Ako sa správne starať o vlasy v lete? (praktický sprievodca)

Ako sa správne starať o vlasy v lete? (praktický sprievodca)

Aby boli naše vlasy silné a zdravé, vyžadujú si našu starostlivosť počas celého roka. Leto má však svoje špecifiká, ktoré môžu na ne vplývať negatívne. Určite ste si všimli, že vlasy v tomto ročnom období akoby strácali vitalitu, sú vysušené, oslabené, vyblednuté, často sa štiepia a lámu... Čo vlasom v letných mesiacoch najviac škodí? Akú starostlivosť vyžadujú a ako ich môžeme ochrániť? Aké kozmetické a výživové produkty nám pri tom pomôžu? Na tieto otázky budeme hľadať odpovede v nasledujúcom článku. Veríme, že v ňom nájdete užitočné rady a tipy pre udržanie krásnych vlasov aj počas horúcich letných dní.


Nástrahy leta pre vlasy

V nasledujúcich riadkoch spoznáte problémy, ktoré v letnom období nepriaznivo vplývajú na kvalitu a zdravie našich vlasov. Je to predovšetkým nepriaznivý vplyv UV žiarenia, pozor si treba dávať aj pri kúpaní. Ak dovolenkujeme pri mori naše vlasy poškodzuje slaná voda, na kúpaliskách je to chlór, ktorý sa pridáva do vody v bazénoch. Povieme si viac aj o tom ako letné počasie ohrozuje pokožku hlavy a prečo je potrebné venovať jej ochrane zvýšenú pozornosť.


Škodlivý vplyv UV žiarenia na vlasy 

Slnečné lúče na nás majú pozitívne aj negatívne účinky. Slnko je pre náš organizmus prirodzeným zdrojom potrebného vitamínu D, dobíja nás pozitívnou energiou, znižuje stres a posilňuje náš imunitný systém. Spôsobuje však aj predčasné starnutie pokožky, má nepriaznivý vplyv na naše oči, extrémne vystavovanie sa slnečnému žiareniu prispieva k vzniku rakoviny kože... 

Nie každý vie, že UVA a UVB lúče prenikajú nielen do našej pokožky ale aj do vlasových vlákien, a tým poškodzujú ich štruktúru. Aj tu platí, že ľudia so svetlou pokožkou a svetlými vlasmi sú na slnečné žiarenie oveľa citlivejší, ako ľudia s tmavými vlasmi a tmavou pokožkou. UV žiarenie preukázateľne mení kvalitu našich vlasov. Zvýšená lámavosť, dehydratácia a štiepenie môžu následne spôsobiť ich vypadávanie. Aj keď slnko nemá na vlasy až taký závažný vplyv ako na našu pokožku, mali by sme im v lete venovať náležitú pozornosť.


Vlasom v lete škodí aj chlór a slaná voda 

Leto je čas dovoleniek a prázdnin, ktoré často trávime pri mori alebo na kúpaliskách. Morská slaná voda sama o sebe vlasom neškodí, no v kombinácii so slnečnými lúčmi je pre vlasy a vlasovú pokožku veľkou záťažou. Vlasy sú dehydrované a často sa lámu. Pred kúpaním v mori ich preto ošetríme kvalitným ochranným sprejom

Chlór, ktorému sú naše vlasy vystavené pri návšteve kúpaliska im škodí ešte viac. Zbavuje pokožku a vlasy prirodzeného ochranného kožného mazu a narúša štruktúru vlasov. Vlasy na takéto oslabenie často reagujú zvýšeným vypadávaním. Preto vždy po kúpaní musíme chlór a soľ z vlasov dôkladne vymyť čistou vodou. Pri častejšom kúpaní môžeme na ochranu použiť kúpaciu čiapku. Tá nás ochráni aj pred UV žiarením, ktoré je ešte znásobované odrazom od vodnej hladiny. Pred soľou a chlórom vlasy ochránime tak, že pred kúpaním použijeme vlasový olej.


Pozor na pokožku hlavy 

Ak hovoríme o starostlivosti o vlasy, nemôžeme zabúdať ani na vlasovú pokožku. Ak nebude zdravá, nebudú zdravé ani vlasy. Je to citlivá časť nášho tela, ktorá je v lete náchylná k spáleniu a poškodeniu. Preto ju musíme chrániť tak, ako ostatné časti kože – musí byť čistá, hydratovaná a chránená pred vplyvom UV žiarenia. Práve UV žiarenie môže aj na pokožke hlavy spôsobiť vážne dermatologické problémy. Najlepšou ochranou je vhodná pokrývka hlavy. S odkrytou hlavou by sme nemali byť na slnku v čase medzi 10. a 15. hodinou a mali by sme sa zdržiavať prevažne v tieni.


Ako na starostlivosť o vlasy v letnom období

Aby sme znížili riziko poškodenia vlasov a vlasovej pokožky počas letných dní, musíme používať na ich ošetrenie vhodné kozmetické prípravky. Dôležitá je dôsledná hydratácia aj dostatočný prísun vitamínov a minerálov. Starostlivosť o vlasy v tomto období určite ľahko zvládnete s našimi praktickými radami.


Vlasová kozmetika s ochranným faktorom 

Slnko, slaná morská voda či bazény s chlórovanou vodou spôsobujú, že vlasy sú vysušené, oslabené, majú poškodené a rozdvojené končeky, často sa lámu a strácajú lesk a elasticitu. Preto je v tomto období dôležité používať vhodné kozmetické prípravky, ktoré ich ošetria, vyživia a poskytnú im dostatočnú ochranu. Špeciálna starostlivosť s UV ochranným faktorom chráni pred poškodením, pričom platí – čím vyšší SPF (sun protection factor), tým vyššia ochrana. Dnes už máme na trhu širokú ponuku kozmetických výrobkov, ktoré dokážu pred slnečnými lúčmi ochrániť aj vlasy a vlasovú pokožku. Účinne ich ochránia spreje s vysokým SPF, masky na vlasy, oleje, šampóny a kondicionéry s UV ochranou.

Ak sa pohybujeme na slnku bez pokrývky hlavy je vhodné nezakryté časti vlasovej pokožky chrániť opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom. Čím vyšší ochranný faktor, tým lepšie. Zvlášť vhodné je to u ľudí s riedkymi vlasmi. Pokožku hlavy chránime tiež kvalitnými kozmetickými prípravkami. Používame výživné a hydratačné prípravky s ochrannými UV filtrami. Vhodné sú vlasové ochranné spreje, vlasové masky a olejové zábaly, ktoré súčasne ošetria aj našu pokožku. Vhodné sú tiež po pobyte na slnku vlasové prípravky s obsahom aloe vera.


Nepodceňujte hydratáciu 

Slnkom vysušené vlasy vyžadujú ošetrenie prípravkami, ktoré im poskytnú potrebnú hydratáciu. Po kúpaní v mori alebo v bazéne na umytie použijeme jemný prírodný čistiaci šampón a kvalitný kondicionér. Vhodné sú prípravky s obsahom keratínu. Po umytí odporúčame poskytnúť aj hydratačnú starostlivosť navyše, a to aplikáciou účinnej hydratačnej masky či zábalom s regeneračným vlasovým olejom. Ak je to možné, vyhýbame sa ďalšej tepelnej úprave vlasov. Snažíme sa obmedziť používanie kuliem, fénov a žehličiek, ktoré môžu už aj tak oslabené vlasy ešte viac vysušiť a poškodiť. V lete je najrozumnejšie sušiť vlasy voľne, na vzduchu. Ak sa rozhodneme pre tepelnú úpravu účesu, vždy by sme predtým mali použiť kozmetické prípravky určené na ochranu vlasov pred teplom.


Vyskúšajte prírodnú vlasovú kozmetiku 

Prírodná kozmetika zaťažuje vlasy menej ako kozmetika obsahujúca pridané chemické látky. Obsahuje čisto prírodné rastlinné ingrediencie (bylinkové extrakty, rastlinné oleje, prírodné esencie...), ktoré naše vlasy a pokožku ošetria veľmi šetrným spôsobom. Prírodné prípravky na vlasy sú veľmi vhodné pre citlivú pokožku, jemné a poškodené vlasy. Prírodné šampóny v tekutej aj tuhej forme nezaťažia vlasy syntetickými látkami a poskytnú im potrebnú hydratáciu a výživu. Prírodné kondicionéry zlepšia kvalitu vlasov aj pokožky hlavy a uľahčia ich rozčesávanie. 

Pri kúpe prírodnej vlasovej kozmetiky dbajte na jej kvalitu. Nie je však pravidlom, že všetka kvalitná prírodná a Bio kozmetika musí byť aj certifikovaná. Často si výrobcovia tak potrpia na kvalitu svojich výrobkov, že certifikáty vlastne nepotrebujú. Takže netreba nasilu vyhľadávať len „certifikované, eko, Bio a 100% natural“ produkty. Platí, že nakupovať treba s rozumom.


Pomôžu aj vitamíny a minerály 

Kvalitu a zdravie vlasov ovplyvňuje celkový stav nášho organizmu. Ak dbáme o svoje zdravie počas celého roka, odzrkadlí sa to aj na kvalite našich vlasov. Aj keď je v lete naša strava pestrejšia ako v zimnom období, nie vždy nám zabezpečí dostatočný prísun potrebných vitamínov a minerálov. Vtedy je potrebné doplniť ich formou vhodných výživových doplnkov. V letnom období si vyberáme produkty, ktoré majú priaznivý vplyv nielen na zdravie a vitalitu pokožky, ale posilnia aj naše vlasy (napr. výživný komplex od CytoProtect - vitamíny a minerály na vlasy, nechty, pleť alebo Naturtreu Komplex pre krásne vlasy, nechty a pokožku). 

Medzi vitamíny a minerály, ktoré našim vlasom a vlasovej pokožke poskytujú potrebnú výživu patria – vitamín A, C, B, D, E, zinok, železo, selén, vápnik, draslík, fosfor, meď a ďalšie. 

  • Vitamín C je univerzálny antioxidant, ktorý naše telo a vlasy účinne chráni, okrem iného, aj pred nepriaznivými účinkami UV žiarenia. Pre zdravé vlasy majú veľký význam. 
  • vitamíny skupiny B, napr. biotín (B7) podporuje rast vlasov aj ich celkové zdravie, rovnako ako selén a zinok
  • Vitamín E pomáha pri obnove vlasového tkaniva. 
  • D vitamín stimuluje rast vlasov a zlepšuje ich celkový stav. Ako sme už spomenuli, všetky tieto vitamíny a minerály priaznivo ovplyvňujú nielen kvalitu vlasov, ale priaznivo vplývajú aj na naše nechty a pokožku celého tela.

Zopár rád navyše

Aby bola starostlivosť o vlasy v letnom období účinná a aby sme sa vyhli nepríjemným nástrahám, ktoré s letom súvisia, ponúkame vám ešte zopár dobrých rád na záver.


Zakrývajte si hlavu 

Najlepšou ochranou vlasov a pokožky hlavy v letnom období je nosenie šatky, klobúka alebo šiltovky. Klobúk či šiltovka by mali mať širší okraj, ktorý ochráni aj našu tvár. Mali by byť z priedušného prírodného materiálu, aby nás ochránili nielen pred slnečnými lúčmi ale aj pred potením. Vhodné sú ľahké bavlnené alebo slamené klobúky. Ponuka na trhu je široká. Preto neváhajte a urobte z klobúka svoj štýlový módny doplnok. Pri dlhšom pobyte na priamom slnku nás pokrývka hlavy chráni aj pred úpalom, ktorý tiež patrí k nepríjemným následkom nadmerného slnenia. Určite však oceníte aj fakt, že vhodne zvolená pokrývka hlavy ochráni farbené vlasy pred vyblednutím.


Dodržiavajte pitný režim 

Nezabúdajme, že na hydratáciu vlasov má mimoriadne dôležitý vplyv celková hydratácia organizmu. Práve v letných horúčavách je dôležité pitný režim zintenzívniť tak, aby sme predišli nepríjemným príznakom, ktoré so sebou nedostatočný príjem tekutín prináša (bolesť hlavy, malátnosť, závraty, celková nevoľnosť...). Najvhodnejšie je pitie čistej vody, nesladených minerálnych vôd a nesladeného čaju. Alkohol, káva a sladené nápoje sa do pitného režimu nezapočítavajú. Tekutiny je potrebné dopĺňať pravidelne počas celého dňa a nielen vtedy, keď už cítime smäd.


Repelenty ochránia aj vlasovú pokožku 

Letné obdobie je aj sezónou otravného hmyzu a nebezpečných kliešťov. Preto sa pri pobyte v prírode (prechádzky v lese, opaľovanie na trávnatých plochách, venčenie domácich miláčikov, piknik v parku, pobyt na chate a pod.) chráňte ľahkým odevom a už spomínanou pokrývkou hlavy. Na nezakryté časti tela aplikujte repelent proti hmyzu a kliešťom. Ak si hlavu nechránite klobúkom alebo šiltovkou môžete repelent aplikovať aj na vlasy a vlasovú pokožku, ktorá nie je pred bodnutím hmyzu či pred prisatím kliešťa chránená. Tu však určite odporúčame používanie prírodných repelentov, bez pridaných chemických látok, ktoré naše vlasy nepoškodia a nepodráždia ani citlivú pokožku.


Na záver

Starostlivosť o vlasy v letnom období má svoje pravidlá. Tie najdôležitejšie sme pre vás zhrnuli v našom článku. Ak ich budete dodržiavať, vyhnete sa nielen viditeľnému poškodeniu vlasov (suchosť, lámavosť, štiepenie, nadmerné vypadávanie a pod.), ale udržíte ich aj silné a zdravé. Vlasy sú neoddeliteľnou súčasťou nášho organizmu. Preto platí, že na ich kvalitu má vplyv aj naše celkové zdravie. 

Ak teda hovoríme o ochrane pred nástrahami leta, hovoríme aj o ochrane pokožky celého tela (používanie opaľovacích krémov), ochrane očí pred UV žiarením (používanie slnečných okuliarov), či ochrane pred nebezpečným hmyzom (používanie repelentov). Nezabúdajte ani na dopĺňanie vitamínov a minerálov a dôsledne dodržiavajte pitný režim. Leto tak bude príjemným obdobím, ktoré vás posilní a nabije pozitívnou energiou.


Redakcia Vegmart


Zdroje k článku:

  1. https://vegmart.sk/ako-na-zdrave-opalovanie
  2. https://vegmart.sk/starostlivost-o-plet-v-lete
  3. https://vegmart.sk/prirodna-bio-kozmetika-rozdiely
  4. https://vegmart.sk/vyzivove-doplnky
  5. https://www.shmu.sk/sk/?page=2459
  6. https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=2894:prevencia-poas-letnych-horuav