Aký vitamín D je najlepší a ako si vybrať? + Recenzie

Aký vitamín D je najlepší a ako si vybrať? + Recenzie

Vitamín D (kalciferol) je nenahraditeľný pri udržiavaní zdravia nášho tela. Poznáme ho aj ako vitamín zo slnka, z toho dôvodu, že pôsobením slnečného žiarenia na našu pokožku sa v nej následne vytvára vitamín D3.

Vitamín D je dôležitý pre správne vstrebávanie vápnika z prijatej stravy, na udržanie pevných kostí a zdravých zubov, pre normálnu činnosť svalov a správne fungovanie imunitného systému. U detí v období rastu je dôležitý pre správny rast a vývin kostí. 

Nedostatok vitamínu D sa vyskytuje v populácii pomerne často - podľa dostupných prieskumov jeho nedostatkom trpí až okolo 40 % populácie. Deficit vitamínu D môže spôsobovať časté infekcie, bolesti svalov, mäknutie kostí, zhoršenie priebehu zápalových ochorení, ale i depresívne stavy, únavu či vypadávanie vlasov.

Najspoľahlivejším a najefektívnejším spôsobom doplnenia vitamínu D sú výživové doplnky s obsahom vitamínu D, ktoré nájdete aj v našom e-shope.


Aké kritéria pri výbere produktov si treba všímať? 

Pri výbere vhodného výživového doplnku pre konkrétnu osobu sa treba zamerať na jeho galenickú formu (kapsule, tablety, prášok, kvapky, sprej, atď.), zdroj a chemickú formu vitamínu D, v akej je prítomný v konkrétnom produkte. 


Tablety/kapsuly alebo tekutá forma ? 

Tablety a kapsuly sa vyznačujú vysokou koncentráciou vitamínu D3 v jednej dávke (1600-3000 IU). Jedna takáto dávka pokryje zväčša celodennú potrebu vitamínu D a je vhodná najmä pre dospelých a osoby so zvýšenou potrebou vitamínu D.

Tekutá forma - vyznačuje sa výbornou vstrebateľnosťou, ľahko sa užíva a je vhodná pre deti, dospelých i pre tých, ktorí majú problém s prehĺtaním tabliet či kapsúl. Medzi tekuté formy vitamínu D patria kvapky, spreje alebo roztoky

Osobitnou kategóriou je lipozomálna forma, ktorá má najlepšiu vstrebateľnosť, neporovnateľne vyššiu od ostatných perorálnych foriem. Lipozómy chránia vitamín D pred rozkladom tráviacimi enzýmami, podporujú vstrebávanie vitamínu D a sú pre telo prirodzené. Lipozomálny vitamín D sa takmer úplne vstrebáva v čreve, odkiaľ putuje na určené miesto. Nájdete ho u nás ako tekutú formu alebo kapsuly.


Formy vitamínu D

Vitamín D sa vyskytuje vo výživových doplnkoch v 2 variantoch:

  • Cholekalciferol je vitamín D3, ktorý môže mať pôvod syntetický, živočíšny (lanolín z ovčej vlny, rybí olej) alebo už aj rastlinný, ktorý sa získava zo špeciálne a ekologicky pestovaných lišajníkov alebo rias.
  • Ergokalciferol je vitamín D2, ktorý je vždy rastlinného pôvodu (rastliny a huby rastúce na slnku). Vo výživových doplnkoch nájdete vitamín D2 vyrobený aj pomocou kvasiniek. 

Účinnosť oboch foriem, vitamínu D2 a vitamínu D3, bola opakovane potvrdená a obe formy sú účinné pre správny metabolizmus vápnika a zdravie kostí. V štúdiách o vplyve vitamínu D na špecifické ochorenia a dĺžku dožitia preukázal však vyšší potenciál vitamín D3. Okrem toho užívanie vitamínu D3 môže viesť k väčšiemu a dlhšiemu nárastu hladiny vitamínu D v krvi v porovnaní s užívaním vitamínu D2.


Kvalitný zdroj vitamínu D 

Mnohí ľudia dávajú prednosť prírodnému vitamínu D, ktorý im subjektívne nespôsobuje tráviace ťažkosti. Prírodnývitamín D je pre telo prirodzenejší než syntetický vitamín D.

Vyberajte si produkty, ktoré boli overené nezávislými certifikovanými laboratóriami, ktoré overujú množstvo vitamínu D uvedené výrobcom, a tiež to, či je produkt bez vedľajších prísad ako sú napr. zbytočné plnivá, umelé sladidlá alebo farbivá.


Výhody kombinácie vitamínov K2 + D3

Medzi výhody kombinácie K2 + D3 patria:

  • efektívne zužitkovanie prijatého vápnika,
  • podpora transportu vápnika na potrebné miesto bez jeho ukladania v cievach,
  • vhodné pre osoby s osteoporózou, ochorením srdca a ciev, pri menopauze, andropauze a pri zápalových ochoreniach.


Ako vybrať najlepší vitamín D pre deti?

Pre dojčatá a malé deti je najlepšou voľbou tekutá forma vitamínu D ako sú kvapky alebo sprej. V tekutej forme vitamínu D sa používa olejová báza, ktorá uľahčuje vstrebávanie vitamínu D v tráviacom trakte. 

Pre staršie deti, ktoré nemajú problémy s prehĺtaním tabliet, je dostupná aj forma vitamínu D v menších tabletách.


Porovnanie vitamínov D

Porovnávali sme vitamín D od rôznych výrobcov, ktorí garantujú prírodné zloženie a nájdete ich v našom e-shope. Uprednostnili sme prípravky s maximálnym množstvom vitamínu D v 1 dávke, s dobrou využiteľnosťou v organizme a praktickým dávkovaním.


Kompava, Vitamín D3, 60 kapsúl

Obsah v 1 dávke: 3000 IU vitamínu D3 = 1 kapsula

Vegánsky vitamín D3 v unikátnej lipozomálnej forme, ktorá zabezpečuje najvyššiu vstrebateľnosť oproti iným perorálnym formám. Navyše každá kapsula obsahuje aj antioxidant - vitamín C v dávke 200 mg. Najlepšia voľba pre akútnu potrebu vitamínu D pre dospelých. Vhodný aj pre diabetikov a pri low-carb diéte (nízkosacharidovej diéte).

ZISTIŤ VIAC >


Cytoplan, Wholefood Vitamín D3 2500 IU, 60 tabliet

Obsah v 1 dávke: 2500 IU vitamínu D3 = 1 tableta

Prírodný vitamín D3 v bio-dostupnej forme určený pre dospelých. Získaný zo špeciálne pestovaných lišajníkov v ľahko-prehltnuteľných tabletách, ktoré majú priemer len 8 mm.
Neobsahuje GMO, kvasnice, lepok, mliečne produkty, farbivá ani konzervanty. Vhodný pre teenegerov a dospelých.

ZISTIŤ VIAC >
 

 

Vegetology Vitashine, Vitamín D3 v tabletách 2500iu 60 tabliet

Obsah v 1 dávke: 2500 IU vitamínu D3 = 1 tableta

Jediný rastlinný vitamín D3 registrovaný (nielen) vo Vegan a Vegetarian Society. Pochádza zo špeciálneho organického zdroja - špeciálne ekologicky pestovaných lišajníkov.
Tablety bez GMO, sú malé, žuvacie a ľahko sa užívajú. Neobsahujú lepok. Sú vhodné pre staršie deti i dospelých.

ZISTIŤ VIAC >


Viridian - Tekutý vitamín D kvapky, 50 ml

Obsah v 1 dávke: 1000 IU vitamínu D3 = 0,25 ml

Tekutý vitamín D3 v oleji zo slnečnicových semien a pomarančov. Je vhodný na priame podanie do úst alebo do pokrmov a smoothies.
Všetky zložky sú 100% aktívne, bez konzervantov, umelých farbív, bez lepku, laktózy, pridaných cukrov, bez kvasníc či kyseliny stearovej. Britská značka Viridian podporuje miestnych farmárov a malých lokálnych producentov (nie nadnárodné korporácie). Vhodný pre dospelých.

ZISTIŤ VIAC >


Adelle Davis, Lipozomálny vitamín D3+K2, 200 ml

Obsah v 1 dávke: 2000 IU vitamínu D = 1 čajová lyžička

Tekutá lipozomálna forma vitamínu D3 sa vyznačuje maximálnou vstrebateľnosťou a je vhodná pre deti od 3 rokov i dospelých s ťažkosťami s prehĺtaním. Navyše obsahuje vitamín K2 MK-7, ktorý bráni ukladaniu vápnika do stien ciev a podporuje jeho využitie na správnom mieste. Výhodná kombinácia pre osoby s osteoporózou, srdcovo-cievnymi ochoreniami alebo pri zvýšenej kazivosti zubov. Slovenský výrobok, ktorý neobsahuje lepok, deriváty sóje ani iné hlavné alergény. 

ZISTIŤ VIAC >

 


BetterYou, DLux 1000 IU Vitamín D3 v spreji 15ml

Obsah v 1 dávke: 1000 IU vitamínu D = 1 streknutie
Táto čistá, jednoduchá a praktická forma obsahuje rastlinný vitamín D3 z rias v kokosovom oleji na užitie priamo do úst. Každé streknutie poskytuje vitamín D3 v mikro-kvapôčkach, ktoré prenikajú do tkaniva vnútornej časti líc, čo umožňuje rýchle vstrebávanie vitamínu D bez zaťaženia žalúdka. Ekologické balenie predstavuje vonkajší obal z kartónu, z dobre spravovaných lesov certifikovaných FSC® a iných kontrolovaných zdrojov, a vnútorný obal z fľaše, ktorá je vyrobená zo 70 % z plastového odpadu z oceánu a z 30 % z recyklovaného plastu. Registrovaný je vo Vegetarian Society. Je vhodný pre dospelých i mládež.

ZISTIŤ VIAC >


Autor článku: PharmDr. Zuzana Kazimírová, farmaceutka

Zdroje informácií:

  1. https://alfamedicalteam.com/7173-2/
  2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/ 
  3. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-Consumer/ 
  4. https://www.everydayhealth.com/vitamin-d/vitamin-d-health-benefits-what-it-can-cant-your-body/ 
  5. https://www.gsklub.sk/magazin/poznate-ucinky-vitaminov-d3-a-k2/