začíname vlažnou a postupne vodu ochladzujeme. Otužovanie je najefektívnejšie ráno, v zime je optimálne sa otužovať 1 až 3 minúty, v lete je to 3 až 5 minút. Pri otužovaní v sprche je dobré sa hýbať a nestáť na jednom mieste. Otužujeme celé telo okrem hlavy. Pri pravidelnom otužovaní sa zvyšuje prah citlivosti na vírusové a bakteriálne choroboplodné zárodky. Otužovanie je však behom na dlhú trať a výsledky otužovania sa dostavia približne po 2 rokoch. Jar je však skvelým obdobím, kedy s otužovaním začať. 


5. Viac čerstvého vzduchu

Pobyt na čerstvom vzduchu a na slnku je ďalším spôsobom, ako predchádzať príznakom jarnej únavy. Doprajte si dlhšiu prechádzku vo svojom voľnom čase a začnite chodiť do práce, na nákup alebo do školy pešo. Sústreďte sa na svoje dýchanie, odpočiňte si na čerstvom vzduchu, spravte si z prechádzok každodenný rituál. V interiéri vždy zabezpečte dostatočné vetranie.


6. Viac slnečných lúčov

V strednej Európe je možné získať dostatok vitamínu D zo slnečného žiarenia v období od apríla do konca septembra. Vystavenie paží a tváre slnečnému žiareniu na 15 až 30 minút medzi 10:00 a 15:00 hod. je podľa výskumov väčšinou dostatočné pre udržanie optimálnej hladiny vitamínu D. Vitamín D je možné suplementovať aj prostredníctvom výživových doplnkov počas celého roka, najmä ak trávite väčšinu času v kancelárii, používate krémy s vysokým SPF faktorom, či nemáte čas na dennú dávku slnečných lúčov. Je to potrebné aj u najmenších detí, ktorým sa neodporúča pobyt na priamom slnku. Slnečné lúče pustite aj do interiéru, domov aj do kancelárie. 


7. Dostatok pohybu

Hýbte sa, aj keby to mala byť “len” každodenná krátka prechádzka. Pohyb je pre telo dôležitý a môže byť pre nás zdrojom energie. Nájdite si čas pre seba, ktorý strávite aktívnym pohybom, či už pri outdoorových športoch, alebo aj aktivitách v interiéri. Šport by vás mal baviť a jeho výsledkom by mala byť aj dobrá nálada. Nedávajte si na začiatok privysoké ciele a športové výkony zvyšujte postupne, podľa vašich síl a možností. Frustrácia z nastavenia príliš “vysokej latky” môže viesť k ďalšiemu prehlbovaniu únavy. Menej je niekedy viac!


8. Posilnite svoju imunitu

Jarná únava, imunita a vitamíny spolu úzko súvisia. Posilniť imunitu môžete formou výživových doplnkov, vitamínov, minerálov, či antioxidantov. Po výživových doplnkoch siahnite najmä ak ste v posledných týždňoch a mesiacoch nemali dostatok príjmu dôležitých vitamínov a minerálov zo stravy. Doplniť je dobré najmä vitamín C, vitamín E, vitamíny skupiny B, selén či zinok. Môžete tiež siahnuť po komplexných multivitamínoch a multimineráloch


9. Vyhýbajte sa alkoholu 

Alkohol oslabuje imunitný systém a nadmerné pitie alkoholu preukázateľne zvyšuje riziko vzniku vážnych ochorení. Alkohol môže byť príčinou viac ako 200 rôznych chorôb, ako sú rakovina, ochorenia kardiovaskulárneho systému, poškodenie pečene, atď. Konzumácia alkoholu negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku a regeneráciu organizmu. Vylúčenie alkoholu tak môže významne prispieť k eliminácii únavy, a to nielen v jarnom období, ale počas celého roka. 


10. Eliminujte stres

Stres negatívne ovplyvňuje fyzické aj psychické zdravie a významne prispieva k celkovej únave organizmu. Ak pociťujete jarnú únavu, skúste eliminovať stres. Aj tu má veľký význam pravidelný pohyb, dostatočný a kvalitný spánok, relaxácia, smiech, hlboké dýchanie, joga, či kontakt so zvieratami, najmä domácimi miláčikmi a pod. Dostupné sú tiež rôzne voľnopredajné výživové doplnky , ktoré môžu pomôcť stres, únavu a vyčerpanie zmierniť.


Na záver

Keďže každý prežíva príchod jari individuálne, aj tipy na prekonanie jarnej únavy je vhodné najskôr vyskúšať a vybrať si pre seba tie najlepšie. Veríme, že vám niektoré z nich pomôžu a jar pre vás bude radostným obdobím plným energie. 


Redakcia Vegmart


Zdroje k článku:

  1. http://dusevnezdravie.sk/depresia-hovorme-o-nej/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4673349/
  3. https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/psa-52826
  4. https://primar.sme.sk/c/20416613/ako-spravne-zacat-s-otuzovanim.html
  5. http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/pitny-rezim
  6. https://vegmart.sk/ako-zmiernit-priznaky-alergie
  7. https://vegmart.sk/nedostatok-horcika
  8. https://vegmart.sk/Vitamin-C-a-vyzivove-doplnky-ako-si-spravne-vybrat
  9. https://vegmart.sk/vitamin-d-kde-sa-nachadza