Ako sa správne pripraviť na tehotenstvo? (sprievodca)

Ako sa správne pripraviť na tehotenstvo? (sprievodca)

Otehotnenie je veľká téma a v momente, keď sa dvaja ľudia rozhodnú, že chcú založiť rodinu, ich život sa začne pomaly meniť a prispôsobovať tomuto kroku. Na počiatku je vždy myšlienka. Žijeme svoju každodennosť, študujeme, cestujeme, budujeme si kariéru a jedného dňa sa začneme pohrávať s myšlienkou, že dozrel správny čas na dieťa. Väčšinou si budúci rodičia pripravia pôdu, alebo poetickejšie, hniezdo, aby privítali nového člena. Tvoria spoločne zázemie, predstavujú si aké to bude a začnú pracovať na počatí. Niekedy však život zamieša kartami a dve čiarky na tehotenskom teste sú obrovským prekvapením. 

V našom článku sa zameriame na páry, ktoré tehotenstvo plánujú a hľadajú informácie, ako sa k nemu prirodzene dopracovať a na čo treba na začiatku myslieť. Ako sa teda pripraviť na tehotenstvo? 


Poznaj svoje telo

Akémukoľvek úspechu vždy predchádza príprava. Nie nadarmo sa vraví, že pripravenému šťastie praje. Samozrejme existujú výnimky, potvrdzujúce pravidlo, a k vytúženému tehotenstvu vedie i krátka cesta. Z dostupných informácii ale vieme, že až 8 z 10 párov počne dieťa do 12 mesiacov od prvého nechráneného styku. Preto je dôležité vedieť ako funguje pohlavná sústava, za akých okolností je najvyššia šanca otehotnieť a v neposlednom rade by ženy mali poznať svoj menštruačný cyklus.

Menštruácia je čas od prvého dňa jedného cyklu po prvý deň nasledujúceho cyklu (teda krvácania). Priemerná dĺžkamenštruačného cyklu je 28 dní, ale nemusí tomu tak byť. Niektoré ženy majú 21 dňový cyklus, iné dokonca až 45 dňový cyklus. Ako pomôcka na sledovanie jeho dĺžky môže slúžiť menštruačný kalendár. Do neho si žena značí začiatok, intenzitu krvácania a trvanie. Približne v strede menštruačného cyklu dochádza k ovulácii, teda uvoľneniu zrelého vajíčka. Pokiaľ dôjde k sexuálnemu spojeniu muža a ženy práve v období ovulácie, pár má najväčšiu šancu počať. 

Určite ste už zachytili slovné spojenie plodné dni. Keď predpokladáme, že cyklus trvá 28 dní, plodné dni nastávajú desiaty až pätnásty deň od posledného krvácania. Je dobré spomenúť, že za najplodnejšie dni sa považuje trinásty, tzv. predovulačný deň a štrnásty - ovulačný deň. Milovaním sa práve v týchto dňoch výrazne stúpa šanca na úspešné tehotenstvo. 


Ako sa dozviem, že ovulujem

Ovuláciu signalizujú viaceré faktory a niektoré ženy vedia rozoznať, kedy u nich k ovulácii dochádza. Medzi tie najviditeľnejšie znaky patria: 

  • plnšie, akoby “naliate” prsia, 
  • mierna bolesť v podbrušku, 
  • hlienovitý výtok, 
  • zvýšená chuť na sex. 

Môže sa však pokojne stať, že žena nezbadá žiadne zmeny oproti ostatným dňom a netuší, kedy nastáva najplodnejšie obdobie v mesiaci. 

Jednou z možností ako to zistiť, je kúpiť si voľnopredajné ovulačné testy a postupovať podľa priloženého návodu alebo si merať bazálnu teplotu v pošve. Pri ovulácii je totiž bazálna teplota vyššia ako zvyčajne. Meranie si vyžaduje trpezlivosť a rutinu, pretože treba zachovať isté podmienky, napríklad približne rovnaký čas a spôsob merania niekoľko dní po sebe, aby ste mali istotu, že správne zaznamenáme zvýšenú teplotu, značiacu prebiehajúcu ovuláciu.

Ďalšou možnosťou je návšteva gynekologickej ambulancie. Lekár/ka vie vyšetrením a sonom zistiť, kedy je vajíčko zrelé a vhodné na oplodnenie. 


Duševné a fyzické zdravie stoja na rovnako dôležitom miest

Príprava na tehotenstvo sa dá rozdeliť sa dve pomyselné skupiny - psychickú a fyzickú. Telo a duša sú spojené nádoby a zamerať sa len na telesné zdravie nie je najsprávnejšie. Mnohokrát sa stáva, že sa páru nedarí otehotnieť a všetky dostupné vyšetrenia ukážu, že muž aj žena sú zdraví a nie je žiadna prekážka v tom, aby sa stali rodičmi. 

Mesiace, či roky snahy o dieťa sú pre oboch veľmi psychicky náročné a vedia otriasť nejedným pevným vzťahom. Stres, tlak okolia, aj seba samého, životospráva, celkový spôsob života, málo pohybu, porovnávanie sa s ostatnými, “mechanické” milovanie sa len počas plodných dní - toto všetko môže byť dôvodom, prečo sa tehotenstvo stále nedarí dosiahnuť.

Čo robiť v takom prípade? Neexistuje jednoznačná odpoveď, to však neznamená, že neexistujú riešenia. Upratať si v sebe a byť spokojný so sebou by malo byť dôležité pre každého človeka bez ohľadu na to, či sa chystá byť rodičom. Ak vás neustále sprevádza strach, pochybnosti a nespokojnosť, treba vyhľadať pomoc. 


Ako si v sebe upratať a prečo je to potrebné

To, ako prichádzame na svet je veľmi dôležité pre náš nasledujúci život. Za akých podmienok uzrieme svetlo sveta nás ovplyvňuje na viacerých úrovniach a podľa toho vedome, či nevedome konáme. Je jasné, že nemáme šancu pamätať si svoj pôrod a prvé roky života, ale spomienky máme kdesi hlboko zapísané. To, že sa chcem stať rodičom a túžim na sebe pracovať aj psychicky znamená, že sa vrátim na úplný začiatok a pátram po tom, ako som sa narodil. 

Ako si to predstaviť v praxi? Rozhovorom s vlastnou mamou. Pokiaľ mám možnosť, pýtam sa na to, aké tehotenstvo so mnou mala moja matka:

  • Rozprávala sa so mnou, kým ma čakala?
  • Ako prebiehal pôrod?
  • Udial sa doma alebo v nemocnici?
  • Bol nám dopriaty čas byť nepretržite spolu alebo ma hneď odniesli a vrátili mame na druhý deň po krk v zavinovačke?
  • Ako vyzeralo naše šestonedelie (obdobie 6-8 týždňov po pôrode)?

Otázok je nespočetné množstvo a odpovedaním si na ne skladáme skladačku o svojej osobnosti. Môžeme sa postupne dostať až ku svojim strachom a blokom, o ktorých sme ani nevedeli, že ich máme. Až keď si na ne posvietime, pochopíme, čo treba ešte spracovať, uvoľniť alebo úplne pustiť. Pokiaľ nie sme schopní pátrať sami, je tu možnosť rôznych terapií.

Práca s terapeutom je dlhodobejšia záležitosť a vyžaduje si trpezlivosť. Ak si však myslíme, že tadiaľto naša cesta nevedie, máme k dispozícii ďalšie spôsoby, ako sa o seba starať a pomôcť našej plodnosti aj inak. 


Starostlivosť o moje ženské ja

Počuli ste o masáži bylinnými guľami? Ide o špeciálnu zmes sušených bylín, zabalených do tkaniny a vytvarovanú do gule, s ktorou sa masíruje podbruško a kríže. Varí sa v horúcej vode a prikladá sa teplá na telo. Prehrieva maternicu, pripravuje ju na uhniezdenie oplodneného vajíčka, uvoľňuje zmysly a odbúrava stres. Je to relaxačná technika a je veľmi vhodná pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť. Môžete si ju vyrobiť doma alebo sa nechať pomasírovať v salóne, kde túto masáž ponúkajú. Ďalšou voľbou, ako sa hýčkať aj v pohodlí domova je ženská vaginálna náparka

V krajinách, kde je nedostatočná zdravotná starostlivosť je náparka dlhoročnou súčasťou starostlivosti o ženy. V rôznych bylinných kombináciách sa používa na podporu plodnosti, na prípravu k pôrodu, v období po ňom alebo pri gynekologických potiažach. 

Vo vode uvarené bylinky sa v nádobe položia pod naparovaciu stoličku s otvorom v strede, žena si do pol pása vyzlečená sadne nad naparovaciu zmes, zakryje sa dekou a naparuje si lono. Rebríček, skorocel, alchemylka a ďalšie bylinky podporujú maternicu a jej ochabnuté väzivo. Čistia organizmus, povzbudzujú libido, správnu ovuláciu, zvyšujú množstvo progesterónu v tele a pomáhajú upravovať nepravidelnú menštruáciu. Nie je nevyhnutné vlastniť naparovaciu stoličku a dá sa použiť len hrniec s bylinkami, nad ktorý si žena čupne a zakryje sa, aby para neunikala do priestoru.


Nebyť na všetko sama

Viete kto je dula? Nejde pritom o žiadnu novinku 21. storočia, ale o poslanie, ktoré vykonávajú ženy po celom svete dlhé desaťročia. Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorá sprevádza inú ženu (aj jej muža) na ceste za tehotenstvom, pripravuje na pôrod, šestonedelie a stará sa o novopečenú matku, jej dieťa a je oporou pre celú rodinu. Psychicky podporuje budúcich rodičov a aj vďaka práci s ňou, sa môže pár tešiť z pozitívneho tehotenského testu. Prechádza viacerými kurzami a celoživotne si dopĺňa vzdelanie. 

Každá dula sa zameriava na inú oblasť a je dôležité, aby medzi ženou a dulou bolo porozumenie a dôvera. Môžete s ňou prebrať vyššie spomenuté masáže bruška na podporu otehotnenia, náparku, aromaterapiu, úpravu životosprávy, jogu, dychové cvičenia a mnoho iného. Každý z nás má svoje nazeranie na svet, očakávania a rozhoduje sa podľa toho, čomu verí. Stretnúť niekoho, kto vám rozumie, nesúdi, ale vypočuje vás a povzbudí, je veľmi prospešné aj na ceste za úspešným tehotenstvom. 

Ďalšou možnosťou ako na sebe pracovať je vyhľadať podpornú skupinu žien. V nie tak dávnej minulosti sme žili v komunitách. Staršie ženy matky pomáhali mladším, spoločne sa radili, starali sa o deti a fungovali v početnej skupine. Dnes žijeme veľmi aktívnym, ale individualistickým spôsobom života. Nevieme o tom, že aj iné ženy riešia otázky plodnosti a otehotnenia a informácie, akým spôsobom hľadajú riešenie, by nám určite prospeli. Na internete sa dajú nájsť rôzne kurzy, workshopy a organizované stretnutia aj na online báze, kde sa viete začleniť, cítite sa byť vypočutá, videná a veľa sa dozviete.


Pohyb a dostatok spánku

Do druhej skupiny prípravy na tehotenstvo zaraďujeme starostlivosť o naše zdravie a fyzické telo. Lekári odporúčajú aspoň šesť mesiacov pred plánovaným tehotenstvom prestať fajčiť. Týka sa to oboch partnerov, nielen budúcej matky. Je totiž dokázané, že aj pasívne fajčenie, znižuje šance na počatie. Alkohol takisto hrá významnú rolu. Jeho pravidelná a nadmerná konzumácia oberá telo o dôležité živiny a u mužov znižuje kvalitu spermií. 

Každodenný stres a rýchly spôsob života sa tiež podpisujú na našom zdraví. Na to, aby sme svoje telá pripravili na tehotenstvo, potrebujeme dostatočne dlhý spánok (aspoň 8 hodín), pravidelný pohyb v podobe cvičenia, dlhých prechádzok, alebo aktivitu, ktorá nám prináša radosť a donúti nás vstať spred televízora. 

Pri športe sa v tele uvoľňujú endorfín a serotonín - teda hormóny šťastia, veľmi potrebné na to, aby sa človek cítil dobre, príjemne a uvoľnene. Naopak zvýšeným stresom sa do krvi vyplavujú kortizol, adrenalín a noradrenalín, tzv. stresové hormóny. Pre náš život sú síce potrebné, a to pokiaľ sa v našom organizme nachádzajú krátkodobo, napríklad pri záťažovej situácii, akou je skúška, náhle ohrozenie nášho bezpečia alebo dôležitý pohovor, telo ich vie spracovať. Pokiaľ sa ale vylučujú v nadmernom množstve a chronicky, sú spúšťačom rôznych civilizačným ochorení. 

Kortizol dokáže doslova „vypnúť“ reprodukčný systém, čo má za následok napríklad poruchy menštruačného cyklu u žien, časté potraty alebo neplodnosť.”


Strava pri príprave na tehotenstvo

Pri príprave na tehotenstvo by sme mali mať na zreteli správne stravovanie, ktoré ide ruka v ruke s pravidelným pohybom. Zaradenie zeleniny, ovocia, či vlákniny do nášho jedálnička by malo byť samozrejmosťou. Esenciálne sú živiny a vitamíny, najmä zo skupiny B, zvané foláty. Patrí k nim aktívna forma kyseliny listovej. Hrá významnú úlohu pri delení buniek a počas prvých týždňov, kedy žena nemusí vedieť, že je tehotná, ovplyvňuje vývoj neurálnej trubice, z ktorého sa vytvára mozog a miecha. Kyselinu listovú je vhodné začať užívať aspoň tri mesiace pred plánovaným tehotenstvom a minimálne prvý trimester gravidity. 

Vhodne stravovať by sa nemala len budúca matka, ale aj budúci otec, nakoľko druh potravín ovplyvňuje kvalitu spermií. Treba sa vyhýbať hotovým (fastfood) alebo konzervovaným produktom, údeninám, jedlám s vysokým obsahom rafinovaného cukru a naopak zvýšiť podiel komplexných uhľohydrátov ako sú cereálie, celozrnný chlieb, ryža natural, cestoviny, strukoviny a spomínané ovocie a sezónna zelenina. 


S pribúdajúcim vekom to bude ťažšie

Biologické hodiny, nie sú len fráza, ktorou sa oháňajú lekári, keď bijú na poplach, že ženy sa stávajú matkami vo vyššom veku. Ideálny vek na otehotnenie je podľa gynekológa MUDr. Kozára medzi 18-27 rokom života ženy. Do tridsiatky nastáva akási trojročná veková tolerancia a po prekročení 30 roku začína telo starnúť a šanca na počatie sa znižuje. 

Musíme rátať aj s rizikami chemizácie prostredia, žiarením, enormným stresom, konzumným spôsobom života. Problematické sú aj medicínske zákroky, ktorými sa vo vyššom veku riešia problémy s neplodnosťou. 

Dôležitým je aj vzťah staršieho rodiča a dieťaťa. Podľa MUDr. Kozára sa u rodičov vyššieho veku vystráca hravosť a vychovávajú svoje deti príliš dospelo, znižuje sa podpora detskej rozprávkovej fantázie.


Obezita znižuje kvalitu vajíčok a spôsobuje neplodnosť

Ďalšou významnou prekážkou úspešného otehotnenia je obezita, alebo inak nadváha. Obézni ľudia trpia na rôznorodé ochorenia ako vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, vysoký cholesterol, cukrovku, gynekologické problémy či neplodnosť. Ženské pohlavné bunky - vajíčka sú extrémne citlivé. Kvôli obezite dochádza k negatívnemu ovplyvňovaniu ich dozrievania a vývoju embryí. Je vedecky dokázané, že ženy trpiace nadváhou bojujú so zníženou kvalitou vajíčok a neplodnosť je u nich častejšia. Takisto sa predlžuje doba potrebná na spontánne otehotnenie.

Problémy spôsobené nadváhou sa prejavujú aj v samotnom tehotenstve. Zvyšuje sa výskyt tehotenskej cukrovky, vrodené abnormality, fetálna makrozómia (pôrodná hmotnosť dieťaťa nad 4000g), komplikácie s vyživovaním plodu (preeklampsia), či vyššie riziko cisárskeho rezu, upozorňuje embryologička Ana Ivanová z Kliniky reprodukčnej medicíny, gynekológie a urológie Iscare. 

Pod neplodnosť a neschopnosť donosiť zdravé dieťa sa však podpisuje aj opačný extrém, teda nutričná podvýživa. Udržanie si optimálnej hmotnosti pri plánovaní tehotenstva preto treba brať dostatočne vážne. 

Helena Bieliková pre fertility.sk vysvetľuje, že: “V oblasti plodnosti nedostatok určitých živín zvyšuje riziko narušenia hormonálnej rovnováhy, problémy s otehotnením, s udržaním tehotenstva, spomalenie rastu plodu, vývojové vady plodu (najznámejší je rázštep nervovej trubice v dôsledku nedostatku kyseliny listovej), predčasný pôrod a iné problémy.”


Aká váha je optimálna

Najjednoduchším spôsobom ako zistiť, či mám ideálnu váhu, je vypočítať si svoj index telesnej hmotnosti, teda BMI (body mass index). Stačí poznať svoju hmotnosť a výšku a použiť jednoduchý vzorec.

BMI = hmotnosť v kg / (výška v m)2

Príklad: Žena s výškou 170 cm (1,70 m) váži 60 kg. Jej BMI sa vypočíta nasledovne:

  • BMI = 60/(1,70)2 = 60/2,89 = 20,76

Následne sa výsledok porovná s nižšie uvedenými hodnotami, podľa čoho vieme určiť, že žena s výškou 170 cm a váhou 60 kg dosahuje normálne hodnoty, a teda netrpí ani podváhou ani obezitou. 

  • Mierna podváha: pod 20
  • Normálne hodnoty: 20 – 25
  • Mierna obezita: 25 – 30
  • Výrazná obezita: 30 – 40
  • Monštruózna obezita: nad 40

Keď po vypočítaní BMI zistíte, že trpíte miernou alebo výraznou obezitou, je na čase sa zamyslieť nad tým, ako správne docieliť nápravu. Nárazové a extrémne chudnutie je nevhodné a nebezpečné. Možno sa náhlym zníženým príjmom potravy podarí schudnúť, no z dlhodobého hľadiska je to neudržateľné. Veľmi rýchlo sa dá vrátiť k predošlému spôsobu života, nesprávnemu stravovaniu a v konečnom dôsledku priberieme. 


Aké doplnky výživy pre ženy a pre mužov sú nápomocné pri otehotnení a prečo

Teraz už viete aké faktory vplývajú na vašu plodnosť, čomu je dobré sa vyhnúť, čo naopak do svojho života zaradiť. Pestrá strava je dôležitá, no dostatok vitamínov a minerálnych látok v tele vieme podporiť aj prostredníctvom správne zvolených doplnkov výživy. 

Ženy by mali dbať na pravidelný prísun vitamínu E. Ide o silný antioxidant, udržiava bunky v dobrej kondícii, ochraňuje plod pred alkoholom, diabetom a znižuje riziko potratu. Železo má dôležitú úlohu pri delení buniek a jeho nedostatok môže spôsobiť vývojové defekty. 

O kyseline listovej ste iste už počuli. Prečo sa však o nej toľko hovorí? Kyselina listová má významnú úlohu pri syntéze nukleových kyselín - DNA a RNA, pri delení buniek a ovplyvňuje rast zárodočných tkanív. Podporuje krvotvorbu, pomáha pri udržiavaní psychickej pohody a rovnováhy a je veľmi nápomocná pri správnom vývine neurálnej trubice, z ktorej sa vytvára mozog a miecha. Všeobecne sa odporúča začať ju úživať aspoň mesiac pred plánovaným otehotnením a počas prvého trimestra tehotenstva - teda tri mesiace. 

Ďalším pomocníkom pri otehotnení je vitamín C, ktorý zvyšuje absorpciu spomínaného železa a tvorbu progesterónu, ženského hormónu, potrebného na udržanie tehotnosti. Spolu s vitamínom D podporuje zdravý imunitný systém. “Déčko” je prospešné pri vstrebávaní vápnika a draslíka, udržiava silné zuby a kosti. Jód je esenciálny pri správnom fungovaní štítnej žľazy a normálnej tvorbe hormónov. 


Čo je Inositol?

Inositol/Inozitol tiež nesprávne označovaný ako vitamín B8, je štruktúrou podobný molekule glukózy a je stavebným prvkom fosfolipidov v organizme. Nájdeme ho v bunkových membránach srdca, mozgu, svalov, v reprodukčných orgánoch či v kostiach. Bežne sa nachádza v ovocí - hruška, žltý melón, v rôznych semenách a orechoch. 

Je dokázané, že podporuje metabolické procesy a hormonálnu rovnováhu. Indukuje ovuláciu a zvyšuje tým šancu na otehotnenie (platí aj pri umelom oplodnení) a čo je dôležité, má významný vplyv na kvalitu a dozrievanie vajíčok. Zabraňuje hromadeniu tukov v pečeni a prispieva k správnej hladine cholesterolu v krvi. Pokiaľ sa užíva v tehotenstve, výrazne znižuje výskyt tehotenského diabetu.


Ako podporiť mužskú plodnosť

Snaha úspešne otehotnieť sa týka oboch partnerov. Správna životospráva, pravidelný pohyb, vylúčenie alkoholu, cigariet, nadmerného množstva kofeínu a duševná príprava by nemala byť len v záujme ženy, ale aj muža. Aj v jeho prípade existuje niekoľko vitamínov a minerálnych látok, vďaka ktorým zvýši partnerkine šance na počatie. Nižšie sú uvedené najdôležitejšie prvky pre podporu mužskej plodnosti: 

  • Kyselina listová – u mužov zvyšuje počet spermií;
  • Selén – je dôležitý pre pohyblivosť spermií a ich kvalitu;
  • Zinok – má vplyv na tvorbu spermií a tiež na ich kvalitu; jeho nedostatok môže spôsobiť zníženú hladinu testosterónu;
  • Omega–3 mastné kyseliny - prispievajú k správnemu prekrveniu genitálií, podporujú produkciu spermií, ich správnu funkciu a kvalitu; 
  • L – karnitín – je nevyhnutný pre správne dozrievanie a funkciu spermií;
  • Koenzým Q10 – podieľa sa na tvorbe, pohyblivosti a funkčnosti spermií; je obzvlášť dôležitý u mužov nad 40 rokov, u ktorých jeho zásoba postupne a prirodzene ubúda;
  • Inozitol – vplýva na produkciu, počet a pohyblivosť spermií;
  • Vitamín B12 – pri nedostatku môže nastať k zníženiu množstva a pohyblivosti spermií;
  • Vitamín E – je významný pre správny vývoj spermií, prispieva k vyššej pohyblivosti spermií a zlepšuje ich schopnosť preniknúť obalom oocytu;
  • Chróm – jeho nedostatok môže mať podiel na neplodnosti alebo zníženom počte spermií;
  • Koreň ženšenu – okrem silným regeneračným a povzbudzujúcim účinkom je známy aj podporou potencie a plodnosti.

Dobrou správou je, že netreba všetky uvedené vitamíny kupovať a užívať samostatne, pretože na trhu sú dostupné viaceré komplexy s požadovaným pomerom jednotlivých prvkov ako napr. Viridian Fertility for Men pre podporu mužskej plodnosti .

Pripraviť na tehotenstvo sa dá viacerými prístupmi. Tak ako je každý z nás jedinečný a slobodný v rozhodovaní, máme právo sa obklopiť všetkými dostupnými informáciami a možnosťami. Treba mať na pamäti, že na ceste za úspešným otehotnením sú v tom muž a žena spolu a vzájomná podpora hrá kľúčovú úlohu. Príprava neznamená nákladné nakupovanie výbavy pre bábätko, ale podpora tela a duše, ktoré tvoria jeden celok - nás samotných. 


Autor článku: Mgr. Andrea Gregorová, 2-násobná mama a popôrodná dula vo výcviku

Zdroje informácií:

  1. https://sk.lab.online/kortizol
  2. https://najmama.aktuality.sk/clanok/244571/kedy-mat-dieta-ktory-vek-je-najvhodnejsi-nazor-odbornika-je-jednoznacny-telo-zeny-po-30-tke-starne/
  3. https://www.iscare.sk/sk/blog/vplyv-obezity-na-neplodnost-ivf/
  4. https://mamaaja.sk/clanky/snazilky/vplyv-telesnej-hmotnosti-na-plodnos
  5. https://www.iscare.sk/sk/blog/zahada-klesajucej-muzskej-plodnosti/?gclid=CjwKCAjwu_mSBhAYEiwA5BBmf3K2C8Id1dd3K25-nMQYIZKK6zbPbL5pY6gDlzVg6bvptOWRFbBCchoC6BAQAvD_BwE