Steatóza pečene – čo je to, aké sú príznaky a ako jej predchádzať?

Steatóza pečene – čo je to, aké sú príznaky a ako jej predchádzať?

Mnohí ľudia sa počas svojho života stretnú s pojmom steatóza pečene, málokto však už pozná jej reálne nebezpečenstvá. Pritom by sa tejto diagnóze dalo vyhnúť. Steatóza pečene totiž nastáva predovšetkým následkom zlej životosprávy. Šírením povedomia o tejto diagnóze môžeme ľudí motivovať k prevencii. Preto vznikol tento článok, v ktorom sa dozviete, čo to steatóza pečene vlastne je, ako vzniká a čo robiť, aby sme sa jej počas života úspešne vyhli.

Pečeň je pre naše telo ako čistička. Jej úlohou je starať sa o detoxikáciu tela od toxínov. V prípade, že zlyhá pečeň, dostávame sa do ohrozenia života. Preto je nesmierne dôležité uvedomiť si jej význam a chrániť ju pred ochoreniami pečene.


Čo je to steatóza pečene

Steatóza pečene je medicínsky termín, ktorý popisuje nadmerné hromadenie tuku v pečeni. Známejší pre bežných ľudí je pojem stukovatenie pečene. V pečeni je za normálnych okolností prirodzene malé množstvo tuku. Problém nastáva, keď toto množstvo prekročí hranicu 5 % z celkového počtu buniek pečene.

Poznáme dva typy steatózy pečene:

  • Alkoholová steatóza pečene – spojená s nadmernou konzumáciou alkoholu, pri ktorej už pečeň nedokáže obnovovať bunky poškodené alkoholom.
  • Nealkoholová steatóza pečene – spôsobujú ju iné príčiny, než je nadmerná konzumácia alkoholu. Odborníci ju po novom zvyknú označovať aj ako steatotické ochorenie spôsobené metabolickou dysfunkciou.

Pacient môže mať obe tieto formy steatózy pečene súčasne.


Prečo môže byť steatóza pečene vážnym problémom

Steatóza pečene môže byť samostatnou diagnózou, alebo len jednou z fáz, ktoré sprevádzajú iné ochorenia pečene. Za normálnych okolností steatóza pečene nespôsobuje zhoršenie jej funkcie. Tento stav, ak ho človek nerieši, však môže postupne viesť k vážnejším diagnózam.

  1. Hepatitída, teda zápal pečene, sa môže vyvinúť nielen následkom vírusu, ale aj ako dôsledok dlhodobej steatózy. Vtedy sa nazýva steatohepatitída.
  2. Fibróza pečene. Keď stukovatenie pečene spôsobí jej zápal, dochádza k postupnému zjazveniu a tuhnutiu pečene, teda k fibróze.
  3. Cirhóza pečene. Pečeň s rozsiahlym zjazvením je už vo fáze cirhózy. Neliečená cirhóza môže viesť k zlyhaniu pečene, alebo rakovine pečene. Až okolo 90 % pacientov s najčastejším typom rakoviny pečene, hepatocelulárnym karcinómom, má súčasne cirhózu pečene.


Prečo vzniká steatóza pečene

Stukovatená pečeň sa môže tvoriť následkom nadmerného užívania alkoholu, ale vyskytuje sa aj u ľudí, ktorí alkohol vôbec nepijú. Príčiny nealkoholovej steatózy pečene vedci stále skúmajú, ale doterajšie poznatky naznačujú, že majú na ne vplyv takzvané kardiometabolické, ale aj iné rizikové faktory. 

Patrí medzi ne:

  • obezita,
  • vysoký krvný tlak,
  • diabetes 2. typu,
  • vysoká hladina cholesterolu a triglyceridov v krvi,
  • konzumácia priveľkého množstva rafinovaného cukru v strave,
  • genetické predpoklady,
  • stav črevného mikrobiómu – podľa najnovšíchštúdií sa črevné baktérie ľudí s nealkoholovou steatózou pečene líšia od mikrobiómu zdravých jedincov, avšak výskum v tejto oblasti ešte pokračuje.

Veľmi všeobecne môžeme povedať, že nealkoholová steatóza pečene môže byť následkom zlého životného štýlu, ale súvisieť môže aj s inými diagnózami a dedičnosťou.


Slováci sú na tom s pečeňou neslávne

Výskyt ochorení pečene stúpa celosvetovo, na Slovensku trpí chronickými ochoreniami pečene zhruba štvrtina populácie, pričom sme v štúdii časopisu Lancet v roku 2020 získali neslávne prvé miesto vo výskyte cirhózy. Ochorenie pečene je zároveň u nás najčastejšou príčinou smrti.

Počas projektu bezplatného preventívneho skríningu pečene sa ukázalo, že asi 40 % testovaných Slovákov malo stukovatenú pečeň bez akýchkoľvek príznakov.


Aké má steatóza pečene príznaky

Stukovatenie pečene patrí medzi „tiché“ diagnózy, ktoré môžete mať celé roky a nepociťovať pri nich žiadne ťažkosti. To je aj najväčšie riziko steatózy. Ak sa už príznaky objavia (väčšinou v pokročilejšom štádiu), môžete pozorovať:

  • bolesť v pravej hornej oblasti brucha,
  • únavu a slabosť,
  • chudnutie,
  • opuch brucha či nôh,
  • žltnutie pokožky a očných bielkov.


Ako zistím, či mám stukovatenú pečeň?

Keďže steatóza pečene nemusí mať žiadne príznaky, jedinou možnosťou, ako si stav pečene overiť, sú pravidelné prehliadky u lekára. Štandardný krvný rozbor obyčajne preukáže vysoké hladiny pečeňových enzýmov, ktoré sú príznakom ochorenia pečene. Lekár potom sleduje ďalšie príznaky stukovatenia pečene a môže si pečeň prezrieť pomocou ultrazvuku.

Ďalšou metódou na zistenie steatózy môže byť biopsia, teda odber a rozbor vzorky z pečene.

Takže aj keď vás nič nebolí a cítite sa zdraví, pravidelné preventívne prehliadky by mali byť samozrejmosťou, aby ste steatózu pečene včas identifikovali.


Steatóza pečene – prevencia a liečba

Čím skôr sa podarí zachytiť steatózu pečene, tým väčšia je šanca sa z nej úplne vyliečiť. Aj keď máte cirhózu pečene v počiatočnom štádiu následkom stukovatenia, môžete jej rozvoj zastaviť a ochrániť si pečeň pred ďalším poškodením. V niektorých prípadoch môžete dokonca vďaka dodržiavaniu pravidiel liečby zvrátiť poškodenie pečene.

Základom liečby aj prevencie je zmena životného štýlu. Tá zahŕňa:

  • Vyškrtnutie nezdravých jedál zo stravy. Za nezdravé považujeme potraviny s vysokým obsahom rafinovaného cukru, s vysokým obsahom transmastných kyselín (vyprážané jedlá) a celkovo obmedzenie priemyselne spracovaných potravín.
  • Obohatenie jedálnička o zeleninu a ovocie, o základné potraviny s vysokým obsahom vlákniny, celozrnné verzie obilnín a zdravšie alternatívy rafinovaného cukru (ako je napríklad D-glukóza na dodanie okamžitej energie mozgu).
  • Zaradenie každodenného pohybu do života – na začiatok stačí obmedziť jazdu autom a namiesto toho chodiť viac peši, prípadne sa začnite aktívnejšie venovať obľúbeným športom a fyzickým aktivitám.
  • Tieto opatrenia by mali postupne viesť k úbytku na váhe, najmä u obéznych ľudí.
  • Vylúčenie konzumácie alkoholu a návykových látok, ako aj fajčenia.
  • Správny pitný režim – mali by ste vypiť denne aspoň 1,5 až 2 litre nesladených nápojov, ako je čistá voda, bylinkové čaje, prípadne minerálna voda.

Lekár môže pacientovi predpísať aj lieky a odporučiť výživové doplnky, ale bez zmeny životného štýlu je ťažké bojovať so steatózou pečene. 


Výživové doplnky na pečeň

Na podporu pečene existujú viaceré doplnky vo forme tabliet či kapsúl, napríklad aminokyselina lecitín, ktorá je zdrojom cholínu a inozitolu, L-metionín, N-acetylcysteín ako derivát aminokyseliny L-cysteín a prekurzor pri tvorbe glutatiónu, prípadne esenciálne fosfolipidy. Všetky tieto zložky nájdete aj v ponuke prípravkov na pečeň na našom e-shope. Váš lekár vám môže poradiť aj najlepšie bylinky na pečeň, ktoré môžu mať podpornú funkciu aj pri najrôznejších diagnózach a ochoreniach pečene.

Pomerne známe sú prípravky s obsahom pestreca mariánskeho alebo výťažkov z artičoky. V doterajšíchštúdiách bol zaznamenaný ich potenciál pozitívneho pôsobenia na pečeň. Pestrec mariánsky môžete nájsť aj vo forme čaju, bežne sa však vyskytuje v tabletkovej forme. 

Z našej ponuky môžete siahnuť po jednozložkových prípravkoch, ako je napríklad Viridian Milk thistle, alebo kombináciách viacerých zložiek, ako je Naturtreu Ostropestrec komplex pre pečeň. Ten obsahuje extrakt z pestreca, púpavy aj artičoky. 

Skúsiť môžete aj bylinné tinktúry, superfoods a kvapky na pečeň. Sila bylín od Naturtreu sú horké bylinkové kvapky bez obsahu alkoholu s vysokou biologickou dostupnosťou na podporu trávenia a činnosti pečene a žlčníka. Podpora normálnej funkcie pečene patrí aj medzi benefity niektorých superpotravín, ako sú chlorella a spirulina, ktoré nájdete v našej ponuke vo forme kapsúl či tabletiek.


Záver

Aj keď sa cítite zdravý ako buk, vaša pečeň môže trpieť tichým a nenápadným ochorením – steatózou pečene. Tá niekedy nemá žiadne príznaky a odhaliť ju môže len krvný test alebo ultrazvuk. Preto je dôležité absolvovať pravidelné preventívne prehliadky, v rámci ktorých všeobecný lekár preskúma i stav vašej pečene.

Stukovatenie pečene môže byť následok nadmerného pitia alkoholu, ale aj nezdravej stravy s vysokým obsahom cukru, obezity, nedostatku pohybu či ďalších rizikových faktorov. Zabrániť rozvoju steatózy môžete najmä prechodom na zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa zdravšiu stravu s obsahom superpotravín, každodenný pohyb, zhodenie nadbytočných kíl a vylúčenie alkoholu, rafinovaných cukrov a nezdravých tukov z jedálnička.


Redakcia Vegmart

Zdroje:

  1. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15831-fatty-liver-disease
  2. https://www.healthline.com/health/nonalcoholic-fatty-liver-disease
  3. https://www.niddk.nih.gov/health-information/liver-disease/nafld-nash
  4. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22437-non-alcoholic-fatty-liver-disease
  5. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21709-hepatocellular-carcinoma-hcc
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10629746/
  7. https://www.mdpi.com/1422-0067/25/3/1807
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8945462/
  9. https://mediweb.hnonline.sk/zdn/meditalk/11485267-pocet-ochoreni-pecene-na-slovensku-dramaticky-stupa-nova-metoda-ich-dokaze-odhalit-skor
  10. https://www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(19)30349-8/fulltext
  11. https://spravy.rtvs.sk/2024/01/na-cirhozu-pecene-zomiera-najviac-dospelych-slovakov-organ-vsak-zlyhava-aj-pri-mladsich-pacientoch/
  12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26310198/
  13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3098397/