5 spôsobov ako zvládnuť PMS a predmenštruačné príznaky

5 spôsobov ako zvládnuť PMS a predmenštruačné príznaky

Množstvo žien už zažilo pocit, že sa necítili byť vo svojej koži, ich nálady sa menili ako počasie a zrazu do pár dní sa objavila menštruácia. Predmenštruačný syndróm (PMS) je téma, ktorá nie je neznáma ani mužom okolo nás. PMS okrem poklesu nálady až predmenštruačnej depresie, vie potrápiť aj pleť, pripomenúť sa bolesťami v podbrušku, prsiach či nedostatkom energie. Aj keď sa to zdá ako doživotný problém, s PMS a jeho príznakmi je možné zatočiť niekoľkými spôsobmi. Odhalíme vám, aké bylinky, vitamíny a minerály preukázateľne zmiernia nepríjemné príznaky a čo ďalšie môžete navyše zmeniť, aby ste preplávali predmenštruačným obdobím bez problémov.


PMS – predmenštruačný syndróm – čo to je?

PMS (predmenštruačný syndróm) je pomenovanie pre fyzické a emocionálne príznaky, ktoré ženy môžu zažívať niekoľko dní až dva týždne pred menštruáciou. PMS nastáva počas luteálnej fázy cyklu, kedy dochádza k výraznému poklesu estrogénu a nárastu progesterónu. PMS je teda obdobie, ktoré môžu niektoré ženy pociťovať už po skončení ovulácie, až do začiatku ďalšej menštruácie. Zo štúdií je známe, že viac ako 90 % žien sa počas života stretlo s niektorým z príznakov PMS.


Príznaky PMS

Väčšina žien už zažila čo je to PMS, ale sú aj výnimky, a teda ženy, ktoré majú minimálne alebo žiadne ťažkosti pred začiatkom menštruácie. Zaujímavosťou je, že každá žena môže mať iné príznaky predmenštruačného syndrómu, ktoré sa môžu navyše každý mesiac meniť. Vplyv na to majú rôzne okolnosti, ktoré si v článku priblížime. 

Pri výraznom prejave predmenštruačného syndrómu sa stáva, že ženy pre symptómy PMS nemôžu vykonávať každodenné činnosti. Najhoršia forma PMS je predmenštruačná dysforická porucha (PMDD), kedy žena okrem bolesti fyzickej, môže mať aj silné depresie. Ako však rozpoznať, či ide o bežný prejav predmenštruačného syndrómu, alebo o niečo vážnejšie? 

Zhrnieme pre vás najskôr bežné prejavy PMS. Príznaky PMS je možné rozdeliť na fyzické a emocionálne príznaky:


Emocionálne príznaky PMS

  • stres, napätie alebo úzkosť,
  • výkyvy nálad až depresia,
  • návaly plaču, 
  • podráždenosť či hnev,
  • slabá koncentrácia,
  • zmena libida.


Fyzické príznaky PMS:

  • zvýšená únava,
  • bolesť kĺbov alebo svalov,
  • bolesť hlavy,
  • nadúvanie brucha,
  • zmeny chuti do jedla (nechutenstvo alebo prejedanie sa),
  • citlivosť a zväčšenie prsníkov,
  • prírastok hmotnosti (zadržiavanie vody),
  • zhoršenie akné,
  • problémy so zaspávaním (nespavosť),
  • zápcha alebo hnačka.


Kedy počas menštruačného cyklu dochádza k PMS?

Ako sme už v úvode načrtli, predmenštruačný syndróm sa u žien môže objavovať od skončenia ovulácie až do začiatku ďalšieho menštruačného krvácania. Aby sme to upresnili, pri normálnom cykle, ktorý trvá 28 dní a ovulácia nastane v 14. deň, PMS začína v období najskôr od 15. do 28. dňa menštruačného cyklu. Odborne sa toto obdobie nazýva luteálna fáza a menia sa počas nej pomery hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré majú vplyv na ženské telo a jeho procesy.

Podrobnejšie sa menštruácii a jej jednotlivým fázam venujeme v našom článku TU!


Prečo dochádza k PMS a aké sú príčiny tohto syndrómu?

Predmenštruačný syndróm zažíva pred začiatkom menštruácie takmer každá žena. Stále nie je známe, čo všetko je za prejavmi predmenštruačného syndrómu. Pokiaľ sa žena snaží otehotnieť, práve príznaky PMS môžu byť mätúce a ľahko zameniteľné za prvé príznaky tehotenstva. Dôvodom je, že po skončení luteálnej fázy môžu nastať dva prípady – tehotenstvo alebo nový menštruačný cyklus. Proces zmien počas tejto fázy je v pomere hormónov – zníženie množstva estrogénu a zvýšenie progesterónu, ktorý je podobný, či už sa telo začne pripravovať na tehotenstvo alebo začne ďalšie menštruačné krvácanie. Rozdielom je, že po nástupe menštruácie tieto príznaky vymiznú, keď klesne hladina progesterónu, zatiaľ čo pri tehotenstve hladina progesterónu zostáva vysoká.

Čo je však najčastejšou príčinou príznakov PMS? Radíme sem stres, hormonálnu nerovnováhu, nezdravý životný štýl a s tým úzko súvisí aj nedostatok potrebných vitamínov a minerálov v tele.


Stres

Stres, okrem narušenia hormonálnej rovnováhy môže prispieť k oddialeniu alebo naopak skorému nástupu nového menštruačného cyklu. Takýto nesúlad a nepravidelnosť ovplyvňuje fyzické aj psychické nastavenie ženského tela a zhoršenie príznakov PMS.


Hormonálna nerovnováha

Nerovnováha hormónov je kameňom úrazu pri menštruačnom cykle. Spôsobuje okrem nepravidelnosti cyklu a problémov s otehotnením aj zhoršenie príznakov PMS. Okrem hormónov progesterónu a estrogénu sa podieľa na zhoršení PMS aj výkyv hodnôt serotonínu, ktorý sa volá aj hormóm šťastia, a teda jeho nedostatok prispieva k zhoršeniu nálady, únave, problémom so spánkom, ale v neposlednom rade aj k zvýšeniu apetítu a tak počas PMS obdobia môžu ženy cítiť väčší hlad a chuť na nezdravé jedlo.


Nezdravý životný štýl 

Na telo a hormonálnu rovnováhu, okrem dostatočného počtu hodín nerušeného spánku, výrazne pozitívne vplýva aj kvalitná strava, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa nezdravým návykom, akým je napr. fajčenie cigariet a pitie alkoholu. Ako bolo už vyššie spomenuté, zhoršenie príznakov má za následok aj výkyvy v hladine serotonínu, čo ide ruka v ruke s nezdravým životným štýlom.


Kto má predispozície na PMS? 

Predmenštruačný syndróm má väčšina žien s miernymi príznakmi. Menej ako 5 % žien v plodnom období života má závažnú formu PMS – už spomínaná predmenštruačná dysforická porucha (PMDD). 

Horšiu formu, najmä psychických príznakov PMS, môžu mať predispozične dané ženy, u ktorých sa v rodinnej anamnéze vyskytujú depresie, popôrodné depresie, alebo citlivosť na stres. 

Niektoré ženy pociťujú zhoršenie príznakov PMS po vysadení hormonálnej antikoncepcie, alebo naopak po začatí jej užívania.

Zhoršenie príznakov môže nastať medzi 30. až 40. rokom života ženy a približovaním sa k obdobiu menopauzy, pretože v tomto období nastávajú väčšie výkyvy v hladinách hormónov. Pri nástupe menopauzy však predmenštruačný syndróm zmizne.

O menopauze sa dočítate viac v našom článku, kde sa jej podrobne venujeme a poradíme vám, ako ju ľahšie zvládať!


Ako zatočiť s PMS počas jeho priebehu a tipy ako ho vyriešiť natrvalo

Väčšina žien rozhodne ocení rady, ako si pomôcť počas luteálnej fázy s nástrahami predmenštruačného obdobia. Okrem fyzického komfortu bez kŕčov, nafukovania a bolestí poprsia a bruška je vhodné nájsť rovnováhu aj pre zabezpečenie psychického komfortu.

Možno sa pýtate, či PMS budete pociťovať celý život počas menštruačného cyklu, alebo sa ho zbavíte ako mávnutím čarovného prútika. Áno, je možné zatočiť s príznakmi PMS do takej miery, aby vás neobmedzovali v každodennej činnosti a aby ste obdobie pred menštruáciou vedeli zvládnuť bez emočných výkyvov, akné a bolestí. Netreba však zabúdať počúvať svoje telo a dodať mu aj dostatok odpočinku a nepremáhať sa pri cvičení.


Tipy ako zatočiť s príznakmi PMS

Prezradíme si 5 zaručených tipov na zlepšenie príznakov PMS a na ich zmiernenie na minimum.


1. Pravidelne cvičte 

Pohyb vám zabezpečí uvoľnenie hormónov, ktoré znižujú bolesť a prispievajú k zlepšeniu nálady. Rovnako je pohyb prospešný pre zmiernenie kŕčov a zlepšenie depresií pri PMS. V tomto období si treba dopriať pomalšie, nedynamické cvičenia a prechádzky.


2. Jedzte pravidelne zdravú a vyváženú stravu, dopĺňajte vitamíny a minerály

Pravidelná a vyvážená strava je nevyhnutná pre hormonálnu rovnováha. Rovnako je vhodné dopĺňanie výživových doplnkov pre pravidelný menštruačný cyklus a na zabezpečenie potrebných denných dávok účinných látok. Ako prvá pomoc pri bolestiach je vhodné použiť okrem analgetík aj napr. magnézium (horčík) a vitamín B6.


3. Doprajte si dostatočný spánkový režim 

Odporúča sa aby váš spánok bol neprerušovaný, v tmavej a chladnejšej miestnosti, bez prístupu svetla a ideálne po dobu 7 až 8 hodín. Nedostatok spánku narúša procesy v tele a zvyšuje stres, čo vedie k nepravidelnosti menštruačného cyklu a zhoršeniu príznakov PMS.


4. Znížte stres

Stres spôsobuje telu veľa problémov a dlhodobý stres môže dokonca zapríčiniť narušovanie pravidelnosti menštruačného cyklu. Pre jeho zníženie sú vhodné aktivity ako meditácia, počúvanie relaxačnej hudby, masáž, čítanie knihy alebo uvoľňujúce cvičenie.


5. Odstráňte nezdravé návyky

Nezdravé návyky majú veľký vplyv na hormóny tela a tým pádom aj na množstvo procesov ovplyvňujúcich fungovanie organizmu. Vhodné je odstrániť návyky ako:

  • fajčenie,
  • časté pitie alkoholu a kávy vo veľkých množstvách,
  • konzumácia nezdravých a mastných jedál.


Kedy je už PMS vážny problém a treba zájsť k lekárovi?

Ako zistiť kedy sú príznaky predmenštruačného syndrómu vážne a je potrebná návšteva lekára a kedy postačí len dopĺňanie účinných látok na zmiernenie jeho príznakov? Pokiaľ príznaky PMS spôsobujú problémy, ktoré nie je možné zlúčiť s každodennou prácou a inými aktivitami, je vhodné navštíviť gynekológa, alebo iného ošetrujúceho lekára.

Doktor ako prvú vec pravdepodobne spraví rozbor krvi, aby zistil hormonálny profil. Z hormonálneho profilu vie lepšie určiť ďalší postup liečby. Najčastejšou liečbou je práve tá hormonálna. Niekedy sa však stáva, že hormonálny profil je v poriadku a problémy môže spôsobovať niečo iné, ako napr. cysty na vaječníku, dlhodobý stres čo znamená opäť zhoršenie príznakov PMS a taktiež nezdravý životný štýl.


PMS a výživové doplnky – vitamíny, minerály a bylinky ako alternatíva k liekom

Výživové doplnky sú vhodnou alternatívou k liekom, pokiaľ máte bežné príznaky PMS. Vďaka vedeckým výskumom vieme, že v prírode sa nachádza veľa pokladov, ktoré majú pozitívny vplyv na reguláciu a zníženie prejavov predmenštruačného syndrómu. Pri niektorých účinných látkach, ešte stále prebiehajú štúdie. Pokiaľ užívate hormonálne lieky, je vhodné konzultovať užívanie výživových doplnkov s gynekológom, alebo iným ošetrujúcim lekárom. 

Medzi účinné látky pre hormonálnu rovnováhu a pomoc s príznakmi PMS môžeme s určitosťou zaradiť tieto bylinky, minerály a vitamíny:


Pupalka dvojročná

Pupalka dvojročná je známa rastlina, ktorá vie preukázateľne pomôcť zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS). Je vhodná pri menštruačných bolestiach, hormonálnej nerovnováhe či návaloch tepla. V doplnkoch je najčastejšie vo forme pupalkového oleja samostatne alebo vo forme komplexov s ďalšími účinnými látkami.


Horčík

Najhľadanejším doplnkom, po ktorom ženy siahajú počas PMS fázy je práve minerál magnézium (horčík). Okrem uvoľnenia svalstva pri predmenštruačných ale aj menštruačných kŕčoch je vhodný pre zníženie únavy, vyčerpania a na ukľudnenie psychiky.


Vitamín E

Pomoc pri PMS príznakoch môže priniesť aj vitamín E, ktorý prispieva k hormonálnej rovnováhe, a tým pomáha zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu. Pri kombinácii vitamínu E s vitamínom D sa preukázateľne potvrdila vhodnosť na zmiernenie PMS príznakov.


Maca peruánska

Maca peruánska (peruánsky ženšen) je vhodným doplnkov pre ženy pri problémoch s PMS, ale aj pri ďalšej rade ženských ťažkostí. Obsahuje látky, ktoré prispievajú k hormonálnej rovnováhe, zvýšeniu libida, redukcii stresu a v neposlednom rade pozitívne vplývajú na problémy s PMS a PCOS. 

Podrobnejšie sa macy venujeme v článku – Objavte macu peruánsku a jej zázračné účinky pre ženy!


Vitex jahňací (Vitex agnus castus)

Vitex jahňací (drmek) je účinnou rastlinou pre bezproblémový menštruačný cyklus a teší sa obľube v doplnkoch pre pravidelnú menštruáciu a prínos k zvýšeniu plodnosti, vďaka schopnosti zvýšiť hladinu progesterónu. Nie je vhodný pri súčasnom užívaní hormonálnej liečby s obsahom progesterónu.

Z doplnkov vhodných na zmiernenie PMS príznakov aj reguláciu hormónov odporúčame:


Záver

Vymiznutie prejavov PMS/predmenštruačného syndrómu je snom každej ženy, ktorá pravidelne zažíva jeho nástrahy. Okrem toho, že PMS silno ovplyvňuje výkyvy nálad a môže viesť až k depresiám, často so sebou prináša aj nafúknuté a boľavé prsia či podbruško. Príznaky PMS sú taktiež skúškou partnerských vzťahov, a preto je dôležité vedieť ako si pomôcť výživovými doplnkami na ich zmiernenie. 

Čaro výživových doplnkov je v ovplyvňovaní hormonálnej rovnováhy ženského tela, uvoľnení svalstva aj zvýšení psychickej pohody. Viacero pokladov z prírody vo forme byliniek (vitex jahňací, maca peruánska, pupalka dvojročná), vitamínov (vitamín E a D) a minerálov (horčík) bolo vedecky preukázaných ako vhodní kandidáti na zmiernenie až vymiznutie príznakov predmenštruačného syndrómu. 


Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vedecká pracovníčka v odbore chémia

Zdroje:

  1. https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/premenstrual-syndrome#:~:text=Premenstrual%20syndrome%20(PMS)%20is%20a,bloating%2C%20headaches%2C%20and%20moodiness
  2. https://annals-general-psychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12991-019-0255-1
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premenstrual-syndrome/symptoms-causes/syc-20376780
  4. https://www.nhs.uk/conditions/pre-menstrual-syndrome/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5308513/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4815371/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2675496/
  8. http://dx.doi.org/10.4103/2345-5756.231415
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614596/
  10. https://helloclue.com/articles/sex/does-birth-control-help-with-pms-or-pmdd-or-make-it-worse