Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B12 a môže niečo spôsobiť?

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B12 a môže niečo spôsobiť?

Vitamín B12, nazývaný aj kobalamín, je pre správne fungovanie tela veľmi dôležitou zložkou, ktorú si nevie samo vyrobiť. Každodenný príjem potrebného množstva vitamínu B12 je preto kľúčový. Telo si ukladá zásoby vitamínu B12 do pečene a obličiek. Nedostatok B12 nastáva, keď hodnota týchto zásob klesne pod určitú kritickú hranicu. V tomto článku si vysvetlíme, kedy to je, aké má nedostatok B12 prejavy a príčiny, a čo robiť, aby ste si ho účinne doplnili. 

Nedostatok vitamínu B12 u ľudí môže nastať nielen vinou jeho zníženého príjmu, ale aj zhoršeného vstrebávania do organizmu. Keďže proces jeho absorpcie do tela má viacero fáz a je pomerne komplexný, nedostatok B12 je preto častý najmä u starších ľudí. S vekom totiž klesá aj schopnosť tela vstrebávať B12 zo stravy.


Akú má úlohu a prečo si dať pozor na nedostatok vitamínu B12?

Vitamín B12 alebo kobalamín nájdeme v podobe 4 foriem zlúčenín: adenozylkobalamín, hydroxokobalamín, kyanokobalamín a metylkobalamín. Medzi najdôležitejšie účinky vitamínu B12 patrí syntéza DNA, podiel na rôznych energetických procesoch v tele, účasť na tvorbe červených krviniek a udržiavaní celistvosti buniek nervovej sústavy.

Vitamín B12 dokážu vytvárať iba mikroorganizmy, ako sú baktérie v prírode. Ľudia ho získavajú prostredníctvom stravy. Najväčším zdrojom vitamínu B12 sú živočíšne bielkoviny, pretože zvieratá získavajú vitamín B12 z bakteriálneho prostredia v pôde a vode. Malé množstvo B12 sa môže nachádzať v sóji, morských riasách, orechoch, kvasniciach a ďalších fermentovaných potravinách so živými baktériami. Ľudia stravujúci sa bez živočíšnych bielkovín môžu vitamín B12 bez problémov prijímať v podobe výživových doplnkov alebo potravín obohatených o tento vitamín.


Vitamín B12 – koľko ho potrebujeme?

Hladina vitamínu B12 v organizme sa dá zistiť pomocou krvného rozboru. Normálne hodnoty sú nad 300 pg/mL (pikogram na mililiter, pričom 1 µg obsahuje 1 000 000 pg), za hraničné sa považuje množstvo medzi 200 až 300 pg/mL. Nedostatok vitamínu B12 signalizuje množstvo nižšie než 200 pg/mL (menej než 148 pmol/L).

Zásoby sa z tela pri nedostatočnom príjme alebo zlom vstrebávaní vyčerpávajú postupne. Aby nedošlo k situácii, že má telo nedostatok vitamínu B12, denný príjem vitamínu B12 by mal byť podľa odporúčania Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky takýto:

  • u detí do jedného roka od 0,4 do 0,8 µg,
  • u detí do 6 rokov 1 až 1,5 µg,
  • u detí do 10 rokov približne 1,6 µg,
  • u dospievajúcich okolo 2,5 až 3,5 µg,
  • u dospelých okolo 2,4 až 2,8 µg.


Prečo nastáva nedostatok B12 v tele?

Najčastejšou príčinou, prečo majú ľudia nedostatok vitamínu B12 je jeho dlhodobo nízky príjem. Ďalej je to nesprávne vstrebávanie do organizmu následkom rôznych stavov, pretože vitamín B12 potrebuje pre dobrú absorpciu dostatok žalúdočnej kyseliny a takzvaného vnútorného faktora – bielkoviny, ktorá umožňuje jeho vstrebávanie. 

Situácie alebo stavy, ktoré môžu viesť k nedostatku vitamínu B12 sú najmä:

  • strava s nedostatkom vitamínu B12. V tejto súvislosti sa hovorí najmä o stravovaní vylučujúcom živočíšne produkty. Tie však možno jednoducho nahradiť obohatenými potravinami alebo výživovými doplnkami;
  • ochorenia a diagnózy, s ktorými sa spája nedostatočné vstrebávanie vitamínu B12. Patrí sem napríklad Crohnova choroba, celiakia, chronické zápaly žalúdka, pankreasu alebo čriev, prípadne stavy po operácii v brušnej dutine;
  • nadmerná konzumácia alkoholu;
  • užívanie liekov, ktoré zhoršujú vstrebávanie vitamínu B12, napríklad metformínu alebo inhibítorov protónovej pumpy;
  • genetické ochorenia, ako je črevná malabsorpcia (Imerslund-Gräsbeckova choroba) alebo iné vrodené poruchy metabolizmu vitamínu B12.


Aké má nedostatok B12 prejavy?

Prvotné príznaky nedostatku vitamínu B12 sú veľmi nešpecifické, takže si ich možno často zameniť za iné diagnózy. Deficit vitamínu B12 sa prejavuje únavou, bolesťami hlavy, psychickými ťažkosťami. Neskôr sa v rozvinutom štádiu začína megaloblastická anémia so zväčšením červených krviniek, zníženým množstvom bielych krviniek a krvných doštičiek.

Ak dlhodobo pozorujete niektoré z týchto príznakov, môže to byť prvý varovný signál, že máte nedostatok B12:


Únava

Bunky v ľudskom tele potrebujú vitamín B12, aby správne fungovali. Nedostatočné hladiny B12 môžu znížiť normálnu produkciu červených krviniek, čo môže zhoršiť prenos kyslíka a s tým prichádza únava. Tá sa navyše spája aj s rozvojom spomínanej megaloblastickej anémie, ktorá sa prejavuje poruchou syntézy DNA a tvorbou abnormálne veľkých červených krviniek.


Bledá pokožka

Ďalším príznakom je bledosť pokožky. Je to tiež následok anémie, podobne ako keď má telo nedostatok železa. V niektorých prípadoch môže pacient mať až žltkastý odtieň pokožky a očných bielok, čo je následkom vysokej hladiny bilirubínu.


Bolesti hlavy

Je to jeden z najčastejšie hlásených príznakov nedostatku vitamínu B12. Polovica účastníkov jednej štúdie z roku 2019 mala migrénu a zistili u nich výrazne nižšie hladiny vitamínu B12 oproti druhej polovici. Pravdepodobnosť vzniku migrény bola u účastníkov s najvyššou hladinou kobalamínu až o 80 % nižšia.


Psychické ťažkosti

Nedostatok B12 môže spôsobiť zvýšené hladiny aminokyseliny nazývanej homocysteín. V tele sa tým pádom môže zvýšiť oxidačný stres, riziko poškodenia DNA a zániku buniek. Nedostatok vitamínu B12 sa teda spája s vyšším rizikom rozvoja psychóz, depresií a porúch nálady

Potvrdzuje to aj štúdia z roku 2020, ktorej sa zúčastnilo 142 detí a dospelých, z toho 89 subjektov trpelo depresiou. Tí mali nižšie hladiny B12 a vyššie hladiny homocysteínu v porovnaní s tými, ktorí depresiu nemali.

Keďže nedostatok B12 negatívne ovplyvňuje centrálny nervový systém, ľudia s nízkou alebo nedostatočnou hladinou B12 môžu mať aj problémy s koncentráciou a dokončením úloh. Našťastie tento stav je možné dobre zvrátiť pomocou dopĺňania vitamínu B12. V ďalšej štúdii z roku 2020 absolvovali účastníci s miernym mentálnym postihnutím, s nízkou hladinou vitamínu B12 a vysokou hladinou homocysteínu, substitučnú terapiu počas 3 mesiacov. Po terapii až 84 % účastníkov hlásilo výrazné zlepšenie symptómov, ako je zlé sústredenie, horšia pamäť a zábudlivosť.


Žalúdočné problémy

Nedostatok B12 so sebou môže priniesť aj hnačku, nevoľnosť, zápchu, nadúvanie, plynatosť a iné gastrointestinálne symptómy.


Zápaly v ústnej dutine

Termín glositída označuje zápalové ochorenia jazyka. Je častým príznakom nedostatku vitamínu B12, ale môže byť aj príznakom iných diagnóz. Spolu s ňou sa vyskytuje aj stomatitída – vredy a zápaly v ústach. Tieto príznaky sa môžu vyskytovať ako súčasť megaloblastickej anémie, ale aj ako samostatný príznak nedostatku B12.

Ďalšími príznakmi, spojenými s nedostatkom vitamínu B12, môže byť mravenčenie v končatinách, svalové kŕče, poruchy videnia, aj ďalšie neurologické symptómy, ako je napríklad ataxia – problémy s rovnováhou a koordináciou pohybov. Je dôležité správne tieto symptómy identifikovať, pretože môžu byť príznakmi aj iných ochorení alebo deficitov minerálov a vitamínov v tele. 


Nedostatok B12 môže spôsobiť aj vážne diagnózy

Deficit vitamínu B12 by ste mali riešiť skôr, než sa prejaví na celkovom zdraví. Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje z dlhodobého hľadiska okrem anémie a neurologických ťažkostí aj zvýšené riziko trvalého poškodenia miechy (myelopatia), mozgu (encefalopatia) alebo nervov (neuropatia). S tým môže stúpať riziko vzniku demencie a zníženia kognitívnych funkcií.


Ako si doplniť vitamín B12

Zdrojom vitamínu B12 sú živočíšne produkty, ale výrobcovia jeho syntetické formy pridávajú aj do rôznych spracovaných potravín ako je napríklad chlieb, cereálie, rastlinné mlieka či ďalšie vegánske produkty. Vegáni a vegetariáni by si aj napriek tomu mali ustrážiť dostatočný príjem tohto vitamínu. Ideálne je pre nich užívať vitamín B12 v podobe výživových doplnkov.

Vo výživových doplnkoch sa využívajú všetky štyri formy vitamínu B12: adenozylkobalamín a metylkobalamín ako jeho aktívne formy, hydroxokobalamín a kyanokobalamín vyrábané synteticky (po užití sa v ľudskom tele premieňajú na prvé dve formy). 

Za najstabilnejšiu formu vo výživových doplnkoch sa považuje kyanokobalamín. Doplnky s vitamínom B12 nájdete ako tablety, kapsuly, vysoko vstrebateľný je vitamín B12 v tekutej forme. Kvapky sa veľmi jednoducho dávkujú, nájsť môžete kombináciu viacerých foriem ako je napríklad v produkte EVOLUTION Vitamín B12 MHA kvapky, ako aj kvapky s čistým B12, ako v produkte Metabolics Tekutý vitamín B12

Môžete si vybrať aj tablety s postupným uvoľňovaním. Pre vegánov je vždy dôležité sledovať zloženie produktov, aby si vybrali skutočne vegánsky B12.


Záver

Nedostatok vitamínu B12 môže byť nielen dôsledok jeho nízkeho príjmu, ale tiež nedostatočného vstrebávania pri rozličných stavoch a diagnózach tela. Ľudia, ktorí majú nedostatok B12, môžu najprv pozorovať príznaky ako je bledosť pokožky, únava, depresívne nálady, tráviace ťažkosti, ale aj brnenie prstov a svalové kŕče, prípadne zápaly v ústnej dutine. Dlhodobý nedostatok vitamínu B12 môže viesť k poškodeniu miechy, mozgu a nervov.

Preto netreba nedostatok vitamínu B12 podceňovať. Keďže sa tento vitamín prirodzene nachádza predovšetkým v živočíšnych produktoch a v tých rastlinných je len zanedbateľné množstvo, posvietiť by si naň mali najmä vegetariáni a vegáni. Našťastie sa dá vitamín B12 veľmi jednoducho dopĺňať – na trhu je množstvo výživových doplnkov s B12 a výrobcovia rastlinných alternatív ho už bežne pridávajú do rastlinných mliek, cereálií či pečiva.


Redakcia Vegmart

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-deficiency-symptoms#pale-skin
  2. https://sk.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_B12
  3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22831-vitamin-b12-deficiency
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441923/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8469089/
  6. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/
  7. https://www.uvzsr.sk/documents/41637/43962/OVD_pre_SR_tabulky.pdf/de846096-3f25-9003-85f3-3c5a4dee0f3c?t=1667126667051
  8. https://www.nhlbi.nih.gov/health/anemia/vitamin-b12-deficiency-anemia
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7019700/
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537254/
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31471907/
  12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32304285/
  13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7077099/
  14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560627/
  15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7207183/
  16. https://www.intechopen.com/chapters/50982