Čo na únavu v tehotenstve? Jej príčiny podľa trimestrov + rady, ako si s ňou poradiť

Čo na únavu v tehotenstve? Jej príčiny podľa trimestrov + rady, ako si s ňou poradiť

Tehotenstvo a únava sú nerozlučne späté. Je celkom normálne, ak sa žena už od prvých dní tehotenstva cíti vyšťavená a bez energie. Tehotenstvo však trvá približne deväť mesiacov a ženy sa počas nich môžu stretnúť s rôznymi typmi a štádiami únavy. Nezriedka si môžu klásť otázky, či je taká únava ešte normálna a ako si pomôcť. Ak aj vy práve prechádzate touto životnou etapou a máte veľa otázok, zodpovieme vám ich v tomto článku.

Dozviete sa okrem iného aj to, aké vitamíny na únavu v tehotenstve môžete užívať bez obáv.


Prečo sa objavuje únava v tehotenstve?

Väčšia či menšia únava na začiatku tehotenstva patrí medzi najčastejšie príznaky tehotenstva. Pociťuje ju veľká väčšina žien, podľa tejto štúdie ju napríklad z počtu 605 tehotných žien zaznamenalo v rôznych štádiách tehotenstva až 94,2 %.

Tehotenstvo je pre telo ženy nesmierne energeticky náročné. Nečudo, že sa s tvorbou kompletne nového človeka spája veľká únava. Príčin je mnoho, od zvýšenej krvotvorby, cez tvorbu placenty, hormonálne výkyvy, v neskorších štádiách tehotenstva prichádzajú aj problémy so spánkom kvôli tehotenskému brušku. Pridáva sa tiež časté močenie, stres a tlak plodu na orgány, čo žene narúša spánok. Neskôr v článku si všetky z týchto príčin podrobne rozoberieme.


Kedy začína únava v tehotenstve?

Únava v tehotenstve sa môže objavovať počas celého deväťmesačného obdobia. Najčastejšie sa však vyskytuje v prvom a treťom trimestri. Únava na začiatku tehotenstva je jedným z jeho najvýraznejších príznakov. Niektoré ženy môžu pocítiť únavu v tehotenstve už týždeň od počatia.

Príčiny a charakter únavy sa však počas tehotenstva môžu meniť.


Únava v 1. trimestri tehotenstva

V prvom trimestri a už aj na samotnom začiatku tehotenstva môžu únavu zapríčiniť mnohé faktory, konkrétne:

  • Vznik placenty – tento orgán určený špeciálne pre výživu dieťatka mu dodáva kyslík a živiny. Pri tvorbe placenty spotrebuje telo veľké množstvo energie.
  • Hormonálne zmeny – počas tehotenstva je zvýšená produkcia progesterónu, ktorý sa stará o funkciu mliečnych žliaz potrebných pre dojčenie. Progesterón má relaxačný účinok a jeho zvýšená hladina môže spôsobovať únavu. Tá vzniká aj všeobecne následkom častých zmien hladín hormónov, ktoré môžu ženy poznať aj z menštruačného cyklu pred nástupom nového cyklu.
  • Zvýšená tvorba krvi – u tehotných žien dochádza k zvýšeniu objemu krvi v tele až o 45 %. Krvotvorba je ďalším energeticky náročným procesom pre telo ženy.

Ďalšími príčinami únavy v prvom trimestri môže byť vyšší metabolizmus, tepová frekvencia, vysoké nároky tela na živiny, ale aj zníženie hladiny cukru a krvného tlaku. S tým všetkým môže súvisieť aj výskyt tehotenskej nevoľnosti, ktorá je nielen následkom spomínaných príčin, ale aj samotná je príčinou únavy v tehotenstve.


Únava v 2. trimestri tehotenstva

Počas druhého trimestra sa únava u mnohých tehotných žien zmierňuje. Nie je to však pravidlom, každá žena je iná a niekedy sa únava vyskytne aj počas štvrtého až šiesteho mesiaca tehotenstva. 

Vo väčšine prípadov však telo po dokončení procesu tvorby placenty takpovediac „zmierňuje tempo“. Prispôsobuje sa aj hormonálnym a fyzickým zmenám. V tomto štádiu teda obvykle nastáva upokojenie energetických hladín.


Únava v 3. trimestri tehotenstva

Najmä v treťom trimestri a ku koncu tehotenstva môžu byť príčinou únavy komplikácie so spánkom kvôli rastúcemu brušku, nárast váhy a s tým spojený ťažší pohyb, ale aj ďalšie fyziologické príznaky.

Množstvo žien napríklad v tomto čase trápi pálenie záhy, bolesti krížov z čoraz väčšej záťaže rastúceho bábätka, môžu tiež pociťovať syndróm nepokojných nôh (nekontrolovateľné nutkanie pohybovať nohami počas odpočinku). Jednou z hlavných príčin je tlak plodu na vnútorné orgány – najmä tlak na močový mechúr spôsobuje časté nutkanie na močenie, čo narúša spánok.

K zlému spánku a celkovej únave môže prispieť aj stres. Či už z príprav na príchod nového člena rodiny, alebo z obáv o jeho zdravie a priebeh pôrodu.

Nezanedbateľným dôvodom únavy môže byť aj priveľa povinností naraz – toto poznajú najmä mamičky, ktoré už majú jedno alebo viac detí. 


Kedy spozornieť a kontaktovať lekára

Aj extrémna únava v tehotenstve je bežná vec. Niekedy však môže byť taká silná, že znemožňuje žene viesť čo i len čiastočne bežný život. Nezabúdajte na to, že s únavou môžu byť spojené aj iné diagnózy, a preto v prípade pochybností neváhajte kontaktovať svojho lekára. 

Nadmerná únava v tehotenstve môže signalizovať aj:

  • problémy so štítnou žľazou – zvýšená alebo znížená funkcia štítnej žľazy sa po prvý raz môže prejaviť práve počas tehotenstva;
  • anémiu, ktorá je následkom vysokej tvorby krvi a vyčerpania zásob železa;
  • tehotenskú cukrovku, nebezpečný stav, pri ktorom telo stráca citlivosť na inzulín a príznakom môže byť aj nadmerná únava v tehotenstve;
  • prenatálnu depresiu, ktorá sa okrem únavy prejavuje aj dlhotrvajúcim smútkom a pocitmi beznádeje, apatie a nezáujmu o bežné dianie;
  • chronický únavový syndróm – extrémna únava v tehotenstve, ktorá môže byť spojená s vážnou formou rannej nevoľnosti (hyperemesis gravidarum).

S lekárom sa poraďte aj vtedy, ak na sebe pozorujete príznaky syndrómu nepokojných nôh, spánkového apnoe (zástava dýchania počas spánku aj na niekoľko desiatok sekúnd) alebo silnej nespavosti. Spozornieť radíme aj v prípade, že pozorujete búšenie srdca alebo naopak spomalený tep, bolesti hlavy, dýchavičnosť a závraty.


Kedy prejde únava v tehotenstve a ako si pomôcť?

Výskyt únavy v tehotenstve môže byť individuálny, mnohé ženy ale pociťujú viac energie práve počas druhého trimestra. Existuje niekoľko spôsobov, ako pomôcť svojmu telu zvládať tehotenskú únavu. Môžete si napríklad doplniť vitamíny, zmeniť si denný režim podľa potrieb svojho tela, dodržiavať spánkovú hygienu, zdravšie sa stravovať, či pravidelne cvičiť.

Pri prevencii únavy je dobré sa zamerať nielen na jej fyzické prejavy, ale aj tie psychické.


Počúvajte svoje telo

Je normálne, ak potrebujete spať viac. Vyhraďte si čas na každodenné „šlofíky“, ak je to nevyhnutné. Nepreháňajte to však s nimi, aby ste v noci vedeli zaspať. Neskoré popoludnie a podvečer už nie sú vhodným obdobím na zdriemnutie. 

Ak ste v práci, pomôže aspoň malý poobedňajší oddych, pri ktorom si na chvíľu vyložíte nohy.


Urobte opatrenia pre dobrý spánok

Nočný spánok by mal trvať aspoň 7 až 8 hodín. Pred spaním si v spálni dobre vyvetrajte. Malo by v nej byť chladnejšie, než vo zvyšku domácnosti. Ideálna teplota pre spálňu je 17 až 19 °C. 

Udržiavajte v posteli vždy čisté obliečky, pomôcť vám môže aj vôňa do interiéru s obsahom byliniek podporujúcich spánok. Zatemnite si okná a odstráňte z miestnosti všetky elektronické zariadenia, ktoré môžu negatívne vplývať na kvalitu spánku.

Pozor aj na stimulanty. Kávu si vyhraďte na dopoludnie, kofeín v popoludňajších hodinách by mohol ovplyvniť váš spánkový režim. Nápoje na podporu energie by ste mali v tehotenstve užívať s opatrnosťou aj kvôli ich potenciálne negatívnemu vplyvu na bábätko.


Stravujte sa často a preferujte výdatnú a zdravú stravu

Potrebujete do svojho jedla zakomponovať potraviny, ktoré sú kalorické, ale pritom ľahké na strávenie a zdravé? Tieto podmienky spĺňajú potraviny, ktoré nie sú priemyselne spracované. Najmä celozrnné pečivo, ovocie, zelenina v čo najčerstvejšom stave, oriešky a semienka, strukoviny plné kvalitných bielkovín, mliečne výrobky prípadne ich rastlinné alternatívy, aj živočíšne produkty. Poraďte sa o svojej diéte s lekárom a naučte sa pripravovať si doma čo najzdravšie jedlá. Jedzte radšej častejšie a menšie porcie, napríklad 5 až 6-krát denne.


Zvoľnite z tempa a dodržiavajte rutiny

V období tehotenstva je nevyhnutné spomaliť a delegovať čo najviac úloh na ďalších členov rodiny. Ak prechádzate obdobím únavy, telo si na ňu ľahšie zvykne v prípade, že má pravidelný režim. 


Vyhraďte si čas na pohybovú aktivitu

Hoci je lákavejšie si ľahnúť a oddychovať, telo potrebuje zdravú rovnováhu. Cvičenie vyberajte po konzultácii s lekárom tak, aby ste si neublížili. Pilates, jóga, plávanie, ale aj turistika či bicyklovanie môžu byť pri normálnom priebehu tehotenstva možnosťou, ako si prečistiť hlavu a udržiavať kondíciu. Prospeje aj prechádzka na čerstvom vzduchu.

Pravidelný pohyb funguje aj ako prevencia zápchy, bolestí chrbta, problémov so srdcom a znižuje riziko preeklampsie (nedostatočného vyživovania placenty následkom patologických zmien v cievach) či tehotenskej cukrovky.


Rozmaznávajte sa

Doprajte si príjemný kúpeľ, meditujte, čítajte si. Skrátka by ste mali prehodiť priority, ubrať z povinností a namiesto nich si dopriať niečo, čo vám robí radosť. Pomôže to predísť úzkostiam a nastoliť pokoj v duši.


Čo na energiu v tehotenstve?

Výživové doplnky sú špeciálnou kategóriou medzi radami, ako sa zbaviť únavy v tehotenstve. Najmä ak viete, že príjem vitamínov a minerálov zo stravy vám nestačí. Je dobré vedieť, ktoré vitamíny v tehotenstve môžete užívať, a zároveň majú potenciál pomôcť vám v boji s únavou.

Tehotenstvo je ale citlivým obdobím, a preto sa rozhodne o každom výživovom doplnku poraďte s lekárom. Niektoré výživové doplnky, najmä tie s obsahom byliniek, môžu v tomto období uškodiť vám alebo vášmu bábätku. Rovnako nepripadajú do úvahy žiadne lieky na spanie, no niektoré vitamíny a minerály pre tehotné vám pri navodení zdravého spánku môžu pomôcť.

Lekári často odporúčajú v tehotenstve užívať magnézium na spanie, ale nielen na to. Magnézium v tehotenstve podporuje aj správny vývoj plodu, pomáha udržiavať stabilný krvný tlak, funguje ako prevencia kŕčov, znižuje aj riziko vzniku preeklampsie. Keďže je súčasťou energetických procesov v tele, môže pomôcť proti únave v tehotenstve.

Magnézium pre tehotné vyberajte s ohľadom na jeho formu a tiež podľa toho, či výrobca odporúča užívať konkrétny horčík v tehotenstve. Najlepšie vstrebateľné sú formy citrát, orotát, laktát,či chelát. Vhodné sú kombinácie horčíka s vitamínom B6 a tekuté lipozomálne magnézium. V neskoršom štádiu tehotenstva oceníte magnéziový sprej na telo, najmä na boľavé nohy. Ak si chcete dať vaňu, hodí sa magnéziový kúpeľ.

Vitamíny skupiny B majú tiež v ľudskom tele na starosti mnohé energetické procesy, takže doplniť si môžete napríklad vitamín B12, dôležitý pri procese krvotvorby. Nedostatok vitamínu B12 by mohol hroziť najmä tým mamičkám, ktoré preferujú rastlinnú stravu, preto je jeho príjem z výživových doplnkov obzvlášť dôležitý. Na podporu energetických procesov môže ďalej pomôcť aj vitamín B3 (niacín) podieľajúci sa na tvorbe hormónov štítnej žľazy, alebo vitamín B5 (kyselina pantoténová) pre podporu tvorby hormónov zodpovedných za zvládanie stresu. 

Ideálny je komplex vitamínov pre tehotné, kde sa nachádzajú všetky vitamíny skupiny B. V tehotenstve je totiž nevyhnutná aj kyselina listová (folát), ideálne vo forme bioaktívnej alternatívy kyseliny listovej L-metylfolát vápenatý alebo glukozamínová soľ kyseliny (6S)-5-metyltetrahydrolistovej – Quatrefolic®. Je dôležitá pre proces rastu zárodočných tkanív a syntézy DNA a RNA.

Dôležité je tiež céčko. Vitamín C zohráva rolu pri podpore normálnej funkcie imunitného systému a môže pomáhať proti únave. Pre tehotné ženy je vhodná taká formulácia výživového doplnku, ktorá nedráždi žalúdok, ako napríklad produkt Vegetology Vitamín C s bioflavonoidmi.

Vitamín Dvplyv na podporu imunity, správne delenie buniek, vplýva aj na motiváciu a náladu. Pri jeho nedostatku sa častejšie vyskytuje únava a svalová slabosť. Keďže v našich končinách môžeme zo slnečných lúčov získavať vitamín D len krátke obdobie v roku, mali by sme si ho dopĺňať všetci, vrátane tehotných žien.

Netreba zabúdať tiež na železo, ktoré je dôležité pre tvorbu červených krviniek, prenos kyslíka v tele, prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy. Proti únave pomáhajú tiež minerály zinok a jód. Tehotným ženám prospieva aj dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín.


Záver

Únava v tehotenstve je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich príznakov. V prvom trimestri je jej príčinou vysoký energetický výdaj tela na tvorbu placenty, novej krvi a vývoj plodu, ale aj hormonálne zmeny a nevoľnosti. V treťom trimestri môže byť únava spojená s nespavosťou kvôli tlaku dieťaťa na vnútorné orgány a častému močeniu, so stresom z pôrodu, ale aj so samotným sťažením pohybu kvôli vysokej váhe.

Žene, ktorá nemá počas tehotenstva komplikácie, môže pomôcť užívanie magnézia, železa, zinku, jódu a vitamínov skupiny B, či vitamínov C a D. O užívaní akýchkoľvek výživových doplnkov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Ďalšie preventívne kroky na boj proti únave v tehotenstve sú zdravá a kaloricky hodnotná strava, dôraz na správny spánkový režim, každodenný primeraný pohyb, častejší oddych a zníženie životného tempa.


Redakcia Vegmart

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-fatigue
  2. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/pregnancy-fatigue.aspx
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8663733/
  4. https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pregnancy/conditioninfo/signs#f4
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4004113/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4928162/
  7. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/pregnancy-morning-sickness
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6790929/
  9. https://www.researchgate.net/publication/269929007_Mild_Adrenocortical_Deficiency_and_its_Relationship_to_1_Chronic_Fatigue_Syndrome_2_Nausea_and_Vomiting_of_Pregnancy_and_Hyperemesis_Gravidarum_and_3_Systemic_Lupus_Erythematosus
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430821/
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8584834/