Ktorá kyselina listová je najlepšia na trhu? + porovnanie produktov

Ktorá kyselina listová je najlepšia na trhu? + porovnanie produktov

Vitamín B9 - kyselina listová - je vo vode rozpustný, syntetický vitamín, ktorý je naším telom premieňaný na aktívny folát. Potrebujete doplniť kyselinu listovú a hľadáte najlepší doplnok? V tejto recenzii vám prezradíme, ako si správne vybrať.


Prečo je kyselina listová taká dôležitá a na čo slúži?

Kyselina listová je nevyhnutná pre zdravý vývoj dieťaťa počas tehotenstva, slúži ako prevencia vývojových vád, je potrebná pre správnu tvorbu červených krviniek, zdravé srdce a cievnu sústavu, ako aj zdravý vývoj pohlavných orgánov, ako prevencia predčasného šedivenia a vypadávania vlasov.

Potrebujeme dennú dávku 400 mcg, pri plánovaní otehotnenia a počas prvých 5 mesiacov tehotenstva sa dávka zvyšuje až na 600 mcg

Nedostatkom kyseliny listovej môžu byť ohrození ľudia s ochorením čriev a pečene, alkoholici, vstrebateľnosť znižuje aj užívanie niektorých liekov (antikoncepcia, kortikosteroidy, lieky proti bolesti, proti kŕčom, a pod.)

Mezi príznaky nedostatku vitamínu B9 patrí: 

 • neschopnosť otehotnieť, 
 • nechutenstvo, 
 • zvýšená únava,
 • zlé trávenie,
 • nesústredenosť,
 • afty,
 • necitlivosť končatín,
 • zhoršená imunita,
 • vypadávanie vlasov, a iné.


Ako doplniť kyselinu listovú?

Kyselinu listovú môžete doplniť stravou alebo s pomocou kvalitných výživových doplnkov. Ale pozor, pri strave je vstrebateľnosť len okolo 50% a tepelná úprava ničí až 90% obsiahnutého vitamínu. Najviac vitamínu B9 nájdete v zelenej listovej zelenine, droždí, obilninách, fazuli.

Pri výživových doplnkoch nie je dôležité, či si zvolíte tabletky, kapsuly alebo tekutývariant, podstatná je forma obsiahnutej kyseliny listovej. Najkvalitnejšiu kyselinu listovú hľadajte pod názvom “metylfolát”, ideálne quatrefolic (L-metylfolát). Naopak, vyhýbajte sa produktom, ktoré obsahujú neaktívny folát, pretože 40% populácie vďaka génovej mutácii nemusí vedieť premeniť neaktívnu formu na biologicky využiteľnú verziu. Metylfolát je všeobecne dobre vstrebateľná, aktívna forma.

Pozor si tiež dávajte naďalšie obsiahnuté pridané látky. Lacné produkty sú často nadstavované plnidlami, prostriedkami na zlepšenie chuti, či doplnené látkami zvyšujúcimi trvanlivosť produktu.

Najdostupnejšie sú tabletky, pri kapsulách je potrebné dbať na to, aby boli celulózové, nie želatínové (u nás sa báť nemusíte, naše sú čisto rastlinné). V prípade tekutých foriemodporúčameprodukty v kombinácii s vitamínom B12, ktorý podporuje účinky vitamínu B9.

Pozor! Účinky kyseliny listovej znižujú účinok liekov na onkologické a autoimunitné ochorenia (obsahujúce metotrexát) a niektoré antiepileptiká. V prípade užívania tohto typu liekov sa o užívaní kyseliny listovej poraďte s ošetrujúcim lekárom.

Kyselinu listovú je najvhodnejšie užívať spolu s jedlom.


Ako si vybrať kyselinu listovú počas tehotenstva?

Počas tehotenstva si dajte pozor na to, či je produkt vhodný aj pre tehotné. Niektoré výrobky sú napríklad kombinované s inými vitamínmi a minerálmi v pomere, ktorý nie je počas tehotenstva vhodný (napr. zdroj kyseliny listovej z lucerny a pod.).

Pri výbere je dôležité vedieť, či je naša strava dostatočne výživná a chceme preto užívať len čistú kyselinu listovú (odporúčame tekutý variant  MONO kvapky), alebo chceme komplexnejší multivitamín pre tehotné.  My osobne dávame prednosť tomuto variantu, predovšetkým vtedy, ak ženy majú tehotenské nevoľnosti a nemôžu jesť dostatočne pestrú a kvalitnú stravu. Môžete vyskúšať napríklad produkt Cytoplan Pregna-Plan, ktorý obsahuje aktívny metylfolát, spolu s problematickým vitamínom D, vápnikom, vitamínom K2 a ďalšími.

Pre váš jednoduchší výber nájdete nižšie porovnanie rôznych, nami ponúkaných produktov, ktoré obsahujú kyselinu listovú. 


Porovnanie produktov - kyselina listová

Predovšetkým chceme zdôrazniť, že všetky produkty v našom e-shope pre vás vyberáme s dôrazom na kvalitu a sami ich testujeme. Pri výbere kyseliny listovej môžete použiťvyhľadávač, v ktorom máte rozdelenie podľa toho, pre koho kyselinu listovú potrebujete – či pre dieťa, pre tehotnú ženu, pre muža, čo vám uľahčí hľadanie.

Teraz sa už poďme pozrieť na samotné ponúkané produkty, ktoré sme pre vás vzájomne porovnali tak, aby ste našli ideálny doplnok práve pre vás.


Cytoplan Methylfolate - Kyselina listová v bioaktívnej forme, 60 kapsúl

Bioaktívna forma kyseliny listovej v celulózových kapsuliach, v dávke na 2 mesiace.

1 kapsula obsahuje 400 mcg kyseliny listovej vo forme L-metylfolátu.

Kapsula obsahuje zdroj kyseliny listovej z lucerny siatej (75 mg), obsahuje tiež maltodextrín a kyselinu stearovú.

Je to veľmi kvalitný produkt s výbornou vstrebateľnosťou a skvelým pomerom cena/kvalita. Produkt je vhodný aj pre tehotné ženy.

1 denná dávka (1 kapsula) = 0,42

Viac o produkte


Methyl faktory - B1 + Betain + B2 + B6 + Kyselina listová (L-Methylfolát) + Vitamín B12 a Zinok, 60 kapsúl 

Bioaktívna forma kyseliny listovej v celulózových kapsuliach, v dávke na 2 mesiace.

1 kapsula obsahuje 800 mcg kyseliny listovej vo forme L-metylfolátu. Kyselina listová je doplnená o vitamín B1, B2, B5, B12, zinok a betain. Kapsuly obsahujú maltodextrín a kyselinu stearovú.

Skvelá kombinácia pre ľudí, ktorí často trpia únavou, majú oslabenú imunitu, sú v strese a trápia ich problémy s ním spojené. Táto zmes tiež nie je vhodná na užívanie počas tehotenstva.

1 denná dávka (1 kapsula) = 0,23 €

Viac o produkte


SinoPlaSan MONO kvapky - tekutá kyselina listová (5-metyltetrahydrofolát) 400 µg, 50 ml

Kyselina listová v tekutej forme vo výnimočnej čistote99,9 %, v dávke na 6 mesiacov.

Vitamín B9 sa v produkte nachádza v bioaktívnej forme L-metylfolátu.

Denná dávka 400 mg je obsiahnutá v 4 kvapkách.

Produkt je ideálnou kombináciou pre tých, ktorí chcú čistú kyselinu listovú, je vhodný aj pre tehotné ženy.

1 denná dávka (4 kapky) = 0,07 €

Viac o produkteVeganicity Kyselina listová 400 μg, tabletky 90ks

Kyselina listová vo forme tabletiek a v dávke na 3 mesiace.

1 tabletka obsahuje vitamín B9 vo forme folacínu, v množstve 400 mcg, ktorý je doplnený fosforečnanom vápenatým, akáciou, kyselinou stearovou, stearátom horečnatým a mikrokryštalickou celulózou.

Je to najlacnejší produkt kyseliny listovej v našej ponuke. Je vhodný aj pre tehotné. Nevýhodou je, že 40 % populácie nemusí vedieť folát z produktu premeniť na aktívnu formu.

1 denná dávka (1 tabletka) = 0,05 €

Viac o produkteBioCare - FolGuard, Tekutý vitamín B12 metylkobalamin + metylfolát (vitamín B9) kvapky, 15 ml

Kyselina listová v tekutom stave, v dávke na 4 mesiace.

1 denná dávka (4 kvapky) obsahuje okrem 400 mcg kyseliny listovej v bioaktívnej forme metylfolátu aj dennú dávku vitamínu B12 vo forme metylkobalamínu, purifikovanú vodu, kyselinu citrónovú a konzervant sorban draselný.

1 denná dávka (4 kvapky) = 0,28 €

Viac o produkte
V nasledujúcej tabuľke je prehľad najdôležitejších údajov o porovnávaných produktoch – počet kusov/objem, zloženie, ako dlho vydrží balenie, cena dennej dávky a či je produkt vhodný pre tehotné ženy:

 

Cytoplan Methyl faktory

Cytoplan Methylfolate 

SinoPlaSan MONO

Veganicity kyselina listová

BioCare Nutrisorb FolGuard

balenie

60 kapsúl

60 kapsúl

50 ml

90 tabletiek

15 ml

obsah

400 mcg L-methylfolátu

800 mcg L-methylfolátu plus vit. skupiny B, zinok, betain

400 mcg 5-metyltetrahydrofolát

400 mcg folacinu

400 mcg metylfolátu plus B12

ako dlho vydrží?

2 mesiace

2 mesiace

6 mesiacov

3 mesiace

4 mesiace

cena dennej dávky

0,23 €

0,42 €

0,07 €

0,05 €

0,28 €

vhodné v tehotenstve

NIE

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Tabuľka: Porovnanie produktov kyseliny listovej


Kyselina listová pre tehotné

Vyššie sme uviedli, že nie každá kyselina listová je vhodná pre tehotné ženy. Ktoré produkty z našej ponuky sú najvhodnejšie? 


Cytoplan Pregna-Plan Multivitamín pre tehotné a dojčiace matky, 60 tabliet

Multivitamín obsahuje dennú dávku kyseliny listovej v tabletkách a dávke na 1 mesiac. Okrem kyseliny listovej vo forme metylfolátu tabletky obsahujú väčšie množstvo vitamínu D, vápnika a vitamínu K2.

Produkt je namiešaný tak, aby pomáhal ženám v tomto náročnom období a kopíroval hormonálne zmeny v tele. Je to vysokokvalitný produkt.

1 denná dávka (2 tabletky) = 0,60

Viac o produkte
Vegetology Pregnancy Care - Vitamíny a minerály pre tehotné a dojčiace ženy, tablety 60 ks

Multivitamín obsahuje dennú dávku kyseliny listovej v tabletkách, v dávke na 2 mesiace.

Tabletky okrem kyseliny listovej obsahujú aj dostatok vitamínu B12, železa a ďalších 18 živín, ktoré sú nevyhnutné pre pohodové a zdravé tehotenstvo.

Produkt je od výrobcu s dlhoročnými skúsenosťami a patrí dlhodobo k najpredávanejším. Patrí k výrobkom so skvelým pomerom cena/kvalita. Môžete si kúpiť aj výhodné trojbalenie.

1 denná dávka (1 tabletka) = 0,33

Viac o produkte


Veganicity Pregnancy Essentials - Vitamíny a minerály pre tehotenstvo, 60 tabliet

Multivitamín obsahuje dennú dávku kyseliny listovej v tabletkách a dávke na 1 – 2 mesiace.

Okrem kyseliny listovej obsahuje ďalších 24 živín nevyhnutných pre matku a jej dieťa, predovšetkým vitamín D3, vápnik, jód, zinok, železo a vitamín K2.

Lacnejšia alternatíva drahších produktov.

1 denná dávka (1 – 2 tabletky) = 0,21€ - 0,42€ 

Viac o produkteV tabuľke nižšie sme spracovali prehľad o vybraných hlavných atribútoch, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere, ak hľadáte kyselinu listovú vhodnú pre tehotné a dojčiace ženy – počet kusov v balení, obsah balenia, na ako dlho vydrží jedno balenie, cena dávky na jeden deň.

 

Cytoplan Pregna-Plan Multivitamin

Vegetology Pregnancy Care

Veganicity Pregnancy Essentials

balenie

60 tabletiek

60 tabletiek

60 tabletiek

obsah

400 mcg metylfolátu, vit. D, vápník, K2 a ďalšie

400 mcg folátu a dalších 20 živín

400 mcg folacinu a dalších 24 živín

ako dlho vydrží?

1 mesiac

2 mesiace

1 - 2 mesiace

cena dennej dávky

0,60 €

0,33 €

0,21 - 0,42 €

vhodné v tehotenstve

ÁNO

ÁNOÁNO

Tabuľka: Porovnanie produktov s obsahom kyseliny listovej pre tehotné a dojčiace ženy


Záver

Kyselina listová je nevyhnutná pre naše zdravie počas celého života. Viac ju potrebujú ženy pred otehotnením, počas tehotenstva, ale podľa výskumov má dostatočný príjem kyseliny listovej priaznivý vplyv aj na kvalitu spermií a zlepšuje problémy s erekciou.

Ak máte dostatočne pestrú stravu, bohatú na surovú listovú zeleninu, strukoviny, obilniny a droždie, dokáže si jej vaše telo vyrobiť dostatok. Keď však strava vyvážená nie je, nebojte sa vyhľadať kvalitný výživový doplnok. V prípade nejasností sa nehanbite poradiť so svojím lekárom, alebo odborníkom na výživu. 


Autor článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie


Zdroje:

 1. https://www.healthline.com/nutrition/folic-acid-vs-folate
 2. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-folate/art-20364625
 3. https://www.verywellfamily.com/best-prenatal-vitamins-4165543
 4. https://www.forbes.com/health/family/best-prenatal-vitamins/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34051538/