Ako znížiť stres prírodne? 10 vitamínov, minerálov a byliniek, ktoré pomáhajú proti stresu, únave a úzkosti

Ako znížiť stres prírodne? 10 vitamínov, minerálov a byliniek, ktoré pomáhajú proti stresu, únave a úzkosti

Dnešná doba kladie veľa nárokov v každom smere nášho života, je preto prirodzené, že naše telo sa bráni a dostáva sa do stresu. Pociťujeme potom okrem stresu aj zvýšenú únavu, nepohodu, nespavosť, čo môže prerásť až do úzkosti. Poradíme vám, ako sa s týmito nástrahami popasovať prírodnou cestou bez záťaže liekov. Dozviete sa, že niekedy pre nájdenie pokoja stačí zvoliť iba tie správne výživové doplnky. Predstavíme vám vitamíny proti stresu, minerály a bylinky, ktoré pôsobia ako prírodné antidepresíva.


Duševné zdravie a boj so stresom, úzkosťou a depresiou

Na našom blogu ste už možno narazili na článok o zvládaní stresu, kde sa dá dozvedieť čo spôsobuje stres, aké sú jeho najčastejšie príčiny, ako znížiť stres, alebo na článok o starostlivosti o duševné zdravie. Ak nie, určite si ich nezabudnite prečítať. Zároveň sa v nich dozviete, na čo všetko stres negatívne vplýva a tým spôsobuje narušenie množstva dôležitých procesov v tele. 

Telo pri pôsobení stresu začne uvoľňovať stresové hormóny (adrenalín a kortizol), ktoré nám v určitých okamihoch môžu pomôcť podať vyššie výkony a zvládnuť aj nemožné. Pokiaľ ale žijeme v dlhodobom strese a neistote, naše telo začne vykazovať množstvo varovných signálov, ktoré prvotne nemusíme ani zaznamenať. Keby však telo mohlo, rozsvietilo by všetky kontrolky a spustilo alarmy, len aby nás zastavilo. 

Stres úzko súvisí s následným poklesom nálady, frustráciou, nečinnosťou, bezsennými nocami, čo pri dlhodobom pôsobení môže prerásť až do depresií a úzkostí. Kým však prerastie do rozmerov, ktoré je už potrebné riešiť s lekárom a medikamentóznou liečbou, je možné so stresom a s prvotnými prejavmi úzkostí a depresií bojovať vďaka prírode a zázrakom, ktoré nám ponúka. Nižšie si podrobne prejdeme nevyhnutné vitamíny a minerály pre zdravú psychiku a taktiež vám predstavíme silu z prírody – bylinky a ďalšie látky, ktoré majú blahodárne účinky pre pokojnú myseľ.


10 dôležitých vitamínov, minerálov a byliniek, ktoré pomáhajú proti stresu, únave a úzkosti

V rámci výživových doplnkov na zníženie stresu a jeho prejavov ako únava, nespavosť, tráviace ťažkosti, nepohoda až úzkosť či depresia, nájdete viacero účinných látok, vitamínov a minerálov. Detailne vám priblížime 10 z nich, s ktorými sa často stretávame aj v bežnom živote a ich účinky sú overené nielen mnohými vedeckými štúdiami, ale aj skúsenosťami našich predkov, ktorí niektoré z nich používali už tisícky rokov keď hľadali pomoc u matky prírody.

Medzi známe vitamíny a minerály pozitívne vplývajúce na psychickú pohodu rozhodne patria vitamíny skupiny B a magnézium (horčík). Z prírody majú blahodárne účinky proti stresu a únave bylinky ako Maca peruánska, Ashwagandha, Rozchodnica ružová, Valeriána lekárska, Mučenka pleťová a Ľubovník bodkovaný. Ďalšími prospešnými látkami sú melatonín a L-tryptofán.


1. Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B hrajú kľúčovú úlohu pri tvorbe energie a kognitívnych funkciách. Ide o skupinu vitamínov, ktoré sú rozpustné vo vode a taktiež je potrebné jednotlivé vitamíny pravidelne telu dopĺňať. Viacero z nich je preukázateľne prospešných pre duševné zdravie a celkovú psychickú pohodu. Medzi tie najdôležitejšie patria kyselina listová (B9), vitamín B12 (kobalamín) a vitamín B6 (pyridoxín). Ich suplementácia pomáha zlepšiť kognitívne funkcie. Ďalšími dôležitými vitamínmi skupiny B sú tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín (B3), kyselina pantoténová (B5) a biotín (B7).

Podľa výskumu v Nutritional Journal je konzumácia vyšších hladín vitamínov B spojená so znížením stresu. Vhodné je užívať B-komplex, čo zabezpečí zvýšenie účinku vitamínov a to práve ich kombináciou. Pre pozorovateľné výsledky je vhodné suplementovať pravidelne aspoň 4 týždne. Okrem zlepšenia nálady a zníženia stresu pomôžu B vitamíny znížiť aj hladiny homocysteínu. Výskumy ukazujú, že zvýšené hladiny homocysteínu by mohli účinkovať prostredníctvom mozgu a spôsobiť tak vznik depresie u niektorých jedincov.

Viac o jednotlivých vitamínoch skupiny B sa môžete dozvedieť v článku Aké úlohy majú vitamíny B v organizme a ako spoznáte ich nedostatok?

Pri strese a pracovnej záťaži odporúčame výrobok Naturtreu B komplex forte na pevné nervy, 120 vegan kapsúl alebo METHYL FAKTORY - B1 + Betaín + B2 + B6 + L-Metylfolát vápenatý + Vitamín B12 a Zinok, 60 kapsúl. Taktiež účinným výrobkom s obsahom viacerých B vitamínov, C vitamínu a horčíka je komplex od Viridianu Vitamíny B komplex + vitamín C a magnézium (L-askorbát horečnatý), 90 kapsúl.


2. Magnézium (horčík)

Magnézium (horčík) je základný minerál esenciálny pre ľudské zdravie. Má priaznivý vplyv na rôzne procesy v tele, ako je výroba energie, zdravie svalov a nervového systému, a napomáha uvoľneniu hladkého svalstva. Magnézium je vyhľadávané ako doplnok pri strese, znižovaní tlaku a problémoch so zaspávaním. V organizme ďalej zabezpečuje syntézu DNA, reguláciu hladiny cukru v krvi, elektrolytickú rovnováhu, prispieva k udržaniu zdravých kostí a zubov a k zníženiu vyčerpania a únavy.

Magnézium, teda horčík, sa často nachádza v doplnkoch výživy s vitamínom B6 (pyridoxínom), pretože vitamíny skupiny B a horčík si nekonkurujú pri vstrebávaní v organizme. Predpokladá sa, že horčík navyše pomáha telu absorbovať vitamín B6 a znižuje akékoľvek vedľajšie účinky. Vitamín B6 podobne ako horčík zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní optimálneho fungovania mozgu a nervového systému, čo vplýva na náladu, stres a spánok. 

Doporučené dávkovanie, aj podľa štúdií, je 350 – 500 mg magnézia/horčíka denne. Pri závažných problémoch je možné krátkodobo užívať aj vyššie dávky po odporučení lekárom. 

Magnézium odporúčame v čistej forme, napr. Veganicity magnesium (horčík) 100mg, 90 vegan tabliet alebo v štyroch rôznych chemických formách – Naturtreu Kraft Reserve magnesium komplex, 180 vegan kapsúl. Obľúbenými sú aj kombinácie s B vitamínmi napr. P-5-P - vitamín B6 + vitamín B2 (riboflavín), magnézium (horčík) a zinok, 60 kapsúl alebo kombinácia s lecitínom BioCare Magnesium Phospholipid Complex, 90 kapsúl.

Ako si správne vybrať doplnky s magnéziom sa dozviete v článku Aké druhy magnézia existujú a ktorý je najlepší?


3. Maca peruánska

Maca peruánska (Lepidium meyenii) je superpotravina, ktorá patrí k najstarším a najviac pestovaným rastlinám na svete. Maca pochádza z oblasti Južnej Ameriky, z peruánskych Ánd. Jej koreň obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, aminokyselín, sterolov a bioaktívnych látok ako napr. flavonoidy – pomáhajú zlepšiť náladu. Maca pomáha s nervozitou a stresom, a to práve vďaka jej adaptogénnym účinkom – prispieva k zvýšeniu obranyschopnosti tela voči stresovým situáciám, k podpore imunity, plodnosti, ale slúži aj ako afrodiziakum. Maca je prospešná pre celkové psychické aj fyzické zdravie.

Macu peruánsku je možné užívať vo forme prášku pridaním do pokrmov či nápojov, ale aj ako výživový doplnok vo forme kapsúl, tabliet, tinktúr a extraktov. Všeobecne sa udáva odporúčané množstvo max. 3g denne, čo predstavuje 1 čajovú lyžičku prášku. Vo forme kapsúl sa pohybujú denné dávky od nižších koncentrácií až do 3g na deň. Dávkovanie závisí aj od formy výživového doplnku.

Pre vyzbrojenie vášho tela voči stresovým situáciám rozhodne doporučujeme Maca 750mg - podporuje sexuálne zdravie, libido, pomáha pri strese, 180 kapsúl. Ďalším zaujímavým produktom s macou je Sports & Health Inozitol + Maca peruánska prášok, 200 g.

Viac o účinkoch Macy peruánskej sa dozviete v TOMTO ČLÁNKU.


4. Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera), alebo aj indický ženšen, je jedna z najlepšie preskúmaných byliniek proti stresu, úzkosti a často je označovaná za prírodné antidepresívum a adaptogén. Patrí medzi najviac používané bylinky v ajurvédskej medicíne. 

Ashwagandha je malý zelený ker so žltými kvetmi. Okrem účinku na stres a jeho dopad je prospešná pri znižovaní hladín kortizolu, regulácii hladín cukru v krvi a zmierňovaní zápalu v tele. V ďalšej štúdii sa preukázal vplyv na zníženie prejavov úzkosti a depresie. Ďalšie využitie má pri problémoch s plodnosťou.

O účinkoch ashwagandhy, ako aj o jej vedľajších vplyvoch a správnom užívaní, sa dočítate v našom článku TU.

Ashwagandhu môžete nájsť vo forme prášku, kapsúl, tabliet, ale aj ako extrakt a tinktúru. Typická dávka ashwagandhy na liečbu stresu a úzkosti sa pohybuje od 250 do 600 mg denne. Denný príjem sa odporúča prijať v 2-3 menších dávkach namiesto jednej dávky. To zabezpečí, že hladina ashwagandhy v tele zostane počas dňa konštantná. Pre viditeľné výsledky je potrebné užívať ju dôsledne a pravidelne po dobu niekoľkých týždňov. 

Ashwagandha sa vo výživových doplnkoch nachádza buď samostatne – Viridian Ashwagandha (indický ženšen) organický extrakt, 60 kapsúl, alebo ju nájdete aj v kombinácií s inými podpornými látkami, ako sú rôzne vitamíny, minerály a bylinky – Vegetology Sleep support - prírodná podpora spánku, 60 kapsúl a často napr. aj v kombinácii s bylinkou Rozchodnicou ružovou (lat. Rhodiola rosea), ktorá taktiež disponuje priaznivými účinkami pre duševné zdravie, stres a únavu. 


5. Rozchodnica ružová

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) je žlto kvitnúca rastlina, niekedy označovaná ako „arktický koreň“. Rhodiola je známa ako adaptogén, ktorý pomáha telu zvyšovať odolnosť voči stresu a prispôsobiť sa náročným podmienkam. V rámci viacerých štúdií sa preukázal pozitívny efekt na zníženie symptómov stresu. Rhodiola obsahuje látky ako rosavín a salidrozid, pri ktorých sa predpokladá, že znižujú symptómy stresu v tele. Okrem iného, štúdie naznačujú, že dávky 200 až 300 mg denne môžu pomôcť zvýšiť športový výkon.

Väčšina ľudí užíva extrakt z rhodioly v kapsuliach alebo tabletách s obsahom 100 až 200 mg s 3 % rosavínu a 0,8 až 1 % salidrozidu. K dispozícii sú aj tinktúry. Rhodiolu je najlepšie užívať nalačno, ale nie pred spaním, pretože má mierne povzbudzujúci účinok. 

Podľa aktuálnych výsledkov výskumu môže byť rhodiola účinná na zlepšenie príznakov stresu, únavy alebo depresie, ak sa užíva v dávkach od 400 do 600 mg denne, ktoré sa užívajú v jednorazových alebo rozdelených dávkach.

Na zníženie stresu vyskúšajte komplex s obsahom rozchodnice ružovej, B vitamínov a ďalších prospešných látok BioCare Adreno Komplex na podporu energie a duševný výkon, 60 kapsúl. Ďalšou možnosťou je unikátny produkt obsahujúci dve účinné rastliny v boji so stresom Naturtreu Ashwagandha & Rhodiola rosea pre pokojnú dušu, 120 vegan kapsúl alebo jednozložková verzia Cytoplan Rhodiola rosea 250 mg, 60 vegan kapsúl.


6. Valeriána lekárska

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis) je rastlina pôvodom z Ázie a Európy. Využíva sa pre jej známe účinky pri strese, problémoch so spánkom a úzkosti. Poznali ju už v starovekom Grécku a Ríme ako bylinku na spánok. Tajomstvo účinkov valeriány spočíva v jej koreni a podzemných výhonkoch. Táto rastlina obsahuje látky, ako sú kyselina izovalérová a kyselina valérová. Ide o látky pomáhajúce upokojiť telo a myseľ. Valeriána pôsobí na hladinu kyseliny gama-aminomaslovej (GABA), ktorá má priaznivý vplyv na úzkosť v našom tele.

Pozitívne účinky valeriány sa prejavujú aj v iných oblastiach tela a pomáhajú so sekundárnymi vplyvmi stresu, ako napr. gastrointestinálne ťažkosti a problémy so spánkom, ktoré sú častým prejavom stresu. 

Účinky valeriány na spánok rozoberáme detailnejšie v samostatnom článku TU.

Doporučené dávkovanie valeriány pri problémoch s nespavosťou nie je priamo určené, ale vo väčšine štúdií sa účastníkom podávalo od 300 – 900 mg extraktu valeriány lekárskej počas 2 – 4 týždňov. Všeobecne odporúčaná dávka je 300 – 600 mg extraktu Valeriány lekárskej, ktorú môžete užiť pol hodinu pred spaním. Taktiež je možné užívať valeriánu vo forme sušeného koreňa ako čaj raz denne (1 čajová lyžička na 3 dcl vody). Valeriánu môžete užívať 2 týždne, avšak bez konzultácie s lekárom ju neužívajte dlhšie než mesiac.

Zvýšená účinnosť je v kombinácii s ďalšími látkami ako napr. Ľubovník bodkovaný a Mučenka pleťová, ktoré nájdete s valeriánou v produktoch od Naturtreu – Nádhera - Melatonín komplex - valeriána, mučenka a medovka, 30 ml a Naturtreu Pevný ako skala - Valeriána, Mučenka a Ľubovník pre dobrý spánok a kľud, 90 kapsúl. Valeriánu nájdete u nás aj spolu s ďatelinou a ďalšími účinnými látkami pre pohodový priebeh menopauzy ako Naturtreu Meno komplex - Jam, Ďatelina & Valeriána, 90 kapsúl.


7. Mučenka pleťová

Mučenka pleťová (Passiflora incarnata) je popínavá liana s bielymi a fialovými kvetmi. Tento druh pochádza z Južnej Ameriky, Austrálie a juhovýchodnej Ázie a dnes sa pestuje ako surovina na farmaceutické použitie. Jej vňať obsahuje upokojujúce látky účinné pri strese, nespavosti, depresii a úzkosti. Mučenka sa používa aj ako účinná rastlina na popáleniny, hnačku, bolestivú menštruáciu, hemoroidy, pri neurotických poruchách, nespavosti, pri liečbe závislosti od morfínu, môže byť nápomocná aj pri kŕčoch či neuralgii. Mučenka je zdrojom alkaloidov, fenolových zlúčenín, flavonoidov a kyanogénnych glykozidov. Primárne fytochemikálie nachádzajúce sa v mučenke sú flavonoidy (apigenín, luteolín, kvercetín a kempferol) a flavonoidové glykozidy (vitexín, izovitexín, orientín a izoorientín). 

Vedci sa domnievajú, že mučenka pôsobí tak, že zvyšuje hladinu chemickej látky nazývanej GABA (kyselina gama-aminomaslová) v mozgu. GABA znižuje aktivitu niektorých mozgových buniek, vďaka čomu sa cítite uvoľnenejší. Štúdia na potkanoch preukázala, že dlhodobé užívanie mučenky súviselo so zníženou úrovňou stresu a následne so zvýšenou motiváciou konať a zlepšenou motorickou aktivitou. Mučenka vykazuje pozitívne účinky pri epizódach úzkosti, nepokoja, nespavosti a pri depresívnych stavoch.

Produkty s extraktom z mučenky zvyčajne poskytujú 250 – 900 mg v dennej odporúčanej dávke. Nie je však dostatok štúdií na to, aby sme vedeli určiť aká by mohla byť vhodná dávka mučenky pri problémoch so stresom, preto pri jej užívaní treba dodržiavať pokyny od výrobcu. Mučenku nájdete v našej ponuke vo výrobkoch Naturtreu Pevný ako skala - Valeriána, Mučenka a Ľubovník pre dobrý spánok a kľud, 90 kapsúl a Nádhera - Melatonín komplex - valeriána, mučenka a medovka, 30 ml.


8. Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je bylinka, ktorú používali už naše staré mamy pre navodenie kľudu. Ľubovník obsahuje početné množstvo účinných látok ako hypericín a pseudohypericín, kvercetín, flavónové glykozidy, hyperozid, živice, katechínové triesloviny, rutín, kyselinu askorbovú, fytoncídy a karotén. Hypericín pôsobí ako sedatívum, čo pomáha v boji s depresiou. Výskumy prebiehajúce na ľuďoch preukázali, že pomáha zmierniť príznaky depresie a úzkosti. Môžeme teda povedať, že Ľubovník bodkovaný sa radí medzi prírodné antidepresíva a bylinky proti stresu. 

Čo je však dôležité, a prečo je ľubovník vhodný na riešenie dopadov dlhodobého stresu, sú práve miernejšie nežiaduce účinky v porovnaní s bežnými antidepresívami. Taktiež podľa štúdií je ľubovník prospešný pri poruchách spánku, zmene nálad, podráždenosti až depresii, ktoré súvisia s prejavmi menopauzy. 

Pri užívaní ľubovníka v kombinácii s liekmi, napr. na depresiu a riedenie krvi, je potrebné zistiť si, či nie je táto kombinácia kontraindikovaná – vzájomne sa vylučujúca.

V klinických štúdiách hodnotiacich účinnosť Ľubovníka bodkovaného pri depresii sa bežne používalo 900 mg extraktu denne v 3 rozdelených dávkach počas až 12 týždňov (rozsah 200 až 1 800 mg/deň). Nemal by sa však užívať dlhodobo.

Mučenku, ľubovník a valeriánu veľmi často nájdete spolu ako trojicu, ako už bolo vyššie párkrát spomenuté. Vzájomná kombinácia podporuje ich účinky, a preto je veľmi obľúbená ako prírodná cesta v boji so stresom a nespavosťou. V našej ponuke ich nájdete v produkte Naturtreu Pevný ako skala - Valeriána, Mučenka a Ľubovník pre dobrý spánok a kľud, 90 kapsúl.


9. Melatonín

Melatonín je prirodzený hormón, ktorý nám reguluje cyklus spánku a bdenia. Hladina tohto hormónu sa zvyšuje večer, keď je tma, a podporuje spánok a znižuje sa ráno, keď je svetlo, a podporuje bdelosť. Aj preto je potrebné spať pri úplnej tme, aby sa melatonín mohol prirodzene vytvárať v tele. Medzi sekundárne poruchy spánku patrí práve stres a depresia. Niektoré výskumy naznačujú, že doplnenie melatonínu môže pomôcť pri problémoch so stresom, keďže stres je spojený s nespavosťou.

Dôležité je poznamenať, že aj napriek tomu, že melatonín je telu prirodzený hormón, jeho dopĺňanie nemá vplyv na jeho samotnú produkciu v tele. Dopĺňaný melatonín výživovými doplnkami nevytvára návyk, čiže vám nehrozí, že bez doplnku by ste už neskôr nevedeli zaspať, ale aj tak sa doporučuje začať s čo najnižšou dávkou a až v prípade potreby dávky postupne zvyšovať.

Viac o účinkoch melatonínu si môžete prečítať v našom článku Melatonín a jeho účinky. Všetko, čo potrebujete vedieť.

Kontrolované štúdie zistili, že účinné dávky, ktoré môžu pomôcť sú 0,5 mg melatonínu na noc. Vo väčšine výživových doplnkoch nájdete odporúčanú dávku 1 mg melatonínu denne.

Pokiaľ chcete na začiatok vyskúšať čistý melatonín, máme v ponuke produkt APOrtha Melatonin 1 mg, 90 kapsúl na dobrý spánok a zmiernenie pocitov únavy. Melatonín v kombinácii s ďalšími účinnými látkami pre pokojnejší večer bez problémov so zaspávaním nájdete v produktoch Nádhera - Melatonín komplex - valeriána, mučenka a medovka, 30 ml a ProFuel BETTER SLEEP Melatonin Malina, 120 pastiliek, ktoré sú obohatené o ďalšie látky bojujúce so stresom, a tým aj s problémami so zaspávaním.


10. L-tryptofán

L-tryptofán je aminokyselina, ktorá patrí medzi esenciálne aminokyseliny, preto je potrebné ju telu dopĺňať. Má taktiež potenciál regulovať stavy podobné depresii. Ako však L-tryptofán funguje pri riešení stresu? Medzi deriváty aminokyseliny tryptofánu patria serotonín a melatonín. Serotonín, ktorý má prívlastok hormón šťastia, naše telo potrebuje aby sme mali dobrú náladu a dobré duševné zdravie. Druhým derivátom je melatonín, ktorý zohráva nevyhnutnú funkciu pri zaspávaní a ovplyvňuje aj kvalitu spánku. Neprerušovaný a kvalitný spánok ide ruka v ruke s odolnosťou voči stresu a depresii. Výskumy ukazujú, že už 6 dní suplementácie 5-HTP (5-hydroxy-tryptofánu) zmierňuje odpoveď kortizolu, ktorý je stresovým hormónom.

Chronický stres, diéta, veľa cvičenia môžu spôsobiť, že sa vstrebáva menej tryptofánu, čo má za následok jeho nedostatok v tele. Potraviny bohaté na tryptofán aj doplnky stravy s tryptofánom prirodzene upokojujú, podporujú pokojný a zdravý spánok a znižujú úzkosť a depresiu.

Všeobecne odporúčané dávky tryptofánu sú rozličné pri poruchách spánku a nespavosti a na zmiernenie depresie alebo úzkosti. Bežne odporúčané dávky tryptofánu vo výživových doplnkoch na deň sa pohybujú od 100 do 1000 mg. Ak užívate viac ako 1000 mg denne, množstvo môže byť buď rovnomerne rozložené počas dňa, alebo ešte lepšie – ráno málo, na poludnie trochu viac a večer najvyššia dávka. Takto dosiahnete najlepší účinok, pretože serotonín sa v tele vytvára počas dňa a melatonín večer. Klinické štúdie neodporúčajú užívať viac ako 6000 mg (6 gramov) tryptofánu v jednej dávke na zlepšenie nálady a kognitívnych funkcií. Vo všeobecnosti sa tryptofán považuje za bezpečný a užitočný výživový doplnok.

Čistý L-tryptofán v produkte Viridian L-Tryptophan 220 mg, 90 vegan kapsúl podporuje udržanie normálnej duševnej kondície. Ďalšou možnosťou je tryptofán v chemickom zložení ako 5-HTP (5-hydroxy-tryptofán), ktorý je známy vplyvom na naše “hormóny šťastia”. Spolu v kombinácii s horčíkom, vitamínmi skupiny B a zinkom tvorí neprehliadnuteľný produkt pre zlepšenie nálady – Veganicity 5-HTP 100mg, pre pokojnú náladu a spánok, 30 vegan tabliet


Upozornenie: Ak ste tehotná alebo dojčíte je potrebné prekonzultovať s lekárom užívanie byliniek. Pokiaľ užívate iné lieky, pri kombinácii s výživovými doplnkami s obsahom byliniek je vždy potrebné si overiť, či nie sú možné kontraindikácie s užívanými liekmi. 

Tip na záver: Pokiaľ si chcete navodiť celkovú atmosféru bez stresu v domácnosti, zapáľte si prírodnú sviečku s vôňou pomaranča, ktorá pomáha navodiť kľud. K tomu si uvarte horúci čaj No stress z byliniek, nakrémujte si pleť s levanduľovým snom, zabaľte sa do deky a relaxujte. Pokiaľ radi čítate, určite nezabudnite aj na knižku, pretože je preukázané, že čítanie, rovnako ako počúvanie hudby, znižuje stres. 


Záver

Základom pre duševné zdravie je naučiť sa počúvať a rozoznávať signály svojho tela, ktoré nám vedia dostatočne vopred signalizovať, že niečo nie je v poriadku. Keď pochopíme, kedy je stres pozitívny a kedy negatívny pre naše telo a naučíme sa ho lepšie zvládať, ľahšie dosiahneme rovnováhu medzi prácou, rodinou, povinnosťami, záľubami a oddychom. Netreba zabúdať, že ide o proces, ktorý u každého trvá iný čas a kým sa táto rovnováha stane našou každodennou rutinou, môžeme si pomôcť tým, čo nám príroda ponúka v podobe vitamínov, minerálov a množstva prírodných zdrojov, akými sú aj bylinky. 


Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vedecká pracovníčka v odbore chémia

Zdroje:

  1. https://www.everydayhealth.com/stress/best-supplements-that-may-help-reduce-stress-and-one-to-avoid/
  2. https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-stress#our-picks
  3. https://www.kim-pearson.com/10-evidence-based-supplements-for-stress/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4290459/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184420/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6979308/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8762185/
  8. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Valerian-HealthProfessional/
  9. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032716315920
  10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22228617/
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35761597/
  12. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030645301200193X
  13. https://www.vitaminexpress.org/en/tryptophan-information
  14. https://www.healthline.com/nutrition/rhodiola-rosea
  15. https://www.drugs.com/npp/st-john-s-wort.html#
  16. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-871/passionflower
  17. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666915321000147
  18. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2019.05.028