Účinky inozitolu – viac než len podpora pre športovcov či ženy s PCOS

Účinky inozitolu – viac než len podpora pre športovcov či ženy s PCOS

Počuli ste už o inozitole? Pseudovitamín B8, ktorý podlieha v súčasnosti veľkému záujmu vedcov pre svoje potencionálne účinky v oblasti liečby polycystických vaječníkov, psychických problémov či ako podpora vytrvalostných športovcov. Poďte sa s inozitolom zoznámiť bližšie.


Čo je to inozitol a na čo je dobrý?

Inozitol je cukrový alkohol, ktorý sa vyskytuje v telesných tkanivách. Spolu s cholínom sú súčasťou lecitínu.

Je súčasťou nášho srdca, svalov, kostí, mozgových buniek aj pohlavných orgánov. Najväčšie zastúpenie nájdeme v mozgu. Podieľa sa na správnej funkcii pečene, látkovej výmene homocysteínu a lipidov. Pomáha telu tiež kontrolovať, ktoré látky sa dostanú dovnútra a mimo buniek a má silné antioxidačné účinky.

Inozitol je skúmaný aj pre svoj možný pozitívny vplyv na mentálne zdravie, správnu funkciu srdcovo-cievnej sústavy a zdravie ženských reprodukčných orgánov . Možno ste na inozitol narazili aj v spojitosti s možným pozitívnym vplyvom pri ochorení polycystických vaječníkov (PCOS) alebo endometriózy.


Aké formy inozitolu existujú?

Inozitol sa vyskytuje v mnohých formách, z ktorých sa v doplnkoch pre zdravotné účinky najčastejšie používa forma myo-inozitol, pretože je najstabilnejší.

Využívajú sa aj ďalšie typy ako D-chiro-inositol a inositol-hexafosfát, každý z nich má svoje špecifiká, ktoré si stručne predstavíme:

  • Myo-inozitol ‒ ide o najbežnejšiu formu inozitolu, ktorá je zložkou B-komplexu a podieľa sa na metabolizme sacharidov a tukov, podieľa sa na regulácii glukózy v krvi a má pozitívny vplyv na reprodukčné zdravie, a to najmä u žien s endometriózou a polycystickými vaječníkmi (PCOS).
  • D-chiro-inozitol ‒ druhá najbežnejšia forma inozitolu, ktorá sa tiež podieľa na zdraví reprodukčných orgánov u žien a pomáha telu s metabolizmom glukózy.
  • Inozitol-hexafosfát – patrí medzi silné antioxidanty, ktoré môžu ochraňovať telo pred kardiovaskulárnymi chorobami, jeho užívanie by mohlo mať vplyv aj na zníženie cholesterolu v krvi a krvného tlaku a tiež na ochranu ciev pred aterosklerózou.

Ďalšie formy ako L-chiro-inozitol, muco-inozitol, scyllo-inozitol a neo-inozitol a ich vplyv na ľudské zdravie ešte nie sú tak podrobne preskúmané.


5 hlavných účinkov inozitolu

V spojitosti s inozitolom sa diskutuje o týchto piatich možných zdravotných účinkoch. Upozorňujeme, že účinky sú stále súčasťou vedeckých výskumov.


1. Polycystické vaječníky a endometrióza

Vedecké štúdie zistili, že užívanie 2 – 4 gramov inozitolu denne môže viesť k zlepšeniu funkcie vaječníkov, menštruačného cyklu a plodnosti u žien, ktoré trpia syndrómom polycystických ovárií. Vedci sa domnievajú, že jednou z príčin, ktorá stojí za zníženou plodnosťou pri PCOS je problém s citlivosťou na inzulín, ktorého reguláciu vie inozitol pozitívne ovplyvňovať.


2. Mentálne zdravie

Inozitol je zodpovedný za správny prenos neurotransmiterov v mozgu. Medzi dôležité neurotransmitery patrí aj serotonín, tzv. hormón dobrej nálady, a preto je inozitol stredobodom záujmu výskumov, ktoré sa snažia prísť na to, či jeho pravidelný príjem môže pozitívne ovplyvniť psychické ochorenia ako sú úzkosť, depresia, obsedantno-kompulzívna porucha či posttraumatická stresová porucha.

Niektoré výskumy preukázali pozitívny prínos inozitolu na zníženie frekvencie psychických záchvatov pri užívaní 18 g denne, ale stále sú potrebné ďalšie výskumy, aby sa tieto tvrdenia dali považovať za platné.


3. Kardiovaskulárne zdravie

Dostatočný príjem inozitolu má vplyv nielen na hladinu krvného cukru, ale podporuje aj normálne hodnoty krvného tlaku a cholesterolu, čo ho radí k prostriedkom podporujúcim zdravie srdca a ciev.


4. Znižovanie hladiny cukru v krvi

Inzulín je hormón, ktorý je potrebný pre správnu hladinu krvného cukru. Inozitol bol skúmaný pre svoj potenciál zlepšovať citlivosť tela na inzulín. Výskum preukázal, že užívanie 4 g inozitolu denne má pozitívny vplyv nielen na hladinu krvného cukru, ale taktiež na krvný tlak a cholesterol. Pokiaľ sa inozitol užíva počas tehotenstva, dochádza k výraznému zníženiu výskytu tehotenskej cukrovky.


5. Pozitívny vplyv na športové výkony

Inozitol zvyšuje citlivosť tkanív na inzulín a tak prispieva k nárastu svalovej hmoty a zvýšeniu vytrvalosti počas športových výkonov. Zvyšuje tiež vstrebávanie kreatínu. Inozitol sa tiež používa ako zdroj energie v momente, keď je v krvi nedostatok glukózy, čo ocenia najmä vytrvalostní športovci.


Koľko inozitolu potrebujeme denne?

Odporúčané dávkovanie inozitolu sa líši v závislosti od toho, na aký účel ho chceme užívať. Najčastejšie sa odporúča dávka okolo 4 – 5 g inozitolu denne. V prípade konkrétnych ťažkostí sa môže bezpečne podávať aj dávka okolo 18 g.


V akých potravinách sa inozitol nachádza?

Inozitol nájdeme v pomerne širokej škále potravín – v živočíšnych aj rastlinných. Z tých rastlinných sú to obilniny, strukoviny, semienka a ovocie.

Ak váhate, aké potraviny zaradiť kvôli bezpečnému príjmu inozitolu, konzumujte čo najčastejšie fazuľu, hrášok, kapustu, banány, melóny, pšeničné otruby, hnedú ryžu, quinou, ovsené vločky, klíčky, mandle, vlašské orechy, para orechy a ďalšie.

Nezabúdajte na to, že strava bohatá nielen na inozitol by mala byť čo najviac prirodzená, celistvá s minimom vysoko priemyselne spracovaných potravín. K stratám inozitolu dochádza aj počas tepelnej úpravy. V praxi to znamená toľko, že si namiesto kúpeného fazuľového spracovaného burgeru uvaríte fazuľu doma a placku do hamburgera si urobíte domácu. Namiesto bieleho pšeničného rožku si upečiete pečivo z kvásku a čerstvo mletej celozrnnej múky a tak ďalej.

Vstrebateľnosť inozitolu zhoršuje kyselina fytová, ktorá sa nachádza v strukovinách, obilninách a orechoch či semienkach. Vstrebanie zlepšíme tým, že budeme tieto potraviny vopred máčať, fermentovať a prípadne aj klíčiť.

Pokiaľ prijímate inozitol výlučne z potravy je takmer nemožné sa ním predávkovať.


Kombinácia inozitolu s inými živinami

Inozitol je súčasťou B-komplexu a má vplyv na ďalšie živiny, z tých najdôležitejších môžeme menovať biotín (B7), niacín (B3), pyridoxín (B6), cholín, chróm a horčík.


Ako spoznať nedostatok inozitolu?

Nedostatok inozitolu sa môže vyskytnúť aj pri nadmernej konzumácii alkoholu, kofeínu či pri užívaní niektorých liekov.

Ak v tele inozitol chýba, môže dochádzať k nárastu hladiny cholesterolu, môže sa objaviť ateroskleróza, zápcha, rôzne zápaly kože a dochádza k vypadávaniu vlasov.


Výživové doplnky s inozitolom

Inozitol môžete nájsť v čistej podobe alebo ako súčasť multivitamínových zmesí, najmä B-komplexov.

U nás v e-shope nájdete oboje – čistú formu, ale aj zmesi, ktoré sú zamerané podľa pôsobnosti na ženy a plodnosť, pre športovcov, psychické zdravie, zdravú pečeň či ako súčasť produktov na podporu celkového zdravia. Záleží len na vás, čo hľadáte.

Čo sa týka foriem doplnkov s inozitolom, tak najčastejšie sa stretnete s tabletami či kapsulami, ale niektoré zmesi sú aj v tekutej či práškovej podobe. Medzi formami nie je výraznejší rozdiel a záleží skôr na tom, čo preferujete a je vám príjemnejšie na užívanie.

Práškové aj tekuté verzie sa dajú ľahko primiešať do smoothie, kaší či rastlinných alternatív jogurtov. Naopak tablety a kapsule nám zaručia istejší spôsob užívania dennej dávky.


Pre koho je dopĺňanie inozitolu prínosom a kto by si mal dať naopak pozor?

Navýšenie príjmu inozitolu môže mať pozitívny prínos pre ženy s problematickým menštruačným cyklom alebo polycystickými vaječníkmi, ďalej pre športovcov, ľudí v strese, diabetikov alebo naopak pre tých, čo chcú preventívne urobiť maximum preto, aby sa diabetu vyhli. Ďalej pre všetkých, ktorých sužuje vysoký cholesterol, krvný tlak alebo tých, čo majú oslabenú pečeň.

Prijímať inozitol v podobe výživových doplnkov sa naopak neodporúča ľuďom, ktorí užívajú lieky na psychické ochorenia alebo trpia hypoglykémiou.

Za nás môžeme zdôrazniť len toľko, že pokiaľ užívate dlhodobo akékoľvek lieky, je dobré vhodnosť užívania inozitolu konzultovať s lekárom alebo odborníkom.


Aké vedľajšie účinky má inozitol?

Inozitol je považovaný za bezpečný prípravok. Rovnako ako pri akomkoľvek inom výživovom doplnku, tak aj tu platí, že u citlivých jedincov môže vyvolávať jeho umelé doplňovanie nevoľnosť, plynatosť, bolesť žalúdka, podráždenosť a môže negatívne ovplyvňovať účinnosť užívaných liekov. Nežiaduce účinky sa ale takmer vždy vyskytli len vtedy, keď bolo prijímané väčšie množstvo inozitolu. Pokiaľ sa teda človek bude riadiť odporúčaným dávkovaním, malo by sa riziko výskytu nežiaducich účinkov zredukovať na minimum.

Ako u takmer všetkých výživových doplnkoch sa užívanie inozitolu neodporúča tehotným a kojacim ženám a deťom do troch rokov pre nedostatok výskumov, ktoré by potvrdzovali bezpečnosť u týchto vekových skupín.

Pokiaľ teda chcete dopĺňať inozitol deťom alebo ste tehotná či kojíte, siahnite najskôr po potravinách bohatých na inozitol alebo voľte priamo doplnky, ktoré sú pre tieto skupiny vhodné a bezpečné, napr. ako pre tehotné a dojčiace je produkt Pregnancy essentials. V prípade pochybností sa poraďte o vhodnosti užívania prípravku s lekárom.


Záver

Inozitol sa v posledných rokoch teší veľkému záujmu vedcov, pretože má veľký potenciál pomáhať nám s liečbou civilizačných ochorení. Pestrá celistvá strava obsahuje nielen dostatok inozitolu, ale aj iných potrebných živín a je tou najlepšou prevenciou. Bohužiaľ aj napriek snahe jesť lepšie nám súčasný zrýchlený životný štýl uberá silu a nie je tak hanbou siahnuť po kvalitných výživových doplnkoch a pomôcť nášmu telu v čase, keď je oslabené.


Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22823904/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15206484/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11386498/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8780431/
  5. https://www.healthline.com/nutrition/improve-insulin-sensitivity
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20811299/
  7. https://www.healthline.com/nutrition/inositol-benefits
  8. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-inositol
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5409663